ZIERIK.ZEESCHE VRIJDAG A.0 1846. COURANT. 22 HEI. Besturen en Administratiën Nieuwslij dimgen t 'sGRAVENHAGE, deil 17 Mei. In Wederspraak met hetgene ver scheiden huiten-en binnenlandsche dagbladen dienaangaande verzekerd hebben houdt de 's Gravenhaagsche Nieuwsbode vol dat de hoop op het bezoek van koningin Victoria in deze residentie levendig blijft. Onderscheiden belangrijke vernieuwingen worden aan het paleis van wijlen koning Willem I gemaaktde voltooijing van den bouw aan het paleis des tegenwoordigen konings vordert met rassche schreden en bovendien ziet men alierlei toebereidselen maken om de engelsche koningin luisterrijk te ontvangen. /T7 x INSCHRIJVING voor DE SCHUTTERIJ, P B L I C A TIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZÏERIKZEË gezien de wel op de Schutterijen van den 11 April 1827 en speciaal gelet hehhende op die artikelen derzelve wetdie in betrekking slaan tot de jaarlijksche inschrijving, zoo lot dc bereids daargestelde registers van vroegere jaren als tol de inschrijving die gedurende de laatste helft dezer loopende maand moet geschieden brengen bij deze ter kennisse Van de helanghebbendeh Dat de registers ter inschrijving vóór de Schutterij van de geborenen in de jaren 1821 tot 1812 ingesloten zullen worden geopend tot de inschrijving van alle mannelijke ingezetenen welke tot het eerstgemelde jaar belmoren alsmede van hen welke In de vorige jaren geboren zijnde Sedert de laatstvorige .inschrijving zich alhier met er woon hebben neder gezet waaronder ook begrepen zijn de militairen welke na dien lijd zijn gepasporteerd en de vreemdelingen welke sedert dezen lijd van buiten het rijk zijn gekomen en zich alhier hebben gevestigd voor Zooverre deze laatsten hun voornemen om zich in dit rijk neder te zetten hebben aan den dag gelegd hetzij door cene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door de werkelijke overbrenging van den zetel van hun vermogen oh de hoofd- triiddelen van hun bestaan haar herwaarts zonder dat dc tijdelijke uit oefening van eenig bedrijf of handwerk in eenige ondergeschikte betrek king als zoodanig voornemen wordt aangemerkt. Allen zullen worden in geschreven in dat register waartoe zij volgens hunnen ouderdom hehooren. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uitge zonderd maar dal allen, zonder onderscheiddaarin begrepen zijn al ware het ook dat zij zouden mogen vermeenen volgens de wet tot do Vrijgestelden of uitgestotenen te hehooren en dien ten gevolge ook zij niét, die hun ontslag uit de schutterlijke dienst reeds 'hebben hekomen zul lende derhalve alle de bovpngcmelden als daartoe hij dezö wordende Opgeroepen moeten verschijnen ten Raadhuize dezer Gemeente op den 15 dezer maand on volgende ditgert ten eihde zich te laten inschrijven ieder ih dot register, waartoe hij volgens zijneh ouderdom behoort. Deze registers zullen op den eeréten Junij 1846 finaal worden gesloten. Dat de studenten, geëmploijeerclen in huizen van negotie, klerken Van notarissen advokalen enz. bedienden en werkboden moéten worden ingeschreven in de Gemeenten alwaar zij liurtno studiën houden Werk zaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn dé ambtenaren en geëmploi- jcerden aan het Provinciaal Gouvernement en alle anderen al Wonen zij ook elders, in dé plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uit oefenen; die huiten 'slands studeren of werkzaam zijn in de Gemeenten hunner vorige Woonplaats; de buitenlahdsclie Zeevarenden in dc plaatsen Waar zij hun wettig domicilie hebben en de aan boord wonende schip pers in de Gemeenten alwaar zij het laatst hunne vaste Woonplaats hebben gehad of wel peisobeel eh mobilair óf wegens hun vaartuig belasting betalende daar, waar zij voor déze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepenen zullen vcrpligl zijn Hij hunne inschrij ving opgave te doen van hunne namen, voor- en bijnamen, van de plaats en den tijd hunner geboorte hunne Woonplaats met aanduiding Van wijk en némraer het beroep hunner ouders en dat van hen zelf, nf zij zijn gehuwd ongehuwd of weduwenaarsvan hel getal hunner kin deren van beider sekse, (welke laatste opgaven moeten Worden gecorl- stateerd meteen schriftelijk bewijs, afgegeven door den Burgemeester of Ambtenaar van den Burgerlijken Stand sedert wanneer zij ingezetenen der Gemeente zijn en Van waar zij alhier zijn kometl inwonen eri eindelijk Van de redenen die zij zouden vermeenen, dal hen van de schulterlijkb dienst zouden vrijstellen of daartoe onbevoegd maken tiaar aanleiding Van art. 3 en 4 der wet, met opgave van het art. en het onderdeel vah hetzelve, waarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk buitett deze Gemeente geboren aahgë- tnaand om zich tijdig van eene geboorte-akte te voorzien en zich alzon Van zijnen ouderdom te verzekeren tén einde de inschrijving behoorlijk kunrie geschieden en om voor te komen dat niemand door eend verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom vervnlle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder hierin betrokken willen hebben vermaand en gewaarschuwd om zich van deszelfs ver- pligting in deze te kwijten vermits uit krachte van art. 9 der wet en art. 6 van 2.' M.s besluit van 21 Maart 1828, al degenen die zich voor het sluiten der registers op den eersten junij eerstkomende niét hebben laten inschrijven alsnog ambtshalve zullen worden ingeschreven en dat dezelven dien ten gevolge zullen worden verwezen tot eenegeld boeteen daarenboven zonder loling hij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling pf uitsluiting ten hunnen aanzien bestonden. