A.° Besturen en Administratien Nieuwst ij dia yen s IV .O 39. ZIERIKZËESGIIE VRIJDAG COURANT. IS BIEI. PUBLICATIE BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Slnd ZLE1UK7EF gevolg gevende nan de circulaire van Z. E. den lieer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, dd. 11 dezer maand Provinciaal blad n.° 45.) brengen hij deze ter kennis van het publiek, de bekend making, opgenomen in de Staals-Coiiranl van den 16 Maart jongst leden vort den volgenden inbond «De Minister van Financien herinnert ter gelegenheid van de uit gifte van nieuwe Nederlandsche Munten aan de navolgende bepalingen, voorkomende in de artikelen 10 en 11 der wet van den 18 December 1845 Staatsblad n 0 90). 1. naar de wet van den 2. Geene der Nederlandsche Muntspeciën 28 September 1816 (Staatsblad n.° 50) en volgende wetten go- slagen worden in 's Rijks Schatkist aangenomen wanneer dezelve eenigzins gealtereerd en alzoo vervalscht verminkt besnoeid of uiterlijk geschonden mogten zijn en zal niemand gehouden we/.en dusdanige, gealtereerde vervalschte verminkte besnoeide of geschonden» Munten te ontvangen. De nieuwe Muntspeciën in gealtereerden vervalscbten ver minkten besnoeiden of geschonden toestand aan do lands- kantoren wordende aangeboden, kunnen aldaar aangehouden en na het afgeven van bewijs dor aanhouding aan Radon en Gene* raalmeesteren der Munt worden opgezonden om na onderzoek of en uitspraak dal dezelve zich werkelijk in zoodanige» toestand bevinden to worden doorgesneden on alzoo aan de aanbieders te worden teruggegeven. Zijnde aan alle comptabelen, welke eenige ontvangst voor 's Rijks Schatkist doen zeer uitdrukkelijk voorgeschreven om deze. bepalingen met alle naauwkeurigheid en zonder eenige toegevendheid na te leven ten aanzien van allo Muntspeciën naar'de wet van den 28 September 1816 (Staatsblad n.° 50) en volgende wetten geslagen welke hun worden aangeboden weshalve elk en een iegelijk gewaarschuwd wordt om ter voorkoming van hunne schadeook dë hiervoren gemelde wettelijke bepalingen in acht te nemen. 's Gravenhageden 14 Maart 1816. De Minister van Financiën geteekendVAN HALL." Afgekondigd van den Raadhuizo der Stad Zierikzeezijnde voorts \ier exemplaren dezer publicatie aangeplakt waar zulks gebruikelijk is te geschieden en in de Stads Courant opgenomen. Zierikzee, den [22 April 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE yt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. Het AFDEEL1NGS-BESTUUR der MAATSCHAPPIJ ter bkVor- "dfring van LANDBOUW en VEETEELT in ZEELAND, voor de Sectiën Schouwen en Duivehmdgeeft bij deze kennis, dat hetzelve voornemens is op Maandag den 18 Mei aanstaande, Vergadering te beleggen op Catsburgte Brouwershaven «les voormiddags ten il ure tot bijwoning waarvan alle Deelnemers bij deze worden uit- gonoodigd. Namens het Bestuur voornoemd M. W. i>e JONGE Secretaris. B E L G I E. BRUSSEL, den 10 Mei Uit 's Gravenhage is hier berigt dat de handels-negotiatiën tusschen de beide regeringen een stap nader tot eene minnelijke schikking zijn gevorderd en dat men van weder zijden even begeerig is naar eene eindschikking zoodat die waar schijnlijk niet lang meer zal uitblijven. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 11 Mei. Heden is de gewone vergadering der staten-genera.il zittingjaar 1845-1846, op de gebruikelijke wijze, hamens den koning gesloten. De eerste kamer heeft, in hare laatste zittingen, al de door de tweede kamer haar toegezonden wets ontwerpen aangenomen uitge zonderd den 1sten titel van het eerste boek van bet wetboek van slrafregt welke is verworpen. Naar men verneemt hoeft Z. M. bij besluit van 23 April II. kwijtschelding verleend van de straffe des doods met den kogel aan Willem Joosten, gewezen fuselier bij het lstc regement infanterie, thans gedetineerd te 's Bosch daartoe, wegens insubordinatiever oordeeld door het hoog militair geregtshof; terwijl die straf is ver anderd in eene twaalfjarige kruiwagenstrafmet vervallen-verklaring Van den militairen stand. Uit eene kennisgeving van den minister van financiën omtrent de verzending van brieven en dagbladen met den zoogenaamden Over land-Postnaar de nederlandsche oost-imlisohe koloniën blijkt, dat de tweede of laatste gelegenheid in iedere maand tot die verzending het meest te benuttigen is voor eene spoedige briefwisseling met de nederlandsche koloniën daar deze post do eenige post is welke tot aan Singapore doorloopt; dat de weg uit Nederland, regtstreeks over Parijs en Marseille op Alexandria voor hel tegenwoordige de voorkeur verdient dat, daar deze post van Londen vertrekt den 24, te Parijs doorrijdt den 25 en le Marseille wordt ingescheept op den 28 van elke maand het des noods voldoende is om den allerlaat sten dag van vertrek le bepalen, uit Amsterdam 's Gravenhage Rotterdam, Utrecht enz. op den 23 en van de plaatsen die meer noordelijk of op eenigen afstand van de groote postwegen zijn gelegen naar even redigheid vroeger. Om echter voor alle mogelijke oponthoud verzekerd te zijn is het heter de brieven en dagbladen van de opgenoemde sleden liefst niet later dan op den 22 ter post. le bezorgen dat de brieven regtslreoks naar do