'Zeetijdingen. is te Bridgenorth (Engeland) f? zo??ijk voltrokken tusschen twee per sonen die te zamrn 140 j; V lellen het is ten vierden male dat de man zich in den echt begeeft terwijl zijne gade in twee vroegere huwe lijken 20 kinderen heeft gehad. Het gelukkig paar werd door eene juichende menigte naar de kerk en van daar weder naar hunne woning begeleid. Maandag laatstleden is te Namen. e»ne vrouw Catharina Muhter genaamd die den G Mei 1738 in genoemde stad geboren was en dus bijna 108 jaren telde overleden zij heeft tot bet einde van baar leven volkomen haar gezond verstand behouden. In het fransche departement du Nord heeft een landbouwkundige, baron de Kenny do thee cultuur ingevoerd en reeds goede resultaten van zijne genomene proeven verkregen. In de onzekerheid of de aardappelen-ziekte zich dit jaar hernieuwen zal is een ander zeer voedzaam gewas dezer dagen uit Amerika in Engeland aangebragt. liet zijn de ignameri of de zooge naamde broodvrucht, die tot zelfs op de tafels der aanzienlijken in dat land verschenen en naar men wil mot goedkeuring genuttigd is. ln het drie uren van Meppol gelegen dorp Ruinen zijn den 7 dezer acht woningen door brand vernield waarbij ook niet alleen eenig vee en veel goederen zijn verbrand maar ook een 6jarig kind is omgekomen. In Madrid is weder eeno nieuwe ministeriële omwenteling tot stand ge- hragt. De infant D. Ilenriquezdie naar de hand der spaansche koningin had gedongen en zich daardoor eenigen aanhang had verschaft, heeft last bekomen om Spanje te ontruimen en heeft gehoorzaamd. Ook de voormalige spaansche minister Narvaez is verzocht het land te verlaten. Op den Main zijn groote partijen houtwaren stroom afwaarts gegaan zij zijn lot uitvoer naar Noord-Amerika over Antwer pen bestemd. Op alle groote wegen in Duitschland stoot men tegen- wnordig op geheele scharen van landverhuizers die gezamentlijk naar de Vereenigde-Staten van Noord-Amerika gaan. Duizende bunders wei- en bouwlanden in Noord-Braband en Gelderland zijn door het hooge rivierwater thans totaal geïnundeerd waardoor aan de landlieden eene aanmerkelijke schade is loegehragt. Tegenwoordig houdt zich in de Rijn-provinciën op de aartsbisschop van Damaskus en metropolitan van Anliochie de hoog eerw. Jacob Hiliunimet het doel om liefde giften voor zijne gemeente in te zamelen die zoo zwaar door de geweld dadigheden der Turken geleden heeft. Gedurende de afgeloopen maand Maart zijn te Maastricht 24 helgische deserteurs aangekomen. Twintig hunner heeft men toegestaan dienst voor de Oost te nemen de vier overige zijn tot aan de grenzen gebragt. De openbare verkooping van de prentwerken teekeningen en schilderijen, uitmakende liet kabi net nagelaten door jh. V. L. Veglin van Claerbergente Leeuwarden beeft opgebragt de som van ongeveer f 18,000. Voor bet beroemde landschap van den vrieschen schilder Hobbemahetwelk den 11 aldaar verkocht zon worden is f 10,000 geboden, doch de verkooper heeft het voor dien prijs niet willen afstaan. Een berigt uit 'frakau schildert hel voorkómen dier stad als bestendig stil en doodsch af, gelijk aan dat eenor uitgestrekte gevangenis voor en in welke soldaten de waoht honden. Slechts weinige fnmiliën zijn er (Iie niet den dood of de gevan genschap van een of meer barer leden betreuren. Op den grooten Szaihos in Hongarije, spleet, op den 13 Maart jl. des morgens, plot seling de Mormentzel berg, die op eene hoogte van 1800 voet zich boven den aldaar 300 voet breed zijnden stroom scheef verheft en plofte dade lijk daarop onder eenen ontzetlenden slag in de rivier neder zoorlal hare bedding door deze reuzen-massa geheel verstopt werd. Nu do kwade praktijk van het geldsnneïjen een weinig gefnuikt is schijnt men hel op iets anders toe te leggen namelijk in liet vervaardigen en namaken van gangbare nationale muntspeciën. Althans dit is zekerdat er tegen woordig te Rotterdam looden dubbeltjes, een weinig met compositie Vermengd met het jaartal 1826 in omloop zijn. Aanstaande woens dag zal de heer F. L. de Iluylerin navolging van den lieer Lthmann van uit de plaats Concordia, te Rotterdam zijne eerste luchtreis onder-, nemen. Het slot van het laatste weérkunilig berigt in een der Ham burger bladen voorspelt, uit alle kentëekenon een buitengemeen vrucht baar jaar. ln Gaasterland (Overijssel) is een stal alwaar de long ziekte was uitgebroken bestaande uit 40 runderen op last der bevoeg de autoriteit onmiddelijk afgemaakt. Eerlang zal de S.'