Zeetijdingen. Advertentiën. in zijnen slaap gevangen genomen en tot loon daarvoor van de russiscbe regering geld en een medaille met het opschrift: voor verdienstehadden ontvangen werden onlangs in bet woud opgeknoopt gevonden met de medailles op de borst. Zoo ver men van alle zijden verneemt, is aan de aardappelen welke dit jaar geplant zijn, geene ziekte to bespeuren en staat dit gewas algemeen vrij goed. Ten gevolge der laatste onlus ten in Polen worden nog bij voortduring vele gevangenen troepsgewijze naar de bergwei ken in het Uralgebergte of naar Siberie gezonden. De toestand der ziekte te Wierden blijft bij voortduring kommervol. Nagenoeg binnen den tijd van drie weken zijn er in één huisgezin 4 slagloffers door do ziekte gevallen. Vier jeugdige kinderen zijn daardoor eensklaps van derzelver ouders en grootouders beroofd. In de Gazelle de France leest men dat volgens eene opname door den hertog d'Har- court gedaan bet aantal armen in Frankrijk hetwelk in 1S30 3 mil- lioen beliep nu tot het cijfer van 8 millioen geklommen is. Te Brussel zijn de nieuwe aardappelen tegen 15 franken de 20 ned. ponden ver kocht. Indien het gunstig weder aanhoudt rekent men dat spoedig die prijs ongemeen zal vallen. Van S.'-Petersburg is berigt ontvan gen dat een groot aantal barken met rogge en meel beladen in brand geraakt en dien ten gevolge 186,000 tschelwerts vernield waren. Meestal zijn soortgelijke opgaven zeer overdrevenbetgeen men hopen mag ook thans hel geval te zullen zijn. Op de uitgestrekte gronden ge legen tusschen den toegang tot de Chaussée-du-Maine en den linker-spoor- weg aan de Seine, bij Parijs wordt thans weinig minder dan eene ge heel nieuwe stad bijgebouwd. Men zal daaraan den naam van Athene geven. Ilel collegia voor de groote visseherij in de provinciën Zuid- en Noord-Holland heeft aan de belanghebbenden hekend gemaakt dat de uitrusting der hollandsche haringvloot niet, zooals vroeger op den vijftiendenmaar in dit jaar tegen den eersten Junij zal plaats hebben en dat Nederlanders die verlangen om bij die visseherij te dienen en zoowel van hunne bekwaamheid als van hun goed zedelijk gedrag de noodige bewijzen kunnen inleveren zich tijdig althans vóór den 29 Mei, moeten aanmelden, te Vlaardingen bij den bode van het collegia, en in de andere reederij-plaatsen bij de gekwalificeerdon tot de monstering der eqnipagiën op de haringschepenten einde hier omtrent het noodige onderzoek kunne geschieden en naar bevind van zaken zoodanige personen den renders kunnen worden aanbevolen. Men verneemt, dat de haringvloot dit jaar zal zijn zamengesteld uit de volgende schepen Ie weten van Vlaardingen 69 van Maas sluis 14; van Enkhuizen 7 van de Bijp 7; van Amsterdam 7 van Zwartewaal 6; van Middelhamis 4, van Delftshaven 1 en van Dordrecht 1 Ie zamen 116. Van de zeven jagers, zijn de eerste en vijf iaatsten naar Vlaardingen en is de tweede naar Maassluis bestemd zullende als eerste jager eene stoomboot worden gebezigd. Fit de Provinciale Groninger Courant nemen wij hel volgende over: Dingsdag laatstleden is er een begin gemaakt met de inwisseling der geschonden of ongerunde zeeuwsche rijksdaalders welke inwisseling zal worden voortgezet lot en met donderdag den 28 dezer, en ver volgens op vrijdag en zaturdng den 29 en 30 zal worden gevolgd en geëindigd. Sleehls de zeeuwsche rijksdaalders waarvan het omschrift ongeschonden is en die gerund zijn, zuilen lijdelijk in omloop blijven. Men lette hierop wel ter voorkoming van schade. Met is niet ge noegdat de gekabelde rand nog aanwezig is, of, na besnoeijing er omgemaakt is, de letters van het omschrift moeten ook ongeschon den zijn indien er derhalve gevonden worden waar die rand in het omschrift loopt, zoodal enkele letters daardoor onleesbaar of ge deeltelijk verdwenen zijn, hetwelk met verreweg de meeste zeeuwsche rijksdaalders het geval is, moeten ze worden ingewisseld. Hel ge volg hiervan zal wezen dal er slechts weinige goede zeeuwsche rijks daalders zullen overblijven daar men zeer