Zeetijdingen. Advertentien. pistoolschot van liet leven beroofdde persoon van P. P. v. G. oud 33 jaren geboren te Grave en die als bediende werkzaam was bij eenen chirurgijn hier ter stede. Men vond bij hem eene tweede nog geladen pistool en naar men verneemteen brief aan zijn meisje met welke bij eerstdaags in den echt dacht te treden. De oorzaak van deze wanhopige daad wordt toegeschreven aan het verschil van gods dienst lusschen hem die Roomsch-KalhoHjk wasen zijne beminde die tot "de Prötestantsche Kerk tehoorlen welk verschil aanleiding schijnt gegeven te hebhen tol vele hemoeijingen die hem lot een' zelfmoordenaar en slagtoffer gemaakt hebhen van eenevooral in ons overigens zoo verlicht vaderland diepbetreurenswaardige onverdraag zaamheid. Men leest in le Courrier d'AnversDezer dagen wandelde de baron C. eene sigaar rookende door een der drukst bezochte straten van Antwerpen toen een welgekleed heer hem verzocht om eene sigaar aan de zijne aan te steken de baron stemt hierin toe en de onbekende bedankt hem en groet hem zeer beleefdelijk de heer C. doet dit insgelijks' en vervolgt zijne wandeling. Een oogenhlik daarna ontdekt hij tot zijne groote spijt dat eene prachtige diamanten speld, uit zijnen das verdwenen is hij herinnert zich dat de onbe kende een weinig sigaren-asch welke op zijnen das gevallen was had afgeschud en van dit oogenhlik gebruik gemaakt had om hem zijne speld le ontfutselen; hij was het slagtoffer geworden van een: nieuwsoortigen diefstal welke men den diefstal 4 la cigarre zou kunnen noemen. Te Limoges heeft de voor eenige maanden gestorvene eigenaar van een huis, door een zonderlinge kuur te weeg gehragt dal zijne erfgenamen tot het besluit hebben moeten komen om dit huis af te breken. Deze rpan de markies de St. Leger, had namelijk zijn geld en kostbaarheden want hij schijnt zeer rijk geweest le zijn overal,! hij kléine partijen niet alleen, in zijne meubelen maar in de muien en het balkwerk zijner woning onder de houtenen steenen vloeren,, waar hij slechts dacht dat het best aan het oog ontsnappen kon verborgen. Allengskens had men reeds 126,000 francs ontdekt, toen de zestien erfgenamen, die de nalatenschap onderling deelen en dus, het huis verkoopen moesten liever besloten het te doen sloopen. ,1 Deze verrigling, die onder hot oog van verscheiden hunner, ondanks het slechte jaargetijde, ijverig wordt voortgezet heeft reeds weder 60,000 fr. in goud doen weder vinden en men heeft reden om le denken dat het hierbij niet blijven zal. Ten einde den voortgang tegen te gaan welke de dronkenschap onder de arheidende klassen in Noorwegen maakt heeft de regering aan 4 geestelijken de taak opgedragen om ieder in eene provincie des koningrijks de matigheid te gaan prediken en het volk op te wekken om aan de genootschappen tot afschaffing van sterke dranken deel te nemen. Men zegt, dat de regering voornemens is eene 'i schadevergoeding toe te staan aan die brandewijnstokerswelkè af- 3 stand willen doen van hun bedrijf. i Wij lezen in de eugelsche bladen van den 6 February het verhaal van den, door ons reeds met een woord vermelde schipbreuk vah den Cataraquiwaarhij 414 menschep het leven hebhen Verloren) Een meer uiteengezet verhaal daarvan1, zal ook einzen lezers niet on welkom zijn. De Cataraquidje val emigranten was, is Op de kust van King's-tsland geheel verloren gegaan. Het schip was vertrokken van Liverpool op den 20 April met 300 landverhuizers en eend equipage van 46 personen, henevens 2 geneesheerende hoeren C.' en E. Carpenter. Onder deze passagiers .waren 120 gehuwden die zich met hunne1 familiën hadden ingescheept. Men telde in alles 72 kinderen. Op den 4 Augustus des morgens ten 4 urevoortgezweept door een woedenden storm en eene bergen hooggaande zee, viel hel schip op een klip aan de westelijke kust van King's-lsland en hij' den ingang van het kanaal