ZIE RIKZ EESCIÏE COURANT. N.o 4. A.° 1846. 13 JANUARIJ. DINGSDA6 Besturen en ji dm inis Ir at i n NATIONALE MILITIE. LlGTTNG VAN 1816. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Provincie Zeeland. Gezien de wetten en instruction op de ligting der Nationale Mi litie roepen hij deze op allo manspersonen zonder onderscheid, die in 182? geboren zijn en voor de lig ting van het jaar 1846 de eerste klasse moeten uitmaken om op Vrijdag don 2 January aanstaande cn volgende dagen, dès voormiddags van 10 tot 12ure, zich ter Ste delijke Secretarie voor de Nationale Militie te doen inschrijven tot den 20 dier maand als wanneer het Inschrijvings-Register provisio neel en op den 28 Januarij daaraanvolgende finaal zal worden ge sloten en levens ter hunner kennis te brengen alsook van ouders, voogden curators en regenten van publieke gestichten of andere in stellingen van weldadigheid die verantwoordelijk zijn voor eene be hoorlijke en tijdige inschrijving hunner kinderen pupillen of geadmi- nislreerden hetzij dezelve al of niet tegenwoordig zijn dat na de provisionele sluiting van liet Inschrijvtngs-Register de nalatigen nog zullen worden ingeschreven tot den 28 Januari] daaraanvolgende, maar alsdan wegens verzuim van geene aangifte voor den bepaalden weltelijken tijd te hebben gedaan verwpzen worden in eene geldboete van niet minder dan f 5 en niet te boven gaande de som van /"100, of, ingeval van onvermogen met eene gevangenis van vier dagen Rit Zes weiten Worden gestraft en dat na de finale sluiting geene inschrij ving meer wordt toegelaten zullende de nalatigen onmiddelijk daarna worden gearresteerd om zonder loting in dienst te worden gesteld onverminderd de betaling van het. duhbeld der vorengemelde boete en het ondergaan van de verdere strafbepalingen, die, ingevolge de wet op de nalatigen op de ouders Yoogden curators of regenten zullen worden toegepast. Dal de wettige woonplaats voor de inschrijving wordt^gehouden voor de ongehnwden de woonplaats hunner ouders en bij overlijden die van hunnen voogd of curator; voor de gehuwden de plaats alwaar zij hun bestaan hebben of op den 1 Januarij voor de personele be lasting zijn beschreven en voor de gealimenteorden of die in Gods huizen zijn opgevoed de plaats welke dc alimentatie bekostigen of waar de Godshuizen gelegen zijn. Dat een ieder, die zich ter inschrijving aangeeft, verzekerd moet zijn van zijnen ouderdom waartoe de gelegenheid is opengesteld ter Stedelijke Secretarievoor zoover zij in de Stad geboren zijn en dat de van elders geborenen verpligl zijn over te leggen een geboorte- extract. 'hetwelk op hunne aanvrage, vrij van zegel en leges aan hen zal worden afgegeven. Al verder worden opgeroepen allen die de vefeischten bezitten en genegen mogten zijn om als Vrijwilligers, in mindering van bet kon- lingent dezer Stad hij do Nationale Militie te dienen waartoe zij zich ter Stedelijke Secretarie belmoren aan Ie melden, gedurende de gcheele maand Januarij aanstaande; zullende aan eiken Vrijwilliger, na door den Militieraad in deze Provincie te zijn goedgekeurd eene premie vnp dertig gulden uit de Stedelijke kas worden ter hand ge steld tot welken vrijwilligen dienst worden toegelaten alle Ingeze tenen die op den 1 januarij aanslaande hun 19dc jaar zijn ingetreden en het 30stc niet hphhen volhragt, ten ware zij vroeger mogten ge diend hebben in Welk geval zij Tot den ouderdom van 35 jaren wor den toegelaten de lengte hebbende van 1 el 570 streep, en gedurende de laatste 15 maanden binnen de Stad woonachtig geweest. Éindelijk worden opgeroepen al de voor zichzelven dienende man schappen die in den loop van dit jaar overeenkomstig de bepalingen van art. 91 en 94 der wet van den 8 Januarij 1817 regt op vrij stelling hebben verkregen en mitsdien hun ontslag uit de dienst verlangen om de schriftelijke bewijzen daarvoor naar aanleiding van art. 21 der wet vóór den 5 Januarij aanslaande ter Stedelijke Secretarie over te brengen waartoe ook ouders voogden curators of gemagtigden van de belanghebbenden evenzeer als de manschappen zelve bevoegd zijn. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks binnen de Stad te doen gebruikelijk is benevens in de Stads-Cou- ranten worden geplaatst. Gedaan te Zierikzeeden 23 December 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vl. Ter ordonnantie van dezelve De Stads Secretaris, W. J. P. KROÉF. RANK VAN l E E N 1 N G. YERKOOPING aan de Rank van Leening te Zierikzee, op Woens dag den 21 Januarij 1846, van de openstaande PANDEN, verpand tot ultimo October 1844. Dingsdag namiddag van drie tol vier ure te bezien. Ni e u ws tijdingen. BE L G I E. BRUSSEL den 8 Januarij. Na het houden van een raad van ministers is eergisteren avond een courier naar het kasteel van Ardennes gezonden op hetwelk de koning zich thans bevindt cn is ook een