'Zeetijdingen. A dvertentiën. meubels en kleederen heoft gedaan. Door de zeer aanzienlijke toevoeren direct uit Denemarken en Holstein waren den 7 dezer op de markt te Groningen do erwten bijna onverkoopbaar. Alle graansoorten waren mede merkelijk lager. In Hanover zullen alle oude munten in getrokken en buiten omloop gesteld worden. Op het roofdier in Noord- Holland zijn premiën gesteld, eene van 25 voor hem die het dier doodt of vangten eene van ƒ3 die het spoor van het dier kan aanwijzen. Het begrafenisfonds onder do zinspreuk van hel Tweede Nat van 't Alge meengevestigd te 's Hagewaarvan .1. L. Weis directeur was, is gedis- solveerd. Men leest in den 's Gravenhaagschen Nieuicsbode: «Zekere tapper, tevens directeur van een begrafenisfonds, is met de noqrdenon en met de kas verdwenen." Ken 12jarige knaap in dienst bij R. Ba- reltslandman Ie Amelde in Drenthe heeft zich jl. woensdag opgehan gen de aanleiding tot dezen zelfmoord is niet bekend. Op den spoorweg van S.'-Etienne naar Lyon heeft een ongeluk plaats gehad dat weder aan het op den spoorweg naar Versailles v.oorgcvalene herinnert. Het onheil zou aldus veroorzaakt zijn ge worden daar men de locomotief. Welke met een trein van S.'- Elienne was vertrokken te Vernaison niet in orde bevond werden twee depêches, de eono naar Lyon, de andere naar Givors, afge zonden, om eene hulp-locomotief te ontbieden. Van Givors kwam er het eerst eeno aan, welke terstond voor den trein werd geplaatst, waarop men den logt hervatte; naauwelijks had men Vernaison ver laten of de conducteurs zogen in volle vaart de hulp-locomotief op zich afkomen, welke van Lyon gezonden was. Buiten zichzelven van schrik, en allo hoop verliezende om den trein nog in tijds te kun nen doen stil houden sprongen zij van de machine af en kwamen met eenige geringe verwondingen vrij. Een oogenhlik daarna had een vreésselijke schok plaats; de twee locomotieven bonsten legen elkander eri werden met zes van de twaalf wagons verbrijzeld. Acht personen waaronder twee vrouwen en één kind verloren hierbij het leven terwijl 30 anderen gekwetst werden, waarvan 10 vrij gevaarlijk. MIDDELBURG den 6 Maart. Gisteren heeft de arrondissements- regtbank alhier uitspraak gedaan in de zaak van het openbaar mini sterie tegen de uitgeefster der Vlissingsche Courant, en daarbij de beklaagde schuldig verklaard aan hot haar ten laste gelegde feit en haar dien ten gevolge veroordeeld in eene geldboete van 150 en de kosten van het geding. Een aanzienlijk getal toehoorders, zoowel bij de d ebatten als hij de uitspraak van het vonnis getuigde van de belangstelling die deze zaak heeft lot zich gelrokken. GOES den 5 Maart. Met genoegen kunnen wij herigten dat er ook in onze stad waar reeds zoo veel gedaan wordt voor de vorming en opleiding der jeugd oen aanvang is gemaakt met het zoo nuttig onderwijs in gymnastische oefeningen voor jonge lieden. Regenten van het weeshuis hadden reeds lang de noodzakelijkheid ingezien en het verlangen gekoesterd om hunne weezen wier op voeding en verzorging zij als vaders behartigen zoodanig onderwijs te verschaffen en hadden slechts op dn gelegenheid gewacht om dit te kunnen verwezenlijken. Daarvoor hij den onderwijzer op de weezen en armen-school eene bijzondere lust en geschiktheid opgemerkt hebbende werden er in November jl. bereids eenige proeven genomen en het onderwijs aangevangen. Hieruit opmakende dat men bij goede voortzetting op een gewenscht gevolg zou kunnen rekenen werd aan genoemden onderwijzer opgedragen om in Belgie eenige der voornaamste mrigtingen van dien aard op te nemen en zich met de beste wijze van onderrigt en oefeningen bekend te maken. Aldaar met de grootslo welwillendheid en beleefdheid tot de lessen toegelaten zijnde, en alle verlangde inlichtingen ontvangen hebbende, werd daarop in door het armbestuur afgestane lokalen onder zijne leiding het onderwijs geregeld aangevangen en voortgezet. Men is reeds Van de noodïge werktuigen remediëermachirios enz. voorzien. Aanvankelijk belooft deze inrigting goede uitkomsten. Weldra zal er behalve voor de weezen ook voor andere jonge lieden gelegen heid tot onderrigting en oefening geopend worden en wij