Zeetijdingen. A dvertentiën. van don Nelorlandschen Leeuw; in 1844 benoemde hem Z. M. Wiikm II lot grootkruis der zelfde orde. Koning Leopold beschonk hem met het grootkruis der Lcopolds-ordeen de hertog van Sak- sen-Weimar-Eisenach benoemde hem tot grootkruis der orde van den Witten Valk." Uit het voorherigt van den dezer dagen te Amsterdam uitgeko men Almanak voor Koophandel en Zeevaart, uitgegeven door het be stuur van het collcgie Zeemanshoopblijkt dat door dat collegie thans reeds aan meer dan 650 personen jaarlijkse he uitkeering worden ge daan, waarvan het bedrag, indien het maximum, bij het reglement bepaald, werd uitbetaald, de aanmerkelijke som van 309,446 zou bedragen. Uit het voorherigt blijkt echter dat het bestuur genood zaakt is geweest, om van de bepalingen van art. 69 van dat regle ment gebruik te maken en de uitkeeringen eene aanmerkelijke kor ting hebben moeten doen ondergaan. Onder die 650 personen be vinden zich meer dan 300 weduwen, cn meer dan 300, deels geheel oudorlooze kinderen. In den nacht van den 31 Janunrij is -in de Tuinderslaan te Botterdamin het des winters niet bowoond wordende koffijhuis Ons Genoegenvan den heer tan Liereen diefstal gepleegd welke om deszelfs ongehoorde complicatie en stoutheid wel verdient ver meld te worden. De dieven hebben namelijk zes deuren zoo van binnenvertrekken als van kasten opengebroken de spiegels van den muur weggenomen en medegevoerd terwijl zij om alles gemakke lijker uit te brengen de hoofddeur door middel van een louw open- gespannen hebben. Midden op de vloer stonden twee manden net jes volgepakt met al hetgeen zij vervoerbaars gevonden hadden zoo als porselein glazen flesschen horden enz. Deze laatste bijzon derheid doet echter vermoeden dat de boosdoenersdoor een gerucht vervaard geworden op de vlugt zijn gegaan en deze manden hebben achtergelaten. Zij hadden tevens de cognac-flesch duchtig aangesproken want een half gevuld glas stond met ledige glazen nog op hel buffet. Een treurig ongeval beeft, naar wij vernemen, de stad Wapeningen met schrik en rouw vervuld. Laatstleden zondag, den 1 dezer, stegen 5 personen, vergezeld van een schippersknecht, des middags even na 3 ure, in eene zeilschuitom over de Verdronken Uiter- ■waarder zich naar den Rijn te begeven. Even buiten de stad, in de nabijheid der woning van den kastelein Rutgers, stapten zij aan boord; nog niet aan de rivier gekomen, sloeg de schuit, die waar schijnlijk op een' boom stootte, om en 4 der zich daarin bevindende personen vonden hun graf in bet water. De schippersknecht werd slechts met nog één der varenden gered, welke laatste, naar men zegtnog niet hij zijne kennis lerug is gekomen. Onder dc ver dronkenen bevindt zich een geacht ingezeten der stad even 26 jaren oud eene weduwe van even 23 jaren in eene zwangeren toestand met twee kinderen nalatende. Do drie anderen zijn ongehuwd; onder die bevinden zich twee zeelieden' die meermalen de gevaren der zee hebben getart en waarvan een zich naar Wageningen had hegeven om het meisje zijner keuze te bezoeken met hetwelk hij nog kort te voren niet ver van de plaats vau het onheil wandelde. Van den Helder en Nieuwcdiep meldt men het volgende Onder de geruchten van den dag behoort vooreerstdat eerlang alhier eene leening zal geopend worden ter bestrijding van dc kosten voor den aanbouw eener militaire kazerne; vervolgens, dat het aanleggen van eonen spoorweg van hier in verbinding met den hollandschen en Rijn -spoorweg is toegestaan en eindelijk dat er onderhandelingen op tii zijn ten einde alhier eene suikerraffinaderij op te riglen. De verwezenlijking van dit een en ander zal niet weinig bijdragen tot vermeerdering van de welvaart van deze plaats die altoos toenemend mag geacht worden. Men zie slechts in de binnen-koopvaardij-haven die bedrijvigheid waar de scheepsbouwmeesters werklieden uit Am sterdam hebben moeten ontbieden. Het ontbreekt slechts aan kapi talen om den Helder tot eene