ZIE RI&ZEESGHE 7 DINGSDAG Besturen en Administration IVieu wstij dingen 24 MAART. IV.O 24. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER WETHOUDERS der Stad ZIEBIKZEE brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de lijst der bevoegd erkende beoefenaren van de onderscheidene takken der Ge neeskunst in deze Provincieóver het loopende jaar zooals die is vastgesteld ter vergadering van heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, den 20 Februari] jongstleden, benevens de lijsten der geneesmiddelen werktuigen en vergiften van heden af ter Stedelijke Secretarie, op de kantoor-uren, ter visie van elk en een iegelijk zullen Voorliggen. Zierikzecden 16 Maart 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, cf., Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. MAATSCHAPPIJ tot BEVORDERING van LANDBOUW en VEETEELT, in de provincie zeeland. Het HOOFDBESTUUR der Maatschappij voornoemd geeft bij deze aan deszelfs medeleden kennis, dat op daartoe gedane uitnoodiging Cornelis van de PuTTE Handelaar-in Zaden, wonende op de Pol- tenmarlcl te Middelburg, zich zal belasten met het ontbieden van zoodanige Erigelsche Zaden als men mogt hegeereö. 1)8 leden, die van deze aangebodene gelegenheid wenschen gebruik te maken ge lieven ten dien einde, vóór of uiterlijk op 10 April aanstaande, de Doodige opgaven te doen aan de heeren Secretarissen der respective Afdeelings-Beslnren. Men beveelt behalve de vroege en late Knollen en Zweedscbe Rapen ook de vernieuwing aan van Mangel-wortel Paahlenpeën en andere Wortelgewassen. Middelburg, den 19 Maart 1846. Namens de Maatschappij voornoemd W. Pu. VIS Secretaris. NEDERLANDEN. 's GRAVEND AGE den 20 Maart. Z. M. de koning heeft eene gift van f 100 ten behoeve der algemeene armen te Delfshaven doen toekomen. Bereids sedert ecnigen tijd moet er voor een vrij aanzienlijk bedrag nieuw geslagen zilveren muntspeciën uit 's rijks munt naar do nederlandsche bank gezonden zijn en wel stukken van 2neder- landsche gulden. Naar aanleiding der boscbikkingen waarvan in de Siaals-Coiimnt van 28 Januarij jl. is gewaagd heeft het ministerie van hinneiilatidsche zaken getrachtonder anderen in het bezit te komen van goed aard appelen-zaad ten einde daarvan eene uitdeeling hier te lande zou kunnen geschieden. Vermits zulks eenigermate gelukt is heeft genoemd ministerie dezer dagen het verkregen zaad gezonden aan de onderscheidene heeren gou verneursten einde, door tusscbenkomst der provinciale cominissiën van landbouw aan geschikte landbouwers kosteloos te worden uitgedeeld. Aan die uitdeeling zal echler de voorwaarde verbonden worden dat van de poters, uit het verkregen zaad geteeld eene zekere hoeveelheid om niet worde ter beschikking gesteld van de genoemde Cominissiën van landbouw ten einde op zoodanige wijze als haar meest geschikt zal voor komen kosteloos te worden verdeeld onder personen van den min ge goeden sland welke voor eigen gebruik aardappelen telen doch buiteh magie zijn om zich daartoe goede poot-aardappelen aan te Schaffen. Volgens het berigtbij hel zaad ontvangen behoort men Wat de bé-' handeling betreft op de volgende wijze te werk te gaan De zaadkorrels worden half April of in het begin van Mei, In goedeh lossen grond die in den Voorafgaanden herfst bemest is, in rijen van 1 palm en 5 strepen nederlandsch (of 4 duimen rijnlandschj wijdte, dun gezaaid. Gewoonlijk komt het zaad in 10 dagen op. De planten moeten steeds zuiver van onkruid gehouden worden, hetgeen door het zaaijen op rijen het gemakkelijkst geschiedt. Hebben de planten eene hoogte van 1 