ZIERIRZEESCHE VRIJDAG COURANT. 10 APRIL. Besturen en Administration. Nieuwslij dingen N.o 29. A.° 1846. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIER1KZEE brengen ter kennis van het publiek dat de intrekking der oude stukken van drie guldens en van tien schellingenalsmede die van twee guldensbij den heer Agent van 's Rijks Schatkist en de Rijks Ontvangers alhier zal plaats hebben van Dingsdag den 14 tot Za- turdag den 18 en bij de Ontvangers uiterlijk tot den 20 dezer maand op de gewone kantoor-uren dat bovengemelde oude muntspeciën met den 19 dezer buiten omloop worden gesteld en alzoo niet meer in betaling voor de schatkist zullen aangenomen, noch door de in gezetenen zullen behoeven ontvangen te worden. Zierikzeeden 8 April 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt., Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. B E L G I E. BRUSSEL, den 6 April. Het Antwerpsch Handelsblad bevat heden een artikel over het, zoo als het blad dit noemt, hollandsch-belgisch geschil. Het toont de treurige gevolgen aan welke de afgehrokpn betrekkingen tusschen beide landen na zich sleept. De bestaande vij andelijkheid is onnatuurlijk daar beide landenhet eene handel drijvend het andere zich van landbouw en manufacturen generende, als het ware naast elkander geplaatst zijn om zich te verstaan. In Luik moet er volgens het bladgroole gisting zijn naardien het werk voor de arbeidende klasse sedert de afbreking der betrekkingen tot op de helft verminderd is. Het Journal roept alle liberale bladen op om aan te dringen op de spoedige hervatting der onderhande lingen ten einde aan den treurigen slaat van zaken een einde te maken. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 8 April. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van heden is bet ontwerp van wet op de burger lijke pensioenen, met 36 tegen 16 stemmen aangenomen. Dezer dagen is van regeringswege de premie wegens de versch- haring-visscherij over 1845 (ten beloope van f 250 per schuit) gewei gerd aan tweo reeders van Scheveningen die ieder ter bedoelde visscherij eene schuit hadden uitgerust, waarvan het scheepsvolk bevon den is zich te hebben schuldig gemaakt aan overtreding der bepalingen vervat in den eed, welke, naar aanleiding van 's konings besluit van den 26 November 1839, n.° 101 in verband met het reglement op de kleine of kustvisscherij van den 31 December 1822, n.° 40, door iederen stuurman en stuurmansmaat van elk ter verschharing-visscherij uitgerust vaartuig voor het in zee gaan wordt afgelegd en waarbij zij zich, onder anderen daartoe verbinden «dat zij geenen handel »in thee wijnen brandewijnen geriever of gedistilleerde wateren of »eenigerlei andere waren of koopmanschappen met ingezetenen van «Hitland of Schotland zullen drijven noch eenige andere goederen op »vrar'" voor eigen rekening of voor anderen hetzij derwaarts of »hei arts, direct of indirect, onder welke benaming zulks zoude «mogtii zijn, mede zullen nemen, noch zullen gedoogen dat zulks «door de equipage van het vaartuig geschiede." De 's Gravenhaagsche Nieuwsbode zegt dat, aan het paleis van Z. K. H. prins Hendrik, en onder hoogstdeszelfs toezigteene zeil boot van bijzonderen vorm wordt vervaardigd Heden namiddag is de winkelier Nelck en zijn zoon die zich omstreeks drie maanden in voorloopige hechtenis bevonden ter zake van den brand op het einde van December jl. in de Spuistraat al hier gewoed hebbendeuit krachte van een bevelschrift van de raadkamer der arrondissements-regtbank alhier, ontslagen en op vrije voeten gesteld hebbende deze geene termen aanwezig gevonden om de bedoelde personen verder te vervolgen. GEMENGDE