ZIERKZEESCHE COURANT, DINGSDAG 19 MEI. Besturen en Administration PROGRAMMA Ni e u ws i ij d in <j e n N.o 40. A.° 1846. BEKENDMJ KING. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS der Slad ZIERIKZEE brengen ter kennis van de Ingezetenen Dat, ingevolge 'sKonings bevelen, van af Dingsdag den 19 tot en met Zaturdag den 39 dezer maandlij den Agent van 's Rijks Schat kist en de Ontvangers der Belastingen. op de gewone Kantoor—uren ter inwisseling kunnen worden aangeboden de ZEEUWSCHE RIJKS DAALDERS of Stukken van twee Gulden sestig Cents, welke geschonden of ongerand zijn. Dat deze oude Muntspecie met den 28 dezer maand builen omloop wordt gesteld en dien ten gevolge niet meer in betaling voor de Schatkist aangenomen noch door de Ingezetenen zal behoeven te worden ontvangen. Dat de Zeeuwsche Rijksdaalders waarvan het omschrift ongeschon den is en die gerand zijn tijdelijk in omloop zullen blijven doch dat daarop mot den 29 dezer maand toepasselijk is gemaakthet be staande verbod tegen liet aannemen van die Munt in verminkten besnoeiden of geschonden toestand. Dat de gedeelten van Zeeuwsche Rijksdaalders, halveevierden of achtsten in bovengemelde maatregelen niet zijn begrepen. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden afgekon digd, aangeplakt en in de Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize de Stad Zierikzeeden 12 Mei 184G. Burgemeester en Weihouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KBÜEF. van i)f, ai.gbmeene vergadering en tentoonstelling dito MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING VAN' LANDBOUW EN VEETEELT IN ZEELAND, te houden binnen ZIERIK7.EE, den 8 en 9 Junij 1816. Op Maandag den 8 Junij aanstaande, des voormiddags teil 11 ure, zal de Algemeene Vergadering in de Luthersche Kerk gebonden worden. Des namiddags ten 4 ure zullen de aangebodene Werktuigen op een daartoe bestemd Veld in de nabijheid der Zelke worden be proefd. Wanneer de Inzenders moglen verlangen zelve eenig werk tuig te besturen of te doen besturenwordt daarvan Ie voren opgave verzocht. In de nabijheid van dit veld zal eene gelegenheid worden daarge- steld alwaar de Leden zich zullen kunnen vereenigen en zich van ververschingen voorzien. Op Dingsdag den 9 Junij zal de Tentoonstelling van Vee en Land huishoudelijke voorwerpen op eene weide legen over de Mecstoof de Zon, gehouden worden. De Paardenhet Rundveede Schapen en Varkens moeten uiterlijk des morgens ton 7 ure op de plaats der Tentoonstelling aanwezig zijn. Aan degenen die het noodig achten reeds den vorigen avond derzelver vee te Zierikzee te doen aankomen zal des verkie zende eene behoorlijke stalling met voedsel worden aangewezen voor welk laatste ook tijdens de Tentoonstelling zal worden zorg gedragen. Scheidsmannen zullen op den dag der Tentoonstelling des vonr- middags lusschen 7 en 11 ure, het aangebragte beourdcelen en hot toekennen der premiën voordragen. Ten 11 ure zal aan de Leden de toegang lot de Tentoonstelling worden verleend terwijl voor het publiek zulks eerst len één ure zal aanvangen tegen betaling van 25 cents per persoon. Na den afloop der Tenloonstelling zullen de Leden zich in een daartoe opzettelijk ingerigt lokaal aan eenen vriendschappelijken maaltijd vereenigen Ier welker gelegenheid de toekenning der premiën zal worden bekend gemaakt. Op Woensdag den 10 Junij [plaats en uur nader te bepalenzal ter bevordering en verspreiding van betere veesoorten worden over gegaan tot den publieken verkoop van al zoodanig vee en andere voorwerpen als hetwelk den vorigen dag ter Tentoonstelling aange- bragt door Scheidsmannen zal zijn waardig gekeurd naar de premiën te kunnen mededingen en waarvan de eigenaren lot den verkoop hebben toegestemd. Dien ten gevolge worden alle zoodanige eigenaren uitgenoodigd om van derzelver gezindheid ten deze aan den bieronder vermelden heer J. A. Mulock Houwer, mededeeling te doen ten einde, inge volge dezer aangiften den verkoop te kunnen regelen en bekend maken. bijzondere bepalingen. De Leden worden verzocht derzelver bewijzen van lidmaatschap mede te brengen daar dezelve tot bet erlangen van den toegang lot alle do Vereenigingen der Maatschappij zullen gevorderd worden. Aan heeren bezoekers van buiten de Provincie zullen afzonderlijke bewijzen worden afgegeven. Tevens worden de Leden die aan den maaltijd waarvan de con tributie a 2 per persoon is vastgesteld wenscben deel te nemen uitgenoodigd daarvan ten minste tien dagen te voren aan don Voor zitter hunner Afdeelings-Besturen kennis te geven. 