Zeetijdingen. ji dvertentiën. lroosbeide pas ccne maand geleden gered van eene zware schipbreuk I mei bel fregalscbip de hoee Cornelissen, op de kusl van Engeland. Te Weenen heeft op den 27 Januarij jl. len 2 uro des nachls, eene aardbevingofschoon van slechts weinige seconden schrik en angst ver spreid. De atmosfeer was den voorafgnanden dag zwaar en benaauwende geweest. Onder bel getal overledenen in Oostenrijk, in het jaar 1844, hetwelk 223.913 bedroeg, bevonden zich 940 zelfmoorders 496 ver moorden, 5697 verongelukten en 38 ter dood gebragte misdadigers. Het getal der huwelijken was in dat jaar sterk afgenomen en bedroeg 5521 minder dan in hel voorafgaande. Te Coinbewich in Engeland zijn in de verloopene 'week door eene hooge vloed 1000 schapen verdron ken. Op onderscheidene plaatsen van Denemarken zijn reeds ooije- vaars verschenen. In eenige dagbladen is gewag gemaakt van een ver schrikkelijk ongeluk hetwelk Ie Valburg in de Betuwe, zoude hebben plaats gehad het doodschieten namelijk van een' aardappel-dief door zijn eigen zoon en het daarop gevolgd wanhopig verdrinken van laatst genoemden. Dit berigl is van allen grond ontbloot, als zijnde op de aan geduide plaats zelve hiervan niets bekend. Tot de werken aan de ver schillende kanalen welke nien thans in Drenthe graaftworden 700 it 1.000 arbeiders gebruikt, die wekelijks 2500 a ƒ2700 loon verdie nen. Een 20tal gealirnenteerde armen te Arnemuiden worden döor ligt diaconie-armbestuur der Christelijke afgescheidene Gemeente te Mid delburg geregeld met brood bedeeld. Bij A. Adriaansenlandman onder Serooskerke [Walcheren), wordt te koop aangeboden een 6jarige oswegende naar gissing 1000 nederl. ponden. Een geleerde te Gend heeft een electriek licht uitgevonden, hetwelk het helderste van alle lich ten is om op liet tigchaam des menschen ie worden aangewend waar door de deelen zoo doorschijnend worden dat men de slagaderen de aderen en de zenuwen inwendig kan zien en dus den loop vari het bloed enz. kan waarnemen en bestuderen, In de Vereenigde-Stalen van Atne- ijiko bestaan thans 1042 kaloenfahrijken. Vóór eene eeuw bestonden er geene. Welk eene mededinging beeft dus het vasteland gekregen dal weleer ook derwaarts vele fabrijkwaren heenvoerde. Volgens «Ie laat— ste lieriglen was bet water op de hoofdrivieren langzaam vallende. Te Dresden was het water den 28 Januarij tot 13 voelen hoven de ge wone hoogte gestegen. Aldaar had men dien dag strenge vorst. In het laatste numtner van de Boekzaal enz. vindt men een berigt van den weleerwaarden heer C. van Schaick, uit Dwingeloo waarin deze kennis geeft. dat het den koning behaagd heeft op zijn ver zoek ten behoeve der Hervormde ingezetenen van 't Hollandsche Veld fn Drenthe uit hoogstdeSzelfs bijzondere fondsen te verleenen 500. Dit Hollandsche Veld bevat eene bevolking van ruim 2000 zielen voor het meerendeel in diepe onkunde en in de uiterste zedeloosheid voortlevende. Men mag ze de Heidenen van Nederland noemen. Op een afstand van 2 lot 3 uren bijna van de kerk te Hoogeveen wo nende komen velen er nooit anderen zeldzaam weinigen getrouw. Wie geert vreemdeling in Drenthe is zegt de heer van Schaick weet, dat het woord een veldeling genoeg is, orn afkeer en huivering in te boezemen. Gij vindt er turfgravers ketellappers scharenslij pers en bedelaars. Dal maakt het meerendeel der populatie uit. I.ang reeds is de behoefte gevoeld en de wensch geuitom er een kerk en pastorij te hebhen tón einde door een geoefend herder en leeraar licht te doen opgaan en met kracht door wijsheid be stuurd in tie zedelijke opvoeding en volmaking des volks te voorzien, Do regering des lands en der provincie heeft op eene loffelijke wijze zorg gedragen voor de vestiging vair schoten aldaar maar welk voor deel brengen zij aan? Het ontbreekt niet aan mondelijke en schrif telijke bewijzen die getuigen kunnen rial deswege onbegrijpelijk veel te wenschen overblijft. De predikanten vari 'I Hoogeveen doen wat in hun vermogen is. Maar het is ondoenlijk ten eenenmale ondoenlijk in alles te voorzien. Dringender dan ooit wordt door de .weidenkenden, zoowel in 't Hollandsche Veld als elders rle behoefte gevoeld