van Bass. In een oogenhlik lijdshad men 4 voet water in het rujm. Het tooneel van wanhoop en ver warring door dézen ramp ontstaan is onbeschrijfelijk alle passa giers trachtep het dek te bereiken waarin vele slaagden tot dat de touwladders braken. Hartverscheurend was toen het angstgegil van mannen vrouwen en kinderen die beneden achterbleven en om blilp smeekten. De geheele equipage bevond zich juist in het oogen hlik des gevaars op het dek, en deed nu zijn best om de passagiers naar hoven té doen stijgen, lntusschen brak de zee met verdubbelde woede op bakboordzijde van het schip en sleeptemet lawinenkracht over het dek zweepende even dikwerf eenige passagiers in den afgrond mede Omstreeks 5 ure in den morgen neigde hel schip over bak boord omdat het verdek letterlijk onder water stond. In dit bag- chelijk oogenhlik heval de kapitein de masten te kappen in de hoop dat het schip zich weder oprigten zou en dat men de pas sagiers die nog heneden gebleven waren naar boven zou kunnen brengen. Tóen de dag aanbrak was echter reeds de geheele achter sleven gezonken en talrijke lijken spoelden rondom het wrak of lagen tegen de rotsen verpletterd. De equipage en een gedeelte der pas sagiers een totaal uitmakende van ongeveer 200 man hadden zich nog aan het schip vastgeklemd eene zee stortte over hen been en spoelde altijd eenige dier rampzaligen weg. Omstreeks 4 ure in den namiddag spleet de Cataraqui midden door en in een oogenhlik lijïls werden 70 a 100 menschen in .den kolk bedolven waarin de moei'' dende haren scheden rond te dansen. Toen begonnen de overige deelen van het dek zich los te laten. Men vervaardigde een anker- boeiwelke men naar den oever liet drijven maar zij bleef op de rotspunten vastzitten en men kon haar slechts op 20 metres naderen ,.A daarenboven was er niemand op den oever om de ankerhoer te grijpen en op het zand vast te hechten. De woede der zee verminderde niet en ten 5 ure waren alle sparren en balken reeds weggerukt, en was het getal der verdronkenen zoo groot, dat er nu nog slechts 70 per sonen overbleven die den een op den anderzich in doodsangst vastklemden op den voorsteven. Den volgenden morgen waren nog slechts 30 personen in leVen de kapitein poogde het strand te be- reiken kon daarin echter niet slagen en moest dus weder naar bet wrak lerugkeeren dat aan het nog in leven zijnde getal schipbreu kelingen niet den minsten kans op behoud meer opleverde. Thomas Gutterieeerste stuurman namnadat hij den kapitein en den twee den stuurman bad zien omkomen een plank onder zijne armen stortte zich in zee sprong over de klip en bereikte gelukkiglijk de kust, waar hij een tweede passagier vond, wien het reeds des nachts gelukt was, zich te redden. Een matroos, John Robinson, benevens 6 andere matrozen volgden het voorbeeld van hunnen eersten stuur man en hadden allen het geluk den oever te bereiken niet zonder dood el ijk uitgeput van vermoeijenis te zijn. Bijna dadelijk daarop verdween het schip geheel en al zoodat van de 423 menschen slechts 9 werden gered. ZIERIKZEE, den 17 Februarij. Het heeft Hare Koninklijke Hoog heid de prinses can Oranje behaagd ten behoeve der loterij van handwerken en doelmatige Voorwerpen die binnen deze stad staat getrokken te worden aan dé directie toe te zenden4 fraaije en kostbare voorwerpen welke getuigen van de edelmoedige belang stelling van onze geëerbiedigde prinses en toegevoegd aan het fraaije en rijk versierde canapé-kussen van H. M. de koningin der Neder landen niet weinig zullen toebrengen om de loterij allerbelangrijkst te maken. Mogl een zoo edel voorbeeld vele navolging vinden en elk zich opgewekt gevoelen om mede le werken aan het nuttige doel., dat met deze loterij tot aanmoediging van vlijt en werkzaamheid onder de arme volksklasse wordt beoogd. De Staals-Courant van gisteren behelst een koninklijk besluit van den 14 dezer