palm 5 siropen, tot 1 palm 3 duim nederl. of 4 tot 5 duim rijnl. bereikt hetgeen binnen 8 weken het geval is dan worden zij met eene spade uitgeligt en op eenen goed bewerkten akker in het veld in de breedte op 4 palm 7 duim of 18 duim rijnl. en in de lengle op 1 palm 5 duim 7 strepen nederl. (of 6 duim rijnl.) verplant. Bij vervolg van tijd wordt de aarde om de planten los en schoon ge houden terwijl de planten la Iergelijk andere aardappelen aangeaard worden. De gewonnen aardappelen verkrijgen in het eersle jaar hunne vol ledige grootte niet zij zijn waterachtig en oneetbaaren ofschoon som mige ook de grootte van een hoenderei bekomen blijft toch het grootste gedeelte klein soms zelfs beneden de groollc eener hazelnoot; doch ook deze kleine knollen kunnen in het volgende jaar tot poters gebezigd w-orden terwijl zij in het tweede jaar eene volkomen gevormde vrucht leveren. Een hoofdvereischte blijft het ecliter dat dergelijke poters gedurende den win Ier zorgvuldig bewaard alsmede legen broeijing beveiligd war den len einde zij niet inmiddels voor het in den grond leggen Uitsprui- A.o 1846. COURANT. ten. Ook behoort het poten zoo vroegtijdig als mogelijk te geschieden. Door den berigtgever is nog ten slotte opgemerktdatwanneer het zaad in Februarij in een warmen hak gezaaid wordl men het zoover kan brengen dat de aardappelen bereids in het eerste jaar volkomen uitgroeijen hebbende hij op die wijze in 1844 anrdappeleh gewonnen welke de grootte van een ganzenei hadden en even meelrijk als andere Warenterwijl de belangrijkheid dezer uitkomst nog daardoor verhoogd wordt dat dé bedoelde aardappelen tot in December 1845, toen hij zijn berigt schreef, nog niet door de ziekte waren aangetast. Het schijnt te meer gepast, op deze bijzonderheid de aandacht van hen aan welke het zaad wordl uitgereikt, te vestigen eensdeels dewijl sommige zaakkundigen het denkbeeld verdedigen dat in de teelt uit zaad een middel kan liggen om de heerschende ziekte onder de aardappelen te overwinnen anderdeels dewijl tol dusver het lenteweder zoo gunstig geweest is dat hel misschien niet le laat zal zijn om nog in het thans loopende jaar eene proef met de versnelde teell te nemen. De hoeveelheid zaad aan de heeren gouverneurs verzonden Schijnt wel op zichzelve niet groot doch daar volgens de opgaaf van eenen duitschcn landbouwer die zich reeds sedert eenige jaren met de leelt van aardappelen uit zaad heeft onledig gehouden ieder lood ongeveer 20,000 korrels bevat en elke plant eene pol of stoel zet waarin ten minste 10, tot 14 en 15 poot-aardappelen Ier grootte van een duivenei en meer groeljenzoo volgt hieruit dal het uitgedeelde zaad met overleg en zorg gebruikt wordende eene hoeveelheid vruchten belooft, voldoende lot het bepoten van eene aanmerkelijke hoeveelheid gronds. Ten einde le beter een voordeel omtrent den uilslag der te nemen proeven kunne worden geveld zijn zoowel de heeren gouverneurs, als eenige bijzondere instellingen aan welke mede iels van het bedoelde zaad is uitgereikt onderhouden over de wenschelijkheid dat zooveel mogelijk met iedere soort van hetzelve afzonderlijk op Verschillende soorten van gronden proeven genomen en de uitkomsten daarvan opge- teekend en uit elkander gehouden worden alsmede dat hieromtrent te zijner lijd aan hel ministerie van binnenla ndsche zaken een verslag worde toegezonden met aanwijzing waar en op welke soort van gronden do proeven zijn genomen. Nopens de pogingen welke van regeringswege met weinig goed gevolg bereids zijn en alsnog worden aangewend om goede poot-aardap pelen van buitenslands