3$*/ n ZIERIEZEESCHE COURANT» N.o 26. DINGSDAG A.° 31 MAART. Besturen en A dministratien Nieuwstijdingen. FRANKRIJK. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING EN AANMOEDIGING VAN DEN LANDBOUW EN DE VEETRELT IN DE PROVINCIE ZEEEAND. Het HOOFDBESTUUR der Maatschappij brengt hiermede ter alge meene kennisdat naar aanleiding van het reeds vermelde in de Middelburgsehe Courant van den 26 Februari] II. en in de 'Zierik- zeesche Courant van den 27 dier maand wegens het houden der Algemeene Vergadering en de Tentoonstelling van Vee en andere Voorwerpen den Landbouw betreffende binnen de Stad Zierikzee daartoe alsnu de dagen zijn aangewezen op Maandag en Dingsdag den 8 en 9 Junij aanstaande zullende het uur en de plaats der vereeniging later in het programma worden vermeld terwijl op bovenvermelde Tentoonstelling welke op Dingsdag den 9 zal plaats hebben de volgende Premiën zullen worden uitgeloofd Voor den besten Hengst van 3 jarenf 50. Tweede prijs - 25. Voor den besten Hengst van 2 jaren- 40. Tweede prijs - 20. Voor den besten Hengst van 1 jaar- 30. Tweede prijs - 15. Voor bet beste 3jarig inlandsch Akker-Merriepaard - 40. Tweede prijs - 25. Voor het beste 3jarig inlandsch Uijtuig-Merriepaard - 40. Tweede prijs - 25. Voor het beste 2jarig Akkerpaard- 30. Tweede prijs - 15. Voor het beste 1 jarig l'aard- 20. Tweede prijs - 10. Voor den besten Stier, geboren vóór 1 Jan. 1813 - 30. Tweede prijs - 15. Voor den besten Stier geboren na 1 Jan. 1841 - 25. Tweede prijs - 10. Voor den besten Stier, geboren na 1 Jan. 1815 - 20. Tweede prijs - 8. Voor de beste Melkkoe- 25. Tweede prijs - 15. Voor de beste Vaais geboren na 1 Jan. 1843 - 20. Tweede prijs - 12. Voor de beste Vaars, geboren na 1 Jan. 1844 - 15. Tweedo prijs - 8. Voor de beste Vaars, geboren na 1 Jan. 1845 - 10. Tweede prijs - 5. Voor den besten 1 jarigen Ram- 20. Tweede prijs - 12. Voor den besten Ram boven do 2 jaren- 15. Tweede prijs - 10. Voor de beste drie stuks 1 jarige Hamels 20. Tweede prijs - 10. Voor de beste vijf stuks 1 jarige Ooijen- 20. Tweede prijs - 10. [Alle de Schapen moeien geschoren zijn.) Voor den besten Beer- 15. Tweede prijs - 8. Voor de beste Zeug- 10. Tweede prijs - 5. Insgelijks zullen Premiën of Medailles worden toegewezen voor nieuw uitgevonden of ingevoerde Werktuigen welke ten algemeenen nutte doelmatig worden geoordeeld alsmede voor aangebragle ver- beleringen aan bestaande Landhuishoudelijke Werktuigen voor puike nieuwe Zaden en kunstmatig bereide Mcstspeciën met aanduiding der laagste prijzen en aanwijzing van de middelen ter verkrijgbaar- stelling. Het bedrag dezer Premiën zal door de Algemeene Vergadering worden geregelddoch zal dezelve vijftig gulden niet vermogen te boven gaan. Wordende mits deze elke inzender van Vee en andere Voorwerpen nogmaals uitgenoodigd om, uiterlijk vóór den 1 Mei aanstaande, aan den Secretaris van deszelfs Afdeelings-Bestuur daarvan kennis te geven met opgave van hetgeen hij voornemens is aan te brengen en bijvoeging eener verklaring houdende aanduiding van de soort en den juisten ouderdom van het Veo en eene bepaalde vermelding van alle andere Voorwerpen. Middelburgden 28 Maart 1846. Namens het Hoofdbestuur der Maatschappij voornoemd W. Pu. VIS Secretaris. De COMMISSIE voor de Onderlinge Waarborg- Vereeniging van Arbeiders en Werklieden te Zierikzee. Overwegende dat het tijdstip weder aanslaande is waarin de deel nemers in deze inrigting gehouden zijn hunne inlagen voor het vol gende zomerseizoen in te brengen. Brengt bij deze ter kennisso van alle arbeiders en werklieden binnen deze stad en het poorlambacht dat van af zaturdag den 4 April aanstaando en vervolgens telken zaturdag avond van 7 tot 9 ure door den thesaurier dezer waarborg-vereeniging do lieer Naula van der Grijpzal worden gevaceerd tot den ontvang van zoodanige wekelijkscho inlagen als een iegelijk voor de behoeften des winters zal willen inbrengen. do ondervinding van de vijf verloopene jaren waarin deze aldus bespaarde penningen zooveel hebben bijgedragen om aan de deelnemers de bezwaren van den winter te verzachten acht de com missie het gepast alle tot de arbeidende klassen behoorende personen die lot dusverre aan deze waarborg-vereeniging nog geen deel genomen hebben daartoe welmeenend aan te sporen en te doen bedenken dat door wekelijks gedurende de zomermaanden eene kleinigheid hiertoe af te zonderen in den soms zoo harren winter eene spaar penning verzameld word die nog van meerdere voorregten en onder sleuningen staat achtervolgd Ie worden. Zij vermag dit thans te meer, en zoo zij hoopt, met meer vrucht dan vroeger te doen nu in een tijdperk waarin in