nederlandsche koloniën kunnen worden geadresseerd met de aanwijzing op het adres van don weg door de woorden bij voorbeeld Via Marseille; dat de brieven onderworpen zijn aan eene gedwongene frankering lot aan hel punt der uillevering aan den Indischsn Post te Alexandrie dat de dagbladen onder kruis band gefrankeerd moeten worden legen betaling van 10 cents per vel dal er eindelijk is zorg gedragen om de brieven door dien- zelfden weg uit de koloniën komende, met den rneeslen spoed van Marseille hier naar toe le verzenden kunnende dezelve dan wanneer geene beletselen gedurende de reis in den weg geweest zijn tegen den 22 van elke maand hier le lande aankomen. Wij vernemen dat de heer L. van der Vliet geboortig van Zierikzee thans onze stadgenoot en meer algemeen als auteur bekend onder den naam van Boude wijn dezer dagen door de Maatschappij de irtel is gansch het volk, le Gend benoemd is tot haar correspon derend lid. Opmerking baart te Parijs eene rede door den graaf Beugnot in de kamer der pairs gehouden waarin hij het groot belang aan toont dat Frankrijk beeft om Belgie aan zich te verbinden en to verhoeden dal hel zich met Duitschiand vereenzelvige. Volgens bijzondere beriglen uil Londen zou koningin Victoria veertien dagen lang er op aangedrongen hebben, dat hare reis naar Frankrijk voortgang rnogt hebben, en niet dan met veel leedgevoel berust hebben in de hiermede strijdige beslissing barer ministers. Thans zou SI. M. ook van haar bezoek te 's Gravenhage hebben afge zien. Na hare bevalling zou hoogsdezolve op nieuw een togljo door Schotland doen. Den 12. Heden heeft voor den hoogen raad gediend de zaak van den heer C. A. Thiemeuitgever der Arnhemsche Courant, re- quirnnt in cassatie tegen het onlangs door het geregtshof in Gelder land ten zijnen aanzien gewezen arrest. Een talrijk en aanzienlijk publiek getuigde van de bijzondere belangstelling, welke deze zaak heeft opgewekt. Nadat de raadsheer de Greve een uitvoerig en naauwkeurig rapport omtrent de zaak bad uitgebragt. beeft de beer m.r Donker Curtius voor den requirant bet woord gevoerd en na eenige algeineene beschouwingen, zoo omtrent hel tegenwoordige geding, als omtrent de hier in aanmerking komende wetten, de vernietiging van het gemelde arrest verzocht, uit hoofde de wet van 1 Junij 1830, waarop de veroordeeling gegrond is, daarbij in twee opzigten zou geschonden zijn. Ten betooge hiervan ontwikkelde de pleiter hoofdzakelijk dat tot. toepassing der genoemde wet vereischl wordt: 1.° dat de smaad hoon of laster den persoon des konings treffe en niet deszelfs daden van regering, als waarover het een ieder is vrijgelaten zijn gevoelen te uilen 2.° dal na onderzoek omtrent de bedoeling des beschul digden de hoosaardigheid zijner daad behoorlijk zij gebleken - dat dit boosaardig doel, hetwelk als het bijzondere kenmerk van het mis drijf uitdrukkelijk gevorderd wordt ten dezen geenszins bewezen maar bij het arrest slechts verondersteld is - dat het artikel van het dagblad waarover ten dezen gehandeld wordt niets anders is dan eene geoorloofde beoordeeling eener regeringsdaad en dat noch. in den geest van hetzelve, noch in de woorden, de bedoeling lag, om den koning te treffen. - Voor het overige heeft de pleiter den toon van het bewuste artikel als onbetamelijk afgekeurd en verklaard dat de schrijver wiens naam hem nu niet meer onbekend is hem geheel vreemd is en dat hij denzei ven voor zoo veel hij weet f nooit heeft gezien noch toegesproken. Den 27 dezer zal de advocaat-generaal Dekelh in deze zaak de conclusie van het openbaar ministerie voordragen. GEMENGDE BINNEN- EN BUiTENLANDSCHE BEBIGTEN. Als eene groote zeldzaamheid mag worden gemeld dat jl. zondag le Scheveriingen 3 gouden bruiloften tegelijk gevierd werden als: van Arie Plagge gehuwd niet Maria Fieret Willem Pronk gehuwd met Pietro- nella Pronk en Pieler Meys gehuwd met /Haartje U oogeveen. - Er zal een ruiterstandbeeld van den hertog Van Wellington opgerigt worden, op den hoek van Hyde-Park tegenover het hótel van den hertog. Dit zal hel derde standbeeld zijn dat ter eoro van den overwinnaar bij Wa terloo te Londen zal oprijzen. Te Breda zal met de aanslaande ker mis op den 1 Junij een groot muzijkfeest gehouden worden even als bet op den 9 Augustus des verleden jaars gehouden luisterrijk festival te Dordrecht. De bevolking van Londen en hare voorsteden bedraagt thans over (bi 2,100,000 inwoners. Behalve de stoornbooten die elke veertien dagen van Liverpool naar New-York vertrekken zal eer lang in die vaart eene nieuwe dienst worden daafgesteld. Deze vaar tuigen zullen eiken zaturdag van Liverpool, en omgekeerd van Boston en New-York gedurende acht maanden van het jaar vertrekken. Voor de bevestiging van Havre is voorgesteld hel slechten van de thans be staande werken en de aanleg van eon en nieuwen walmet bolwerken, in den trant als die welke om Parijs is aangelegd ten einde aan deze belangrijke haven het middel te verzekeren, zich meer en meer uit te breiden; eene uitbreiding waaraan thans daar ter plaatse groote be hoefte bestaat, Te Kapelie op d'l.lssel ij den 11 dezer van stapel

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1