de geneeskunst belangrijke beslissing gegeven. Een medicina en arlis obstetrici® doctor, bovendien els stads heelmeester geëxamineerd, maar aan wien door de provinciale commissie in Noord-Braband het viseren van zijn diploma van stads heelmeester was geweigerd had desniettemin do heelkunde .uitgeoefend, waarvoor hij door de arron dissement regtbank te Breda was verwezen in eene boete van f 25 en in de kosten. Zich in cassatie hebbende voorzien beweerde hij voor den hoogen raad vooreerst dat de wettelijke verordeningen op de geneeskunde geene straf bepaalden tegen den medicina; doctor die de heelkunde uitoefent, en ten andere dat hij, als stads heel meester eenmaal geëxamineerd en toegelaten zijnde, geen nader visa van eene provinciale commissie noodig had om de chirurgie uit te oefenen. De hooge raad heeft reeds de eerste bewering aangenomen op grond daarvan het vonnis vernietigd en den requirant van alle regts- vervolging ontslagen. H. M. de koningin over wier weldadigheid Hattcms armen nog niet lang geleden zoo veel redenen tot dankbaarheid hadden heeft zich ook nu de overgebleven betrekkingen der in den IJssel omgekomen huisvaders en verzorgers aangetrokken, en voor hen de aanzienlijke som van f 200 beschikbaar gesteld. Men verneemt thans met meerdere zekerheid dat de koningin van Engeland kort na hare bevalling dat is in de maand Mei of Junij aanstaande, hare voorgenomen reis naar 's Hage denkt ten uitvoer te brengen. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. In Silezie was het aantal der duilsch-Katholijke gemeenten in het laatst van December jl. aangegroeid tot 45met omslrpeks 40,000 leden. In Leupeghem bij Oudenaarden in Belgiezijn 4 menschen door gebrek omgekomen. Donderdag avond is te 's Hage weder eene algemeene vergadering gehouden van de daar gevestigde afdeeling van de. nederlanilsche vereeniging tot afschaffing van den sterken drank welke zich door eene talrijke opkomst en aanwinst van onderscheiden nieuwe leden gekenmerkt heeft. In den loop der vorige, week is de besmette lijke longziekte weder uitgebroken te 's Heerenbroek in Overijssel en wel het eerst bij eene koe, die in November van het vorige jaar uit Hoorn is aangevoerd. In het vorige jaar hebben 127 schepen der haringvisscherij niet meer aangebragt dan 1261 last, terwijl eene gemid delde vangst op 2500 a 3000 last wordt berekend. Met den 1 dezer zijn te Berlijn alle publieke huizen op hoog gezag gesloten geworden. De noodige maatregelen waren genomen om ongeregeldheden te voor- komen. De directie van de Onderlinge Brandwaarborg-Maatschappij de heeren de Jong Comp.te Amsterdam hebben aan den heer Com missaris van policïe Waldeck, van 'sGravenhage een prachligen zilveren inktkoker, ten geschenke aangeboden als een bewijs van erkentelijkheid voor den door dezelven bij den onlangs aldaar plaats gehad hebbenden brand betoonden ijver. Boven op het observatorium van Parijs wordt, thans een werkkabinet gebouwd welks muren en zoldering van enkel kristal zullen zijn. Hier zal zegt men do heer Arago arbeiden en voor de guurheid van het weder beveiligd den loop der hemellichten gadeslaan met een' ontzettend grooten teleskoop die mede vervaardigd wordt. Blijkens het belgische budget, is het getal der tot in 1845 met de Lcopolds-Orde begiftigde1656 Belgen en 1016 vreemden. Volgens de jongste beriglen uit Mexico, bleef die republiek nog steeds aan buitenlandsche verdeeldheden ter prooi, en zag men eerlang eene hevige uitbarsting te gemoel. Uit Nijmegen meldt men dat de groote soepketel, in welke 1800 portiën soep voor de armen worden gekookt, op hel oogenblikdat de uitdeeling zoude plaats hebben, uil elkander is gebarsten en de armen zich alzoo dien dag van hel voor hen zoo ver sterkend voedsel verstoken zagen. Het schip Middelburg, kapt. JIJ. Boderkerk, was den 4 dezer te. Deal. Een dagblad van Brugge beschrijft op de volgende wijze de armoede in de beide Vlaanderen o De afschuwelijkste ellende heerscht in Vlaanderen. Eene tal rijke bevolking die voor 10 jaren nog in zekeren welstand verkeerde is nu tot zulke armoede gebragtdat zij blijde is zich te kunnen voeden met den kost voor