Zeetijdingen. ji. dverten tien erfenis, eene schadevergoeding van f 8000 aan den bestolene, W. Otlenhoff, uit te keeren. De nrrondissements regtbank te 's Grnvenliage heeft bij vonnis Van den 12 dezer, een chirurgijn in bet arrondissement, die bij de geboorte van een onecht kind ten huize der moeder bad geholpen en niet binnen 3 dagen voor de aangifte aan den ambtenaar van den burgerlijken stand had gezorgd (uil aanmerking van verzachtende om standigheden) veroordeeld lol slechts f 3 boete en de kosten. De regtbank heeft ook hier weder uitgemaakt dat, al zijn ook andere personen hij de bevalling togenwoordig geweest, echter, wanneer de moeder in hare woning bevalt en do vader onbekend of niet tegen woordig isde geneesheer heelmeestervroedmeester of vroedvrouw lot do aangifte verpligt is. GEMENGDE BINNEN-EN BUITENLANDSCHE BER1GTEN. Den 3 November ging de Hekla op IJsland nog voort mot vuurspuwen. fe Reikisvig zag men duidelijk de vuurkolommen en er viel vulkanische ascb in den omtrek dier stad. Uit de aanteekeningen van hot aantal vondelingen in Frankrijk blijkt, dat hetzelve heeft bedragen in 1640, 372: in 1700, 1738; in 1750. 3789; in 1775, 6505; in 1793, 3129; in 1802, 4243; in 1810. 4502; in 1830, 5237., en in 1835, 4877. Gemiddeld heeft het aantal, in een tijdsverloop van 196 jaren, 3098 bedragen. Een der belgische dagbladen deelt eeno opgave mede van hollandsche deserteurs, welke gedurende 1845 le Antwerpen zijn aange komen en waar men bon naar Rijssel gebragt heeft om naar Afrika overgevoerd te worden. Dit bedraagt een getal van 64, meestal afkom stig van liet 5I,I!, 6dd en 7'" regemenl van linie, van hel I"0 regement lansiers en van het 2dr regement artillerie, of ook van de marine. De represaille-maatregelen beginnen reeds hunne treurige gevolgen te openbaren. De staat van vijandschap, waarin Holland en België door den tarieven-oorlog geraakt zijn heeft de betrekkingen tusschen heide landen derwijze gestoord dal b. v. de stoombooten tusschen Antwerpen en Rotterdam voorloopig de dienst hebben moeten staken. Hel getal van 's rijks ambtenaren in hel hertogdom Limburg op de grenzen van Betgio, is inel een 120lal provisioneel aangestelden vermeerderd. Men meldt uit Venlo vait den 20 dezer: Eene commissie is in de vorige week naar Vierssen in Pruissen gereisd om zich met een aldaar be noemd committé te aboucheren over den geprojecteerden spoorweg van Middelburg op bier en naar den Rijn. Men zegtdat onze commissie het protocol geleekend heeft waarbij de linie van hier op Vierssen en zoo vervolgens, als de doelmatigste en voordeeligste wordt opgegeven." Het eiland Madagascar, tegen hetwelk de fransche generaal Duvivier eene expeditie zal ondernemen met 800 man landingstroepen heeft lot hoofdstad Touanarivo, tot koningin Ronavalo Manjaca en van 3 tot 4 millioen inwoners. Het eiland is zoo groot als geheel Frankrijk. Reeds in overoude tijden Was het aan de Grieken en Persen hekend. Luurenzo A lm liga ontdekte het in 1506. De Franschen beweren dat bet sedert 1642 hun toebehoort. Hel bouwen van het provinciale krankzinni gengesticht voor Noord-Holland is den 21 dezer te Haarlem aangenomen door den heer G.van Linheekwonende te Vreeswijkvoor eene Som van f315,600. Het genoemde gesticht zal worden opgeriglop de daar toe door de provincie aangekochte gronden van de hofstede Meer en Berggelegen aan den duinkant nabij Bloemendaal in de gemeento Velzen. Volgens do laatste herigten waren de nederlandsche rivieren sterk wassende. Naar men verneemt, is dooreen gtoot gedeelte der haring-reederij dezer dagen overeengekomen om dit jaar bij wijze van proefneming, de haringvloot 14 dagen vroeger dan gewoonlijk te doen uitzeilen zoodat, in plaats van 15 Jnnijrle schepen reeds den 1 Junij in zee zouden gaan om den 10 daaraanvolgende de nelten uit te wer pen. Ten einde tot een heter resultaat te geraken, heeft men ge meend deze proeve te moeten nemen terwijl de autorisatie van de regering daartoe wordt ingewacht. Ook zegt men dat eene gouver- nements-stoomboot zoude worden beschikbaar gesteld, om onverwijld de eerste haring te kunnen overbrengen. Men vorneemtdat een opmerkelijk bedrog jegens de bank van leening to Utrecht is gepleegd. Sinds