ZIE RIKZ EESCHE DINSGDAG COURANT. 17 FEBRUARIJ. Besturen en Administration. Nieuwst ijd in yeti. Jtf.° 14. A.° 1846. De ondergeteekendebelast met de geheele afdoening van de Negolialie der Visscherijten jare 1818 binnen deze Slad gedaan, herinnert bij deze de Houders van Actiën die tot beden hebben nagelaten om dezelve telken Maandag, van 9 tot 12 ure, ten zijnen Kantore ter boeking aan te bieden aan de daartoe gedane uilnoo- diging, van wege den Stedelijken Raad geplaatst in de Courant van den 30 Januarij jl.u." 9. Voorts maakt hij bekend dat de sotndie op iedere act'e van f 100, bij hem, van af den 2 Maart 1840, telken Maandag, ge durende die maand van 9 tot 12 ure, zal kunnen worden ontvan gen alsnu na den gedanen verkoop der Fondsen bepaald is op tien gulden vijf en zeventig cents of 10®/» percent. Zierikzee, den 17 Februarij. K. W. de JONGE. OPENBARE VERKOOP ING VAN BOOMEN. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente PREISCHOR zullen, op Woensdag den 23 Februarij 1846, des voormiddags ten 10 ure, op het Kerkhof, binnen die Gemeente, in bel openbaar verkoopen Eenige aldaar geveld leggende ljpen BOOMEN zeer geschikt voor Werkhout. Dreischorden 16 Februarij 1846. Burgemeester en Assessoren voornoemd J.» MOOr.ENBURGH Jz vl. Ter ordonnantie van dezelven J. P. van BORRENDAM Secretaris. N F. 1) F ELANDEN, 's GR AVÊNHAGE den 13 Februarij. Gisteren is alhier den ouderdom van 76 jaren overleden zijne exo. de heer tn.' C. F- van Mannen, minister van slaat, grootkruis der orde, van den Neder- landschen Leeuw. De minister van financiën heeft bekend gemankt dat volgens 7j.' M.® magtiging, na voorafgaande overbrenging in het depót hij de liederlandsche bank, van de waarde in oude geldspeciën, met de vereischte aanvulling volgens art. 4 der wet van den 18 December 1845 Staatsblad n.° 90) de uitgifte is bepaald van acht maal honderd duizend gulden (f 800.000) in muntbiljetten volgens die wel daar- gesteld en zulks in stukken van f 500 en- van 100. Het voorgedragen eerste boek van het wetboek van strafregt is verdeeld in zeven titels, betreffende: 1." de misdrijven eri de on derscheiding van dezelve; 2.° de straffen; 3." de poging tot misdrijf; 4.° de medepligtigen of begunstigers van misdrijf; 5." de toerekening van misdrijf; 6." de herhaling; en 7." de rehabilitatie. De regering heeft gemeend zich bij de voordragl van het eerste hoek te moeten bepalen omdat men het eerst over de voorschriften welke hetzelve bevat eens behoort te zijn ten einde met genoeg zame zekerheid verder te kunnen gaan. Bij het ontwerp wordt de onderscheiding der misdrijven in mis daden wanbedrijven en policie-overtredingen behouden legen welke criminele correctionele en policie-straffen zullen bestaan. Als criminele straffen worden voorgesteld de doodstraf (met strop en val-luik)de langdurige tuchthuisstraf, de buitengewone tucht huisstraf, de gewone tuchthuisstraf, do verbanning en de eerloosver klaring. Tol de criminele straffen behoort ook de levenslange tuchthuis straf, doch niet dan ir> geval de regler het maximum der langdurige tuchthuisstraf meent te moeten toepassen op eenen misdadiger die reeds eenmaal crimineel is veroordeeld. Als bijkomende straffen ingeval de wet die beveelt of toelaat worden uitgesproken: de geldboete, en het verbod van eenig bepaald bedrijf, gedurende eenen bepaalden lijd uil te oefenen. Als bijkomende straffen kunnenook wanneer de wet daarvan zwijgt, worden uitgesproken: lepronkstelling onder de