ZIERIRZEESCHE COURANT. ff> 38. DINGSDAG A.° 1846. 12 MEI. Besturen en Administratiën. Nieuwst ij ding en INSCHRIJVING voor de SCHUTTERIJ. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Z1ERIKZEE gezien de wet op de Schutterijen van den 11 April 1827 en speciaal gelet hebbende op die artikelen derzelve wet die in betrekking staan tot de jaarlijksc.be inschrijving zoo tot de bereids daargesteldc registers van vroegere jaren ais tot de inschrijving die gedurende de laatste helft dezer loopende maand moet geschieden brengen hij deze ter kennisse van de belanghebbenden Dat de registers ter inschrijving voor de Schutterij van de geborenen in de jaren 1821 tot 1812 ingesloten zullen worden geopend tot de inschrijving van alle mannelijke ingezetenen welke tot het eerstgemelde jaar bebooren alsmede van hen welke in de vorige jaren geboren zijnde sedert de laatst vorige inschrijving zich alhier met er woon hebben neder gezet waaronder ook begrepen zijn de militairen welke na dien tijd zijn gepasporteerd en de vreemdelingen welke sedert dezen tijd van buiten het rijk zijn gekomen en zich alhier hebben gevestigd voor zooverre deze laatsten bun voornemen om zich in dit rijk neder te zetten hebben aan den dag gelegd hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door de werkelijke overbrenging van den zetel van hun vermogen en de hoofd middelen van hun bestaan naar herwaarts zonder dat de tijdelijke uit oefening van eenig bedrijf of handwerk in. eenige ondergeschikte betrek king als zoodanig voornemen wordt aangemerkt. Allen zullen worden in geschreven in dat register waartoe zij volgens hunnen ouderdom bebooren. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uitge zonderd maar dat allen, zonder onderscheiddaarin begrepen zijn al ware liet ook dat zij zouden mogen vermeenen volgens de wet tot de vrijgestelden of uilgeslotenen te behooren en dien ten gevolge ook zij niet, die hun ontslag uit (ie schulterlijke dienst reeds hebben bekomen zul lende derhalve alle de bovengemelden als daartoe bij deze wordende opgeroepen moeten verschijnen ten Raadhuize dezer Gemeente op den 15 dezer maand en volgende dagen ten einde zich te laten inschrijven ieder in dat register, waartoe hij volgens zijnen ouderdom behoort. Deze registers zullen op den eersten Junij 1846 finaal worden gesloten. Dat de studenten, geömploijeerden in huizen van negotie, klerken van notarissen advokalen enz. bedienden en werkboden moeten worden ingeschreven in de Gemeenten alwaar zij hunne studiën houden werk zaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn de ambtenaren en geëmploi- jeerden aan het Provinciaal Gouvernement en allo anderen al wonen /.ij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uit oefenen; die buiten 'slands studeren of werkzaam zijn in de Gemeenten hunner vorige woonplaats; de buitenlandsche zeevarenden in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben en de aan boord wonende schip pers in de Gemeenten alwaar zij hel laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad of wel personeel en mobilair of wegens hun vaartuig belasting betalende daar waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepenen zullen verpligt zijn bij hunne inschrij ving opgave te doen van hunne namen voor- en bijnamen van de plaats en den tijd hunner geboorte, hunne woonplaats, met aanduiding van wijk en nominer hel beroep hunner ouders en dat van hen zelf, of zij zijn gehuwd ongehuwd of weduwenaars, van het getal hunner kin deren van beider sekse, (welke laatste opgaven moeten worden gecon stateerd met een schriftelijk bewijs afgegeven door den Burgemeester of Ambtenaar van den Burgerlijken Stand sedert wanneer zij ingezetenen der Gemeente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonen en eindelijk van de redenen die zij zouden vermeenen, dat hen van de schutterlijke dienst zouden vrijstellen of daartoe onbevoegd maken naar aanleiding van art. 3 en 4 der wet, met opgave van hel art. en het onderdeel van hetzelve, waarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk buiten deze Gemeente geboren aange maand om zich tijdig van eene geboorte-akte te voorzien en zich alzoo van zijnen onderdom te verzekeren ten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschieden en om voor te komen dat niemand door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom vervalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder hierin betrokken willen hebben vermaand en gewaarschuwd om zich van deszelfs ver- pligting in deze te kwijten vermits uit krachte van art. 9 der wet en art. 6 van Z.r M.s besluit van 21 Maart 1828, al degenen die zich voor hel sluiten der registers op den eersten Junij eerstkomende niet hebben laten inschrijven alsnog ambtshalve zullen worden ingeschreven en dat dezelven dien ten gevolge zullen worden verwezen tol eenegeld boete en daarenboven zonder loting bij de Schutterij ingelijfd indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uilsluiting ten hunnen aanzien bestonden. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voor wenden zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, daar waar zulks te doen gebruikelijk is. Zierikzeeden 2 Mei 1846. Burgemeester en Weihouders voornoemd DE CRANE, vi. Ter ordonnantie van dezelve De Stads Secretaris W. J. P. KROFF. Het AFDEEL1NGS-BESTUUR der MAATSCHAPPi.