de maand October van het vorige jaar zoude een cigaren-fabrijkantvan C. van de Israëlitische godsdienst, bijna 100 cigaren-kisten op onderscheidene tijdstippen ter leen gebragt en daarop bereids meer dan f 1000 ter leen ontvangen hebben laatstelijk had hij weder 6 kisten aangebodenen daarop f 150 gevraagd ten gevolge echter van gerezene vermoedens zijn die kisten met de vorigen onderzocht, en zijn daarin slechts enkele hoven- op liggende cigaren doch overigens lahaksteelen gevonden. De be klaagde is op bevel der justitie, in hechtenis genomen. .Men meldt uit Groningen van den 22 dezer: Gisteren nacht heeft er tusschen het Hoogezand en Sappenneer eene hevige ontmoeting plaats gehaddie op eene vechtpartij is uitgeloopen tusschen 3 rijks-commiezen en een 12 a 13la! vermoedelijke sluikhandelaars. De zaak moet zich naar men verhaalt aldus hebben toegedragen. De commiezen GuntlierKeiser en Mulder hadden aldaar post gevat op den publieken -wegtoen zij van een paar personen die zulks misschien voorgewend hebben vernamen dat er gesluikt werd oogenblikkelijk begaven zij zich naar de hun aangewezene plaats en werden zij aldaar door de op hen wachtende booswichten aangegrepen en zoo zeer mishandelddat de regler-commissaris onzer regtbank met den heer officier van justitie en den griffier zich dezen morgen naar het Hoogezand hebben begeven vergezeld van twee geneeskun digen om de toedragt dezer zaak te onderzoeken. Ofschoon twee dér genoemde rijksambtenaren belangrijke wonden aan het hoofd hebben ontvangen, zoo wordt hun toestand echter niet als gevaar lijk beschouwd. Tot dusverre schijnen de daders nog niet opge spoord le zijnechter vleit men zich dat de justitie dezelve -weldra zal ontdekken. Sedert eenige dagen ziet men door de straten van Brussel een aar dig klein wagentjerijdenbespannen tnel een klein paardje en be stuurd door een koetsiertje in liverij. Op dat wagentje staan de woorden la Monlagnarde te lezen. Dit voertuig is beladen met al de benoodigdheden tot eene schoorsteenvegers-onderncming waarvoor een brevet van uitvinding is genomen en die op dezelfde wijze wordt uitgeoefend als in Engeland. Te Londen zijn alle schoorsteenvegers verdwenen en door eene onderneming als de hier bedeelde vervangen. Daar hij eene fransche wet van den 7 Augustus 1842 het schoor steenvegen door kinderen verboden is, heeft nten op deze wijze hunne bediening willen vervangendit doel heeft de vernuftige uitvinder zich lol taak gesteld le bereiken. Dit mechanische zaïnenslcl is zeer eenvoudig. Het bestaat ten eerste in bctgeene men une l(te noemt welk werktuig 4 stalen armen beeftdie le zamen een vierkant vor men en aan den buitenkant van dunne baleinen voorzien zijnom tot bezem en afschrapper te dienen. Door de kunstige bowerkin* verwijden of vernaauwen zich deze 4 armen naar mate van de wijdte der schoorsteen- of kagchelpijpen. Aan dezen toestel wordt een slok bevestigddie naar' eisch verlengd kan worden en van onderen in den schoorsteen gebragt wordt. De schoorsteenveger duwt nu de geheele machinerie op en neder, en de schoorsteen is in weinige mi nuten cn zonder omslag geheel schoon. Met Februarii eerstkomende zal deze nieuwe uitvinding ook te 's Hago in uitvoering worden gebragt. Men leest in de Delftsche Courant Hier ter stede ontvangen tijding van Sourabaye (Noderlandseh Indie) van dato 22 September 1845, behelst het herigtdat het grooté driemast koopvaardijschip Baron, ran de Capelle, hehoorende aan den zoon van den sultan van Palcmhanggenaamd Pangerang-Schorf- Aboe-Baker-Bin-Ali-Bin-Alioe-lial;er-Bin-Salehgevoerd door on zen stadgenoot, den kapitein C. rV. van der Beek, op den 22 Mei 1845 van Amhoina gezeild is, hetzelve was geladen met specerijen eri geld, en gedestineerd naar Batavia, aan boord hebbende 105 zielen waaronder 50 man equipage, de overigen waren passagiers, met vrouwen en kinderen. De kust van Buro gepasseerd zijnde, om die van Boulon aan te loopen ontstond er een zwaar lek aan de linkerzijde van de voor sleven door het springen van twee boegplanken. Den 26 Mei aan de noordzijde van de -Dwaalbaai op de noord-oostkust van het eiland Bouton zich bevindende, hadden zij ongeveer 18 voet water in het ruim en door den storm en