reglsvervolging ten deze ontslagen verklaard krachtens het door zijnen verdediger aangevoerde argument, dat deze ongelukkige buiten slaat was het goede van het kwade te onderscheiden. Men leest in de Nijmeegsche Courant: «Met leedwezen bespeurt men den meer en meer aanwakkerenden lust van ingezetenen om zich naar Amerika in te sche pen. Men wil de reden daarvan liefst niet opsporen maar acht zich verpligtde zoodanigen welke voornemens zijn het vaderland te veria- y ten ernstig te waarschuwen voor het gevaar waaraan zij zich blootstel len en de ontberingen welke zij te gemoet gaan. Honderde landverhui zers zijn met verlies van al wat zij nog aan eigene middelen bezaten op de plaats hunner beslemming aangekomen en tot de uiterste ellende ver vallen." Men schrijft uit Zutphen dat men daar Ier slede reeds tar webrood van noord-amerikaansch meel gebruikt. Een bakker had voor f 1000 laten komen; het tarwemeel uit Noord-Amerika kwam, franco Zutphen op 12 cents het pond te staan terwijl het inlandsch meel al daar 16 cents en elders 20 cents het pond kost. Men berigt uil Kol- horn (Noord-Holland), 17 Maart het volgende: «Heden nacht had hier, bij een heftigen wind, een ontzettende brand plaats. Elf wonin gen en eonige schuren zijn daardoor vernield, en derzelver bewoners, die, met achterlating hunner goederen met moeite het leven hebben kunnen redden in do diepste armoede vervallen." Het Programma der Wedloopen en Harddraverijenmet gemeen overleg van het stedelijk bestuur der stad 's Gravenhage door de sociëteit ter aanmoediging der verbetering van het paardenras in de Nederlanden, voor 1846 uitgeschreven, ziet thans het licht, en is reeds aan de verschillende autoriteiten rondgezonden. Deze wedloopen zullen dit jaar bij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. II. prins Alexander der Nederlandenwelke op zondag i den 2 Augustus invalt gehouden worden op maandag den 3 dier maand in de daartoe door de stad ter verschaffing van winler- arbeid aan een groot getal behoeftigen aangelegde renbaan nabij Scheveningem j De stad heeft daarbij toegezegd een prijs van /500. vooreen wed- ren van paarden, geboren óp het vaste land, in 1843. De sociëteit., een prijs mede van f 500, voor een wedren van in- ij landsche paarden van allen ouderdom, getrokken uit hengsten der koninklijke stoeterij van Borculo en andore volbloed hengsten. De provincie Zuid-Holland, een prijs van f600, voor een wedren van inlandsche paarden, geboren in 1842 en later, mede getrokken uit hengsten van Borculo en andere volbloed hengsten en Zijne Majesteit de koning, een prijs van f 1200, voor een wedren van paarden van alle rassen landen en ouderdom zullende de aangifte of inschrijving der paarden welke naar de prijzen en verdere premiën verlangen te dingen, moeten geschieden ter secretarie der stad 's Gravenhage. Dezeaanmoedigingen en de doelmatige ligging en de ruime om- j vang van deze renbaan, in de nabijheid der vorstelijke residentie aangelegd en aan twee zijden door de straatwegen naar het badhuis omgeven van waar men even als uil de daarachter gelegen ge itouwen van het raadhuis en het paveljoen van Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden, een fraai gezigl uit de hoogte, op.de wedrennen en harddraverijen zal hebben doen de gegronde hoop koesteren dat reeds dit jaar een groot aantal inlanders en vreem delingen uitgelokt zal worden om deze verlustiging te komen, bij wonen en daaraan deel te nemen. Te Gend is verleden vrijdag een kluchtig geval gebeurd dat echter, zonder den moed van een' militair, treurige gevolgen had kunnen hebben. Een tot tepronk staan veroordeeldeop liet oogen- lilik dat hij van het karretje klimmen zal om hel schavot te betreden rukt zich uit dé handen van de beulsknechts dringt in de dig te, Volkshoopen 'en gaat uit al zijne magt op de loop even ijverig door den scherpregter gevolgd wordonde. Zoo komt hij de Starrestraat uit en wil de S.'