'Lr erlanging van nadere inlichtingen, gelieve men zich met vrachtvrije brieven te adresseren aan de heeren J. A. Mulock Houwer, te Zierikzee, voor alles wal de Tentoon»' stelling en den laleren verkoop der voorwerpen betreft. W. J. P. KroefSecretaris der Stad Zierikzee tot het verkrijgen van huisvesting. J. Bevelander, te Zierikzee, voor de verzorging en voeding van het vee voor de Tenloonstelling aangobragt. Middelburg, den 16 Mei 1846. Namens het IIoofd-Besluur der Maalschappij lot bevordering van Landbouw en Veeteelt W. Bh-.VIS.. Secretaris. Die Leden welke alsnog genegen mogten zijn Vee of andere Voorwerpen op de aanstaande TENTOONSTELLING te Zierikzee, van wege de MAATSCHAPPIJ ter bevordering van LANDBOUW en VEETEELT in ZEELAND, aan te brengen, worden ver zocht zich vóór den 25 Mei aanstaande bij den ondergeteekenden aan Ie melden zullende daarna geeno aangiften meer worden aan genomen. De Secretaris van bet Afdeelings-Bestuur der genoemde Maatschappij in Schouwen en Duivelund lU. W. de JONGE. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 13 Mei. lieden is voor den boogen raad behandeld bel beroep in cassatie van den boekdrukker K. van Hulst uitgever van eene Kritiek der Troonrede enz. door het geregtshof van Overijssel van 5 Maart jl. in hooger beroep veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf, als schuldig aan bet boosaardig en openbaar aanranden van de waardigheid des konings. De raadsheer de Greve beeft nok in deze zaak een uitvoerig en belangrijk rapport uilgcbragl. In de hoofdpunten komt dit geding overeen met bet gisteren behan delde; doch ten gevolge van de gerezene incidenten is hetzelve van meer ingewikkelden aard. In de ingeleverde memorie zijn 10 mid delen van cassatie voorgedragen ineorendccls betreffende beweerde schending of verkeerde toepassing van bepalingen van bet Wetboek van Strafvordering. De hoofdpunten tot cassatie aangevoerd zijn schending van art. 1 dor wet van Junij 1830 en van art. 4 der net van 16 Mei 1829. De beer m.' D. Donker Curlius is ook vnnr dezen requirant in cassatie opgetreden. Met gisteren aangevoerde omtrent het regt ver stand der vrijheid van drukpers ook ten dezen toepasselijk verklarende, betoogde hij hoofdzakelijk dat het hier insgelijks alleen de beoordee ling der troonrede dat is eener daad van regering geldt. Voor het overige ontwikkelde hij thans in het bijzonder de stelling dat do verantwoordelijkheid des drukkers of uitgevers ophoudt wanneer de schrijver bekend is ook dan wanneer (gelijk in deze zaak) de schrijver eerst bij de behandeling van bet honger beroep bekend gemaakt wordt. Op dezen grond vorderde bij vernietiging van bet arrest wegens schending van het besluit van 24 Jnuuarij 1814 en verkeerde toe passin" der wet van 28 September 1816. De advocaat-generaal Deltelh zal den 2 Junij zijne conclusion voor dragen. Den 17. Eergisteren nacht len twaalf ure is. in bijzijn van cenige leden dor koninklijke familie te water gelaten het op last van Z. K. H. prins Alexander, achter boogstdcszelfs paleis op stapel gebragt en bij die gelegenheid fraai geïllumineerd vaartuig De Slnats-Couranl behelst onder anderen een koninklijk besluit van den 12 dezer, houdende bepaling dat de groote of zoulharing- vissrlierij voor den jare 1846 zal inogeri worden aangevangen op den 10 Junij e. k. Thans zijn aan 's rijks agenten muntbiljetten Ier uitgifte toege zonden. Die van f 5 zijn rood van f 10 paars van 20 groen van 100 blaauw en die van f 500 geel. Behalve den naam vaa den minister van Hall. bevallen zij twee geschrevene bandteekeningen henevens een watermerk van 's rijks inunt; de som die zij voorstellen, slaat er acht malen op uitgedrukt. Onder dagleekening van den 5 dezer wordt uit 5.'-Petersburg gemelddat ten gevolge van eene np aandrang der nederlandscbe regering grnomene nadere russiseh-keizerlijke beschikking, de voihoo- ging van 50 ten honderd op de inkomende regten vastgesteld bij de ukase van 19 Junij (I J ui ij 1815) niet zal worden toegepast op de koopwaren, welke lot op den 15 (27 Julij) dezes j aars in neder landscbe schepen ook van eene andere dun nederlandscbe havea komende in de havens van bet keizerrijk worden aangebragt. Van deze beschikking is onverwijld kennis gegeven aan al de in russischc havens gevestigde nedeihindscbe consuls mitsgaders aan do nederlandsche gezanten bij de boven van Berlijn en Hanover. Door den lieer van Starkenliorg Stachonwermede-eigenaar van het eiland Schiermonnikoog is vergunning verzocht lot inpoldering van de Lauwer-Zee waardoor 24,000 bunders goede grond zouden verkregen worden dit is reeds de derde maal in den lijd van eenigo maanden dat eene dergelijke aanvraag is geschied. GEMENGDE BINNEN-EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Den 8 dezer werd bet honderdjarig bestaan der Hernhultersche ge meente te Zeist op eene pleglige en indrukwekkende wijzegevierd. Van alle zijden des lands waren belangstellende vrienden derwaarts zamenge- vloeid zoodal het ruime godshuis ter naauwernood de menigte kon be vatten. Den 14 dezer is er voorliet provinciaal geregtshof van Noord- Brabant! uitspraak gedaan in zake van B. -ebuMig vrrkW/.: ven

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1