ZIERIRZEESCHE VRIJDAG A.° 1846. COURANT. 17 APRIL. Besturen en Administratiën. Nieuwslij dingen N.° 31, w BEKENDMAKING. BURGEMEESTER on WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen ter kennis van het publiek dat de intrekking der oude stukken van drie guldens en van tien schellingenalsmede die van twee guldensbij den lieer Agent van 's Rijks Schatkist en do Rijks Ontvangers alhier zal plaats hebben van Dingsdag den 14 tot Za- turdag den 18, en bij de Ontvangers uiterlijk tot den 20 dezer maand op de gewone kantoor-uren dat bovengemelde oude muntspeciën met den 19 dezer buiten omloop worden gesteld en alzoo niet meer in betaling voor de schatkist zullen aangenomen noch door de in gezetenen zullen behoeven ontvangen te worden. Zierikzee, den 8 April 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen ter kennis van het daarbij belanghebbend publiek dat in plaats van H. Bezaans overleden tot Stads Vee-Schutter is be noemd de persoon van PIETER MaNNIE ingevolge de plaatselijke keu re afgekondigd den 13 Januarij 1840, met uitnoodiging aan een iegelijk om dien beambte als zoodanig te erkennen en de bestaande keure stiptelijk op te volgen. Zierikzee, den 8 April 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt.. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. b e l gr i e. BRUSSEL, den 13 April. De menigte is dezer dagen in onrust gebragt door geruchten van aanstaande onlusten en oproeren. Het is geenszins bij deze geruchten gebleven maar men heeft allerwegen gedrukte geschriften in de twee talen opgesteld verbreidwaarin de Vlamingen worden opgeroepen om zich op Paaschmaandag op de vrijdagsmarkt te Gend te vereenigen ten einde ven daar naar Brussel te trekken zich voor het paleis van de wetgevende vergade ringen (die niet voor den 20 bijeenkomen)te legeren brood en werk te eischenen bij weigering zicbzelve werk te verschaffen en de aristocraten zoo als het heet de wet Ie stellen waarin de Brabanders en de Walen worden vermaand zich aan de Vlamingers aan te sluiten en de militairenom zich niet te laten gebruiken tot het verhinderen van deze beweging. Ofschoon dit stuk geenszins in den volkstoon gesteld en weinig geschikt is, om een' blijvenden indruk op de gemoederen te maken, en ofschoon de minvermogende klasse op dit oogenhlik minder te lijden heeftdan wel vroeger heeft zich de overheid de zaak ernstig aan getrokken en zoowel hier als te Gend onderzoek gedaan. In de laatstgenoemde stad schijnt dit onderzoek weinig te hebben opgeleverd. Het bewuste stuk is van hier uitgegaan, en zekere Eellerin, een be kende redenaar in volksvergaderingen is vooreerst gevangen gezet. Het ontbreekt niet aan geruchten het eene nog ongerijmder dan het an dere, nopens de oorzaken van deze opruijing, en in elk geval zullen er morgen eenige maatregelen van voorzorg worden genomenten einde de goede orde dadelijk te kunnen handhaven. Het blijkt uit de laatste berigten uit Gend, dat zekere Lahiaux, een persoon van 26 jaren en zoogenaamd commis-voyageur bij Brussel woonachtig als desteller van bet geschrift moet worden beschouwd. Hij had dit bij een' drukker te Brussel doen drukken. Lahiaux is gevaten tevens een 40lal andere personen te Gend die het meest tot de verspreiding hebben bijgedragen. Genoemde Lahiaux werd door de policie sedert eenigen tijd opgespoordwegens medepligligheid aan eene bedriegelijke bankbreuk in Oost-Vlaanderen. De verontwaardiging over deze poging om bet gemeen tegen de meer gegoede klassen in bet harnas te jagen is algemeen en te grooter, daar er in den afgeloopen winter zoo buitengewoon veel gedaan is om den nood der behoeftigen te lenigen. Sommigen zijn niet vreemd van het denkbeeld dat het gebeurde eenigzins zou za- men hangen met de woelingen die thans in sommige gedeelten van Frankrijk en Engeland onder het werkvolk worden opgemerkt. Den 14. Gisteren morgen kondigde niets aan dat op de vrijdags- markt te Gend talrijke zamenscholingen moesten plaats hebben slechts weinige personen van een verdacht voorkomen bevonden zich daar. Toen men begon eenige straatsteenen uit te ligten en die tegen de daar hangende lantarens te werpen gaf de procureur des konings die zich daar bevond terstond de noodige hevelen om de markt te doen ontruimen. Al de winkeliers hadden hunne deuren en vensters gesloten uit vrees van anders schade te lijden. Ten 12 ure toen de rust wat meerder verstoord werd, naderde hel korps pompiers, onder hevel van den kapitein Maes, met slaande trom en de wapenen in de hand. De burgemeester, do schepen van Pottelsberghe en de commissarissen van policie, van hunne onderscheidingstéekenen voor zien,, wendden terstond alle pogingen aan om de orde onder het volk te herstellendoor eenigen in hechtenis te nemen die zich nief wilden verwijderen of lot oproer schenen aan te stoken. Maar de wijl het getal gearresteerden te groot werden de volksmenigte vati oogenhlik tot oogenhlik vermeerderderiep de overheid meerdere hulp in. Terstond snelden de gendarmes te paard, met uitgetogen degen, toe, en deden de zamenscholingen in minder dan een kwartier uiteen stuiven waarbij geene ongelukken plaats hadden. Een vreesselijk on- wedervan bagel vergezelddeed daarop de laatst overgeblevenen naar hunne woningeu keeren. Des avonds ten 9 ure was alles ruslig- nederlanden. 