ZIERÏ&ZEESCHE VRIJDAG COURANT. 6 FEBRUARIJ. Besturen en Administration. JVi e u icst ij ditt tj e n N.o 11. A.o 1846. De LOTERIJ van HANDWERKEN of ter verloting dienstige VOORWERPEN, dit jaar versierd met een door Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin fraai bewerkt Canapé-Kussen zal met goedkeuring van Z. M. den Koning getrokken worden op den 2 Maart aanstaande in tegenwoordigheid van den Notaris M.r .1. J. En- METUNS en getuigen en ter algemeene hezigtiging opengesteld zijn op den 26 en 27 Februarij des- middags van 12 tot hall 3 ure, op de Raadkamer van bet Stadhuis, Elkeen des verkiezende kan op deze Loterij zich Loten bezorgen bij P. de Looze Boekhandelaar doch niet later dan lot en met don 28 Februarij. leder die nog iets zoude willen bijdragen tot vermeerdering van de Voorwerpen wordt verzocht dit vóór den 25 te willen inzenden aan eene der Dames van de Directie. In de Courant van den 3 Maart zal de bekend making geplaatst worden op welke Loten de Prijzen zijn getrokken en de belanghebbenden worden verzocht hunne getrokkene Prijzen op Donderdag den 5 Maart tusschen 3 en 6 ure, te laten afhalen op vertoon der Lojen. De entreé is bepaald op 10 cents; het Lot op f 1De hezigtiging zal op het Stadhuis in de Raadkamer plaats hebben Uit naam der Dames van de Directie H. de JONGE geb. van Breugel. DUIT SC II LAND. FRANKFORT den 31 Jnnunrij. Uit Rome meldt men dat de paus in zijno allocutie, den 19 dezer in het geheim consistorie gehouden hij de benoeming van vijf spaaosche bisschoppen aan Isabella II den naam van koningin van Spanje en der Indien ge geven heeft waaruit de formele erkenning van die vorstin door den H, Stoe! blijkt. Ook heeft hij in die aanspraak het bezoek des keizers van Rusland vermeld en de hoop geuit dat de nu aange vangen onderhandelingen - met de russische regering, ten opzigte van de gewetensvrijheid barer Katholijke onderdanen tot een gewenscht sinde leiden mgg<lcn waarbij hij op de regtvaardigheid des keizers zeide te rekenen. De vicaris-generaal der Roomsch-Katholijke kerk kardinaal Palrizi heeft eene bekendmaking aan de bevolking van Rome uitgevaardigd waarbij namens den paus het verzoek van een aantal personen wordt ingewilligd om eene godsdienstoefening van negen dagen in eene der kerken te mogen houden met het opzettelijk doel om van den Hemel de verdere uitbreiding van het Katholijk geloof in Enge land af te smeeken. Aan alle geloovigen welke hieraan deel nemen wordt voor ieder kerkbezoek een gedeeltelijke aflaat van drie hon derd dagen verleend en een volle aflaat voor hen die minstens vijf malen dat hozoek herhalen mits zij gedurende de feestdagen den biechtstoel en de nachtmaalstafel naderen. FRANKRIJK. PARIJS, den 1 Februarij. De Monileur Algérien deelt geene zeer gunstige heriglen mede. Voor de honderdste maal welligt heefl Abd-el-Kader wederom de Franschen weten te verschalken. Terwijl men hem ten zuiden waande, alwaar onderscheidene colonnes hem zouden ingesloten hebben was hij eensklaps in de provincie Tottery verschenen en had aldaar een' getrouwen stam uitgeplunderd. Bo vendien verwekten zijne zendelingen opstand ten zuiden van Algiers. (Jit alles scheen te blijkendat tegen de lente men zich tot een' algemeenen opstand voorbereidde. NEDERLANDEN 's GRAYENHAGE den 3 Februarij. De Staats-Courant van heden behelst een koninklijk besluit van den 2 dezer betreffende de inwis seling der nog overige oude dubbeltjes der stuivertjes en der acht- stuiverstukken. Dien ten gevolge heeft z. exc. de minister van financiën ter alge meene kennisse gebragt 1.