ZIERIKZEESCIIE VRIJDAG 27 MAART. Besturen en Administralien. Nieuwslij ding en N.o 25. A.0 1846. COURANT. afkondiging. Het HOOFD van het PLAATSELIJK BESTUUR te ZIERIKZEE brengt ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de kohieren van belasting op het Personeel 9 en 6 maanden regt benevens een suppletoir kohier van het Patentregt voor deze Stad en over het loopende dienstjaar, op den 13 dezer maand door Zijne Excel lentie den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie zijn exeeuloir verklaard en op heden gesteld worden in handen van den Ontvanger der Directe Belastingen te dezer Stede ten fine van invorderingen eindelijk dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierihzeeden 24 Maart 1846. DE CRANE. DUITSCIILAND. FRANKFORT den 22 Maart. Men heeft te Rome met bevreem ding vernomen dat hij den opstand in Polen de naam van den paus misbruikt was als of deze de misdadige pogingen tegen de regering had goedgekeurd daar juist integendeel de paus nog onlangs eene breve aan de bisschoppen in Pruissisch-Polen Gallicie en Krokau had uitgevaardigd waarbij Z. H. dezen vermaantvooral te zorgen dat de geestelijken in hunne bisdommen zich buiten alle politieke bemoeijingen zouden houden daar elke inmenging der geestelijk heid in staatszaken steeds ten nadeele der kerk uitvalt. B E L G I E. BRUSSEL den 23 Maart. De minister van binnenlandsche zaken heeft om de landbouwers nieuwe aardappelen-soorten te verschaffen ter vervanging van die, welke door de aardappelen-ziekte waren bedorven of goene zekerheid geven tol goede nieuwe aardappelen in Frankrijk Duitschland Engeland en in Amerika al bet aard appelen-zaad doen opkoopen hetwelk de consuls en hunne agenten hebben kunnen verkrijgen. Dit zaad benevens een berigt hoe met hetzelve te handelen is thans door het geheele land bij de provin ciale en plaatselijke hestoren op aanvrage verkrijgbaar gesteld. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 23 Maart. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van heden is het ontwerp van wet tot verbetering van den accijns op do suiker, met 44 tegen 11 stemmen, aangenomen. Wij vernemen dat door den heer L. van Vliet bij de regering concessie is gevraagd tot het aanleggen van spoorwegen op het eiland Java. AmstHamlehblad.) De minister van financiën heeft, ter gelegenheid van de uitgifte van nieuwe nederlandsche munten herinnerd aan de volgende bepalin gen, voorkomende in de artikelen 10 en 11 der wet van den 18 Decem ber 1845 Staatsblad n.° 90) 1." «Geene der nederlandsche muntspeciën naar de wet van den 28 «September 1816 Staatsblad n.° 50) en volgpnde wetten geslagen wor- »den in's rijks schatkist aangenomen wanneer dezelve eenigzins geal tereerd en alzoo vervalschtverminkt, besnoeid of uiterlijk geschonden »moglen zijn, en zal niemand gehouden wezen, dusdanige gealtereerde, «vervalscbleverminkte, besnoeide of geschonden munten te ontvangen." 2." «De nieuwe muntspeciën in gealtereerdcn vervalschten vor- «minkten besnoeiden of geschonden toestand aan de landskantoren «wordende aangeboden kunnen aldaar aangehouden en na het afge- «ven van bewijs der aanhouding aan raden en generaaltncesleren van «de munt worden opgezonden om na onderzoek of en uitspraak «dat dezelve zich werkelijk in zoodanigen toestand bevinden te worden «doorgesneden en alzoo aan de aanbieders te worden teruggegeven.'.' Zijnde aan alle comptabelen, welke eenige ontvangst voor 's rijks schatkist doen zeer uitdrukkelijk voorgeschreven om deze bepalingen met alle naauwkenrigheid en zonder eenige toegevendheid na te leven ten aanzien van alle muntspeciën naar de wet van den 28 September 1816 Staatsblad n.