om een einde Ie maken aan den tegonwoordigen slaat vari zaken. Maar op welk eene wijze? Die oude en gevvigtige vraag is nog niet beantwoord en hel oude bezwaar is nog niet opgeheven.: men heeft er geene fondsen en kan van rle bevolking zeer weinig verwachten. Eene som van 12,000 is er noodig Ier bereiking van het gewigtig doel. En alles van de gewone wereldlijke en kerkelijke fondsen te verwachten was het onmogelijke gevergd. Maar zal men daarom die bevolking laten zoo als zij is? Zouden dan de drin gende lieden der weidenkenden aldaarom des geldswille moeten afgeslagen worden Gelijk vroeger voor de Hooger-Sinilde thans in hel bezit van kerk en pastorij tnel een eigen predikant zoo wil ik zegt de heer van Schaick ook hier beproeven het licht te doen op gaan. Ik zal daartoe uitgeven een tweetal leerredenen a 1. De meeste leden van het koninklijke huis hebben deze onderneming met inteekening ondersteund. Insgelijks het ministerie van Hervormde Eeredienst en andere aanzienlijken des lands. Wie het heil der menschheid ter harte gaat noodig ik dringendmaar beleefdelijk tevens uit, om des doels wille behulpzaam te zijn. En dat doe ik vooral tl medebroeders in de H. bediening zoowel als u hh. boek handelaren I Gn kunt hierin veel goeds verrigten. Ei biedt mij hierin de hand. Zij, voor wie ik uwe hulp inroep, zijn mot ons kinderen van éénen Vader. De inteekening staat alomme open tot 15 April e. k. De Arnhemsche Courant van den 31 Januarij II. behelst, onder den titel van Levend begraven" het volgende artikel «Volgens officiële statistieke opgaven zijn er in Frankrijk, sedert 1833, 94 personen bijna levend begraven en alleen door toevallige omstandigheden gered, Onder dit getal waren er 35 die van zelf uit hunnen schijnduoden toestand ontwaakt zijn op het oogenblik waarop men met de begrafenis begon dertien zijn ontwaakt ten gevolge der zorgendoor hunne naaste betrekkingen aangewend zeven door dat de kist viel waarin zij waren beslotennegen zijn opgewekt door de steken welke zij ontvingen toen men het doods kleed in de kist vastmaakte; vijf door stikking-toevallen, welke zij in de kist kregen 19 door toevallige vertraging der begrafenis zes door opzettelijke vertraging uit hoofde van twijfel aan hunnen dood. Wat weet men ten dezen opzigle van de levend-begravenen in Nederland niets. Men denkt er niet aan en het graf zwijgt. In den cholera-lijd begroef men spoedig, en het gevaar van schijndood te zijn was daarbij des te grooter omdat een cholera-zieke veel op een dootle gelijkt. Zou het niet Wenschelijk zijn, dat, zoo wel voor gewone tijden, als voor lijden van epidemiën zulke inrigtingen gemaakt wierden in steden en dorpen van Nederland, als men er thans vele in Duilsch- j.nd' umit? Men vindt lijkenhuizen en lijkenwekkers in Weimarin Wurlz- burg, in Hamburg, in Frankfort aan den Main, enz. In Weimar is men het eerst begonnen voor drie lijken, daarna in Muncben en Hamburg voor twee, in Frankfort voor tien, enz. De kosten voor iedere inrigting is niet veel lioogcr dan dertig gulden. De maker van deze inrigtingen in bovengenoemde sleden is de werk tuigkundige Meisner, sedert vier jaren alhier woonachtig, zoodat de gelegenheid om hier en in omliggende plaatsen eenige voorzorgen te netnen zich zeer gemakkelijk aanbiedt. Wij meenen de stedelijke regering en alle plaatselijke of provinciale besturen hierop opmerk zaam te moeten maken. Arnhem, 28 Januarij 1846. (get.) D.r Scheltema." Omtrent den hevigen brand te Utrecht waarvan wij in ons vorig nommer melding maakten verneemt men nader het volgende Terwijl men bezig was den brand in het voorgebouw te lilusschen vond men op meer dan eene plaats en in kasten hoopen aangestoken vriesche en, eenige harde of sponturf, welke aldaar, zoo het schijnt, met opzet gelegd waren om brand te veroorzaken. Behalve het gebouw is bijna de geheele verzameling van oranjeboomen en andere planten verbrand. Het gebouw als ook de planten zijn verzekerd. Het geregtelijk onderzoek heeft het buiten allen twijfel gesteld dat de brand moedwillig is veroorzaakt door zoo op de zoldering boven de oranjerie, waar, behalve een 20 ton turf, eene groote hoeveel heid rietmatten