zelden een ziel die ge rand en geheel ongeschonden genoemd kan worden. Hel voorzigtigste zpl derhalve wezen, om alle zeeuwsche rijksdaalders welke men heeft ter inwisseling aan te bieden en aan de heeren agenten en ontvan gers der belastingen over te laten om te beoordeelen welke rijks daalders al of niet in de termen van inwisseling vallen. Op den 12 dezer is te Leeuwarden in het Boshuizer gasthuis over leden in den merkwaardigen ouderdom van 10.5 jaren, 4 maanden en 6 dagen, Wilhelmina Johannes, weduwe van liluas de Lang, on derhoud genietende van de diakonie der Hervormde gemeente. Tot aan hare laatste oogenblikken had zij het voorregl hare verstandelijke vermogens Ie behouden. Het is opmerkelijk, dat er in dit voorjaar zoo vele hoogbejaarde personen in de provincie "Vriesland zijn gestor- zen van welke wij in de vorige maand ook de 103jarige Johanna Willems vermeld hebben. Men meldt uit Maastricht van den 20 dezer Heden morgen om streeks één uur, werd de schildwacht van den post van Onze-Lieve- Vrouwenpoort licht gewaar in Otize-Lieve-Vrouwenkerk. Hij merkte tevens op dat het licht alle oogenblikken van plaats veran derde en zich dan eens hier en dan eens daar vertoonde. Dit deed hem nadenken en gaf hem achterdocht. Hij vond goed kennis daarvan te geven aan den kommandant van de wacht en aan eenen zich daaromtrent bevindenden klapperman. Dezen vonden op hunne beurt goed zich naar den koster te hegeven denzelven op te wekken en gezamenlijk naar de kerk Ie snellen ten einde zich te verzekeren van hetgeen aldaar omging. Maar alvorens de kerk te openen werden alle toegangen naauwkeurig bezet. Toen opende men de deur en begon het voorgenomene nazoek. Door het hooren verschuiven van eenen stoel kreeg men de stellige verzekering dat zich iemand in de kerk had laten opsluiten. Daar de kerk groot is en het bij nacht zoeken in een zoo groot ligchaam waar zich zoo veel schuilhoeken bevinden, moeijelijk en lastig valt, heeft men meer dan anderhalf uur moeten besteden aleer men den dief ontdekken kon want telkens wist bij zich dusdanig te verschuilen dat men bijna zou geloofd hebben dat zich niemand in de kerk bevond. Eindelijk vond men hem onder eene knielbank liggen nevens hem lagen zijne muts, zijne pijp en twee buidels met geld. Men riep hem en wilde hem doen opslaan, doch hij bleef liggen, zoodal men gedwongen is geweest hein onder de knielbank uit Ie trekken. Hij gaf dadelijk voor dat bij eene bezwijming bad gehad en dat het daardoor kwam dat hij daar lag. Bij hel nazoeken in de kerk ontdekte men dat drie offerr kisten opengebroken waren en dat een kostbare steen van de kroon en een gouden anker van derr rozenkrans van het Lieve-Vrouwenbeeld ■weg waren. De heiligschenner die zegt een Pruis te wezen en in het 4dc regement gediend te hebben is gebonden en onder goed geleide in verzekering gesteld. Bij verder nazoek op zijnen persoon heeft men den edelen steen gevonden hij had ook hij zich twee kaarsen en een doosje met phosphorische zwavelstokken. Het gouden anker is nog niet ontdekt. In den duitschen handel is sedert eenigen tijd een merkwaardig artikel gebragthet is eene soort van wol, vervaardigd uit de naald- vormige bladen der deunen- en pijnboomen. In Silezie is er eene fahrijk van opgerigt. De heer Friedlandervan Bresiau is er de uitvinder van. Deze uitvinding kan tot groot nut zijn voor de arme bewoners van berg- en boschachlige streken. De bladen worden eerst geweekt en dan bewerkt lol fijn linnen eene soort van wol of ook lot papier; ook geven zij eene zeer goede olie tot goringen prijs, en het overschot kan dan als brandstof dienen die vrij veel hitte geeft. MIDDELBURG den 22 Mei. Hetgeen men zoo van hier als uit andere provinciënalsmede uit Belgiewegens de te veld staande vruchten kan mededeelen is over het algemeen zeer voldoende en geeft alle reden oin te kunnen hopen op eenen voordeotigen oogst. Uit Vlaanderen meldt men dat men aldaar den oogst van hel kool zaad als gelukt kan beschouwen en daar het zaad vroeg rijp zal