ZIERIKZEESCHE COURANT. DINGSDAO A.° 1846. 10 FEBRUARIJ, Besturen en Administration. Nieuwstijdingen. N.o 12. NATIONALE MILITIE. bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZTER1KZEE Brengen door deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de eerste zitting van den Militieraad in deze Provincie voor dit Kanton is bepaald op Donderdag den 12 dezer maand des voormid dags ten half 10 ure, in de Abdij te Middelburg in welke zitting móeten verschijnen de vrijwilligers casu quo en de voor een jaar vrijgestelde dienslpligtige lotelirigen van de liglingen 184*2, 1843, 1844 en 1845, voorzien van de bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstellingwaarvoor de belanghebbenden zich kunnen aanmelden bij, de Commissie volgens art. 185 der wet van den 8 Januarij 1817 bénoemd of ter Stedelijke Secretarie, en dat de niet verschijnenden op den bepaalden dag uur en plaats zullen geacht worden geene reclames te hebben en mitsdien voor de dienst worden getlesigneerd. Gedaan te Zierikzee den 7 Februarij 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE. bl. Ter ordonnantie van dezelve De Stads Secretaris, w. j. p. Eroef. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dér Stad ZIERIKZEE brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dat door, de hooge Regering de nondigo maatregelen genomen zijn otn al de nog in omloop zijnde [gave) oude dubbeltjes of twee-stuiverstukken de oude stukjes van een stuiver en de stukken, van acht stuivers in. te trekken en op te wisselen tegen nieuwe Nederlandsche munt of muntbiljetten volgens de wet van den 18 December 1845 Staatsblad a." 90) daar- gesteld en dat voor een ieder daartoe de gelegenheid aangeboden wordt van Dingsdag den 10 tot Zalubdag den 14 dezer maand, ten kantore zoo .van den heer Agetit van 's Rijks Schatkist als van de Ontvangers van 's Rijks middelen op de gewone kantooruren met bepaling dat de bovengemelde oude munten, met dén 15 dezer tnaaiid worden builen omloop 'gesteld cn dien ten gevolge niet meer in betaling zullen worden aangenomen. Zierikzee, den 9 Februarij 1846. Burgemeester en Welbouders voornoemd DE CRANK. vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. .1 P. KROEF. BEKENDMAKING. Het HOOFD van l.e't PLAATSELIJK BKSTUÜR te ZIERIKZEE Brengt ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat hel kohier voor de Grondbelasting van deze Stad over het loopende dienstjaar 1846, op den 3 dezer maand door Zijne Excellentie den heer Staats raad Gouverneur dezer Provincie is executoir verklaard en op lieden gesteld wordt in handen van den Ontvanger der Directe Belastingen tc dezer Stede, ten fine van invordering, en eindelijk, dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 9 Februarij 1846. DE CBANE. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 6 Februarij. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van heden zijn ingekomen onderscheiden wets-voordraglen onder anderen een lot bekrachtiging bij de wet van de tegen Belgie genomen represaille-maatregelen en een aantal nieuwe voordragten tot vaststelling van het eerste Doek van het welhoek van strafregt. De voorzitter geeft kennis, dat de geloofsbrieven van den heer m.r A. J. F. Eglerdie door de staten van Zeeland gekozen is in plaats van het overleden lid den heer Snouclc Hurgronjeingekomen zijnDe voorzitter benoemd eene commissie bestaande uil de heeren ran Rosenthal. ScliooneveldStar BusmannSirens en van Twist, ten einde de geloofsbrieven van genoemden heer te onderzoeken. Deze commissie zich lot dat einde verwijderd hebbende, keert ha eenig verwijl terug en doet hij mnnde van den heer van Rosenthal verslag waaruit blijkt dat de geloofsbrieven in orde bevonden zijn. De heer Egler de gevorderde eeden bereids in handen des konings afgelegd hebbende neemt zitting. Een aantal adressen is bij de kamer ingekomen zij betreffen meerendeels de bij de kamer .aanhangige ontwerpen van wet. Bij een rekwest wordt, in het'belang der nationale visscherij aange drongen op de goedkeuring der thans voórgedrngene represaille maatregelen tegen Belgie. Een ander rekwest heeft betrekking tot den aanleg van eenen spoorweg van Zeeland naar Noord-Brahand en Limburg enz. In sommige adressen wordt geklaagd over den accijns op het gemaal. Den 2 December 1845 is aan den heer A'. P. Li Bidosle Botterdam, door Z. M. octrooi, voor den tijd van 5 jaren i'Ve'r- leeiid op zijne uitvinding van een' veiligheids-spoorgcleidertér vocJr- komir.g van liet uit de rails raken van locomotieven. Volgens de in de Slauts-Courant van den 6 Februarijdoor den inspecteur-generaal van de geneeskundige dienst der land- en zeemagl gedane oproeping is er weder gelegenheid om jongelingen tusschen de j6 en 20 jaren oud, onder de daarbij gestelde voor waarden als kweekeling aan 's rijks kweekschool voor militaire ge neeskundigen le Utrecht té plaatsen ter opleiding als officier van gezondheid voor de landmagtzeemagt of Oost-Indievoor welke twee laatste diensten aan de kweekelingen gedurende hunnen 4jarigen studietijd eene jaarlijksche toelage van f 400 zal worden verleend. De hooge raad heeft bij arrest van 12 Januarij jl. in raad kamer gewezen beslistdal het afbreken van eene lat van een rasterwerk