ZIE RIKZEESCHE DINGSDAG 2e MO. Besturen en Administratiën. Nieuwslij dingen ÏV.O 42, A.° 1846. COURANT. bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen ter kennis van de Ingezetenen Dat, ingevolge 'sKonings hevelen, van af Dingsdag den 19 tot en met Zaturdag den 30 dezer maand, bij den Agent van s Rijks Schat- kist en de Ontvangers der Belastingen, op de gewone Kantoor-uren ter inwisseling kunnen worden aangeboden de ZEEUWSCHE RIJKS DAALDERS of Stukken van twee Gulden zestig Cents, welke geschonden of ongerand zijn. Dat deze oude Muntspecie met den 28 dezer maand huilen omloop wordt gesteld en dien ten gevolge niet meer in betaling voor de Schatkist aangenomen noch door de Ingezetenen zal behoeven te worden ontvangen. Dat de Zeeuwsche Rijksdaalders waarvan het omschrift ongeschon den is en die gerand zijn tijdelijk in omloop zullen blijven doch dal daarop mot den 29 dezer maand toepasselijk is gemaakthet be staande verbod tegen het aannemen van die Munt in verminkten besnoeiden of geschonden toestand. Dat de gedeelten van Zeeuwsche Rijksdaalders halvenvierden of achtsten in bovengemelde maatregelen niet zijn begrppen. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden afgekon digd, aangeplakt en in de Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize de Stad Zierikzeeden 12 Mei 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. VKROEF. WAARSCHUWING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der SlaZIERIKZEE, In aanmerking nemende dal de Personele of Hoofdelijke Omslag voor deze Stad, over den jare 1845 en vorige jaren, behoort te worden aangezuiverd en dal de Stedelijke Ontvanger is gelast om de nala- ligen hierin zonder aanzien van persoon tol de betaling te vervolgen. Waarschuwen bij deze de achterlijke belastingschuldigen dal zij zicbzelven de onaangename gevolgen zullen te wijten hebben, welke hun langer uitstel zal na zich slepen met dringende aanmaning om alsnog door eene onVerwijlde voldoening van hun verschuldigde de vervolging te voorkomen. Zierikzee, den 23 Mei 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANK, vt., Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. INSPECTIE op de STRATEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE maken hekend dat op Zaturdag den 30 dezer maand een omgang door de Stad en langs de dijken geschieden zal om zich te over tuigen of al de bepalingen van het Policie-Reglement voor deze Stad alom worden nageleefd wordende een iegelijk bij deze gewaarschuwd om te zorgen dat de straten elk voor en achter zijne woning of erf, behoorlijk schoongemaakt en gezuiverd zijn terwijl de beambten der Policie bepaaldelijk zijn belast om op de voortdurende reinheid van straten stoepen en goten te letten en zonder oogluiking wegens alle overtreding en nalatigheid proces-verbaal op te maken. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd omgeroepen en in de Stads Courant geplaatst. Zierikzee, don 25 Mei 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. B E L G E. BRUSSEL, den 20 Mei. De, liberale partij hier te lande zet hare bemoeijingen voort, om eene groole vereeniging zamen Ie stellen. Den 5 of 6 Junij aanstaande zal zich een zoogenaamd nationaal con gres uit hare afgevaardigden bestaande te Brussel verzamelen. Men rekent dat tusschên de 4- en 500 afgevaardigden derwaarts zullen gezonden worden. Deze vereeniging zou echter waarschijnlijk niet langer dan één dag dureii. NEDERLANDEN. 's GR AVENHAGE den 22 Mei. De hooge raad, burgerlijke kamerheeft heden uitspraak gedaan in de zaak van C. J. Hoogland tegen den staat., welke zaak den 2 April jl. voor dat collegia was bepleit door m.' IE. Wintgens voor den eischer en m.' J. C. Eaher mn Riemsdijk voor den verweerder, den staat der Nederlanden. Het gold daarbij de vraag, of de wet van 29 nivose, 13a° jaar, rélalive h I Education aux frais de l' Etal, d'un enfant dans chaque familie, qui en a sept vicaris hier te lande nog van kracht is en ofbij wei gering van het bestuur een vader van zeven kinderen geregligd is, op grond daarvan eene regtsvordering in te stellen. Conform de conclusion van den procureur-generaal van Maanenheeft de hooge raad de ingestelde vordering toegewezen en omtrent de daadzaken beslist dat het overtuigend blijkt en huiten tegenspraak is dat de eischer is vader van zeven kinderen en dat hij volgens opgenoemde wel een zoon die aan de vereischten voldeed behoorlijk heeft aan gegeven en den eisch tot opvoeding van dat kind op kosten van den staat binnen den daarhij bepaalden lijd heeft ingesteld. De raad heeft voorts beslist, dat de gronden van tegenspraak van het bestuur, ais of de wel niet uilvoerlijk zou zijn en nimmer hier te lande is ten uitvoer gelegd dus als vervallen behoorde te worden beschouwd niet aannemelijk zijn vermits de meergemelde wet werkelijk hier te lande is executoir verklaard en hij geene latere wet is ingetrokken en de staat