galg, gewone tepronkslelling en eerloosheid. Do correctionele straffen zijn gevangenisstraf en geldboete; de bij komende schorsing voor eenen bepaalden lijd in de uiloefening van bepaalde burgerlijke en staatkundige regten en hel verbod van ge durende eeneri zekeren tijd eenig bepaald bedrijf uit Ie oefenen. De policie-straffen zijn gevangenisstraf en geldboete. Do langdurige tuchthuisstraf wordt opgelegd voor eenen lijd van twaalf tot twintig jaren de buitengewone voor eenen tijd van acht tot elf jaren de gewone voor eenen tijd van vier lol zeven jaren. De veroordeelden worden, zoowel bij dag, als bij nacht afzondei lijk bewaard met verpligting tot eenzamen arbeid. Bij langdurige tucht huisstraf kunnen de veroordeelden na eenen straftijd van twaalf jaren, bij dag, in werkzalen van ten hoogste tien personen worden vereenigd. De verbanning is van vijf lot twintig jaar. De correctionele gevangenisstraf duurt van acht dagen lot vijf ja ren met afzonderlijke opsluiting zoo bij dag als bij nacht en verpligting tot eenzamen arbeid. De geldboete kan de som van f 3000 niet te boven gaan. De gevangenis, als policie-slrafzal zijn van een tot zeven dagen, met algezomlerde opsluiting zoo bij dag als bij nacht zóndér ver pligting tot arbeid, en voor personen beneden de 16 jaren, op geen ander voedsel dan water en brood om den anderen dag. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Uit Zwolle wordt berigtdat de besmettelijke longziekte op den stal waar zij in 't begin der vorige maand op de Biswetering in de gemeente Zwollerskerspelis uitgebroken nog steeds toeneemt. Sedert de laatste opgave is een rund afgemaakt en een gestorven terwijl we- derom nierstuks door de ziekte zijn aangetast. Wegens storm is te Texel binnengekomen het kofschip Ondernemingkapt. S. J. Dekker, van Harlingen als hijlegger naar Londen met eene lading koeijen en schapen. Door den storm verhinderd zijnde de luiken te openen ten einde de beesten de noodige lucht te geven, zijn er 9 koeijen en eenigu schapen geslikt. Het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland tweede kamer, heeft, bij arrest van den 14 dezer, Gabriel Fröhlich schuldig verklaard aan demisdaad van bigamie (dubbel huwelijk) en denzelven te dier zake veroordeeld tot tepronkslelling gedurende een half uur, tot confinement voor den tijd van zeven jaren en in de kosten. Er heerscht tegenwoordig eene zware sterfte onder de fransche soldaten in de drie provinciën van Algiers, Oren en Gonstantine. In Engeland hebben hier en daar ongeregeldheden plaats gehad omtrent de inscheping vau levensmiddelen. Het volk wordt aldaar verbittert, dat men eene eetwaar uitvoert aan welke het voor zijne eigene behoefte gebrek heeft. Blij kens verschillende opgaven is er sedert eenige dagen in onderscheidene plaatsen in Noord-Braband en Gelderland eene daling in den prijs der aardappelen waargenomen. Even als de Oldenburgsche regering heeft ook de Bremensche hare aandacht gevestigd op de massa der in omloop zijnde versleten en gesnoeide hollandsche zilveren munt, en mag men eerstdaags een besluit te gemoet zien waarbij het ontvangen van hol landsche zilveren munt aan de openbare kassen aldaar zal worden verboden. Directeuren der te Rotterdam gevestigde Zuid-Hollandsche Maat schappij tot redding van Schipbreukelingen hebben in hunne jongste vergadering op nieuw besloten te doen uitreiken aan schipper P. van der Staal, voerende de loodsboot n.