° dat van dingsdag den 10, tot zalurdag den 14 dezer maand ingesloten bij de nederlandsche bank hij de agenten van 's rijks schatkist en bij de ontvangers van 's rijks mid delen op de gewone kantooruren ter inwisseling kunnen worden aangeboden de oude dubbeltjes of toe-stuiverstukken de oude stukjes van één stuiver, de stukken van acht stuivers en wel de dubbeltjes in overeenkomst met de vroegere oproeping en hekend- making van den 16 Junij 1845 alleen in zoo verre die zijn geheel en al onverminkt en dat daarop het kenmerk is te onderscheiden dat dezelve als provinciale of generaliteitsmunt zijn vervaardigd 2.° dat de intrekking van de voorzeide munten zal plaats hebben tegen andere nog in omloop zijnde zilveren munten of tegen muntbiljet- ton volgens de wet van den 18 December 1845 Staatsblad n.° 90) daargesteld 3.° dat de bovengemelde munten met den 15 dezer maand worden buiten omloop gesteld en dien ten gevolge niet meer in be talingen door de schatkist zullen aangenomen worden noch door de ingezetenen zullen behoeven te worden aangenomen. Even ontevreden als sommige, belgische dagbladen zich uitlaten over de benoeming van den gouverneur van Henegouwen den heer Merciereven.gunstig denkt men hier over deze keuze. Men herin nert zich en zulks kan aan de belgische regering niet onbekend geweest zijn dat genoemde heer voor de revolutie waaraan hij wei nig of geen aandeel nam ambtenaar was aan het ministerie van finanf/iëir; 'fóaiir'hij in zijne gewezenc chefs en amhtgenoolenna zoo vele jaren scheidensnog talrijke vrienden wedervindt. Maar met de afvaardiging van dezen man heeft de belgische regering een doorslaand blijk willen geven en werkelijk gegeven dat het haar ernst is eene voor beiderzijd«che belangen billijke handelsovereenkomst te sluiten; en zoo de.gisting, die ter zake der genomene represail les tusschen beide gouvernementen bestaan heeft en welligt nog be staat op eenigerlei wijze nog tot eene gewenschte oplossing zou kunnen gebragt worden heeft het belgische gouvernement daartoe voorzeker den juisten weg ingeslagen. Laatstleden zalurdag avond, (en half elf ure verzamelde zich te Delft in het kcfïijhuis Casino eenige jeugdige personen van den fatsoenlijken stand met bet voornemen een Charivari aan onder scheidene aanzienlijke lieden te geven. Op het oogenblik dat men dit plan ten uitvoer begon te lëggen trad de heer commissaris van policie m.r Tegel daarvan hij tijds onderrigt met zijne onderhebbenden gesterkt door een militair piket, tusschenbeide en nam 4 der jeugdige knapen in bewaring ten gevolge waarvan de overigen geen lust meer gevoelden hun plan verder te volvoeren. Dienzelfden dag, des middags ten 12 ure, is op hevel van de raadkamer der arrondissements regtbank alhier te Delft in hechtenis genomen de heer F C betrokken in de plaats gehad hebbende ongeregeldheden binnen de stad Delft in den avond van den 22 September jl. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Van den 1 September tot den 31 December 1845 dus in 4 maanden, doelen de assuradeurs van Hamburg Bremen Amsterdam Antwerpen en Londen 52 reerampen mede, waarbij vaartuigen menschen en goe deren verloren zijn. In een der stallen aan de Loosduinsche brug te 's Mage is in de vorige week eene koe aan de besmettelijke, longziekte gestorven. Dit is het eerste geval dat zich sedert een half jaar tijds in die stad of in de omstreken openbaart. Onder de teekenen voor eene vroegtijdige lente van elders medegedeeld kan ook nog als hoogst merkwaardig, .worden genoemd dat een landman., onder Digieren, in de nabijheid van Doetinchem terwijl hij bezig was met eene haag om te hakken een nest gevonden heeft waarin twee jonge meerlen in Gel derland gietelingen geheeten lagen. Ook uit