derhalve zoolang dit niet plaats heeft gehad geenszins hij magte is willekeurig de wet in questie als vervallen te beschouwen. Op deze gronden is de verweerder (de staat) veroordeeld om aan den eischer eene jaarlijksche toelage van f 250 uit te koeren lot aan het 18110 jaar des kinds, of wel van eene maand af na de uitspraak van dit arrest op ejgen kosten voor de opvoeding van het kind lot des- zelfs 18do jaar te zorgen. Men verneemt dat ten gevolge van het overlijden van den heer P. C. G. Poelman, in leven muntmeester hij 's rijks munt te Utrecht, de heer H. A. Balie tijdelijk is heiast met het helleer der munt. De tegenwoordige omstandigheden vorderden eene spoedige lijdelijke voorziening. Volgens de Javasche Courant is hij besluit van den 28 Februarij 1846 door den gouverneur-generaal bepaald dat de zuid- en oost kust henevens de westkust van Borneo en onderhoorigheden waarover nederlamlsche autoriteiten gevestigd zijn voortaan zullen zijn be grepen onder een gezamentlijk gouvernement over Borneo en onder hoorigheden, zijnde hij datzelfde besluit benoemd lot gouverneur van Borneo do heer A. L. Weddik, en de thans bestaande gezagvoerende ambtenaren op Borneo aangeschreven om de hevelen van den be noemden gouverneur Ie gehoorzamen en intusschen tot nader order het bestuur te blijven voeren over de binnen- en kustlanden onder hunne afdeelingen ressorterende. In de inleiding Int dit besluit leest men onder anderen dat daar de pogingen welke zijn aangewend om de inlandsohe bevolking van Rorneo .uit haren verachterden toestand te verheffen niet aan het doei beantwoord hebben hoofdzakelijk door gebrek aan eenheid tus schên de onderdeelen van dat land dat wijders de onlangs naar Borneo gerigte zending meer licht heeft verspreid over eene ontwikkeling van bestuur industrie en handel om aldus de hulpbronnen welke dat eiland aanbiedt ineer en meer dienstig te doen worden voor het algemeen belang en eindelijk de verkregen algemeene kennis der aardrijks- en staatkundige aangelegenheden van Borneo door deze zending het gouvernement heeft in staat gesteld tot het vaststellen van eene omschrijving van eene territoriale verdeeling des eilands de gouverneur generaal met overleg van den raad van Indie heeft besloten tol die vereeniging over te gaan. Den 24. Men verneemt dat Z. M. de koning aanstaanden woensdag van hier naar Weimar vertrekt, om van daar de reis naar Silezie aan te nemen. Men verneemt dat hij Z.' M." besluit van heden de heer m.1, C. Vollenhoven, secretaris-generaal bij het departement van binnen landscbe zaken met 1."Junij aanstaande, ad interim, met de porte feuille van dat departement zal zijn belast, en dat bij een tweede be sluit is bepaald dat jh.r m.'Vnn der tleim wederom als staatsraad, gouverneur van Zuid-Holland zal optredenterwijl Z. M. zijn hoog welgeb. tevens heeft benoemd tot commandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw. In eenige onzer dagbladen wordt heden, als een gerucht, uit 's Hertogenbosch vermeld, dat de belgische regering het ultimatum der nederlamlsche nopens de zaak der tolregten zou hebben aati- genomen. In de heden ontvangen luiksche en hrusselsche bladen wordt mede van dal gerucht melding gemaakt. De Commerce Beige spreekt echter stelliger, en zegt: «Deze lijding is de bevestiging van »diewelke wij voor eenige dagen hebben medegedeeld. Wij ge- «looven dal het luiksche dagblad (waarin die voorkomt] wel on- nderrigl is." GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BER1GTEN. In Hongarije heeft de rivier Thiess weder ontzetlende oveistroomingen te weeg gebragl. Wijd en zijd is alles in eene zee verkeerd waaruit slechts torens daken van huizen en hoschlioomen uitsteken weide en bouwland is bedorven de dijken zijn weggerukt en op vele plaatsen de gemeenschap afgebroken. In de volgende maand zal te Weenon op den Prater, een nog nimmer gezien schouwspel plaats hebben. Er zul len alsdan twee luchtballons te gelijk opstijgen. De heer Lheman zal met den een' en d.' Natterer met den anderen eene luchtreis onderne men. De heer Uésiré van Loo is uil Belgie met zijne vrouw en 4 kin deren benevens een 20lal kunstenaars en werklieden naar Brazilië ver trokken, om aldaar eene kolonie te vestigen. Men verneemt dat m."° Bochel den 2 Junij eerstkomende te Amsterdam in den stads schouw burg hare eerste voorstelling zal geven en als Camille in Corneille's treurspel les Horaces zal optreden. Vermoedelijk zullen er drie voor stellingen onder de medewerking van deze beroemde kunstenares plaats vinden. De persoon van Gerril Jan Basscher uit Heerde die be schuldigd wordt van zijn stiefvader gedood te hebben is den 21 dezer te Arnhetn gevankelijk hinnengebragt. Men verneemt dat de lijkopening van den overledene aanleiding heeft gegeven tot deze inhechtenisne ming. De drie boeren welke hij Siédclc in Polen Panlaleon Polochi

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1