ZIEBIKZEESCÏIE COURANT, BINGSBAG A.° 1846. 14 APRIL. Besturen en Administration. ie u wstij dingen W.o 30» BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen ter kennis van het publiek dat de intrekking der oude stukken van drie guldens en van tien schellingenalsmede die van twee guldensbij den heer Agent van 's Rijks Schatkist en de Rijks Ontvangers alhier zal plaats hehben van Dingsdag den 14 tot Za- turdag den 18en bij de Ontvangers uiterlijk tot den 20 dezer maand op de gewono kantnor-uren dat bovengemelde oude muntspeciën roet den 19 dezer buiten omloop worden gesteld en alzoo niet meer in betaling voor de schatkist zullen aangenomen noch door de in gezetenen zullen behoeven ontvangen te worden. Zierikzeeden 8 April 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE yl. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. 1'. KROEF. De DIRECTIE der BURGER BEWAARSCHOOL binnen deze Stad maakt langs dezen weg bekend, dat zij voornemens is aan staanden Woensdag den 15 dezer, 's namiddags ten 4 ure, in eene der Zalen van het Raadhuis, Rekening en Verantwoording van haar over het afgeloopen jaar gehouden financieel beheer to doen en noodigt tevens degenen die haar door hunne inschrijvingen tegen mogelijk tekort hehben gelieven te verzekeren uit om daarbij wel te willen adsisteren. Zierilczceden 13 April 1846. De Directie dor Burger-Bewaarschool voornoemd Namens dezelve P. J. ANDREzE Secretaris. B E L G I E. BRUSSEL den 8 April. De heer Merrier is gisteren tot het hervatten der onderhandelingen omtrent het handelgeschil lusschen Nederland en Belgie van hier naar 's Gravenbage vertrokken. N E D E II L A D E 's GRAVENHAGE den 11 April. Tot Z.' M.' zaakgelastigde en consul-generaal te Athene is benoemd m.' T. AI. Roest van Limburg vroeger redacteur der Arnhemsche Courant, thans raad van legatie bij 's konings gezantschap te Weenen. Het provinciaal hof in Gelderland heeft hij arrest van 17 Maart jl. voorkomende in het Weekblad vun het Regl beslist dat iemand die als geinige gedagvaard is den gebruikelijkcn eed mnet afleggen ook dan als hem dit door zijne godsdienstige gezindheid wordt verboden, indien hij niet behoort tot eene van die erkende Christelijke kerken welke het eedzweren niet toelaten. Tegen dit arrest is door den veroordeelde cassatie aangetcekend. Bij ons nieuw munt-syslema weegt een gouden tien-guldenstuk 6 wigt 729 duizendste vijf-guldenstuk 3 364'/2 2'/s zilveren guldenstuk. 25 1 10 5 vijf-cn-twintig-cenlsluk 2 500 tien-centstuk 1 vijf-centstuk 0 500 al de overige munten worden vernietigd. Een goudstuk bestaat uit 900 deelen goud en 100 deelen koper, en het zilvergeld uit 945 deelen fijn zilver en 55 deelen koper. Alzoo zullen 100 gulden van welke zilveren geldspecie ook r.aauw- keurig wegen een nederlandsch pond. Zakken met 21 en guldens zullen voortaan niet f 600, maar f 500 bedragen. De munt te Utrecht zal binnen kort voor 25 millioenen aan geld stukken in het jaar kunnen leveren. GEMENGDE BINNEN- EN BU1TENLANDSCHE BERTGTEN. De raad der Koninklijke Nederlandsche Yachlclub heeft hekend ge maakt dat de wedstrijden van vaartuigen voor dit jaar bepaald zijn Ie Rotterdam op woensdag den 10 .Junij 1846, en te Amsterdam op donderdag den 10 September daaraanvolgende. De justitie is er in geslaagd om den uit de gevangenis te Heerenveen ontvlugten misdadiger weder op het spoor te komen. Hij is reeds in de gevangenis terug ge- hragt. In verschillende streken van Perzie woedt dé cholera. Met de karavanen van Herat naar