BINNEN- EN BU1TENLANDSCHE BER1GTEN. De heer von Rothschildte Parijs heeft sedert eenigen tijd een groot aantal agenten naar Amerika gezonden om tegen eiken prijs de oogsten van al de tabaksplanlagiën gedurende een groot aantal jaren achtereen te koopen. Men zegt dat voor deze uitgestrekte speculatie 30 millioen francs zijn bestemd en dat zij inderdaad reeds geheel verwezenlijkt is. In Gaasterland (Vriesland) is de longziekte in eenen stal runderen uitge broken 39 a 40 runderen zijn op den 1 April afgemaakt. De ar- restatiën in Krakau worden zoodanig voortgezet, dat behalve de 3 reeds bestaande gevangenissen het noodig is geweest een bijzonder huis in te riglen en er bij de 600 gevangenen n-le zetten. In den nacht tus schen den 1 en 2 dezer is het den man welke beschuldigd wordt zijnen meester vermoord te hebben, gelukt uit de gevangenis le Heerenveen te ontsnappen zonder dat men er lot hiertoe in heeft mogen slagen zijn spoor le ontdekken. In eencn tunnel voor de ijzeren spoorweg van Parijs naar Straatsburg, die nabij la Fertê gegraven wordt, is een droe vig ongeluk gebeurd. Negentien werklieden zijn onder eene aardstorting bedolven geraaktmen is dadelijk aan het opgraven gegaan en na 20 uren arbpiils had men ten minste de zekerheid bekomen dat allen nog niet bezweken waren of de redding volbragl zou kunnen worden durfde men evenwel nog niet bepalen. Volgens de jongste berigten uit Al- gerie hadden de laatste overwinningen op Abd-el-Kader behaald de rust in die streek hersteld. De generaal Jussuf zette de vervolging van den emir met ijver voort. Dingsdag jl. zag men onder behoorlijk geleide, te 's Hage buiten de stad brengen twee schuiten met afgekeurde aardappelen aangebagt door de gebroeders van der Leewoonachtig te Vlijmen, komende van Botterdam. In den avond van den 4 zijn de valkeniers weder op bet Loo aangekomen een aantal valken met zich voerende, waaronder eenige die op IJsland gevangen zijn. Dezer dagen zijn reeds vele paarden die voor de utrechtsche palm-paarden- ^narkt bestemd waren onderweg door fr -.nsche kooplieden opgekocht die voor dezelve goede prijzen hebben betaald. Vele dezer paarden zijn door die stad naar Frankrijk gevoerd. Den 4 dezer is de diligence van Baslogne nabij Aywaille (Belgie) omgestort. Het rijtuig bevatte 13 reizigers, die allen meer of min gekwetst zijn geworden. De postiljon is op de plaats dood gebleven. Te Texel is den 7 dezer, voor Amster dam bestemd, binnengekomen, hel deenscbe fregatschip Christiaan VI'II, kapt. J. A. Bruhn inbebbende, onder anderen 4085 balen rijst. In den nacht van zondag op maandag jl. is het dorp Oud-Alblas nabij Dordrecht, door een zwaren brand geteisterd geworden. Om streeks 2 ure barstten de vlammon het eerst uil bij den bakker Wijnho/f, en woedden zoo snel voortdat weldra een geheel blok huizen midden in het dorp vernield was. Vier van de voornaamste panden liggen irt de aschals het buis en loods van Pieter Drink- waard, eene schuur met hooi van de wed. Jongeneelbet huis vau Cornells Zwart met boeren schuurtje het regthuis en de kapitale woning van de erven Jasper den Braankcr met de schuur. De afge brande huizen werden bewoond door acht huisgezinnen. Negen stuks vee en nagenoeg de geheele inboedel van de bewoners der afgebrande buizen gingen daarbij te loor. Men meldt uit Botterdam het volgende Tegenwoordig schijnt er eene soort van tweespalt te bestaan tusschen de onderscheidene be staande en nog op te rigten begrafenisfondsen althans zoo wij de verschillende in de laatste dagen geplaatste advertentiën in de Rot- terdamsche Courant mogen gelooven waarin de een tegen den ander in het harnas wordt gejaagd. Zoovee! is zeker