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voor wenden zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, daar waar zulks te doen gebruikelijk is. Zierikzeeden 2 Mei 1846, Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt., Ter ordonnantie van dezelve De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. P S t 1 C A T 1 Ét BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZtEIUKZEE brengen ter kennis van de daarbij belanghebbende Veehouders(fat van den Landbouwer W. van Wf.sten alhier zijn gëkeürd Iwèe Springslieren als een van 3 jaren zWaftbont en een tan 4'/» jaren vaalkleurig en dat beiden tamelijk goed zijn bevonden met aanbeveling aan de Veehouders, om tot het doen bespringen hunner Koeijen hij voorkeur gebruik te ttiaken van de Springstieren welke bevonden zijn hoven anderen uit te munten ten einde daardoor het Runderras steeds te helpen verbeteren. Afgekondigd van den Raadhuize der Stad ZierikZceden 19 Mei 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. KË N t> M A KING. BtjRGËMËEStER en WETHOUDERS der Stad BROUWERS- ÏIAVEN brengen hij deze ter kennis der daarbij belanghebbenden, dat de gewone JAARMARKT* of KERMtS alhier op den 12 en 13 Junij aanslaande zal gehouden worden en dat het verboden is om op dezelve eenige Hazardspelen of Bedelarij uit te oefenen. Brouwershavend'ert 20 Mei 1846. Burgemeester eh Wethouders Voornoemd C. LOPSË HOCKE vt. Ter ordonnantie van dezelve, De Waarn. Secretaris, G. Van WAGE. G R O O T-B RITTANNIEN. LÖNDENden 16 Mei. In een onlangs uitgekomen werk doet do schrijver Engelands tegenwoordige magt en grootheid in de volgende, Wel wat hóóg zwellende bewoordingeh uilkomen tc De koningin van Engeland is thans de gebiedster over één vastland een 1 ÖOtal schicr-eilanden 500 voorgebergten, een lOOOtal meren, 2000 rivieren en 10,000 eilanden. Hare hand wenkt, en 500,000 krijgsknechten trekken ten strijde om te overwinnen of lo sterven. Zij wenkt met haar hoofd ert op dat teeken volbrengen 1000 oor logsvaartuigen en 100,000 zeelieden hare bevelen op den oceaan. Zij wandelt over do aarde en 120,000,000 menschen voelen den ligten druk harer voetstappen. Komt allen gij overwinnaars, en knielt voor de koningin van Engeland en erkent de meerdere uitgebreid heid harer afhankelijke prrtvinéiën en harer onderworpen koningrijken hoven die der Uwe. Het Assyriscll Kijk was niet zóó maglig het ROmeinsché Rijk niet zóó bevolkt liet Rerzische Rijk niet zóó uitge strekt enz." En iets later besluit hij dus; ft Wij hebben meer rijken overwonnen en meer koningen onttroond dan Alexander van Macedonië! Wij hebben meer volkeren onderworpen dan Napoleon, toen hij het toppunt zijner magt bereikt had ooit onderwierp. Wij hebben eöne grootere uitgestrektheid Van grondgebied verworven dan langs welke Tamerlan ooit den hoefslag van zijn paard deed hooren." BELGIË. BRUSSEL den 17 Mei. Op de nederlartdsche grenzen hebben kortelings lusschen Belgische en nederlandsche mijnwerkers eenige schermutselingen plaats gehad nadat de belgiscbe mijnwerkers door de nederlandsche verdreven waren. Zijn de eersten den 11 dezer opgetrokken naar Sandvliet in Belgie gelegen, om de hollandsche afheiders, die daar bij de pachters werkzaam zijn, te verdrijven; zij hebben echter niets uitgerigt, en men hoopt dat deze twisten tot geene verdere moeijelijkheden aanleiding mogen geven. NEDERLANDEN. Naar men verneemt zijn dezer dagen dooi- de raadkamer van de arrondissëments-rëglbank alhier, achttien personen naar den heer pro cureur-generaal hij het prov. geregtshof in Zuid-Holland verzonden ter zake van de ernstige ongeregeldheden die in de maand September van liet vorige jaar, zoowel io deze stad als te Delft hebben plaats gehad Tot de verzonden personen hehooren E. MeeterP. A. de Haas Vail Gorkitm Dumie en van Mingelen schrijvers en uitgevers van de Oóijèvuars en andere blaadjes. Volgens brief van kapitein van Hall, in dato Mosambique 18/26 Dcc. 1845, wordt berigt, dat hij ten gevolge van zeeëvene- ffientcn genoodzaakt was geworden op zijne reis van Mosambique naar Zanzibar in dato 10 November 1845, in de Rio-Fernad-Velo tot behoud van schip en lading aldaar het anker te laten vallen dat hij", op dezè rivier rustig voor anker liggende onverwachls een scherp schot op het onder zijn bestuur staande hollandsche scboonerschip genaamd Mefcuriuswerd gelost, hetwelk van een portugeschen oor- logskoltér afkwam wiens kommandant zonder redenen te geven het schip in beslag nam de hollandsche vlag naar beneden liet halen 6n liet Schip Mercufius naar Mosambique opbragt, Men verneemt, dat de vefeischte stappen zullen gedaan worden, om voof deze wederreglelijkc behandeling de noodige vergoeding la erlangen.

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1