onstuimige zee is het schip aldaar ge strand. De passagiers, met de vrouwen en kinderen en een ge deelte der equipage, werden met de sloepen aan wal gebragt, vat» welke sloepen er nog een tegen een der klippen verbrijzeld werd liggende alstoen het wrak vijf engolsche mijlen van den wal, Deti tweeden dag daarna tegen het vallen van den avond zag men eerst een der sloepen naar het wrak lerugkeeren waarmede zich toen de kapitein en 12 matrozen welke op hetzelve waren gebleven reddedon. De kapitein bevond zich toen aan het hoofd van deze hongerige en moedelooze menigte, dewijl men niet wist wat aan te vangen in eeno wilde, bergachtige en onbewoonde landstreek, want om in de be woonde gedeelten te komen, moesten zij van het noord-oosten naaf het zuid-westen het eiland in de lengte doorloopen men besloot zulks te ondernemen. Op dien logt ontmoetten zij ijzingwekkende afgronden waar langs men op een smal pad gaan moest dan on- doorwaadbare rivieren waar zij op hunne hoede moesten zijn tegen de menigte krokodillen dan weder zat hun ligchaam vol bloedzuigers of waren zij omringd door eene groote menigte apenslangen of wilde zwijnen terwijl zij geene andere wapenen bij zich hadden dan stokken, van de takken der hoornen afgebroken. In dezen el- lendigen toestand reisden zij, en hebben hun leven behouden met wilde manga's en hoornbladeren zoodat zij door de geledene tegen spoeden zoowel uit- als inwendig verwond en van alles ontblootna eene reis van 34 dagen den 2 Julij daaraanvolgende aan de negerij Boulon of Wolië arriveerden alwaar zij door het regerend hoofd met den rang van sultan betiteld (die ook aan het nederlandsch gouvernement cijnsbaar is.) zeer goed onthaald zijn geworden. Z. H. gaf hun eene loods tot woning en voorzag ben van de noodige rijst en Inaïs, benevens kippen, kokosnoten enz., alwaar zij zich dus regt le goed deden. Van daar leverde de kapitein een verslag in aan den gouverneur van Macassar, waarvan het gevolg was, dat zijn hoog ed. geslr. zelfs hun kwam afhalen met Z' M.' brik de Zwaluw, gekotmnan- deerd door den kapitein-luitenant-ter-zee F. 't Hoofd; zij arriveerden in Macassar den 13 Julij 1845, na alvorens BoelooCoinba en Bon- thaim liggende op de zuidkust van Gelehes le hebben aangedaan al daar werden zij, medelijdend over hunne geledene rampspoeden, uitmuntend ontvangen en verzorgd vervolgens zijn zij op verschil lende vaartuigen welke aldaar in lading kwamen per gelegenheid naar Batavia vertrokken. VJ.lSSlNGEN den 22 Januarij. De zaak tegen de uitgeefster der Vlissingsche Courant zal op den 5 Februarij aanstaande ter tereglzit- ling van de arrondissemcnls-rcgtbonk (correctionele zaken) te Mid delburg worden behandeld. De heer m.r l). van Eek, advokaat le Middelburg, zal als verdediger der beklaagde optreden. ZIER1KZEE den 27 Januarij. Door Z. M. de koning is hij besluit van den 18 dezer, goedgekeurd de uilgebragte beroeping van predikant door den kerkernad der Hervormde gemeente van Seroos- kerke (Schouwen) op C, M. van der WeijdeCz. candidaal bij het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland. BROUWERSHAVEN, den 26 Januarij. Binnengekomen: Eugene, kapt. Reeners van Huil naar Antwerpen. Heden overfeedna een langdurig lijden tot mijne en mijner Kinderen hittere droefheid mijne geliefde Echtge noot LIJNTJE van VËSSEM in den ouderdom van bijna 54 jaren, Nr.etivvrrkf.bk den 22 Januarij 1846. C. HOLLANDER. Heden overleed te Steenbergenlol onze aller droefheid, onze Moeder en Behuwd-Moeder JOHANNA BUMS, Echtgenoot van wijlen Cornelis Marinusse Lokker, in den ouder dom van 62 jaren na eene korte doch hevige Borstziekte. Zierikzëe ln aller naam den 23 Januarij 1846. J. J. MEIJER. Gedurende Woensdag en Donderdag, den 28 en 29 dezer, is aan het schip van G. van DORT, van Bergen-op-Zoom leggende aan de Oude Hoven, to Zierikzeetegen konlant geld, uit de hand te koop een groote partij gemaakte GOTEN en HEU LEN alsmede SPARREN GORDINGEN en ander soort van MASTHOUT, alles in onderscheidene lengten; ook neemt hij be stellingen aan op een err anderniet opgave van de zwaarte en lengte ten einde later af te zenden. te zierikzee, bij de wed. a. iie v(tJ en zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 2