-Joris- of Watersloolscbe poort te Delft gesloopt worden. Deze poort is een sterk cn vast gebouw en heeft twee groote en dikke steeneu rondeelcn of ronde torens. Jl. maandag namiddag is boven Antwerpen en omtrek een zwaar onweder losgebroken. Een magazijn in de Kloosterstraat is door tien bliksem getroffen echter zonder dat daardoor brand is ont staan. Bij Bercbem is een molen zwaar beschadigd en een man vveike zich in de nabijheid bevond dood geslagen. Op den G dezer is door de hoeren A. van der Scheerte Assen en C. F. Gaerlhéte Borger, beide heel- en verloskundigen, aan de vrouw van J. Weggemante Grollc in Drenthe de operatie der keizersnede verrigt welke belang rijke kunstbewerking tot lieden voor moeder en kind gunstig is afge loopen. ASmid, P. Dooi, J. Zoer, E. Klasier en J. Klokkeralle woonachtig in de gemeente Dwingeloo verklaren den 2 April jl. te Leehroek op het korenveld van mejufvrouw de weduwe R. Bloemberg gezien te hebben eene rogge-aar die geheel uit bet busje of huisje der steel was opgeschoten zijnde zulks een zeer bijzonder verschijusel zelfs voor hoogbejaarde personen onheugelijk. De negentien arbeiders, die in den onderaardschen gang nabij Courcelles in Frankrijk bedolven zijn, beeft men nog niet kunnen redden toen men den 6 dezer op het punt was om bij hen Ie komen stortte op nieuw een gedeelte in cn verijdelde de hoop weder eens klaps. Hun toestand is echter veel verbeterd; eene veel grootere hoe veelheid lucht kan hun worden toegezonden en ook het aflaten der levensmiddelen is veel gemakkelijker dan vroeger. Uit betgene men van deze ongelukkigen verneemt blijktdat zij den moed geenszins verliezen, en niet twijfelen of zij zullen weldra verlost worden. De doortogt, welke men bezig is zich te banen vordert dagelijks 7 a 8 ellen; de ingenieuren chef heeflaan de 19 arbeiders berigt doen tóe- komen wat. zij van hunne zijde moeten doen om hunne bevrijding te verhaasten zoo zij deze inlichtingen volgen kunnen zij spoedig geréd worden anders zullen nog 36 a 48 uren meer verloopen deze berekening zou echter door onvoorziene omstandigheden kunnen falén. De minister van oorlog -heeft bevel gegeven tot de afzending van een detachement sapeurs der genie, om ook de banden aan het werk ie slaan. (Volgens een nader berigt uit Parijs van den 13 heeft men aldaar de blijde tijding ontvangen, dat bovengenoemde 19 werklieden op den eersten Paoschdag allen gered zijn geworden. Zij waren uiterst verzwakt, maar overigens scheen hunne gezondheid niet geleden te hebben en zelfs is de snelle overgang uit den donker in het licht hun in geenen deele hinderlijk geweest. Den ganscben avond werd Se Luzaney en in verschillende andere plaatse» feest gevierd.) Ook op den spoorweg van Vicrzo» i» een ondcraardscbe gang Ver lengte van 50 ellen 5 ingestortmen hoopte alles in 2 maanden te' herstellen, en meende dat de opening dezer linie hierdoor niet zou behoeven te worden vertraagd. De berigten uit Algorie blijven ten opzigte van Abd-el-Kader nog altijd bij het oude; men jaagt hem na, is op het punt hem te grij pen, maar vangt hem niet. Gelukkiger is men er geweest met het vangen van eene leeuwin en twee welpen eene jagt, waarvan het relaas allerbelangwekkendst is. In het begin dezes jaars had eene leeuwin gejongd in een boschje, genaamd 121-Ghela—la-Deblain bet gebergte van Meziour, in het land der Ouled-Hall-hal. Het opperhoofd van dien stam, Zidems deed zijnen nagebuur Sedek-Den-Óumbarekhoofd van den stam der Beni-Fourral uilnoodigen lot het aanleggen van eene gozamenllijke jagt, en op den daartoe gestelden dag kwamen dertig man van ieder der beide stammen bij het aanbreken van den morgen aan den berg Miziour bijeen. Deze zestig Arabieren omsingelden het boschje, waarin do leeuwin zich met hare welpen onthielden hieven een luid geschreeuw aan om de leeuwin op te jagen, maar zij verscheen niot, doch men greep de beide welpen, dienagenoeg eene maand oud aan den rand van het boschje liepen. Alsnu wilde men aftrekken en dacht niet, iets meer van de leeuwin ie vreezen te