VRIJDAG i/n'-t". MAART. Besturen en Administration. IVi e u ics i ij d i ng e n N,9 19. ZIERIKZEESCfIE SJ A.° 1846. COURANT. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tier Stad Z1ERIKZEE lrrengnn door deze Ier kennis van de In- en Opgezetenendat de jaarlijksche PAARDEN- of HALF-VASTEMARKT als van ouds binnen deze Stad, op Donderdag den 19 Maart eerstkomende zal ge houden werden en dat alsdan, van wege de Sociëteit tot Nut en Genoegen, eene tentoonstelling van Paarden en Vee. met uitloving van prijzen premiën en getuigschriften tot aanmoediging zal plaats hebben. Zierikzeeden 25 Februarij 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J P. KR OEF. N F, 1) KRLANI) E H. 'sGRAVENHAGE u den 3 Maart. In de zitting van de tweede kamer der slaten-generaal van heden is hel ontwerp van wet tot overbrenging op de begrooting..van. 1846 van gelden, toegestaan voor 1845 voor de munt annsenomen met 48 tegen 4 stemmen. Alvorens tot de verdediging van dit ontwerp over te gaan legde exc. de minister van financiën de verklaring af, dat Z, M. van oordeel is geweest, dat de afstemming der laatste voordragt geeno voldoende reden opleverde om z. exc. als minister te doen aftreden z. exc. zal dus voortdurend met de portefeuille van financiën heiast blijven, in de hoop verder tot volkomen herstel van 's rijks financiën te kunnen medewerken. Z. exc. gaf de verzekering, dat er omtrent de verevening van den achterstand de meest volledige openingen aan de kamer zullen wor den gegeven. De afrekening van den achterstand zal aanmerkelijk ten voordeele van de schatkist uitvallen. Z. exc. is hij deze gelegenheid in eenige bijzonderheden getreden omtrent het afgeloopen dienstjaar 1845. Dit is het eerste jaar ge weest dat hier te lande werkelijk de uitgaven door de inkomsten lijn gedekt en dat hetzelve een overschot heeft opgeleverd zonder dat men tot geldleningen of andere buitengewone hulpmiddelen zijne tocvlugt heeft behoeven te neinen. De oosl-indische geldmiddelen hebben 5 ton minder opgehragt dan waarop gerekend was (zij waren geschat op 16 millioen) doch de belastingen hebben meer algewor pen, dan waarop zij geraamd waren, ƒ655,000. De slotsom van het dienstjaar 1845 zal deze zijn, dat ook dan zelfs, wanneer de uitgaven het maximum zullen bedragen, waarop zij berekend zijn, dat is f 74,600,000en dat alzoo al de onvoorziene uitgaven zullen worden gevorderd hetgeen zelden hel geval is en dat wanneer men de uitgaven voegt f 300,000voor de plaats gehad hebbende amortisatie van schuldbekentenissen van bet voormalige amortisatie syndicaat f 600.000 voor uilgaven van de munt f 439.000 als buitengewone uitgave voor pensioenen dat niettegenstaande al deze uitgaven er een overschot op dat dienstjaar zal beslaan van omstreeks f 155,000. Daaruit blijkt alzoo dat de pogingen die aangewend zijn geworden om het evenwigt tusschen uitgaven en ontvangsten te herstellen gelukkig met den besten uitslag zijn bekroond ja zelfs de schaal naar de ontvangsten hebben doen overhellen. Aangenaam was het i. exc. dezen zonnestraal te hebben kunnen aanbrengen. De eerste kamer der staten-generaal was tegen gisteren ten tweeden male bijeengeroepen om te beraadslagen over het ontwerp Tan adres tot rouwbeklag aan den koning wegens het overlijden van den jongen prins doch men was ten gevolge van bet niet genoeg zaam getal opgekomen leden andermaal buiten slaat eene vergadering te kunnen houden. In de beide tijdschriften dc Boekzaal en het Maandschrift voor Christenen, op den 1 Maart uitgekomen, vindt men bet jaarlijksch verslag, door den heer secundus van den quEestor-generaal van de koliekten en giften voor de noodlijdende kerken en personen gegeven. Die giften hebben over