twijfelen niet of hiervan zal door velen gebruik gemaakt worden, Ook hier staan de kersenhoomen in vollen bloei. S.t-MAARTENSDIJK (eiland Tholen), den 5 Maart. Dezer dagen is de proef genomen van de werking eener nieuwe constructie van bet gaande werk in de Oude Meestoof alhierwelke proefneming allezins aan do verwachting heeft beantwoord. Deze constructie doet eenen kostbaren as met deszelfs ronsels, plaltenelen en vuistersbenevens de kammen aan den molen, geheel wegvallen en welke worden vervangen door stevige hellende vlak- vormigelangwerpige, met ijzer beslagen driehoeken, in een juist verband geplaatst op de velling, in den cirkel der molen; zijnde elke stamper voorzien van eeno kleine schijf-rol welke zoodra de molen jrt beweging wordt gebragttegen elk hellend vlak oprold, tot aan den bovensten steilen driehoek, waarvan de stamper afvalt, en alzoo zijne kracht op den mecwortel uitoefent; terwijl de veiling, ter plaatse der drukking, over twee stevige schijf-rollen is toopémle. Wanneer de gemelde constructie voortdurend aan de verwachting mag voldoen waarvan de teelt 1846 het bewijs zal kunnen ople veren dan kan men deze veranderde werking van het gaande werk als eene wezerillijke verbetering in meestoven beschouwen als zich aanbevelende door eenvoudigheid van zamenstel mindere kosten van onderhoud en voordeelig in de wijze van het drijven der meestoof, aangezien de kracht van twee paarden daartoe voldoende wordt geacht. Eere zij den uitvinder van gemelde constructie, den heer C. Nieu- wenhuijze tn.r timmerman wonende te Tholen. Elk die belang stelt in eene verbeterde werking van het gaande werk der voor onze provincie en elders sinds vele eeuwen zoo nuttig werkende meestoven kan men de bezigtiging van gezegde constructie aanbevelen. ZIERIKZEE den 10 Maart. Men verneemt, dat de deelneming in de alhier bestaande Onderlinge Waarhorg-Vcrceniging van Arbeiders in den afgeloopen zomer weder eenigzins is toegenomenzoowel in aantal van deelnemers als in het bedrag der ingebragte sommen 2ijnde door 105 deelnemers ingebragt de som van ƒ788,12. waarvan aan dezelve in de acht weken loopendc van den 13 Januarij tot den 2 Maart jl. in zoo vele wekelijksche termijnen is terugbetaald de som van ƒ898,33. Het zal geen betoog behoeven hoezeer deze ondersteuningen •welke de verdiensten bezitten van uit bespaarde penningen te zijn voortgevloeid in verhand met de andere hulpmiddelen die te dezer stede zijn aangewend om in dezeri kommervollen winter de meer behoeftige burgerij to hulp te komen hebben bijgedragen om voor ben, die zich door de voorschreve deelneming deze voordeelige be sparing verworven hebben de bezwaren die do duurte der levens. middelen voor de mindere standen veroorzaaktaanmerkelijk te ver zachten. De commissie van bestuur over deze inrigting heeft daarom ook uit aanmerking van die duurte en ten einde te toonen dat zij het overleg en de spaarzaamheid van dezulken die van deze inrigting gebruik maken op prijs stelt, besloten, aan de deelnemers dezer waarhorg-vereeniging uit het fonds nog eene buitengewone toelage, tol hetzelfde bedrag, als ieder gedurende acht weken genoten heeft, toe te kennen en alzoo de uitdeelingen nog mot eene negende week te verlengen. Het is allezins te wenschen dal de arbeidende klasse le dezer slede hoe langs hoe meer doordrongen worde van het groote nut dat er voor hen in gelegen is zich de gelegenheid ten nutte te maken om in de zomermaanden wekelijks iels af te zon deren voor de meer dringende behoeften des winters en dat de werkbazen en allendie op de arbeiders en werklieden eenigen invloed hebbenhen daartoe gestadig aanspoorden en er hen in behulpzaam wezen. Vele arbeiders die het zeer wel konden verzuimen van de hun daartoe zoo welmeenend aangebodene gelegen heid gebruik te maken maar do commissie heeft aan den anderen kant de voldoening, dat anderen en daaronder zélfs dezulken, die met talrijke huishoudens zijn heiastals om strijd hunne wekelijksche inlagen des zomers bezorgen en er zich des winters zoo wel bij be vinden en het getal derzulken zal ongetwijfeld toenemen als do commissie, zooels zij hoopt, er te eenigertijd in slagen mag, om hij voorkeur