N.° 37, ZIERIKZEESCHE VRIJDAG Nieuivstijdingen. gggggs—1 NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 5 Mei. Z. M. de koning is zondag avond ten half negen ure met een' huitengewonen spoortrein uit Amster dam in deze residentie teruggekomen. II. M. de koningin benevens HH. KK. HH. den prins en de prinses van Oranjevergezeld van HH. KK. HH. de prinsen Alexander en Hendrik der Nederlanden zijn gisteren namiddag ten' twee ure uit de hoofdstad alhier teruggekeerd. H. K. H. de prinses van Oranje heeft vrijdag naar Hoorn en Z. K. H. prins Hendrik gisteren naar Medemblik een uitstapje gedaan. Gedurende het verblijf van het hof te Amsterdam zijn door hetzelve vele inriglingen en publieke vermakelijkheden bezocht alwaar overal de doorluchtige gasten met de levendigste geestdrift begroet werden. Bij een dezer dagen door Z. M. genomen besluit, is aan de maatschappij tot inpoldering van den Doilard vooreerst concessie ver leend tot indijking van het zuidelijk gedeelte, bevattende 900 bun ders van gemeldeo zeeboezem. De minister van financiën heeft bekend gemaakt dat volgens Z.r M.s magtiging, na voorafgaande overbrenging in hel muritdepót bij de nederlandsche bank van de waarde in oude geldspeciën met de vereiscbte aanvulling, volgens art. 4, der wet van den 18 Decem ber 1845 [Staatsblad n.° 90), in de jongst afgeloopene maand April is uitgegeven een bedrag van zes millioen één honderd duizend gulden aan muntbiljetten volgens die wet daargesteld zijnde de uitgegcvene muntbiljetten van f 500, f 100, f 20 f 10 en f 5. Heden beeft de hooge raad, kamer van strafzaken, uitspraak gedaan in de zaak van K. van Hulst ie Kampen uitgever van de Kritiek der Troonrede enz. legen een incidenteel arrest van het hof in Overijssel. De raad het bedoelde arrest beschouwende als een gewijsde van instructie waarlegen geen hooger beroep noch voor ziening in cassatie ontvankelijk is, dan te gelijk inet het eindvonnis, heeft requiraut in cassatie niet-onlvankelijk verklaard en hem veroor deeld in de kosten. Den 6. In de zitting van de tweede kamer der slaten-generaal van gisteren is titel I van het 1"° boek van het wetboek van strafregt aangenomen met 32 tegen 24 stemmen heden is titel II verworpen met 30 tegen 26 stemmen. Z. exc. de minister van justitie heeft vervolgens het woord gevraagd en verklaard dat door de verwer ping van dezen tweeden titel de verdere behandeling van het 1sl° boek vervallen moet worden beschouwd en z. exc. de verdere titels alzoo introk. Men zegt, dat er eenig voornemen zoude beslaan bij het mi nisterie van koloniën, te onderzoeken in hoeverre twee genoegzaam braak liggende eilanden der oost-indische bezittingen van den staat zouden worden dienstbaar gemaakt tot kolonisatie zijnde dit een gevolg van een aanzoek en ten behoeve vooral van de leden der erkende afgescheidenen van de Hervormde kerk onder welke de zucht tot volksverhuizing naar Noord-Amerika meer en meer ontwikkeling erlangt, aangemoedigd door de vermogenden onder dezelve, zoo voor zich, als voor hunne armen. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Bij gelegenheid der onthulling van het standbeeld van Simon Stevin zullen te Brugge van den 25 Julij tot den 2 Augustus groote feeslelijk heden plaats hebben; het programma dezer feesten wordt reeds door de dagbladen medegedeeld. In de maand Maart alleen (zegt een dagblad van New-York) zijn alhier niet minder dan 4349 landverhuizers aange komen, als: 3309 over Groot-Briltanniën, 371 over Havre, 329 over Bre men 129 over Botterdam 92 over Hamburg en 119 over andere ha vens. Het zweerlsche stadje Kungsbacka nabij Gothenburg is in tien nacht van den 24 op 25 April met uitzondering slechts van 2 groote en eenige kleine huizen geheel in de asch gelegd. De engelsche regering