der aanzienlijkste steden van ons vaderland op te voeren geschieden zal het tochwant zooveel ge schiktheid van grond ligging enz. kan niet op den duur onbenut blijven. Te Antwerpen is eene stad te midden der stad verrezen namelijk een verbazend groote bazarzooals men die in het Oosten vindt. De twee grootste bazars van Azie zijn te Tauris en te Ispahan. Maar in Europa was tot nog toe slechts één ware bazar en wel te Moskou eene bijna oostersehe stad. Thans is er een tweede f na melijk te Antwerpen onder de benaming van Stad van den handel en de nijverheidbij welken titel men naderhand nog zal kunnen voegen en van de kunsten. Dit prachtig etablissement hetwelk den naam van Passage draagt is eene aaneenschakeling van de fraaiste winkels zalen voor ver- koopingen en tentoonstellingen een ontzettend groot locaal hetwelk door vier galerijen wordt gevormd t en tot het houden van kermis kan dienen eene ruime vleeschbal uitgestrekte wandelplaatsen wplke door vensterdaken de bezoekers voor het weder beschutten en eindelijk twee zalen bestemd voor hals en openbare feesten met al wat daarbij behoort, als ververschingsplaalsenkoffijhuis enz. enz. Het is eene kleine stad met evenveel weelde als netheid gebouwd -waar men al het noodige en het aangenamehet nuttige en het vermakelijke bijeen vindt. Laatstleden donderdag zijn verschillendo autoriteiten uitgenoodigd de verlichting der halzalen in oogenschouw te komen nemen. De groote zaal welke geheel in den ïonische» stijl gebouwd en inder dan 40 ellen lang is, praaide toen met duizende lichten, hetwelk alles eene heerlijke uitwerking deed. Den 1 dezer is deze kostbare inrigling voor het publiek geopend geworden; waarlijk nergens in Belgie noch in Frankrijk of in En geland vindt men iels dat hiermede te vergelijken is. Een geneesheer schrijft aan een dagblad van Kortrijk dat men sedert een vierde van eene eeuwin die stad en de omstreken zoo ■weinig zieken niet had als thans. Hij schrijft dit toe aan het gebrek aan aardappelen die een ongezond voedsel zijn en die geheel ten onregte de hoofdvoeding van de arbeidzame klasse uitmaken. De volgende regelen door een ander belgisch dagblad medegedeeld zetten nog meer gewigt aan deze opmerking hij «Gedurende de laatste 3 maanden van 1844 stierven in Gend 753 personen, terwijl in denzelfden tijd in 1845 slechts 685 personen stiervenhetwelk een verschil van 68 uitmaakt. Ook is het getal zieken aanmerkelijk minder, dan in vorige jaren, waaruit men op maakt. dat hel geringe gebruik der aardappelen, sedert eeiiige inaan- (i"'n een' heil «amen indue,op den rncnsch uitoefent. Blijkens dc opgaven uit onderscheiden districten van Engeland ontvangen is. de sterflo gedurende de drie laatste maanden vare 1845, ook daar veel geringer dan gewoonlijk geweest. In 115 distric ten zijn slechts 39,178 sterfgevallen aangegeven en dus 14,749 minder dan in dezelfde drie maanden van 1844, en over 7 vroegere jaren gemiddeld 2357 minder; niettegenstaande eene jaarlijksche toe neming der bevolking van ongeveer 1,74 percent. Er is onlangs door de bladen gemeld dat 97 poolsche Kalholyke priesters welke naar Siberië verbannen waren middel hadden ge vonden om te ontsnappen uit Tobolsk en na het doorslaan van vele moeijelijkheden en gevaren de pruissische grenzen hadden bereikt. Dit berigl is ook weder in twijfel gelrokken maar nu gebleken waar te zijn. 49 van deze geestelijken zijn te Brussel aangekomen. Een van hen bevindt zich op dat oogenhlik te Brussel de overige zijn verdeeld onder de parochiën van Namen Luik en Mechelen. Die welke niet naar Belgie zijn gegaan hebben zich hegeven naar Galicie eat andere oostenrijksehe provinciën. In de groote fabrijk van ijzerwerk van de hoeren Brunei en Clwgol te Parijs is den 29 Januari] een heklagclijk geval gebeurd. Men wilde er een voor het gebouw van een spoorweg-station besteld ijzeren dak proheren en had daartoe een staketsel van palen en halken opgerigt. Dit getimmerte bleek