ï ter bevor dering van LANDBOUW en VEETEELT in ZEELANDvoor de Sectiën Schouwen en Duivelandgeeft bij deze kennis, dat hetzelve voornemens is op Maandag den 18 Mei aanstaande Vergadering te beleggen op Catsburg, te Brouwershaven, des voormiddags ten 11 ure tot bijwoning waarvan alle Deelnemers hij doze worden uit-* genoodigd. Namens het Bestuur voornoemd M. W. de JONGE, Secretaris. NEDERLANDEN. 'sGRAVF.NHAGE den 8 Mei. Men verneemt, dat Z. M. ïich dezen zomer naar Weirnar zal begeven. Z. K. H. prins Ilendrih zal met hoogstdeszelfs nieuw geëqui peerd oorlogsvaartuig over zes weken zijne zeereis ondernemen. Hoogstdezelve zal Jeruzalem bezoeken waar zich omstreeks denzelfden tijd H. K. H. prinses Albert van Pruissen Marianne der NederlandenV zal bevinden. liij koninklijk besluit van den 5 dezer is ingetrokken het radi caal van II K. priester in Oost-Indie aan do R. K. geestelijken A. GrubeII. Cnrlenslatll en A. van l)ijk verleend bij konink lijke besluiten van 4 Februarij 1833 en 8 Februarij 1837. De bovengenoemde geestelijken zijn dezelfde welke de bisschop Grooff. in September jl. op grond van ongehoorzaamheid in kerkelijka aangelegenheden van hunne bedieningen had ontzet en in wier plaats door hem geestelijken zijn aangesteld die niet door Z. M. voor de dienst in Oost-lndie waren benoemd. In de zilling van de tweede kamer der staten-generaal van gisteren is onder anderen het wetsontwerp tol wijziging der wet op de uitoefening van de groote of haring-visschorij (om bet tijdstip der haringvangst te vervroegen met algemeene stemmen aangenomen. Uit Breda den 6 wordt gemeld, dat, op de donieinveiling van 4 dezer, le Rozendaal namens den koning, door den admi nistrateur van hoogstdeszelfs particuliere domeinen voor eene som van ongeveer /"100.000 zijn aangekochl.de tienden, gaande uit Z.'M.' aanzienlijke domaniale bezittingen in Prinsland. Volgens particuliere alhier ontvangen berigten schijnt liet ziclt le bevestigen dot bel bezoek van H. M. de koningin van Engeland aan den koning der Eranscben dit jaar geen piaols zal hebben. Volgens de Leidsclw Courantis den heer Hoffmann le Leiden door tusschenkoinst van den lieer von Sieboldde vertaling van den chineschen brief des keizers van Japan opgedragen die onlangs bij ons gouvernement ontvangen is. De Utrechtsche Avondpost meldde gisteren, dat, bij de ophanden zijnde inwisseling der ongerande Zeéuwsche rijksdaalders, de munt biljetten door de agenten van 's rijks schatkist aan bet publiek zullen worden uitgegeven. Men verneemtdat dit berigt overeenkomstig de waarheid is. Den 9. De eerste kamer der staten-generaal zal heden hara werkzaamheden ten einde brengen zoodat de zitting der staten- generaal van 1845—1846 aanstaanden maandag, in eene vereenigde vergadering der beide kamers door z. exc. den minister van binnen- landsche zaken ad interim op last des konings zal worden gesloten. Een der couranten zegt dat Z. M. de koning en de prinsen zich naar Goertruidenberg begeven zullen om de plegtige onthulling van liet gedcnkleeken voor den zeeheld Zoutman, in do Groote Kerk aldaar, op den 14 dezer, bij te wonen. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Hel fransche dorp Pagny-la-Ville is een deerlijk slagtoffer van kwaad willigheid geworden 71) huizen door ineer dan 120 gezinnen bewoond werden den 28 April eene proni der vlammen reeds twee malen binnen bel tijdsverloop van eene maand waren dergelijke pogingen lot brand stichting aangewend maar door do waakzaamheid der inwoners mis lukt men verliest zich in gissingen wie deze schanddaad mag hebben gepleegd. De berigten uit alle oorden van Hongarijen omtrent den staat der veldgewassen zijn bijzonder gunstig. Men iieeft overal een' zeer vroegen oogst te wachten vooral in de lage landen slaat de roggs reeds hijna in bloei. De graanhandel naar Duitschland is nog altijd zeer levendig. Op de Faro-Eilanden zijn do walvisschen en haaijén zoo menigvuldig, dal men ten voorleden jaar tol September 2500 walvis schen en 250 liaaijen gevangen bad. De Noord-Duitsche post brengt de lijding aan dat de koopstad Levangerin bet Dronlheimsche den 18 der vorige maand, bijna geheel is afgebrand. 110 huizen zijn de prooi der vlammen geworden. De kerk is behouden gebleven. Do wed strijden op het water, welke in de volgende maand te Oslende zullen plaats hebben beloven zeer luisterrijk le zullen wezen. Behalve drie kliibs de lloynl Victoria Hnyal Western en Eoyal Squadron welke reeds ingeschreven waren heeft zich dezer dagen eene vierdeengelsche klub, de Royal Thames dubwelke 142 zeilen sterk is doen inschrijven. Men Verneemtdat ten tweedem.ale liet huwelijk van den kroonprins van De nemarken door echtscheiding zal ontbonden en bij aan eene andere vrouw zal verbonden worden. Hel Amsterdatnsch Matigheids-Genootschap telt thans 826 leden uit alle standen der maatschappij. D.' Nutterer die hij Weenen eene luchtreis met deii heer Lehmann heeft gedaan geeft verslag van zijne bevinding. Op 6000 voeten hoogte stond de thermo meter op het vriespunt en heerschtc er zulk eene windstilte, dat da luchtbal zich bijna niet bewoog Op 9000 voelen hoogte hadden de reizigers 8 gr. koude en veel sneeuw. Zij ondervonden geene moeijelijke ademhaling; het liooren alleen was eenigzins bezwaarlijk. Des avonds kwamen zij bij Florisdor behouden terug. M en meldt uit Leeuwarden van den 4 dezer Naar men verneemt is in de omarekon van Harui garijp even voor

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1