de deelnemers der waarhorg-vereenigingin die tijd perken des jaars, waarin de gewone werkzaamheden stilstaan eenigen arbeid te bezorgen waartoe men verwachten magdat het haar piet aan ondersteuning ontbreken zal omdat geene weldadigheid doelmatiger is dan die door arbeid verdiend wordt. Wij meenen onze lezers opmerkzaam te moeten maken op de hiervoren aangekondigde harddraverijhij gelegenheid der tentoon stelling enz. van wege de Maatschappij ter bevordering van Land bouw en Veeteelt in de provincie Zeeland in de maand Junij aan staande alhier te houden en welke harddraverij met medewerking der in- en opgezetenen niet. weinig zal bijdragen tot opluistering en verlevendiging van die dagen. BROUWERSHAVEN, den 9 Maart. Binnengekomen: Vice-Admi- raal Gobiuskapt. H. J. Bonn, van Batavia naar Rotterdam, en uitgezeild Sara Lydiakapt. B. van der Tak, naar Rotterdam laatst van Batavia. Het schip Almelo is binnendoor naar Middelburg gezeild, De Heer F. A. van ZANDIJK, qq. zal, op Vrijdag den 20 Maart 1810, des namiddags ten 3 ure, in de Herberg te Schuddebeursten overstaan van den Notaris D. Q. de JONGE van oer HALEN publiek presenteren te verknopen 5 bunders 31 roeden 86 ellen BOSCH, gelegen onder Noordgouwekadaster sectie E n.° 189 zijnde de voormalige Buitenplaats hel Huis in hel Bosch. De Notaris J. de KaTER Nz. zal ten verzoeke van do Wed. en Erfgenamen van den Heer H. BOUMAN op Dingsdag den 24 Maart 1846, des voormiddags ten 10 ure, in het Gemeentehuis te Haamstede veiten en verkoopen 1.° 1 bund. 76 roed. 10 ellen WEILAND, onder Haamstede, aan Verdéeheule, sectie D, n 05 243 en 244. 2." 1 bund. 92 roed. WEILAND aldaar in Kanaan sectie D n." 303 en 309. 3." 1 bund. 35 roeit. BOUWLAND, aldaar, aan het eind der Sluispad sectie C, n." 152. 4." 6.3 roed. 30 ellen BOUWLAND onder Burghin het Pefe- honmswekken sectie C n.° 39. Beide (aatslgemelde percëelen in pacht hij Willem Overbeke tot S.'-Maarten 1851 om 25 per 41 roed. 68 ellen. .Nadere in format iën te bekomen ten Kantore van voornoemden Notaris. Jb.' K. W. de JONGE en de Heer Tri. BROUWER, Jz. als gemagtigden van hunne principalen, zullen, ingevolge regterlïjko autorisatie, op Dingsdag den 24 Maart 1846, 's namid dags orn 2 ure, ten overslaan van den Notaris J. M. BOUVIN residerende te Oosteriandin de Herberg de Meebaalte Nieuwerkerk publiek en aan de meestbiedende presenteren te verkoopen Eene HOFSTEDE bestaande in WoonhuisSchuur Bakkeet en verdere gehouwen inet daarbij hehoorende WEI- en ZAAILANDEN, groot negentien bunders een en tachtig roeden twee en negentig ellen, gelegen onder de Gemeenten Nieuwerkerk en O uwer leer kin Duivel anden zulks eerst in perceelon en daarna in massa, laatst bewoond en in gebruiis geweest hij Mons. M. Smallksange c. s. En een TUINgelegen onder Nieuwerkerk voornoemd groot twaalf roeden tien ellen, verpacht voor 15,60, tot den eersten December 1846. Voorts op den 31 Maart 1846, des voormiddags om 10 ure, zal bovengenoemde» Notaris ten verzoeke van genoemde Heeren Gemag tigden op evcngemehle Hofstede publiek en aan de meestbiedende presenteren te verknopen Een WERKPAARD een tweejarige bruin-grijze Merrie drie Melk- en een Vare Koe, een Vaars, een Kalf, een Varken, een Karnhond 21 Kippen en een Haan, WEI- en KANTHOOI STROO MESTPUT (ongeveer 60 voer groot) Kapput eenig MUTSAARDHOUTeen BOEREN- en een SPEELWAGENTJE, een Ploeg, Eggen en verder BOUWGEREEDSCHAP; voorts MELK- GEREEDSCHAP en een partij' MEUBELAIRE GOEDEREN, waar onder eenig ouderwetsch Porselein. Alles breeder bij uit te zetten biljetten vermeid. Na verkregen regterlïjko autorisatie zullen ten Huize van A. PatjI.USse le Zierikzeeop Vrijdag den 27 Maart 1846 publiek worden geveild Een WOONHUIS met TUIN en BOOMGAARD gelegen aan do Balie te Zierikzee. sectie A, n.°' 39 en 51. Een SCHUUR met ERF en TUIN staande in de Westslrsat Ie Zierikzeesectie B, n.° 20. Een WOONHUIS" niet SCHUUR en 84 roeden 50 ellen MOES- GROND of HOVENIERING gelegen- even huiten de Westpoort der Stad Zierilizee sectie G n." 334 en 335 zijnde de Moeserij ge naamd de Mier. tb zierikzee, bij be wed. a. de vos en 700n stads drukkers,

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 2