voor iden ontzettende» last niet sterk genoeg te zijn en stortte in. De heer Brunei die zich onder het dak bevond werd zoodanig gekneipsd dat hij het den volgenden dag bestierf, en nog 10 werklieden werden door de in bel rond vliegende stukken van het verbrijzelde, ijzerwerk gekwetst; ook van dezen zijn er 5 bezweken. Men heeft over Lissabon vernomendat de gele koorts zich ge openbaard heeft op de Kaap-Verdische-Eilanden. Zij was te Bucna- Visla aongehragt geworden door hot ongelukkige schip I'Eclair dat voor deszelfs komst in Engeland, in den zomer van 1845, het eiland had aangedaan waar men het scheepsvolk in een der forten geplaatst had terwijl de officieren in de stad gehuisvest werden. Dit had voor de ongelukkige bewoners het gevolg (Int van 21 Augustus tot 13 September 31 menschen aan de gele koorts overleden. Thans hebben achter elkander twee schepen te Lissabon berigl gehragt dat het ongeluk zich hierbij niet bepaald heeft de gele koorts is ook tot andere eilanden dezer, groep overgeslagen. Zij woedde op S.'-Vincent en S.'-Nikolaasop het eene waren reeds 65 op het andere 13 per sonen gestorven. Op de ontvangst van deze tijdingen heeft de porlugesche regering allo havens des rijksLissabon uitgezonderd voor al wat van de Kaap-Verdische-Eilanden koint gesloten. Z1ER1KZEE den 6 February. Den 3 dezer is na het ver dedigen van theses, tot doctor in de chirurgie bevorderd de mod. et. art. olist. doet. II. Boursse Wils, van Brouwershaven. Na3r men verzekert, kan de definitieve concessie voor den aan leg van eenen ijzeren spoorweg vah Middelburg naar Maastricht, eerstdaags worden te gemoct gezien. Het brikschip Laura, gevoerd door kapitein \V. Ridsdelt hetwelk gedurende de stormen in de 'maand December het Ongeluk had op het eiland Voorne te stranden isna van daar afgehragt te zijn, nagenoeg in goeden staal den 30 Januari] II. te Botterdam gearri veerd. Do goede uitslag der daartoe aangewend» pogingen heeft men in eene groote male te danken aan de bereidvaardigheid mei welke de daartoe noodige materialen door den heer directeur der marine te Hellevoetsluis werden verstrekt. BROUWERSHAVEN den 5 Februari]'. Binnengekomen Madura, kapt. P. J. Nap. van B»ta\ia naar Botterdam en Harmonie, kapt. P. H. Schakelingvan Liverpool naar Dordrecht; en uitgezeild: Eugene, kapt. Reeners naar Antwerpen (laatst van Huil) dn Neêr* lands Koning, kapt. C. Schoewertnaar Rotterdam (laatst van Batavia], gebleven. CO*/» pG. 73'/. 947, PRIJZEN der EFFECTEN TE AMSTERDAM Woensdag den 4 Fehruarij 184tj. Nederlanden 21'/, pC. Werk. Schuld 3 4 Amort. Syndikaat 3'/s pC Handcl-Maalscliappjj 4'/s 164'/, MiDDENPRiJZEN van de volgende ARTIKELEN te ZIERIKZEE, van den 5 February 1846. De Ned. Miulde Graauwc Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Znai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad O. Tarwe 1843 O. dito 1851 N. dito 1855 Ordinaire dito N. Rogge Winter-Gersl Zomer-dito Haver Paardehoorieri Witte dito Bruine dito f 0,00k 0,00 -10,50a 11,00 - 10,00k 10,50 - 8,50 a 9,00 - 9.00 k - 5,30 a - 4 60 a - 2.60 k - 6,50 a -16,00 a 18,00 -20,00 a 24,00 9,50 5,40 4,80 3,00 6,75 De Ned. Mudde. f 0,00 k 0,00 - 9,00 a 13,00 - 0,00 k 0.00 - 10,00k 12,00 -12,00a 14,00 - 3,00 k 7,00 Raap-Ölie te Zierikzee, f 43,00 p. v. Patent-Olio -46,00 Lijn-Olio -00,00 Raapkoeken ƒ00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 De Notaris M.r C. van der LEK de CLERCQ zhlop Donderdag den 19 Fehruarij 1846, des voormiddags ten 11 ure, ten verzoeke van JACOB MANNY, aan eene Schuur staande binnen de Stad Zierikzee, aan het zoogenaamde Padje, publiek presenteren te verknopen Een zwart MERRIE-PAARDeen Melkkoe een jarige Vaars 4 a 5 voeren HOOI cenig Stroo een DRIELING WAGEN ,een Windmolen, twee Eggen, een Ploeg «ca MESTPUT van circa 20 voeren en hetgeen verder zal worden te voorschijn gehragt. te eirrlszes de weu. a. de vos en zoon stads osehkrrs.

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 2