vorige jaren meestal over werkeloosheid geklaagd wordt onderscheidene werkzaam heden van verschillenden aard bij en in den omtrek dezer stad wor den uitgevoerd waardoor het in dit voorjaar aan de meeste arbeiders niet aan werk ontbreekten zij durft dan ook hopen en vertrouwen dal velen die daarin reeds nu in het vroege voorjaar werk en brood vinden zich de door de commissie zoo webneenend aangebodene gelegenheid zullen ten nutte maken om van stonden aan wekelijks eene kleine bijdrage te bestemmen voor do behoeften van den vol genden winter; bedenkende, dat indien bet prijzenswaardig is met vlijt te arbeiden de spaarzaamheid welke voor de toekomst tracht te zorgen, wel do moeijelijkslemaar toch de beste helft van den arbeid uitmaakt. Zierikzeeden 30 Maart 1846. De Commissie voornoemd A. MO ENS VAN BLOOIS Ter ordonnantie van dezelve B. C. CAU. BANK VAN LEEN ING. "VERKOOP1NG aan de Bank van Leening te Zierikzee, op Woens dag den 15 April 1846, van de openstaande PANDEN, verpand tot ultimo Januarij 1845. Dingsdag namiddag van drie tot vier uro te bezien. PABUS, den 26 Maart. Terwijl do poolsche opstand in het land zelf bedwongen is, doen zich eenige naweeën daarvan in Frankrijk gevoelen. Te Toulouse waren ligte wanorden ontstaan; thans zijn ook, op de drie laatste dagen der vorige week, onlusten te Dijon voorgevallen, waar de Marseillaise gezongen en onder bet geroep: Leve Polen! Wegmei Lodcmjk-FHipsWeg met Guizotdriekleurige en zwarte rnuwvaandels rondgedragen zijn. De wacht der prefectuur heeft de haijonetten moeten vellen, een man schijnt ligt gekwetst ge worden te zijn van den kant der menigte zijn een paar steenen ge worpen maar hiertoe heeft het oproer zich dan ook gelukkig bepaald. Inmiddels had de regering meer troepen ontboden en eenige per sonen zijn gevat. Ook te Mets is eenige onrust geweest, maar zij beeft slechts in geschreeuw bestaan. GEMENGDE BINNEN- EN BUI TENLANDSCHE BERIGTEN. Dingsdag namiddag, omstreeks 4-urobarstte boven de stad Kampen eene hagelbui los, verzeld van eenen zwaren donderslag welke een mo lenaarsknecht van den heer Schippers zoodanig trof, dat deze daardoor geheel en al verlamd is; van andere ongelukken heeft men niets ver nomen. Als eene bijzonderheid kan worden aangemerktdat de thans te Niehove, in het wester kwartier van Groningen staande predikant Ningo Nienhuis Sinninghe die aldaar sedert 5 Januarij 1783 staat, thans rn ruiin 90jarigen ouderdom nog onafgebroken zijne geheele dienst waar neemt en de oudste der 1550 in dienst zijnde Nederduitscli Hervormde predikanten is. Den 24 dezer werden in een buisgezin te Leiden da kinderen, die slechts weinige gekleurde pepermunt hadden gebruikt, eensklaps vrij ernstig ongesteld. Bij geneeskundig onderzoek bleek bet dat die ongesteldheid door bet gebruik dier pepermunt was veroorzaakt. Men ziet hieruit hoe voorzigtig men met gekleurd suikergoed moet zijn. De justitie heeft zich do zaak terstond aangetrokken en de aanwezige voorraad in den'winkel in beslag genomen welke voorraad thans schei kundig wordt onderzocht. De sterrekundigeii hebben uitgerekend, dat de lolale zonsverduistering in het jaar 1842 du laatste geweest is voor Europa gedurende deze eeuw. Wie voor zijn sterven nog eer, wil zien gelieve tegen 1851 naar No'ord-Amerika of Siberie, tegen 1861 naar de woestijn Sahara en tegen 1870 naar Algiers op rois te gaan. Den 23 dezer is bij een chemist en droogist te Londen brand uitgebroken waarbij 4 bewoners van liet door de vlammen vernielde buis, namelijk een man van 31 jaren en 3 kinderen van tusseben 7 en 2 jaren op eena jammerlijke wijzo bet leven verloren hebben. Volgens herigten uit Klein-Azie, duurde het raadselachtige luchtverschijnsel, de manna regen op verschillende plaatsen steeds voort. Mei zekerheid had men nog geenè bijzonderheden vernomen. De bewoners verhaalden dat do manna met den nachtdauw uil de lucht viel. liet brood dat er van gemaakt werd was alleen v'ersch zijnde bruikbaar doch kon niet lang bewaard worden. Gedurende de twee jaren dat bet britscb bijbel genootschap hier te lande werkzaam is geweestbedraagt het getal dor door hetzelve voor zeer geringen prijs verkochte hijbeis en nieuwe testa menten niet minder dan 121,000 exemplaren. De hoogleeraar H. C. van Hall heeft in dn Groninger Courant van den 24 dezer medegedeeld zeer belangrijke aanteekeningeii over de spoedige vermenigvuldiging van aardappelen over bet winnen vaii aardappelzaad en over de wijs, om uit dit zaad spoedig genoegzaam groole aardappelen te verkrijgen, De Russen houden zich in het Caucasus-gebergle bezig met alle de wou-

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1