Chorasan gebragtheeft zij zich van daar zuidelijk naar Herman en westelijk naar de moerassige landen van Masan- deran en Gilan uitgebreid. In Meschid is een dercle der bevolking daar door aangetast.; in Teheran en Ispahan zijn geheele wijken ontvolkt. Dezer dagen is to Amsterdam aan de notahelste ingezetenen toegezonden, het prospectus tol oprigting aldaar eener Handel- en Industrieschool. Uit Frankfort meldt men De graanprijzen dalen op nieuw. Want ofschoon de weersgesteldheid zeer veranderlijk is, blijft dezelve niettemin voordeelig voor don groei-, en zijn ook de graan-aauvoeren weder sterker geworden. De aanzienlijke hoeveelheid aardappelenboonen en erwten die. te Antwerpen is aangevoerd heeft voor de verbruikers een gunstigen uilslag gehad daar de prijzen aldaar thans meer dan 40 per cent zijn gedaald. De keizer van Rusland beef! aan m.a* Rachel do som van 200,000 fr. doen aanbieden ten einde le Petersburg, bij ge legenheid van het huwelijk der prinses O/gaeenige voorstellingen voor het keizerlijko hof le geven. Hoe schitterend en vereerend deze aan bieding ook was, heeft m."0 Rachel, reeds door andere verpligtingeii verhonden dit voorstel moeten van de hand wijzen. De rivieren zijn weder begonnen te stijgen en veroorzaken hier en daar overstroomingen. Er zijn in Engeland openbare dankgebeden uitgeschreven voor do jongste overwinningen in Indie. Men meldt uit Alphen en Riel van den 6 dezer: Naar men verneemt zijn beden nacht een 50tal personen ieder Leiaden met een pak uil Boigie komende door de heide alhier gegaan en door een 11 tal linie-ambtenaren overvallen, dewelke door bet maken van gerucht en schieten met pistolen die 50 dragende personen hebben uiteengedreven en zich op die wijze hebben meester gemaakt van 26 pakken laken dewelke zoo men zegt circa f 5000 waardo hebben. Het Journal des Débats een der grootste en meest gelezen wordende fransche dagbladen levert een bewijs op van geografische kennis. Het deelt de gebeurtenis uit Leiden mede van de ongelukkige vrouw in het wachthuisjeen plaatst daarbij de stad Leiden onder de Rijnprovinciën. Van de verkeerde dagteekening en namen willen wij niet gewagen. De vrije heerlijkheid Muskau in Silezie die zoo beroemd is om hars bekoorlijk aangelegde tuinen het werk van den hekenden prins Piicler Muskauis aan Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden verkocht. De boxer Michel Reilly heeft zich bij New-Castle voor 10 p. st.door zijn tegenpartij W. Gleghorn laten doodslaan. Dit boxpartijtje duurde 2l/s uur waarbij geneesheeren tegenwoordig waren die echter den vermoorden Reilly met hunne kunst niet in het leven konden terug roepen. Dé gepermitteerde moordenaar die 46 malen zijn slagtoffer met vuistslagen had aangevallen en ook half lam was gebeukt werd in zegepraal weggevoerd. Het getal schepen die in Engeland gebruikt worden voor den invoer van den guano is sedert 1841 verbazend toege nomen. !n gemeld jaar begon Engeland deze nijverheid met 7 schepen bemand door 87 lieden. Dit getal nam allengs toe en in 1844 heiiep hetzelve 286 vaartuigen peilende 82,000 tonnen en bemand met 4313 matrozen. In het verleden jaar 1845 is dit getal nog toegenomen en thans gebruikt Engeland aan deze nijverheid 679 schepen melende 219,764 tonnen en bemand met 11,434 zeelieden. Ter steendruk kerij van den heer T. P. Roestte Middelburg, is gedrukt en verkrijg baar het Gebed des Heeren op een zevende gedeelte van don ouden zilveren stuiver. Men zegtdat de bewoner van het huis alwaar den brand lo