beesten bestemd. Geheele henden van ongeluk- kigen zonder werk of brood melden zich aan om in gevangenissen of bedelaars-gestichten opgenomen te worden en deze zijn reeds zoo Opgepropt dat men gedwongen is geweest de lieden naar hunne re spective gemeenten te doen vervoeren. De armen en behoeftigen ver langen niets vuriger dan opgesloten en gevangen gehouden te worden om den honger die hun kwelt te hevredigen. Dit zijn vreesverwek kende voorteekenen voor de openbare rust en veiligheid het zijn on- wederlegbare bewijzen dat de armoede onder de bevolking schrik barend toeneemt. Waaraan moet men dien toestand toeschrijven Vraagt men bet de bewoners van Vlaanderenzij zullen eenparig ant woorden dat de ellende in onze provinciën heerscht sedert hel verval der lijnwaadnijverheid." Den 3 dezer openbaarde er zich brand in eene kamer van de zesde verdieping van een huis op den hoek van St Eustache te Parijs dezelve had de schromelijkste gevolgen na zich kunnen slepen. Toen de pompiers reeds bezig waren den brand te blusscben bemerkten zij dat er eenig kruid op den grond lag hetwelk zoo gestrooid was $at het in eene kamer uitliep. Gelukkig was reeds zoo veel water, op hetzelve gevallen dat het vuur die kamer niet bereikte. In de'; kamer gekomen vond men namelijk verscheidene kisten met patro nen; verder waren er nog eenige kisten met kruid waarover men aarde had geworpen om dezelve te verbergen. Indien men niet zoo tijdig met blusschen ware begonnen had er eene schrikkelijke ont ploffing plaats gehad, zoodra het vuur dit kamertje zou bereikt heb ben. De kamerwaar de brand uitbrak, wordt door drie werklieden bewoond. De autoriteit heeft dadelijk een onderzoek op de plaats begonnen waarvan de uilslag nog onbekend is. Men hoort te Mannheim tegenwoordig van niets anders spreken, dan van den volgenden gruweldie dezer dagen plaats gehad heeft. Een welgesteld molenaar vijf uren van Darmstad woonachtig had zich om zaken derwaarts moeten hegeven. Bij zijn vertrek zeide hijdat het gebeuren kon dat hij een nacht zou uitblijven. Zijne zaken hielden hem werkelijk zoo lang opdat de donker hém op den terugtogt overviel en besluiten deed bij eeneo vriend te over nachten. Een angstig voorgevoelwaarvan hij geene reilen kon ge vengreep hem evenwel aan, en weder van besluit veranderd vroeg hij eene pistool van zijnen vriend en ging hij zijnen weg vervolgen. Op weg aangeroepen door twee gendarmen, die meenden dat hij een strooper kon zijn maakt hij deze met zijne beangstheid bekend en overreedt hij hen hem tot zijnen te begeleiden. Op het erf gekomen ontwaart hij al dadelijk, tol zijnen schrik, licht in bet vertrek, waarin hij gewoon is zijn geld te hergen verder gaandevindt hij den wachthond verworgd in deszelfs hok. Nu dringt hij met de gendarmen in buis Waar zij de dienstmaagd reeds verworgd eh de vrouw en kinderen zieltogende en in bloed gedommeld vinden liggen. Omzigtig begeven zij zich nu naar de kamer, in welke het licht ge zien is en daar vinden zij acht kerels, die, om eene tafel gezeten, bezig zijn hot geld te verdeelen. Twee daarvan worden door de gendarmen nedergesabcldvier worden er zwaar verwond en tweo ontvlugten het, ligt gekwetst. De acht kerels waren daglctoners van den molenaar. Nabij Dudley-hill is dezer dagen eene vrouw van 84 jaren ten deele door de rotten opgevreten gevonden hij onderzoek bleek het, dat, aangezien hare kamer sterk door rotten werd bezocht, zij de gewoonte had een stok-inel zich te bed te nemen, om dat on gedierte té verjagen en dat zij ditmaal ohder dit wegjagen uil het lied is gevallen en alzoo den dood heeft gevonden of ook wel door de talrijke rotten is dood geheten. De belgische koopvaardijvloot telt thans 131 schepen, (zijnde één minder dan in liet vorige jaar waaronder 24 driemasten en 22 brikken. Antwerpen bezit thans 22 visohschuiten waarvan er ech- terdoor de hooge reglen op de visch slechts 9 bestendig in de vaart zijn. Ostende telt 109 nationale vischschuiten. De uitkomst dezer opgave geeft aanleiding lol het hetoog dat de wet omtrent de differentiële regten van 21 Junij 1844 haar doel geheel geinist heeft. Dat doel loch was om de