den jare 1845, met drie posten van 1844 én bijgevoegde giften opgehragt eene som van f '28,808,12'/,. De stad Amsterdam deelt in deze opbrengst voor eene som van f 5,880,86'/s. Het bedoelde verslag eindigt met de volgende zinsneden De hooge landsregering zoowel ais de provinciale besturen hebben in het afgeloopen jaar wederom nieuwe blijken gegeven hetzij van krachtdadige ondersteuning hetzij van belangstelling en welwil lendheid. Aan belangstelling en welwillendheid dit bidden maar ook vertrouwen wij zal het bij onze land- en geloofsgonooten ook nu wederom in dezen jare niet ontbreken. Zij zullen veeleer aan wakkeren en bewegen tol bet aanbrengen van zooveel doenlijk ruime dankoffers uit erkentenis van zoo vele bewaring voorziening in dreigende behoeften en voor zoo vele zegeningen als wij tot hiertoe moglen genieten en welker voortduring zoo zeer wordt afge smeekt. Maar vooral zal hierin de geest onzer leer het geloof door de liefde werken bij overweging van de gezegende vruchten welke door dit betoon Van weldadigheid zoo rijkelijk worden ingeoogst ter opbeuring in zoo vele gemeenten van kerkelijk verval en ter ver spreiding van waren' godsdienstigen zin ook onder onze verarmde larfdgenooten zonder welken zin alle andere pogingen ter verbetering en veredeling toeli vergeefs zouden zijn. God sciseuke daartoe Zijnen invloed in uwe harten en gebiode Zijnen zegen over den arbeid uwer liefde I" Den 4.De eersle kamer der staten-generaal is gisteren wederom vergaderd geweest en heeft toen het ontwerp van rouwbeklag aan' den koning, aangenomen. Heden is het den koning door eene bczen^ ding der beide kamers aangeboden. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Door het stedelijk bestuur te Amslerdam is aan den heer J. Grave aldaar vergunning verleend om in de hoofdstad te zijnen koste, artesi sche putten te boren en op 6 onderscheidene plaatsen een vergaarbak pomp of fontein te plaatsen. Men wilde weten datbijaldien deze boring goed drinkbaar water mogt opleveren bol niet liooger dan a 10 cents de 100 ncd. kannen zou mogen verkocht worden. Men wil weten dat het roofdier, hetwelk onlangs in Noord-Holland zulke ver woestingen onder de schapen heeft aangerigt en welks spoor men bij de daarop gehouden jagt verloren had thans in de omstreken van Was senaar zich zou ophouden. Volgens bijzondere berigten uitStuttgardt zou in den omtrek clier stad een los of lynx gevangen zijn die veel schade onder het vee aangerigt bad. Slechts zeldzaam worden die dieren meer gevonden zoodat het aantal van nieuwsgierigenom dit exemplaar te zien zeer groot is geweest. De jongste berigten uit de Vereenigde- Stalen van Noord-Amerika luiden weder vredelievender omtrent Enge land. Volgens zekere correspondentie-berigten uit Petersburg zijn in dit oogenblik reeds meer dan 200,000 madden tarwe voor den Rijn onder zeil gegaan en men rekent nog altijd bij deze onderneming op eene goede winstzelfs wanneer de graanprijzen zooals men voorzietdalen zouden. In Rusland is, uitgenomen enkele streken van dat uitgestrekte rijk, geen gebrek aan granen. Den 24 Februarij is M. B., boeren knecht van don Hamovertuigd van in het afgeloopen najaar zijns meesters huis in brand te hebben gestoken door hel provinciaal geregts- liof van Overijssel ter dood veroordeeld. De onverschilligheid waarmede hij op löjarigen leeftijd dit vonnis hoorde uitspreken toonde genoeg zaam het verachterde zijner geestvermogens aan. Onlangs heeft de koning van Hanover den ongehuwden staat aan zijne bedienden en ka merdienaars voorgeschreven. Een dergelijk bevel is ook voor de officieren van bet leger uitgevaardigd. Een der reusachtige kunstwerken bij de engelsche spoorwegen zal de viaduct zijn