zijn hebben vele landlieden het voornemen opgevat om op die akkers nog aardappelen te polen. VLISSINGEN den 22 Mei. Z. K. H. prins Hendrik der Neder landen kwam heden, met het koninklijke stoomjagt de Leeuw, aan, slapte in het Hólel Wellington af, na alvorens het fregat de Prins van Oranje in oogenschouw te hebben genomen; genoemd fregat zal den 26 dezer ter reede worden gehaald zullende Z. K. H. op het zelve hevel voeren terwijl in het begin der volgende maand de fre gatten de Samhre, JasonJuno en Nehalennia, benevens de brik de Echo, Ier reede dezer stad zullen verzamelen, ten einde onder kommando van Z. K. II. een kruislogt naar Egyple te ondernemen zullende echter het fregat Nehalennia in de Straat van Gibraltar het eskader verlaten en deszelfs reis naar Java voortzetten. ZIERIKZEEden 22 Mei. Heden is van de reede naar zee gezeild; het barkschip de Slad Zierikzeekapt. D. Ocblman van deze stad naar Batavia. Volgens brief van Bridport (Engeland), van den 18 dezer, is het barkschip Ardjocnokapitein II. Keltjes f van Rotterdam naar Batavia hetwelk den 15 van Hellevoetsluis in zee gezeild was, dien morgen in de Baai op strand gedreven en zal denkelijk weg zijn hel volk is gered. Den 2.5 Mei 1846 beviel door Gods goedheid van eene Docuter GEERTRU1DA GAANDERSE, Echtgenoot van A. J. CAPPELLE Landbouwer in bel Poorlambacht. Heden overleed tot mijne, mijner Ouders en verdere Betrek- kingen hittere droefheid mijn geliefde EchtgenootIZAAit TIGGON in den ouderdom van ruim 42 jaren. Brouwershaven L. van oer MEULE den 24 Mei 1846. Wed. I. Tiggos. COMMISSARISSEN der ZEEUWSCHE BEANUWAAE- BOEG-MAATSCHAPPIJ, gevestigd te Zierikzecbrengen hij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dal op Donder dag den 28 dezer inaand Mei des middags ten één ure ten huize vau den Societeithouder A. P. i>e Looze door hen REKENING en VERANTWOORDING zal worden gedaan hunner Administratie over den jare 1845 mitsgaders VERSLAG van den gunsligen staat dezer Maatschappij en noodigen alzoo hij deze de Deelhebbers uit om deze Vergadering met hunne tegenwoordigheid te willen vereeren. Commissarissen voornoemd M. C. de CRANE, vt. Op last derzelve De.Secretaris JAC. S. BOEIJE. De Notaris C. J. van der HALEN zal ten verzoeke van ADRIAAN BODBIJL, als in Huwelijk gehad hebbende PIETERNELLA van DON met magtiging der Arrondissemcnls Regthank te Zierikzec, op Znlurdag den 30 Mei 1846, des namid dags ten 4 ure, in de Herberg te Nicüwerkerk in Schouwen, publiek veilen en verknopen 7 bunders 74 roeden 40 ellen WEILAND gelegen onder Duiven- dijke, sectie C, nommers 118 en 119. Voorschreven Weiland zal eerst in twee perceelen eri daarna in massa worden geveild, De Notaris M.' C. van dek LEK De CLERCQ zal op Vrijdag den 5 Junij 1846, des namiddags ten 2 ure in het Dorpshuis te Öoslerlandten verzoeke van W. en A. van HOEVE, publiek presenteren te verkoopen eerst in perceelen en daarna in massa Eene HOFSTEDE, beslaande in Woonhuis, Schuur, Wagenhuis en verdere Gehouwen slaande en gelegen in den Polder van Sir- jansland Gemeente. Oosterlandmei 39 bunders 54 roeden en 80 ellen LANDERIJEN alsmede Een partij WEILAND, gelegen onder de Slad Zierikzeegroot 1 bunder 89 roeden sectie I), ri." 10, 11 en 16. Nadere information ten Kantore van voornoemden Notaris te hekomen. Do Notaris M.' C. van der LEK de CLERCQ zal ten verzoeke van zijne principalen, op Dingsdag den 16 Junij 1846, des namiddags ten 2 ure, in de Herberg te Bommenede, publiek presenteren te verknopen Een WOONHUIS SCHUUR ERVE en gevolgen ingerigt tot Herberg en Winkel, staande te Bommenede, kad. sectie B, n.0,108, 109 en 111 en 11 bund. 72 rned. 60 ellen WEI- en BOUWLAND, gelegen onder Kerkwervekad. sectie 1 n.°' 7 47 en 48 sectie K n.°' 171 173 174, 175, 176 en 177, in zoodanige perceelen als bij bil jetten zal worden vermeld. Inmiddels uit de hand te koopto bevragen bij de Wed. C. Kloet te Bommenede. te 7.ier1kzee, bij de weu. ade vos en zoon stads drukkers,

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 2