° 50) en volgende wetten geslagen welke hun wor den aangeboden; weshalve elk en een iegelijk gewaarschuwd wordt, om, ter voorkoming van hunne schade, ook de hiervoren gemelde wet telijke bepalingen in acht te nemen." Van wegc den minister van financiën is hekend gemaakt dat de middelprijzen der inlandsche granen voor het geheele rijk over het tijdvak van den 20 Februari] 1846 tot en niet den 19 dezer per mud zij e geweest als" volgt: tarwe f 94 91 /2rogge 8,13'/,, boek weit f 8,06 gerst f 5,26 haver f 3,28'/,' en ongepeldo spelt f 3,79'/; en dat de regten op den in- en uitvoer voor de maand April eerstkomende zijn gesteld per mud als volgt tarwe en gepelde spelt 25 c. en 50 c. rogge 15 c. en 30 c. boekweit 15 c. en 30 c. gerst en mout 10 e. en 25 c. haver 5 c. en vrij, en ongepelde spelt 5 c. en vrij, De tweede algemeene vergadering der Koninklijke Nederlandsche Yachlcluh onder presidium van Z K. H. prins Hendrik der Nederlan den. heeft den 13 dezer, in het Hótel des Pays-Bas te Rotterdam plaats gehad alwaar weder zeer vele, waaronder hoogst aanzienlijke personen tol gewone buitengewone en eereleden zijn aangenomen. Onder ver schillende zaken welke aldaar zijn medegedeeld vernemen wij met genoegen, dat door Z. K. H. den president te kennen gegeven is, Z. M. de koning ter dispositie van de club beeft gesteld eeno som van f 600voor de wedijvering in hel rocijen en zeilen voor die stad, en eene van gelijk bedrag, voor hetzelfde doel te Amsterdam. Z. K. H. de president heeft insgelijks van zijnentwege premiën toe gezegd. Zoo ook zal de Koninklijke Nederlandsche Yachtclub aan zienlijke premiën, van gelijk bedrag, voor Rotterdam en Amsterdam uitloven. Den 25. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van heden is het ontwerp van wet tot het verleenen eener buiten gewone bijdrage aan de Maatschappij van Weldadigheid aangenomen met 49 legen éêne stem en is mede met algemeene stemmen aan genomen de voordrag! houdende verhooging van hoofdstuk IX A der begrooling over 1846. Dezer dagen zijn afgewezen de verzoeken om gratie van Anne Reis schipper te Aalzum en Hermanus Zevenbergen schipper te Oosterwierum respectivelijk veroordeeld hij vonnissen der arrondisse- ments reglbank te Leeuwarden, van den 11 October en 27 December 1845 lot drie dagen gevangenisstraf, ter zake van het in lading leggen hunner schepen tol vervoer der zich aanmeldende personen ter be nadeeling der bestaande beurt- en veerschepen. GEMENGDE BINNEN- EN BU1TENLANDSCHE BEB1GTEN. De voorjaars paarden- en veemarkt zal voortaan te Middelburg ge houden worden op den laalsten donderdag der maand April en alzoo in dit jaar op den 30 dier maand. Te Goes zal de gewone voorjaars veemarkt, tot handel in paarden runderen schapen en varkens, ge houden worden op dingsdag den 31 Maart aanstaande. Door den spoortrein van Rouaan is de diligence van Falaise, aan het station van Bonnières juist op het oogenblik dat deze het spoor passeerde om zich achter den trein te voegen overreden en verbrijzeld. Van de 22 zich daarin bevindende personen, is 1 dadelijk gedood 2 doodelijk en 14 zwaar gekwetst. Slechts 5 zijn er heelhuids afgekomen. Het pas over een maand gevormde spaansche ministerie Miraftorès ligt reeds overhoop. Bij vonnis van het kantongeregl n.