hebben, toen de cheik Sedek, die eenigzins achterwaarts gebleven wasbaar uit het boschje zag te voorschijn komen. Op zijn geroep scholen zijn neef Messaoud-Rie-Hadz en zijn vriend Ali-Bey-liraham hem te hulp. De cheik was te paard zijn neef te voet, en op deze was het dat de leeuwin aankwam. Deze wachtte baar kloekmoedig of cn wilde niet eer schieten dan toen zij vlak voor hem was; het geweer weigert; Messaoud werpt dit wapen hierop weg en biedt onvervaard den linkerarm aan de leeuwin. De leeuwin kaanwt en verbrijzelt dien maar intusschen grijpt de kloeke Arabier., zonder oenen stap te wijken zonder het minst gekerm te doen hooreneene pistool die hij bij zich droeg, en de leeuwin twee kogels in hel ligehaam jagende, dwingt hij haar den arm te laten varen. Nu springt het dier op Ali-Vey-Draham af, deze jaagt het wel oen kogel in den muil maar voelt zich des niet te min de heide schou ders grijpen een vinger wordt hem afgebeten de hand wordt hem verbrijzeld ettelijke ribben worden hem van vel en vleesch ontbloot, en het ware met hem gedaan geweest zoo de leeuwin niet nog tijdig ten gevolge barer bekomene wonden den laatsten adem had uitgeblazen. Ali-Bey-Braham is nog in leven maar verminkt Missaoud is 24 uren na deze ontmoeting aan zijne wonden bezweken. MIDDELBURG, den 15 April. Gisteren namiddag omstreeks half 2 ure is alhier mei het stoomjagt van Rotterdam aangekomen Z. K. II. prins Hendrikdie dadelijk in een met vier paarden bespannen rijtuig van don heer burgemeester dezer stad naar Vlissingen is doorgereden. Men verneemt, dat in den loop der aanstaande week te Mid delburg of te 's Hertogenbosch eene commissie zal vergaderen ten einde gewiglige bepalingen voor den Zeeuwsch-Limburgschen spoor weg vast te stellen. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden dat hij den landman A. Filius op de hofstede Drakenburg onder Arnemuiden een paard van 29 jaren oud zijn 13d6 veulen heeft ter wereld gebragt, zijnde eene bruine merrie. Kapt. P. J. Kasse van Probolingo te Middelburg binnen rap porteert gezien te hebben den 21 Januarij II. op 38° 5' z. b. en 57° 10' o. I., de engelsche brik Snookkomende van S.'-Helena den 9 February, 3 mijlen z. z. o. van de Kaap-de-Goede-Hoop de engelsche brik Starkomende van de Kaapstad deii 23 dito op 1.4" 43' z. I. en 6° 33' w. I. de engelsche bark Minerva komende van Madras, laatst van de Kaapstad; den 4 Maart, op 1° 26' z, b, cn 18° 10' w. I. de engelsche bark King George of London, van Cal cutta naar Londen, hebbende 100 dagen reis; den 10 dito, op 3" IS' n. b. en 21° 19' w. I. de engelsche bark Royal Albert, kapt. D. Balderslotivan Glasgow naar Batavia hebbende 55 dagen reis den 13 dito, op 5° 1' n. b. cn 23° 13' w. i. do engelsche hark Foam, van China naar Londen; den 8 April bij Bevesiefhet ne- derlandsch schip Susanna Christina, kapt. J. P. Hoekstra, van Am sterdam naar Batavia, en de nederlandscbe kof Johannes, kapt. F. W. Stuitvan Amsterdam naar Bayonne. BROUWERSHAVEN, den 1G April. Binnengekomen; Hendrika, kapt. j. Admiraal, van Batavia naar Rotterdam. PRIJZEN tier EFFECTEN TE AMSTERDAM, Woensdag den 15 April 1846. Nederlanden 21/, pC. Werk. Schuld 3 4 Amort. Syndikaat 3'/, pC Haudel-Maatschappij 4lf, gebleven. 6Ö'A5 pC. 72 94s/» 168»/, Heden overleed na een kortstondig lijden tot mijne eb mijner Kinderen innige droefheid, mijn geliefde Echtgenoot, JAN MATTHIJS HEN'DRIKSE in den ouderdom van ruim 65 jaren. NR.K.FT1R VA. 1» 1? A RAW F OCWERKERK den 11 April 1846. KEELTJE van FAROWÉ Wed. J. M. Heniirikse. De Heer Th. BROUWER Jz. als gemagtigde van de beneficiaire Erfgenamen van wijlen B. BAKKER zal ten overstaan van den Notaris J. M. BOüVlN op Vrijdag den 1 Mei 1846, 's namiddags om twee ure, in de Herberg te Sirjansland, publiek presenteren te verkoopen Een BED en toebehooren Ladetafel Barometer en eenige KLEE- DINGSTUKKEN en andere Voorwerpen alsmede een TUIN gelegers te Sirjansland voornoemd, kad. bekend sectie A, n.°52, ter grootte van 03 roed. 60.. ellen. De Notaris J. de KATER Nz. zal in de maand Mei op nader te bepalen dag, op het Rielbosclionder Ellemeel veilen 8000 Bossen ex-tra fijn DEKRIET. TE Z-IERÏ&ZEE y S£J fS WES'. A. DE E35 Zê'GW STAD& Dlt<iüft&ER&

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 2