die men over de Tweed wil leggen voor den spoorweg van Berwick naar Newcastle hij zal uit 128 bogen bestaan. Die van de brug ten getale van 11 zullen 66 voet spanning krijgen de hogen van den daaroverheen gebouwden viaduct zullen slechts 25 yoet strekking hebben. De onkosten welke deze ko lossale, onderneming veroorzaakt, wordt geraamd op 200,000 p. st. (ruim f 2,400,000). De O"10 tentoonstelling van planten bloemen en voor werpen van landbouw enz. van het genootschap van Landbouwkunde te Utrecht, zal plaats hebben den 28, 29 en 30 Maart aanstaande, in de zaal van den schouwburg Te Lucern heeft een ware menschen- handel plaats zij die wegens deelneming aan den laatsten opstand in hechtenis waren genomen koopen zich los voor zekere sommen dit levert veel voordeel op en men doet nu nieuwe arrestatiën zellis we gens de deelneming aan de gebeurtenissen van 8 December 1844 Burgemeester en wethouders der slad Amsterdam hebben voorloopig ter algemeone kennisse gebragt, dat er, in de maand September aanstaande eene tentoonstelling van kunstwerken door levende meesters in de hoofd stad zal plaats hebben. De verdere bepalingen en inlichtingen zullen nader worden algemeen gemaakt. Men meldt uit Sneekdat onder bet behoor van den dorpe Langweer een arend gescholen is, hebbendé 2 el en 13 duim (ned. m.j vlugt. De regterlijke overheid te Brussel is eene groote bende boosdoeners op het spoor reeds zijn verscheidene personen gearresteerd. Het standbeeld van den grooten wiskunste naar Simon Slevinuitvinder van den zeilwagen e'n leermeester van prins Maurits, zal den 26 Jul ij aanstaande te Brugge worden onthuld. Uit Petersburg wordt van den 14 Februarij geschreven, dat daar eene strenge koude van 22 a 25° Bvergezeld van veel sneeuw aanhield. De in Dresden zich bevindende Polen hebben bevel ontvangen naar hun va derland terug te keeren. Reeds heeft een groot aantal dien ton gevolge die stad verlaten. Den 27 Februarij bad te Dordrecht bet lang aan gekondigde steekspel plaats. De rijschool had volkomen 'het aanzien van een rniddeleeuwsch renperk en de uitvoering was voortreffelijk. Na 12 vlagen aan de beraadslagingen daarover besleed te bobben beeft het engelsch lagerhuis het wets-ontwerp lot vermindering of opheffing der inkomende rpgten op de granen, met 337 tegen 240 stemmen, in het be ginsel aangenomen. De laatste zitting duurde tot 's nachts ten half drie ure. Ter gelegenheid van het aanslaande Paaschfpcs't zal er te Aken een groot concert plaats bobben uitgevoerd door nagenoeg 2000 toon- kunslenarcH, De koning van Belgie heeft een nieuw domein in Hon garije aangekocht voor den prijs van meer dan twee millioen francs. De tijdingen uit Suriname, lot 15 Januarij vermeldendat in deze onze kolonie eene zoo groote droogte heerschtdat men voor den oogst der bananen het dagelijksch brood der inlanders beducht is. De baron van Baders bad een ambténaar naar Curasao gezonden met last om te S.'-Tomas aankoop van levensmiddelen te doen. De door den predi kant Heldring, van Hemmen, medegedeelde berigten, omtrent den kom merlijken toestand in een aantal gemeenten in Gelderland worden van eene officiële zijde tegengesproken. Den 3 dezer is te 's Hertogenbosch gevankelijk aangehragtde persoon van Peter van der Aa doodgraver te Waalwijk verdacht van in den namiddag van den 26 Februarij het graf van een dienzelfden ochtend begraven lijk te hebben geroerd en de kist van hare versierselen ringen enz. te hebben beroofd. Van vele kanten ontvangt men berigten van de buitengewoon vroege groeikracht in dit jaar. Op vele plaatsen ziet men de struiken in blad do perziken- en abrikozenhoómen in bloei. De aardbeziën

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1