Schotland meldt men dat het weder in de laatste weken zoo zacht geweest is, dat men op verscheiden plaatsen den koekoek reeds gehoord heeft. Wat van meer be ia rig wordt geacht, is, dat door den stand des wedersdezer dagen de prijs des broods in verschillende doelen van Londen is afgeslagen. Bij voortduring van dit gunstig verschijnsel sprak men van nog meer dere daling. In Engeland zijn tegenwoordig 815 nieuwe aanvragen van spoorweg-ondernemingen lot goedkeuring, aan de regering onder worpen. Door de Nederlandsche Handel-Maatschappij zijn 4 schepen bevracht als 2 voor Amsterdam en 2 voor Rotterdam. Als een be wijs van eerlijkheid dient, dat iemand uit Utrecht, de heer B. vrijdag morgen aan het bureau van den Rijn-spoorweg te Arnhem eene he urs met f 400 aan goudgeld 1 iel liggen en naar Utrecht vertrok. Daar gekomen mist hij zijne beurs en keert naar Arnhem terug alwaar dé heer Kuise, ontvanger aan het goederen-bureau, hem dadelijk de beurs ter hand steil zonder eenige belooning te willen aannemen. Zondag avond heeft te Utrecht een felle brand gewoed waardoor de voormalige zijdefahrijk in de Maliebaan welk lokaal door een' bloemist was gekocht tot eene bewaarplaats voor bloemen geheel in de asch is gelegd. Naar men verzekert, zou de oorzaak in kwaadwilligheid zijn te zoeken. Uit verschillende deelen van Europa ontvangt men berigtec van den hoogen stand der rivieren ten gevolge der aanhoudende regens en het smelten der sneeuw op de bergen waardoor voornamelijk langs den Rijn en in Belgie vele. ovorslroomingen plaats hebben en de gere gelde gemeenschap afgebroken wordt. Onder anderen stond op den 2 dezer het water op den steenweg hij Grave bijna l'/.el, Dien dag waren niet alleen de omstreken van 's Hertogenbosch en de groote we gen maar ook die stad zelve geheel geïnundeerd, z.nodat bijna alle stra len niet dan op wagens toegankelijk waren. Berigten uit Petersburg, van den 24 Januarij melden, dat de winter ook aldaar zeer zacht is ccliler was er veel sneeuw gevallen. Bij gelegenheid dat de man schappen van twee schepen dingsdag avond Ie Antwerpen twist kregen, is een van da toegeschoten pompiers door een matroos met een pistool schol gedood geworden. Bij Delft heeft men reeds een aanvang met de werkzaamheden voor den ijzeren spoorweg gemaakt. Het houwen van stationsgebouwen te Delft en Ie Schiedam zal op den 16 dezer aan besteed worden. De dezer dagen verschenen derde aflevering van hel tijdschrift de Tijd is voorzien van het gelitografiëerde portret van z. exc. den mi nister van Hall, vergezeld van de volgende korte levensschets; Z. exc. de minister van financiën, Ftnris Adriaan van Hall, is geboren op den 15 Mei van het jaar 1791. Hij is de zoon van oen beroemden staatsman en dichter Mnurits Cornells van Hall; hij volhragt zijne studiën in zijne vaderstad Amsterdam. In vroeger jaren heeft hij geschreven eene lofrede op Joan de Will, die door (Ie Hollandsche maatschappij van letterkunde te Leiden met den gou den eerepenning is bekroond. In den jare 1837 hield hij eene lof rede op O. K. van Hogendorp. die veel roems heeft verworven. En daarenlimen heeft hij eenige geschriften uitgegeven over de vrijheid van handel en den staat der financiën. »In den jare 1842 aanvaardde hij de ministeriële portefeuille van justitie. In 1843 werd hij voorloopig benoemd lot minister van financiën in het vnlaenda jaar werd hij definitief in die betrekking aangesteld. Sedert wordt hij door dn gematigden beschouwd als een man van groote talenten en vastheid van wil, maar onder de oppositie telt hij vele hittere bestrijders. In 1812 werd hij ridder

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1