dienende lot afsluitinguil baldadigheid begrepen is onder de bepaling van art. 456 C. P. en dat hij de wet niet ge vorderd wordt de vernieling van eene gebeele omheining, en dat er ook niet vereischt wordt dat 'zulks, met liet bepaalde doei plaats gehad bobhe om zich daardoor den toegong tot de afgesloten plaats le verschaffen. Het provinciaal hof in Zuid-Holland heeft hij arrest van heden uitspraak gedaan in de zaak van Leendert van der Toorn, Dirk de Jong en Calharina Murenbceld. Het hof'heeft de beide eersten schul dig verklaard aan het verminken en uiterlijk schenden van nationale gangbare muntspeciën en hen te dier zake veroordeeld tot de straffen van geeseling brandmerk met den strop om den halsaan de galg vaslgemaakt en eeiie tuchthuisstraf, ieder voor den lijd van 12 jaren. Het hof heeft voorts Calharina Murenbeelduit hoofde van onvol doend bewijs niet schuldig verklaard aan misdadige deelneming aan hel in omloop brengen van verminkte en uiterlijk geschonden munt speciën zoodat dit jeugdige meisje is vrijgesproken. In den ochtend van den 5 dezer heeft zich Z. K. H. de prins van Oranje, vergezeld van de heeren officieren Merites, Schousladt en can Mews, met een aantal bedienden timmerliedenen wagens met gereedschappen naar de duinen bij Waalsdorp begeven alwaar men des middags ten 2 ure, een' met hommen gevulde inijn zonder eenig ongeluk le veroorzaken met goed gevolg heeft doen springen. Den 7. Bij koninklijk besluit van heden is aan den heer W* Abaron Schimmeljpennirlck van der Oije van de Poll, op zijn daar toe gedaan verzoek met den 15 Februarij nu aanstaande, een eervol ontslag verleend als minister van liinnenlandsche zaken en is dezelve, met dat tijdstip benoemd tol minister van staat alsmede tot kan- solier van de Militaire Willeins-Orde en van de Orde van den Ne- derlandschen Leeuw. Wijders is, hij het voorschreven besluit, de waarneming der be trekking van minister van binnëniandsche zaken mede met ingang van den 15 der loopende maand ad interim opgedragen aan den staatsraad gouverneur der provincie Zuid-Holland den lieer m.r J. A. ridder van der Ucim van Duivendijkeonder uitdrukkelijke be paling dat hij in allen gevalle eene maand vóór de opening der gewone vergadering van de provinciale staten van dit jaar zijne func- tien van gouverneur zal hervatten. GEMENGDE BINNEN-EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De tijding van liet overlijden van den eenigen zoon van prins.Frederik der Nederlanden, kwam te Berlijn aan in den namiddag van den dag, waarop des avonds een hofbal zou plaats hebben waarop 1000 gasten gènoodigd waren. Gezegd bal werd aanstonds afgezegd en de spijzen en ververschingen aan de ziekenhuizen en hospitalen uitgedeeld. Volgens een berigt in de Delflsche Courant schat men de gevondeno goederen ten huize van de gevatte personen te 's Hage verdacht aan geldsnoeijerij aan goud zilver en juweelen op eene waarde van 70- a 80,000 gul dens. Gedurende het jaar 1845 zijn Ie Baltimore uitgevoerd 65,711 vaten tabak waarvan naar Amsterdam 10,914, naar Botterdam 18,171 vaten. Volgens de jongste beriglen int Londen hadden zich méér dan 1000 personen op de verschillende hoeken der straten verdeeld met eene tafel pennen en inkt ten einde de voorbijgangers uit te noodigen om een verzoekschrift aan hel parlement lot algeheele en onmiddelijks aTschaffiirig der graanwetten te onderteekenen. - Onlangs is,, gelijk in der tijd vermeld is, de prachtige Israëlitische synagoge tc Avignon door brand vernield geworden; thans verneemt men dat de schouwburg aldaar insgelijks eene prooi der vlammen geworden is de oorzaak Werd viij algemeen aan kwaadwilligheid toegeschreven daar de brand op vier plaatsen te gelijk ontdekt werd. De Saksische regering en de beide Kamers'hebben ziph nu eenstemmig voor het inruimen van kerken aan de Duilsch-Kalholijken verklaard. Volgens naauwkeurige opgaven beloopt het aantal der gevestigde Duitsch-Katholijko gemeenten in on derscheiden staten van Duitschland thans 208. Te Everbecq (Hene gouwen) had een boer aan zijn schoonvader negen stuivers geleend. In het begin der vorige week vroeg hij zijn geld terug: maar de schoon vader was Duiten staat zijn schoonzoon te voldoen. Na eenig krakeeieii begon men te vechten waarbij de vader verscheidene stampen op den buik kreeg aan welke hij eenige uren daarna is overleden. De dader is door de justitie van Doornik opgeligt. De bevolking van het be- dëlaars'gesticht van la Cambre te Brussel, met de daarin overgebragle 20 uit Henegouwen en 193 uit Brugge, was op den 1 dezer ten getale van 2390, waarvan 1343 mannen, 691 vrouwen, 198 jongens en 158 meisjes. Volgens berigten der Allg. Pr. Zlg. heeft de nood in de zweedsclie provinciën Upland Stockholmslan en Westmannland eene ont zettende hoogte' bereikt zoodat men vreest dat de ongelukkigen naar Stockholm trekken zullen en dien ten gevolge ook daar een hongersnood zal komen te ontstaan. In Upland alleen moeten 14,000 menscben zonder brood en dak zijn. Onder de zoo ongelukkig omgekomene 4 personen Dij Wageningeu door het omslaan eener zeilschuil, bevonden -zich G. W. Camphuis. eerste stuurman en,/. C. Camphuis, ligt rm-

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1