-Michielsslraat inloopen maar de daar liggende brug is opgehaald en de vlugteling zijnen loop niet in tijds kunnende Stuiten stort in het water de beul die hem op de hielen was stort hem na. Al de nanschouwers gelijk men begrijpen kan lachlen maar spoedig had het lagchen een eind. De sterke stroom sleepte de ongelukkigen mede en zij zouden het leven verioren heb ben zoo niet de korporaal Philislan van het 6'"' regement van linie (want hij verdiend wel genoemd te worden) het zijne gewaagd en hen met onbeschrijfelijke inspanning gered had. Uit het Tijdschrift ter bevordering van nijverheid nemen wij het volgende over: Over ons geheele rijk is de gemiddelde jaarlijksche opbrengst van tarwe 1,272,225 mudden rogge 3,015,639 gerst 1,174,124 haver 2,342,636; boekweit 912,233koolzaad 438,628; andere oliezaden en granen 100,985 mudden terwijl van het spelt slechts uit Noord- Braband, Gelderland Utrecht en Limburg opgaven worden medege deeld, alwaar derzelver opbrengst in 1844 respectievelijk 2,898,695,50 en 2439 mudden bedroeg. Voorts is de jaarlijksche productie van vlas 4,642,977 ned. ponden; hennep 1,089,673 ned. ponden: erw ten 152,277 mudden; boonen 537,382; aardappelen 13,269,300; van de overige .gewassen waarvan er sommige slechts in eenige pro vinciën verbouwd worden, zijn de opgaven te onvolledigom daaruit een gemiddeld resultaat voor het geheel op te maken', ofschoon der zelver teelt in sommige gewesten van veel belang is. Zoo levert onder anderen Gelderland door elkander 1,888,235 pond tabak op, en Utrecht. 868,008 pond. Noord-Braband 404,054 pond. Zuid- Holland 770,576 pond. Zeeland in 1837, 11,804 vaten, in 1842 slechts 6010 vaten meekrap. De veestapel telde in 1844, 1,000,670 runderen 205,904 paarden en 556,902 schapen. MIDDELBURG den 25 Maart. Door den heer D. Dronlsers zijn wij verzocht ter algemeene kennis te brengen dat aangezien niet slechts uit deze stad maar ook van elders schier ontelbare aanzoeken aan hem gerigt worden om bij den geconcessioneerden spoorweg van Middelburg naar Maastricht in het vervolg geplaatst te worden bij genoodzaakt is die aanzoeken onbeantwoord te laten om dat de eventuele benoemingen bij gemelden weg niet van hem maar van een raad van administratie zullen afhankelijk zijn bij welke de belang hebbenden zich alsdan kunnen aanmelden. fMidd. Cour.) Men meldt uit 's Hertogenbosch van den 23 dezer: Naar men verzekert zullen de werkzaamheden aan den Zeeuwscben-Noord- Brabandschen-Limburgschen-spoorweg spoedig eenen aanvang nemen en zou biermede het eerst van deze stad begonnen worden, eensdeels, omdat men in deze provincie minder moeijelijkheden aangaande de onteigening van gronden zal vinden en anderdeels, omdat daardoor des te eerder die weg voor een gedeelte met de aan te leggen ijzer- baan van Arnhem over Nijmegen Grave en Vegchel naar 's Herto^en- hosch in verhouding zal kunnen worden gesteld. Men leest in den Sloompost van den 22 dezer het volgende Dusse'idorp.,. Crefeld Elberfeld en Gladbach enz. zijn reeds bedacht om zich met den Zeeuwsch-Duitschen spoorweg te verbinden bij Venlo en Roermond. Eene commissie der stad Keulen met den burge meester aan het hoofd vaardigde eene memorie uit over de doelma tigste wijze om de Bijn-oeverstaten met genoemden spoorweg te vereenigen." GOES den 22 Maart. Bij de beriglen wegens het zeldzame zoo •vroeg in het jaar wederkeeren der ooijevaars, van deze en gene plaats vermeld kan men als nog grooter bijzonderheid voegen dat op eene hofstede tusschen Meliskerke en Zoulelande (eiland Walcheren) zich gedurende den geheelen winter een ooijevaar heeft opgehouden slechts nu en dan bij de grootste koude zich tusschen het zaadstroo ver bergende. Z1ERIKZEE den 27 Maart; De Staats-Courant van gisteren be helst een koninklijk besluit van den 24 dezer, betreffende