's GRAVENHAGE den 13 April. Tot hiertoe is van deze zijda op eene officiële wijze niets betrekkelijk het zoo veel besproken besluit van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indie in radein zake van den bisschop Grooff en 4 andere Roomsch Katholijke geeste lijken bekend gemaakt zoodat alles wat omtrent de houding door het nederlandsch gouvernement dienaangaande aangenomen gezegd of geschreven isslechts op gissingen en vooronderstellingen steunde. In doorgaans goed onderrigle kringen meent men het er echter voor te mogen houden dat van wege het ministerie van koloniëa aan den koning is voorgesteld om in het gedrag in deze door dea gouverneur-generaal voornoemd gehouden, te berustenmaar tevens, om een reglement te doen ontwerpen waardoor voor hel vervolg op eene meer duidelijke wijze de onderlinge betrekkingen tusschen kerk en staat, ook in Nederlandsch-Indie geregeld zullen worden, tea einde mogelijke botsingen voor te komen zonder het zoo noodig gezag der regering in die landen te krenken of het wezenlijk belang van de eeredienst uit het oog te verliezen. Bij besluit van den 22 Maart jl. heeft Z. M. den minister van ooriog gemagtigd om de miliciens der ligting van 1845, welka zich in de reserve bevindenvoor den lijd van 3 maandenen wel van 15 Mei tot 15 Augustus aanstaande onder de wapenen te doett opkomen zullende voorts bij die miliciens worden gelootter aan duiding wie hunner lot aanvulling van het gestadig in dienst blij vende gedeelte van de korpsen, ook na den 15 Augustus onder da wapenen zullen gehouden worden of later, tot het voltallig houden van dat gedeelte, het eerste aan de beurt zullen zijn, om daartoa weder opgeroepen te worden. Naar men verneemt heeft het Z. M. behaagd bij besluit van den 26 Maart 11.kwijtschelding te verleenen van de doodstraf met den kogelwaartoe N. Taanesvroeger dragonder bij het 3d° rege- mentthans te Arnhem gedetineerd ter zake van misdaad tegen da dienst en insubordinatie, door het slaan van zijnen meerderen in rang, is veroordeeld terwijl die straf is veranderd in kruiwagenstraf vooc 12 jaren, en vervallen-verklaring van den militairen stand. Men verneemt dat de heer Nedermeijer van Rosenthal eerstdaags antwoorden zal op de bedenkingen in de afileelingen van de tweeda kamer der staten-generaal gemaakt ten aanzien van zijn voorstel tot herziening van sommige bepalingen der grondwet wegens de ver kiezingen. Men ziet alzoo de verdere behandeling van dit voorstel ta gernoet. Den 15. Men verneemt, dat het koninklijke gezin zich op aan staanden maandag uit deze residentie naar Amsterdam begeven en al daar gedurende 8 dagen vertoeven zal. Door zijne exc. den minister van financiën is den 9 dezer vast gesteld de 199st* loterij, die beslaan zal uit 21,000 loten, 10,500 prijzen en 2 prerniën. De koliek te dier loterij zal geopend worden op maandag 18 Mei 1846 en wórden gesloten op zalurdag 30 dier maand. De trekking der eerste klasse zal aanvangen op 15 Junij 1846 zullende de laatste 100 hommers op vrijdag 4 September, worden getrokken. In onderscheidene steden en gemeenten door welke de Zecuwsch- Liinburgsche spoorweg bestemd is te loopen hebben zich commissien gevormd ten einde zich naar deze residentie en Middelburg te begeven zoo om deswege hunne dankbaarheid Ie betuigen als om rnet betrekking lot die groote en nuttige onderneming hare plaatsen nader aan la bevelen, bereids is zoodanige commissie eergisteren uit 'sHertogenboscU in deze residentie aangekomen. GEMENGDE BINNEN- EN BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. In Griekenland zal voortaan de doodstraf door middel van den kogel voltrokken worden, in plaats van met de guillotine. In de laatste jaren heeft aldaar niemand zich met de taak van scherpregter willen belasten. Drie malen was het namelijk gebeurd dat de scherpregtersdie dood vonnissen zouden uitvoeren daags voor de voltrekking der straf ver moord waren. Door de Hervormde Christenen van Cannes (Frankrijk) is aan het gouvernement een verzoekschrift ingediend omtrent de moei- jelijkheden die den verkoopers van bijbels in Frankrijk worden in den weg gelegd. IV. van Oord is door het provinciaal geregtshof van Zuid-Holland schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag, doch aan gezien de zeer gunstige aanwezige omstandigheden veroordeeld tol één jaar gevangenisstraf. Dezer dagen is op het eiland Wieringeri in hek gegraven wordende dijk-kanaal van de bedijking des polders Nieuwland, opgedolven het geraamte van een hertwaarvan de kop en het gewei volkomen gaaf zijn. Hel werd ongeveer op de diepte van 2 ellen onder het terrein gevonden en is hij den heerran Hengelburgemeester aldaar berustende. Te Dublin en in de omstreken hebben in de laalstvoriga week hevige stormen gewoed en het water hoog op gejaagd waardoor veel schade is veroorzaakt. De jongste van twee jongelingen die naar het strand te Dalkey gegaan waren om de zee in hare onstuimigheid gade te slaan is door,een golf weggesleept en verdwenen terwijl zijn oudere broeder zich het leven inet zwemmen heeft gered. Den 6 dezer

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1