eigen scheepvaart der Belgon en don ondernemingsgeest hunner handelaren aan te moedigen. MIDDELBURG den 10 Januarij. Heden nacht omstreeks 4 ure werden de inwoners dezer stad zeer verontrust, door het geroep van brand terwijl eenen rooden gloed in hét luchtruiiri aan de zuid westzijde der stad het ergste deed vreezen. De brand was uitgg- broken in eene roetsinelterij in de Lange Geere (kort hij de Bees tenmarkt) a/hier. De brandspuiten werden met den meest mogelijken en roemens- waardigen spoed aangebragt doch de brand deed zich weldra zoo hevig voor dat er aan het redden der smelterij niet te denken viel met alle ijver werkte men dan nu ook maar om de belendende gehou wen te beveiligen hetwelk Gode zij dank door de doelmatig aange wende middelen en ijver der spuitgasten volkomen mogt gelukken ;i terwijl men den brand spoedig geheel meester was. Het gebouw der i smelterij is geheel uitgebrand, en eene groote hoeveelheid roet aan vleeschhouwers én kaarsenmakers binnen deze stad toebehoorende is jl inedc verloren de oorzaak van den brand is niet bekend; persoon lijke ongelukken heeft men niet Ie betreuren. Wij achten ons ver- pligt hier nog allen lof toe (e brengen aan alle burgerlijke en militaire autoriteiten en vele particulieren die door hunne tegenwoordigheid de orde en rust volkomen handhaafden of door hunnen mede-arbei ding in het blusschen behulpzaam waren. YLISS1NGEN den 8 Januarij. Van goederhand vernemen wij dat bij zoo veto bewijzon van hclongMclling door II. M. onze ge- eerbiedigde koningin alom gegeven in liet lot der armen en lioogst- derzelver goedgunstige ondersteuning in de pogingen die lot leniging van hunnen kommer allerwegp worden aangewend ook door H. M. eene niet geringe bijdrage tot de verloting van vrouwelijke hand werken alhier is verleend geworden, bestaande in een zeer fraai en keurig béwerkt canapé-kussen hetwelk deze verloting den meeslen luister zal bijzettenkrachtig medewerken om de opbrengst tc ver- grooten en de liefde en dankbaarheid van V1 issings ingezetenen voor de persoon van H. M. niet weinig opwekken en vermeerderen. Wij meenen te mogen melden, dat eene stoomboot-dienst van Vlissingen op Duinkerken lol stand zal komen althans is het zeker dat aan z. exc. den minister van financien om de concessie daartoe is verzocht. Deze onderneming belooft voor Zeeland en de aangren zende gewesten uitbreiding van handel en vertieren is voor den Ipndbouw te beschouwen als van het grootste gewigt. 197"" KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Vijfde Klasse. 29"e Lijst Geene. 30"'° n.° 12611 een prijs van f 1000 en eene premie van f 40,000; n.° 12847 een prijs van f 1500; n.° 13425 een prijs van f 1000, - 31'1* n.° 7493 eene premie voor het laatste lot van f 5000. dt dvertentië n De Notaris M.' J. J. ERMERINS zal, Maandag den 19 Januarij 1846, 's morgens ten 10 ure op Mon-Plaisir onder Noordgouwepresenteren te verkoopen Twee bunders zeven jarig Esschen HAKHOUT, en eene partij DROOG-HOUT, be staande in Mustaard Blokkeelhout en Knodsen. De Hoog Wel-Gt'boren Heer Jonkh.' W. D. tik JONGE en de Heer C. van of, STOLPE Mz. als gemagtigden van de Erfgenamen van wijlen Mons. J. de YB1EZE zullen, op Dingsdag den 3 Februarrj 1846, 's namiddags om 2 ure, in het Dorpshuis te Bruinisse, ten overstaan van den Notaris J. M. BOUV1Nresiderende te Oosterland eerst in perceelen en daarna in massa in bet open baar en aan de meestbiedende presenteren te verkoopen Eene HOFSTEDE, beslaande in Woonhuis, Schuur en verdere Gebouwen, benevens eene groote partij Esschen, Olmen en andere extre zware BOOMEN, uitmuntend geschikt voor werkhoutstaande op gemelde Hofstede, gelegen onder de gemeente Bruinisse, aan den Straatweg van Zijp naar Zierikzeemet daarbij bohoorehdë' WEI- en ZAAILANDEN, BOOMGAARD en HOVENIERING, zamen groot 36 bunders 99 roeden 35 ellen - voorts een stuk DIJK tusscheu Oosterland en Bruinisse, en eindelijk 1 bunder 86 roeden 80 ellen WEILAND, gelegen onder Nieuwerkerk in Duivelandalles nader bij billenen omschreven. TK ZIEKtKZBE BIJ HE WEI). A. DB VOS EN ZOON STAUS DKOKK.EKS.

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 2