dat zulks tot niets goeds leidt niet alleen maar dat het de goede zaak waaraan die oprigtingen hare geboorte verschuldigd zijn veeleer nadeel doet. Alen verneemt immers met genoegzame zekerheid dat er dezer dagen eene reglerlijke actie zoude zijn ingesteld door het openbaar ministerie, op aanklagt van den heer Roomers, alhier woonachtig., tegen de beeren R. Colet, te's Gravenliage en Dk. van Waalwijk, te Amsterdam direc teuren van het 's Gravenhaagsche begrafenisfonds, en wel ten gevolge van eene door hem in de Rotlerdamsche Courant van 14 Maart II. geplaatste waarschuwing als zoude dezelve de honendste beleedi- gendste en lasterijkste uitdrukkingen tegen gemelden Roomers bevatten. Aan de Leeuwarder Courant nntleenen wij het volgende NV ij hebben de volgende beschouwingen omtrent een vroeger zeer belangrijk voortbrengsel van vriesohe volksvlijtvoorkomende in het laatst uitgegeven stuk van het Tijdschrift voor de Nijverheid, van ge noegzaam belang geacht om onze lezers mede te deelen Belangrijk was vroeger het verlier der vriesche klokken van welk een onberekenbaar groot aantal is vervaardigd geworden. Yan den tijd hunner eerste vervaardiging, voor meer dan 150 jaren af, tot op den hnidigen dag zijn die uurwerken vnor huiselijk gebruik boven anderen geschikt geweest. Hun slag en hun wekker doon zich sterk hooren. Hun gang is regelmatig genoeg. Zelden hebben zij gebreken. Het dreunen van het gebouw, waarin zij zich bevinden, en een eenigzins scheeve stand hebben op bunnen gang geenen merkbaren invloed, en zij loopen vele jaren achtereen, zonder eenige herstelling te behoeven. Wij kunnen niet berekenen hoe .vele van die uurwerken Vriesland voortgebragt moet hebben maar hun getal moet dat der uurwerken over welke wij tot nu toe handelen zeer aanmerkelijk overtreffen daar wij ze niet alleen door geheel ons vaderland bijna overal aantreffen maar ook zeer groote verzendingen naar Braband Duitschland en onze overzeesche bezittingen hebben plaats gehad. Er waren vroeger vele fabrijken dier uurwerken wier bestuurders grontendeels verbazend rijk zijn geworden en die aan zeer talrijke handen arbeid en brood aan vele monden verschaften. Van onze uurwerk-fabrijken zijn zij de eenige die niet geheel en al te gronde gingen. Voor eenige jaren bestonden nog drie dezer fabrijken welke echter op eene veel kleinere schaal dan de vroegere waren aangelegd j en aan welke men den ouden prijs der vriesche klokken ten bedrage van f 28 tot op f 18 verminderd heeft. Van al de uurwerk-fabrijken die eenmaal in ons land gebloeid hebben zijn in. het geheel slechts een paar fabrijken van vriesche klokken overgebleven die zelfs in eenen kwijnenden staat verkeeren en al de anderen zijn geheel le niet gegaan. Onze oude deftige staande uurwerken zijn door de franscho pendules verdrongen onze zakhorlogiën zijn voor die van zwitaersch fabrikaat geweken en onze vriesche klokken hebben hunnen ondergang aan de duilsche klokjes te wijten. De reden waarom onze uurwerken ook in ons eigen vader land zoo geheel door buitenlandsche verdrongen zijn is ligtelijk in die stukken zelve te vinden. Onze uurwerken van dezelfde soort gelijken zoozeer op elkander als of zij in een en hetzelfde jaar ver vaardigd weren. Men bleef arbeiden naar het eens aangenomen model, ook nadat dat model ouderwetsch en onbevallig was geworden. Men bleef de uurwerken op de oude hooge prijzen houden terwijl anderen middelen uitvonden om ze voor steeds lagere prijzen te kunnen afleveren en dit een en ander was een natuurlijk gevolg daarvan, dal het bestuur dier fabrijken bij ons allengs meer in de handen van

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1