° 8, behoorendc aan het ne- dorlandsche loodswezen gestationneerd to Vlissingen de groote zil veren medaille; aan C. van Wijck, zeeloods op gemelde boot, de kleine zilveren medaille; aan J. Narcbout en E. van Bel, loods- kweekelingen op die boot, ieder de bronzen medaille en f 10, en aan J. C. Smits, medeloods-kweekeling f 10, allen ten gevolge hunner edele en stoutmoedig aangewende pogingen die met de beste uitkomst zijn bekroond, in het op den 1 December 1845, bij storm- weér en onstuimige zee redden der equipage van den op omtrent 4 mijlen o. z. o. van Kapelle in eenen zinkenden toestand verkee renden fransohen logger, genaamd Alcyon. gevoerd door kapitein J. T. la Bot, beladen met steenkolen komende van Newcastle en bestemd naar S.'-Malo en haar te Vlissingen aan wal te brengen alsmede aan schipper J. van der Mcyden, voerende het nederlandsch hoekerschip Neerlands Kroonprins, te huis behoorende te Vlaardingen de groote zilveren medaille; aan zijnen stuurman Gerrit Broek de kleine zilveren medaille; aan den kok Marlijn IVemmerus en den matroos Pieler Woensdregl ieder eene bronzen medaille en f 10, allen voor het redden, op den 4 Januarij 1843, in de bogt van Frankrijk met noodweêrop zijne reis van Antwerpen naar Messina, der equipage van het in eenen zinkenden staat verkeerende hoekerschip Drie Gebroeders, kapitein G. van der Borden, komende van Rotter dam en bestemd naar Villa Nova; alle welko belooningcn vergezeld zijn van een getuigschrift, waarin de bijzonderheden der loffelijke pogingen zijn vermeld terwijl mede nit hel zoo weldadig fonds varz wijlen mejnfvrouw Ida Maria de Baulh. aan verschillende behoeftige weduwen van in zee omgekomen zeelieden onderstand is uitgereikt. Twee personen, Ie Willemstad woonachtig, hadden zondag den 8 dezer hunne aanstaanden te Zuid-Beijerland bezocht en scheepten zich des avonds ten 6ure te Numansdorp in ten einde overge- bragl te worden in eenen genoegzaam nieuwen hengst, gevoerd door den veerschipper met 2 vaste knechts. 'Van dit ötal personen is ech ter niets naders vernomen doch de hengst is omgeslagen gevonden in hel zoogenaamde Hrlsehe haventje, nabij Willemstad. Temeer bevreemding baart dit ongeluk, daar de vaartuigen als anderzins op dit veer in goeden slaat en de schippers bevaren personen zijn. Overigens heeft op het bedoelde veer voor zoo veel uien zich kan herinneren nimmer eenig ongeluk plaats gehad. Uit Sprang (Noord-Braband) meldt men van den 13 dezer: Inden nacht van gisteren ontstond onder deze gemeente brand die zich bij een gedeelte van het dak eener huizing donr een landbouwer bewoond bepaald heeft; bij onderzoek schijnt bet gebleken te zijn, dat een gedeeltelijk verbrande zwnvelbos onder de verbrande dakhiezen is ge vonden ook heden nacht ten 4'/, ure werden de ingezetenen zoo door het luiden der gctneenteklok als die van Besoijen opgewekt. Een tweede brand openbaarde zich ten huize van L. Brouwers, arbeider alhier, welke, in weérwil der ten spoedigste aangebragto hulp van Besoijens ingezetenen .waarvoor wij dankbaar zijn het huis met stal heeft in de asch gelegd. Slechts één koebeest en weinig huisraad is gered. Hel gebouw mot stalling is verzekerd. De oorzaak wordt vermoedelijk aan kwaadwilligheid toegeschreven. De justitie doet ge streng onderzoek waartoe de menigvuldige branden in deze omstre ken aanleiding geven. Men meldt uit Groningen van den 12 dezer: Dingsdag morgén heeft zich in het Slerrebosch buiten du Heerepoortalhierdoor een

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1