le hekomen, zal binnen kort mede eenig berigt in de Slauts-Courant Worden geplaatst. Men heeft dezer dagen ontwaard dat sommige landbouwers hier to tar.de Welke zich uit hoofde van bet Zaüble weder reeds op het aardappel polen voorbereiden nog niet genoeg inzien van hoe groot belang het is, dat men geene andere dan gezonde poters gebruikt». Er zijn aard appelen gezien die kennelijk door de ziekte aangetast geweest waren maar waarhij na de rooijing de kwade plekken opgedroogd waren en die tiit het overgebleven half gezonde gedeelle kiemen geschoten hadden deze werden als poters gebezigd dewijl men meende, dat het aanwezen van kiemkracht het afzijn van ziekte bewees, De waarde van dit ge voelen in het midden latende schijnt in allen gevalle de voorzigtigbeid le vorderen dat daarwaar geheel gave poters te hekomen zijn men zich uilsluitend van dezen hediene en niet door het bezigen van slechte of twijfelachtige, eene kans wage die hij mislukking niet anders dan lot teleurstelling en verlies en tot bevordering van den duur der ziekte kan leiden. GEMENGDE BtNNEN- EN BUlTENLANÖSClIE BERlGTEN. Het weder in Noord-Amerika verschilde veel met dat hetwelk gedu rende dezen winter in het westelijk Europa geheerschl heeft; men onder vond er felle koude en op sommige ringen was de thermometer zelfs buitengewoon laag gedaald. Te Rotterdam zijn van de Vereenigde- Slaten van Noord-Amerika aahgebragt 100 vaten puik-puike aardappelen, bijzonder geschikt om te polen. Te 'S Hage heeft de veiling plaats gehad van hel huis van wijlen den hoog welgeh. heer C. C. V. baron van lloelielaar van Dubbeldam. Hetzelve heeft in de veiling f 45,000 opgebriigt. De arrondisscments reglhank te Maastricht heeft, bij vonnis van den 24 October 1845 beslist dat do toevoeging van het woord spion daarstelt eene beleOdiging. liet aan de Groninger Courant toegezonden berigt dat er te Delfzijl een Walvisch zoude aan gedreven zijn is bezijden de Waarheid: Men zegt (lal hel eene studen ten-grap is. Het getal der reizigers die gedurende het afgeloopene jaar door hei klooster op den S.'-Bernard gered of geholpen zijn gewor den bedraagt 4131Als eene bijzonderheid kan medegedeeld worden dat er in de omstreken vah Bolsward bereids eenige kivits-eijeren ge vonden zijn. Als eene merkwaardige bijzonderheid kan Worden mede gedeeld dat in de gemeente Heeswijk In Noord-Braband hebbende eene bevolking van ruim 1000 zielen sedert den 5 September van het afgeloopen jaar, dat is in ruim 6 maanden geene sterfgevallen hebben plaatsgehad terwijl er sedert den 1 JaiVuarij jl. reeds 17 geboorten zijn geweest. De oorzaak biervan wordt door de guneesheetetl aldaar aan het gemis der aardappelen toegeschreven. <*-_u MIDDELBURGden 20 Maart. De dag van eergisteren was, let' oorzake in onze vorige gemeld, een ware feestdag voor deze slad van des morgens nf was dezelve met vlaggen versierd en in den na middag liel zich het klokkenspel hoeren de straten en pleinen waren genoegzaam den gehflclen dag met wandelaars vervuld. Dc werklieden van het Sint-Jahsbeilrijf werden door den heer Dronkers onthaald en van stadswege was gezorgd dal in dn gestichten van weldadigheid, onderscheidene ververschingen weriicn gcnolen terwijl de weezen zich in hun gesticht met vrolijke spelen vermaakten en ook aan de be deelde huisgezinnen van de gesubsidieerde armbesturen mede van stadswege eend buitengewone uitdeeling van rijsten van wege de vereeniging tot het bezoeken der afmen eene bedeeling van brand stoffen aan alle hehoeflfgeii werd gedaan.

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1