heeft het ontwerp tot het aanleggen van een' electrischen telegraaf tus- schen Engeland en Frankrijk goedgekeurd. De Amerikanen drijven steeds den slavenhandel met onmenschelijkheid. Een buit gemaakte sla venhaler van slechts 350 ton had 900 van die ongelukkigen aan boord die zoo digt bijeen gepakt waren dat er in eenen nacht 18 waren ge storven. Volgens berigten uit Suriname, loopende tot den 2 Maart, heersebt in die kolonie groote schaarschte aan levensmiddelen ten ge volge van langdurige droogte. Ook de engelsch West-Indische eilan den leden sterk door deze droogte, zoodal het vee van dorst omkwam en op Berbice het drinkwater zoo schaarsch was, dat het niet dan tot zeer hooge prijzen gekocht kon worden. Zekere C. Lte 'sHage, naaister van beroephad vrijdag avond de onvoorzigtigheid in de nabijheid van hare legerstede, eenige doove kolen in eene mand en daarop eene zoogenaamde cabas te plaatsen door het weder aangaan of vuur vatten dier kolen is de cabas verbrand hetwelk zoodanige rook in het vertrek, alwaar geen schoorsteen is, heeft teweeg gebragt, dat de vrouw op haar bed liggende is gestikt. De bezoekers van de beurs te Londen hebben met genoegen gezien dat men de asphalt die bij regen als eene spons werd op hel beursplein zal wegruimen en dit weder naar oude gewoonte, met hollandsche klinkers zal bestralen. Het monument, ter eere van den vice-admiraa I Johan Arnold Zoutman té Geerlruidenberg in de groote kerk op'gerigtzal den 14 dezer op eene plegtstatige wijs ontbloot worden. Het gouvernement der Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft eene opgave gedaan van de productie van tarwe, en maïs in de uniegedurende de jaren 1844 en 1845. In het laatste jaar bedroeg dit cijfer 106,518,000 mudden tarwe en 418,899,000 mudden maïs. Hieruit büjkt de belangrijkheid welke men in Noord- Amerika stelt in de cultuur van maïs welke waarschijnlijk bestemd is f' om een der hoofdvoedingsmiddelen te worden van de geringe klasse. Een gelukkigerwijze zeldzaam verschijnsel heeft in Nieuw-Grenada plaats gegrepen. Een verbazende slijkval is van een berg in het dal der Mag- daïena-rivierin de omstreken van Bogota neergestorten heeft eena uitgestrektheiil van nagenoeg vier mijlen bedektna in deszelfs loop ver scheiden dorpen en wouden te hebben vernield. Duizende personen hebben bij dit ongeval het leven verloren. De geleerden zijn het niet eens nopens de oorzaak van dit natuurverschijnsel. Het engelsch la gerhuis heeft het zonderlinge schouwspel gegeven van de strenge straf, waarmede hel een van deszelfs leden treftdat zijne bevelen niet gehoor zaamt en zijne pliglen verzuimt. De heer Smith O'Brien is tot gevan genisstraf veroordeeld en het vonnis werd onmiddelijk ten uitvoer ge legd. Jl. zalurdag morgen ten 8 ure stortte in de straat Mogador ta Parijs een huis hetwelk in aanbouw was in en sleepte in zijn val een groot gedeelte mede van het nevenstaande gebouwdat door verscheiden familiën werd bewoond. Terstond verleende men de noodige hulp om het puin weg te ruimen waaronder men 8 personen vond 2 dezer eene vrouw en een kind van 8 jaren waren reeds dood de overigen werden allen meer of minder gekwetst bevonden. De engelsch-indi- sche dagbladen beloonen zich verbolgen over de aanstaande expeditie der Nederlanders tegen het eiland Bali. Te Singapore beweren de koop lieden dat de vermeestering van dit vruchtbare eiland in strijd zou zijn met het traktaat van 1824. Men meldt uit Rotterdam van den 4 dezer: In de laatste tijden zijn alhier ter stede onderscheidene diefstallen door middel van valsche sleutels en braakgepleegd gewordenniettegenstaande wij de ingezetenen meermalen ernstig hebben gewaarschuwdtegen het gevaar, om hunne woningen zonder eenig opzigt te laten. Wij ver nemen dat onze