de buiten- koersstelling en inwisseling der stukken van drie gulden, van tien schellingen en van twee gulden, welke allen op den 19 April eerstko mende worden buiten koers gesteld nadat van dingsdag den 14 tot en met zaturdag den 18 derzelve maand April alsmede op maandag en dingsdag den 20 en 21 dier maandgelegenheid tot inwisseling dier oudé speciën zal zijn gegeven., Te Neuzen hebben den 19 dezer Jacobus Dregmans en Elisabeth Scheelê den 66""' verjaardag van hun huwelijk gevierd zijnde de ,maa thans 88 en de vrouw 84 jaren oud. Zeetijdingen. BROUWERSHAVEN, den 25 Maart. Binnengekomen: Sourabaya' kapt. F. W. Poodts, Willem I, kapt. H. Poppèen Prinses Mari annekapt. J. A. Schot, allen van Batavia naar Rotterdam. PRIJZEN der EFFECTEN tb AMSTERDAM. Woensdag den 25 Maart 1846. Nederlanden Rusland Spanje Oostenrijk PORTUGAL 2'/s pC. Werk. Schuld 3 4 Amort. Syndikaat 3'/,.pC. Haridel-Maatschappij 4'/, Oost-ludiën 4 Rijn-Spoorweg 4'/» Holl. Ijzer. Spoorw-M. Hope en Comp. 5 Negot. 1834 hij Ardpin 5 Bij Goll. en Comp. 5 Negot. Mel'aliek 5 3 gebleven» 607,. pC. 73 95 1677, 207 597. MIDDENPRUZEN van de volgende ARTIKELEN te ZIERIKZEE, van den 26 Maart 1846. O. Tarwe 1844 N. dito 1845 Zaai-Zomer dito Ordinaire dito Rogge Winter-Gerst Zomer-ditö Haver Paardehoönen Witte dito Bruine dito De Ned. Mudde. /10,00a 11,00 - 8,50 h 9.00 - 8,00 a - 0,00 it - 7,50 a - 4,50 h - 4,00 a - 2,60 h - 5,00 a -11,00 a 13,00 - 0,00 a 0,00 9,00 0,00 8.00 4,80 4,10 2,80 5,50 Graauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Ljjnzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Mudde f 0,00 a 11,00 - 8,00 a 11,00 - 0,00 a 0,00 - 0,00 a 0,00 - 0,00 a 0,00 0,00 a 0,00 Raap-Ólie te Zierikzee. f ,00 p. v. Patent-Olie -44,00 Lijn-Olie -00,00 Raapkoeken 00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 ji dvertentiën. OPROEPING VAN SCHÜLDEISCHERS. De Schuldeischers de Bevoorregte en de Pand- of Hypotheek hebbende daaronder begrepen in het Faillissement van CORNELIS van der WE1JDË Stoffelszoon Koopman en Winkelier, wo nende alhier gehandeld hebbende onder de firma van STOFFEL van der WEIJDË Zoon worden opgeroepen om in persoon of bij behoorlijk gemagtigde te verschijnen op de bijeenkomst ter verificatie hunner schuldvorderingen te houden op Maandag den 20 April 1846, des morgens ten tien ure, in dè Raadkamer (Ier Arron- dissements Reglbank le Zierikzee. ten Stodhuize aldaar. Zij worden verzocht de bewijzen hunner schuldvorderingen (en minste acht dagen vóór de verificatie franco in le leveren hij een der ondergeleekenden. Zierikzee27 Maart 1816. De Curators in opgemeld Faillissement J. F. SCHUUHBEQUE BOEIJE. A. KËNENS. §■-§■ Van heden af lót den negenden April aanstaande, hij D. BUI.IZË uil de hand le koop, eene HOFSTEDE, te Burgh- sluis bewoond door Cornelis Stkaaijer met ruim een en twintig bunders (of negen en veertig gemeten) BOUW- en WEILAND, ge legen onder de Gemeenten llurgh. Haamstede en Serooslcerkealsmede een WOONHUIS, zijnde eene Herberg, genaamd: de Bonne Fut. le Burghsluisbewoond door Gillis Straaijer. Zierikzee, den 26 Maart 1846. De Notaris C. J. van der HALEN residerende te Erou- wershavenzal ten verzoeke van den Heer WILLEM HOOGENBOOM op Maandag den 30 Maart 1846 des morgens ten 9 ure aan het Sterfhuis van Mejufvrouw Tannetje Hoogen- boosi Weduwe Adrianus Hocke le Brouwershaven in bet open baar verkoopen Een aanzienlijke partij HUISMEUBELENbestaande in Taféls een eikenhouten Cilinder-Bureau, witwerkers Kabinet, dito Lade tafel PenanttafelsStoelen Spiegels Schilderijen en Barometer Bedden met hun toebehooren Porselein Aardewerk Glaswerk Verlakt Koper Tin Blik IJzer en Keukengereedschappen eenige KLEED1NGSTUKKEN GOUD en ZILVER, en hetgeen verder zél worden aangeboden. TE ZIERIKZEE, BIJ DE WK». A, DE VOS EN ZOON STA08 DRUKKERS,

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 2