Oud-Alblas is ontslaan thans voortvlugtig is. Het is een treurig verschijnseldat de besmettelijke longziekte zich dezer dagen op meerdere plaatsen in Overijssel en Drenthe heeft genpenhaard. Daar de dagbladen onze aandacht hij vernieuwing bepalen bij den geestelijke van den berg Karmel, die ook ons vaderland bezocht, om giften in te zamelen voor zijn liefdadigheids gesticht, willen wij onzen lezers mededeelen wat omtrent dit klooster wordt berigt door onzen landgenoot van 's Graveniceertdie hetzelve bezocht en in zijno Reisherinneringen d. II. hl. 310 v. v. het volgende aanleekenl «Volstrekt niet verwoest noch onvruchtbaar gelijk sommige reizi gers op grond der profetiën beweren is de, berg Karmel integendeel naar de zijde van Ifaifa zeer bevallig en levert dezelve over het land en de zee allerschoonste gezigtspunten op doch rotsig van aard houden op den hoogsten top als op alle bergen do beplantingen natuurlijk op en echter hebben ook hier nog de kloosterlingen het middel gevonden om eenige groenten aan den grond te ontwoekeren. Zulk een ruim en vorstelijk gebouw, als dit klooster is, op dien hoogen berg uit steer,eene andere zeldzaamheid in het Oosten gesticht te zien is waarlijk verrassend en verkwikkend. Het staat op de plaats, waar de profeet Eliaten tijde van Achah heenweek en offerde en is gewijd aan dien hemelgezantouder de heiligen der kerk opgenomen. Het werd, van de eerste Christentijden, aftot eene verblijfplaats van kluizenaars en kloosterlingen ingerigt die nu tot ile orde der ongeschoeide Karmoliten belmoren en nog heden ten dage, alleen van Rome afhankelijk zijn. Voortdurend washier een kleiner of grooter gebouw dat mol den uileriijken voorspoed bloeide of verviel. Tijdens l'hcvenot en de hruynwas het gebouw niet groot van omvangdoch het werd later verbeterd strekte in bet beleg van S.'-Jean -d'Acre tot een fransch hospitaal en werd in 1821 hij de grieksche omwenteling, door Abdallah Rnssa voor zulk eene gevaarlijke vesting gehouden dat hij het klooster deed ver woesten. Nu wendden zich de kloosterlingen tot Frankrijk, in den Levant de natuurlijke beschermer van alle Rooinsche instellingen en vonden zij ondersteuning hij Lodewijk XVIII en Karei X. On derhandelingen welke zoo verre liepen dat de fransche ambassadeur met eene vredebreuk bedreigdewerden te Konslantinopel wegens hel feit geopend en Abdallah, die in de nabijheid dezer plaats een buitenverblijf had aangelegd door Mahmoud veroordeeld om het klooster op eigen kosten te herhouwen. Van dit laatste maakten echter de vier overgebleven monniken geen gebruik doch wilden het voor eigen rekening verrigien en nu gingen twee hunner Europa bereizen en zamelden, denkelijk het meest hij Karei X, in korten tijd zooveel op, dat zij bun klooster, letterlijk, als een fenix uit zijne asscben deden herrijzen. Het is thans een groot vierkant ge bouw mei binnenplaatsen en vleugels uiterlijk en in de beneden verdieping geheel gereed waar de eerwaardige prior een allervrien delijkst grijsaard van bijna 80 jaren Spanjaard van geboorte met zijne vier kloosterlingen ons voortreffelijk ontving in eene reeks van vertrekken met witte overgordijnen spiegels stoelen tafels en bedden een bijna ongekend genot in bel Oosten. Aan de tweede verdieping werd even als aan de frnaije kerk innerlijk nog gear beid deze verdieping zoude lol woning der monniken verstrekken; de bcnodenreeks voor' deftige bezoekers en ettelijke sjrisehe Christenen

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1