verdienstelijke commissaris van policie van der Crelce op heeterdaad betrapt en aangehouden heeft den persoon die ia den laatsten tijd de schrik van onze stad geweest is, zijnde de be ruchte sleutelmaker Knel. Deze persoon die vroeger meermalen ter zake van gepleegde misdaden in handen der justitie en bereids tot sohavotstraf is veroordeeld geweest en thans verdacht gehouden wordtaan de onlangs gepleegde diefstallen met valsche sleutels schuldig te zijn heeft gisteren avond door dalzelfde misdadig middel in eene woning, aan den Steiger, bij den borlogiemaker Broedelel eenen diefstal ondernomen tijdens de bewoners uitgegaan warenen de woning zonder eenige voorzorg alleen gelaten hadden. Dat de geldsnoeijerij zich niet enkel lot 'sGravenhage bepaalde, maar zelfs thans nog ten platte lande plaats had blijkt uit het volgende voorval In het bij Leiden gelegen dorp Aarlanderveen is het den heer burgemeester, m.' A. Jongkindt Coninckten gevolge van onvermoeide nasporingen gelukt, omtrent de misdaad van zekeren Frans Rosbeek, schilder van beroep die bij hem sedert eenigen tijd van geldsnoei jerij verdacht werd, zoodanige overtuiging te bekomen, dat hij II. zaturdag daarvan aan de regterlijke magt voldoende aanwijzing kou doen welke zich dan ook onmiddelijk naar die plaats heeft begeven tot laat in den nacht hel onderzoek voortgezet en des zondags we der heeft opgeval den geldsnoeijer gevankelijk heeft doen wegvoeren en het snoeisel en vijlselhetwelk in het naastgelegen hem toebe- hoorend huis onder de pannen was verborgen in beslag heeft genomen. Men schrijft uit Baardwijk van den 2 dezerGisteren avond nagenoeg half tien ure, ontdekte een persoon, van huis gaande, dat achter de woning van zekeren Oomensin een van alle zijden uit riet zaamgesteld en onmiddelijk tegen de wanden van het huis of woning gelegen geitenhok zich vuur openbaarde. Bij dadelijk onderzoek is het geblekendat eene hoeveelheid in asch liggende houtskolen in brand waren welke zonder deze toevallige ontdekking en spoedige uildooving noodlottige gevolgen in den nacht zou kunnen hebben te weeg gebragt. De policie doet onderzoek om op het spoor te komen der oorzaken die de Langstraat met zoo vele branden bedreigen. Te Almelo kwam van tijd tot lijd een vreemdeling, die boter ver kocht welke voor een derde 'met water was vermengd. Ook was ze al eens met eijerdoijers doorkneed. De Twentsche Courant herinnert dezen industriëlen hoterkoper een arrest van den lioogen raad in 1842 gevallen waarbij zekere v. E. werd veroordeeld tol gevangenzetting voor een jaar en eene geldboete van f 25 omdat hij 17 oneen boter, vermengd met een derde water, had verkocht voor zuivere boter. Ook te Zwolle heeft do waakzame policie kwade praktijken in den bóterhandel ontdekt. Men meldt uit Assen van den 30 April Dezer dagen stond voor het hof te regt Ph. Mok bedelaars-kolonist iri het 2'1' gesticht to Veenhuizen het O. M. vorderde de doodstraf legen hem wegens op zettelijk in brand steken van 'brandbare stof, in eene fabrijkzaal derwijze geplaatst dat daardoor de brand tot het gebouw moest over slaan. Mok verklaarde de hein te laste gelegde daad gepleegd lo hebben ten einde naar Assen en uit de kolonie te komen daar zijn toestand door zijne Israëlitische geloofsgenooten die wisten, dat bij er over dacht om Christen te worden ondragelijk gemaakt werd (omstandigheden die door een getuige zijn bevestigd). Zoowel op grond der kinderachtige baldadige wijze waarop Mok de daad ge pleegd had als omdat er twijfel bestond omtrent zijne verstandelijke vermogens, heeft het hof hij arrest van heden verklaard onbewezen, dat hij het feitinvoege hem te laste gelegd opzettelijk had bedreven eu hem diensvolgens vrijgesproken.

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1