betreffende de huitenkoersstelling en inwisseling der heele en halve Jucatons of zilveren rijders, alsmede der rijksdaal ders of stukken van twee gulden vijftig cents met de kalven en vierden derzelve, welke allen op den 8 Maart eerstkomende worden huiten koers gesteld nadat van dingsdag den 3 lot zalurdag den 7 derzelve maand gelegenheid tot inwisseling dier oude speciën zal zijn gegeven. ZIERIKZEE, den "17 Februarij. Gisteren: zifir 'alhier als bijleggers binnengekomen de fransche loggerschepen Claire Marie kapt. A. Ber- tel van Liverpool naar Rotterdam en August Marie, kapt. A. Murlon van Liverpool naar Antwerpen, (de laatste is heden wederom naar zee gezeild.) BROUWERSHAVEN den 16 Februarij. Binnengekomenda Jonge Jankapt. H. K. Rentes van Souvalry naar Rotterdam. Heden vierde ook onze jongste Zuster en Behuwd-Zuster hare vijf-en->twintigjarige Echtvereeniging. Wij geven hiervan openlijk kennisdaar het eeD zeldzaam geluk mag genoemd worden dat eén viertal Zusters (van moederszijde) hét voorregt mogten genieten, dit feest met butine eclilgenooten te hebben kunnen hijwonen terwijl toevallig alle deze feesten op Zalurdag hebhen plaats gehad. Den Bestuurder onzer lotgevallen zij daarvoor andermaal onzen eerbiedigen dank toegehragt. JACOB KODDE. A. WAGENAAR. H. van DUKE. zterikzeb P. A. de REUR. den 14 Februarij 1846. M. DOÓGE. v J. v. d. KRKKE. T. DOOGE. Heden beviel van eene Dochter,, K. SCHALKWIJK, Ecbf- genoot van J ff Brouwershaven C. LOPSE HOCKE. den 16 Februarij 1846. Tegen Mei 1845 eene DERDE .MEID, het Wollen en Lin- nan naaijen goed verstaande en met de Wasch kunnende omgaan, benoodigd hij Mevrouw MÖÉNS. De ondergeteekende meermalen, en dezer, dagen op nieuw, tof zijn leedwezen in ervaring gekomen, dat kwaadwilli- i gen, of wie het le doen is, om hem door beleedigende verdenkingen i te grieven onderscheidene van lijd tot tijd in den Zierikzeeschen Nieuwsbode geplaatste Artikelen trachten le doen doorgaan als van zijne hand afkomstig, ten hindeware het mogelijk het kwaad dat zij stichten op hem Ie doen te huis koinenen daaraan op eenmaal een einde willende inaken verklaart bij dezen1 «ih niet veenig opzigt een regtstreehsch of zijdelingsch aandeel in genoemden Nieuwsbode te hebben, of daarin eenig Artikel ooit te plaatsen;" den Uilgeverder Redactie zoowel als eiken anderen mits met p zijnen naam onderteekend de vrijheid gevende deze verklaring opentlijk te logenstraffen, w'anrieer zij kunnen bewijzen, dat dezelve niet der waarheid overeenkomstig is. M.' J. BERMAN, Zierikzee Griffier der Arrondissements den 17 Februarij 1846. Regtbank. TE KOOP OF TE IIUUR: Een HUIS, ERVE en PAK- HUISJE, binnen deze Stad, aan de zuidzijde der Oude Haven. Het grootste deel-der Koopsom kan legèn eene billijke rente, op hel perceel'gevestigd blijven. Te bevragen hij den Eige naar D. Wz. RIJKEN. ÜIT DE BAND TE PACHTENom dadelijk op het gebruik te komen, de navolgende KOORNLA^DENin het Poort- ambacht der Stad Zierikzee 1 band. 78 róed 94 ell.of 4 gemeten 88 roed.in Waddesooge- •bevang, n.M 25, 26 en 27. 1 bund. 77 roed. 14 oil.of 4 gemeten 75 roed. in het zuid einde van het Bagijnehevnngn.°' 27 en 29. 1 bund. 05 roed. 59 ell. of 2 gemeten 160 roed., in het noord einde van hel Houlehevang n." 24. Te bevragen hij M.' J. S. BOE1JE qq.te Zierikzee. 5) De Notaris M.' C. van der LEK de CLERCQ zal, op Donderdag den 19 Februarij 1846, des voormiddags ten 11 ure ten verzoeke van JACOB MANNY aan eene Schuur slaande binnen de Stad Zierikzee, aan Het zoogenaamde Padje, publiek presenteren le verkoopen: Een zwart MERRIE-PAARD, een Melkkoe, een jarige Vaar34 a 5 voeren HOOI, eenig Slroo een DRIELING WAGEN een Windmolen twee Eggen, een Ploeg, een MESTPUT van circa 20 voeren en hetgeen verder zal worden te voorschijn gehragt. te zierikzee bij de wte a. de vos l.n zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 2