° 3 te Amsterdam is den 23 dezer een broodbakker te dier stede ter zake van het verkoopen van te ligt brood bij herhaling, veroordeeld lot eene gevangenzetting van 5 dagen eene boete van 5 de verbeurdverklaring van het aangehaalde brood en in de kosten van het regtsgeding. De II. vrijdag te Liverpool gearriveerde stoomboot Cambria had een zeer grooten walvisch op het sleeptouwdie in do haai van Gornarvon tusschen de rotsen was vastge raakt. Als een blijk van de deugdelijkheid der instellingen aan da werven en van de bedrevenheid der engelsche zeelieden wordt aange haald dal het linieschip Bellerophon dezer dagen door de bemanning van de Rodney in 48 uren lijds van masten tuig en geschut is voorzien en geheel voor zeedienst uitgerust. in een duitsch werkje, onlangs uitgekomen wordt het houden van een of meer bokken in paardenstal len als voorbehoedmiddel tegen duizeling der paarden (in het engelsch stagger, hij ons kolder) aanbevolen voorts zouden hokken in koestallen geplaatst door hunnen sterken reuk de longziekte in die stallen voor komen. De eigenaardige uitwaseming van den hok zou namelijk de smetstof miasmader longziekte ontleden en onschadelijk maken. Da wedrennen en harddraverijen welke weder even als in vorige jaren in de nabijheid van Apeldoorn door de leden van liet Valkenjagt-gezel- schap zullen worden gehouden zullen dit jaar plaats hebben in de maand Junij. In de pruissische Rijnstreken dalen de graanprijzen thans aan houdend. LI. zaturdag overleed in het burger weeshuis, te Kam pen onder de gewone verschrikkelijke verschijnselen een 1 Sjarigo jongeling die door een dollen hond was geheten. Daar er p. m. 40 honden aldaar gebeten zijn is de meest mogelijke voorzigtigheid aan te hevelen. Ook uit Utrecht wordt gemeld dat te Willige-Langerak zekere bedelaar van beroep aan de hondsdolheid was overleden welke negen weken te voren op eene zijner wandelingen door een kwandaar- digen hond was geheten. Bij de onlkleeding des overledene werd eene som van ruim f'i 0 in een pakje op zijne horst gevonden ook had men vernomen dat hij bovendien de som van f 800 heeft nagelaten. Wij hebben weder eene kindermoord te vermelden. Dit maal echter is het niet eene moeder die haar pas geboren wicht liet leven henomen heeft, maar de stiefmoeder der moeder van het kind. Althans meldt men uit Harderwijk dat in het hegindezer maand in de nabij gelegen gemeente Hierden de huisvrouw van eenen arbeider het kind waarvan hare stiefdochter bevallen was en hetwelk volgens een geneeskundig onderzoek levend ter wereld was gekomen in den grond zou hebben bedolven. De beriglen uil Ierland hangen een treurig tafereel op van den toestond aldaar; gebrek en koortsen, waarschijnlijk het gevolg daarvan verspreiden ellende over het gansche land en woeden hevig onder de lagere volksklassen. Bij een' juwelier op de Boulevards te Parijs bevindt zich thans de diadeem in brillonten, welke mevrouw da grootvorstin Olga van Rusland den dag van haar huwelijk, zal dragen. De waarde daarvan wordt op 18 millioen franken geschat. Zij is het huwelijksgeschenk des keizers. De bedijking van het Nieuwland, op liet eiland Wieringen is dezer dagen begonnen. De uit Frankrijk naar Algiers tc zenden troepen zullen bestaan uit 15,000 man waar onder meer dan 8900 man kavallerie. Uit hoofde van de gebeurte nissen in Krakau is het koningrijk Polen en de gouvernementen Volbynio en Podolie door den keizer vari Rusland in staat van oorlog verklaard. De jongste beriglen uit Krakau-, Posen enz. luiden over liet algemeen voldoende. De gewenschle rust keert allerwege terug. In de bekend makingen der voorloopige regering te Krakau, komt de uitdrukking vrije stad niet meer voor. De Eugelschen hebben den 29 Januarij II. in indie eeite afdeeling van hel leger der Sheiks aangevallen en terugge slagen met achterlating van al hunne artillerie. Het verlies der En- gelschen bedroeg 4 officieren en 400 soldaten aan dooden en gekwet sten. Een doofstomme van 23 jaren overtuigd van diefstal met inklim ming en inbraak, is door het hol van assises van Luxemburg van alia

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1