geborgen was als in onderscheidene vertrekken van het voorgebouw en bepaaldelijk in do aldaar zijnde kasten hoopen turf gelijktijdig, aan te steken. Tot het aansteken van eene onder een trap aangebragte hoeveelheid krullen en hout en van onderscheidene turf hoopen op de zolders van het voorgebouw schijnt den kwaad willige die kennelijk het doel gehad heeft, het geheele gebouw in eens te vernielen de lijd te hebben ontbroken. Dezer dagen is het volgende zonderling geval te Leuven gebeurd Eene jonge en zindelijk gekleedde vrouw kwam hij eenen kruidenier op de oude markt en huurde daar eene kamer. Eenige dagen nadien beviel zij van een dik en welgeschapen kind. De kruidenier eeniger- mate verwonderd dat de vrouw niet sprak baar kind te doen doopen bood zich aan om voor peter te dienen en eene goede buurvrouw wilde zich wel belasten meter te wezen deze aanbiedingen werden zeer vriendelijk aanvaard. Het kind werd naar de kerk gebragt maar toen de dooplrein terug kwam, vonden peter en meter, dat de lieve kraamvrouw hare bagagie stilletjes had ingepakt en zonder haar adres te laten even stilletjes vertrokken was. Sinds dien tijd heeft men van de looze feeks niets meer vernomen. MIDDELBURG, den 6 Februari). In het Provinciaal Blad n." 14 dezes jaars heeft de heer staatsraad gouverneur dezer provincie, de stedelijke en verdere plaatselijke besturen herinnerd aan het be slaan der Nederlandsche Mdalschappij tot vervaardiging van Vensterglas, te Dordrecht, en die besturen opmerkzaam gemaakt op het wenscbe- lijke, dot, hij bestekken van nieuwe gebouwen of andere werken, het in Nederland gefabriceerde vensterglas niet worde uitgesloten, maar veeleer daar, waar zulks zonder schade en met in het oog houding van financiële belangen kan geschieden aan hetzelve de voor keur gegeven worde. VL1SSINGEN den 5 Februarij. De zaak van het openbaar mini- sterie tegen <)e uitgeefster cJer Vlissingsche Courant bad beden geeneq voortgang. De beer substituut-officier verzocht ter verdere behande ling eene remise van drie weken uit hoofde de heer officier van justitie die in deze zaak zoude optredendaarin verhinderd werd. De verdediger der beklaagde, m.' van Eek. verklaarde geene be denking daartegen te hebben waarop de reglbank de verdere behan deling uitstelde lot op dottderdag den 26 Februarij des morgens ten 10 ure. ZIERIKZEE den 10 Februarij. Als een waarschuwend voorbeeld kan misschien strekken de schrikkelijke vermelding, dat gisteren morgen te dezer stede, bij afwezigheid der ouders, een öjarig doch tertje van I. Stofregen zoo deerlijk gebrand isdat het weinige uren na het ongeluk aan de gevolgen daarvan overleed. BROUWERSHAVEN, den 9 Februarij. Binnengekomen: Unity of Witbroch kapt. W. Brugs van Lijnn naar Antwerpen. 198"" KONINKLIJKE NEOERLANDSCÜE LOTERIJ. Bij J. OCHTMAN zijn nog verkrijgbaar Heele en Gedeelten yan LOTEN in Koop en Huur de Trekking der Eerste Klasse begint op aanstaande Maandag. VERKOOPING op Dingsdag den 17 Februarij 1846, des morgens ten 10 ure in het Gouuieveer door den Notaris J. jïr KATER Nz. van eene partij extra zwaar 7jarig Esschen HAKHOUT aankomende de Erven F. Cats. OPENBARE VERKOOPING. De Notaris C. J. van per HALEN zal ten verzoeke van WIL LEM FAASE, op Vrijdag den 6 Maart 1846, des namiddags ten drie ure, in het Logement Calsburgte Brouwershaven, in het openbaar veilen en verkoopen Een welbeklante KRUIDENIERS-AFFAIRE bestaande in Win kel- en Woonhuis, Schuur (dienende tot Pakhuis), Erve cn'verdere gevolgen slaande en gelegen aan de Markt te Brouwershaven, sectie C, nommer 347. Over 1845 in de Grondlasten aangeslagen met 9,50. Voorts op Zaturdag den 7 Maartdes morgens ten 9 ure aan hel voornoemde Pand De OPSTAND cener KRUIDENIERSWINKEL, Toonbanken, Donzen Bussen Bakken Schalen Gewigten Maten enz. eenige HLISMEUBELEN en hetgeen verder zal worden aangeboden. Wordende diegenen welke iets te vorderen hebben van gedachten WILLEM FAASE verzocht daarvan opgave te doen vóór den 20 Februarjj aanstaande, ten Kantore van voornoemden Notaris, te Brouwershaven. te zierikzee b!j de wed. a. !>e vos rn zoon stads d9dkke1 s.

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 2