ambtenaar van het departement van financiën derwaarts vertrokken. Men gist dat in genoemde vergadering zal zijn geraadpleegd over het besluit van de nederlandsche regering ten aanzien van de ver- hooging der regten op de belgisehe voortbrengseleneen besluit hetwelk hier te lande geenen geringen indruk maakt, en nog verder zal maken en even onverwacht is vernomen als een donderslag hij eene heldere en onbewolkte luchtvermits bijna al de voortbreng selen der fabrijk-nijverheid als ijzer, hoeden, katoen, linnen, laken steenkolen bouwsteenen papier zeep en wat meer met zooveel voordeel aan Nederland werd geleverd op het gevoeligst daardoor worden getroffen. De redenen welke de ncderlandscho regering tot dit besluit hebben geleiden welke door haar met waardigheid zijn ontwikkeld zijn het gesprek van den dag en zullen, voorzeker zoo in als builen de kamer der gedeputeerden welke over vijf dagen weder bijeenkomtaanleiding geven tot menigen woordenstrijd. Men schijnt in Antwerpen niet minder dan hier ter stede door dit besluit verrast en getroffen te zijn geworden. Men weet aldaar zeer wel dat de maatregelen waarover Nederland zich beklaagt grooten- deels alleen in het belang van die plaats en tegen het gevoelen vaa andere belanghebbenden zijn genomen en men ducht dan ook dat alsnu in geheel het land geen geringe kreet van misnoegen zal, opgaan. Men beschuldigt zelfs het nederlandsche bewind van on- mensrheiijkheid met juist in dit tijdsgewricht lot een maatregel te besluiten welke in Belgie velen die reeds zoo gedrukt zijn nog dieper in het ongeluk storten. Men vermaant de regering van niet te spoedig tot maatregelen van wedervergelding over te gaan tert einde daardoor de zaak niet nog meer te bederven en men vleit zich of schijnt zich te vleijen dat beide de partijen zich nog wel met elkander zullen kunnen verstaan. Den 10. De Moniteur behelst een koninklijk besluit van eer gisteren houdende dat uit overweging van het besluit van Z, M. den koning der Nederlanden, van den 5, betrekkelijk de verhooging der inkomende regten de koffij uit de nederlandsche koloniën afkomstig, en de tabak, hij den invoer in Belgie, voorloopig aan de algemeene regten bij het tarief bepaald worden onderworpen. Men schrijft uit Lnik dat de voornaamste industriëlen van da provincie door den gouverneur onmiddelijk zijn bijeengeroepen om over de tijdingen uit Holland te beraadslagen. Van dezen door het nederlandsche gouvernement genomen maatre gel kunnen wij een summier denkbeeld geven zegt een onzer dag bladen met te zeggen, dat do meeste regten op de, in het besluit vermelde artikelen verdubbeld, en dat zelfs andere, zoo als dat op hel gegoten ijzer, zesmaal verdubbeld zijn. Bij onderscheidene koninklijke besluiten zijn aan een 80tal plaltelands-gemeenten subsidiën van 1000 tot 4000 franken toege staan om die genieenten in het ondersteunen barer behoeftigen bij de tegenwoordige duurte van levensmiddelen te hulp te komen. t)e Monileur bevat de volgende opheldering van bet vroeger vermelde voorval op den weg naar het kasteel van Laeken Hunne Majesteiten op het paleis te Brussel later dan gewoonlijk vertoefd hebbende, was aan 4 onder-officieren der guides order gegeven om voor het doorrijden van Hunne Majesteiten den weg naar Laeken te onderkennen. »De onder-officieren zijn ten 9 ure vertrokken. Om voor het afschuwelijke weder te schuilen, plaatste een hunner zich aan den muur van het huis n.° 7t aan de kruising" van den spoorweg gelegen en door madame Niboul bewoond. Omstreeks half tien werd die dame, op het booren van een gelrappel van liet paard beducht dat boosdoeners gezind waren in hare woning te breken. Zij opende daarop het venster en loste onbeziens twee pistoolschoten naar buiten waarvan het eene bijkans den onder-officier getroffen had. Diens kameraden, de uitbarsting hoorende, spoedden zich onverwijld naar hem too, en allen beijverden zich om naar de oorzaak onderzoek te doen hetwelk vruchteloos bleef. «Hunne Majesteiten reden over dien weg om naar Laeken terug ta keeren een half uur daarna. De gemeentelijke overheid van Laeken heeft den volgenden dag na- sporingen gedaanen door het getuigenis van de dame Niboul het ge beurde vernomen waarvan wij dit verslag geven." NEDERLANDEN. 's GKAYENHAGE den 10 Januariji Ten1 gevolge van het den 5 dezer genomen koninklijk besluit, tot onvoorwaardelijke verhooging van regten op den in- en uitvoer van sommige artikelen zal da tweede kamer der stalen-gencraalnaar aanleiding van art. 2 der wet van 19 Junij 1845, betrekkelijk hel tarief, binnen 30 dagen na dagteekimirig van opgemeld" besluitmoeten worden bijeengeroe pen ten einde een wets-ontwerp te ontvangen, wegens de thans bij besluit genomene beschikkingen. Men zegt, dat er door de regering ook in onze oost-indischa bezittingen represaille-maatregelen zullen worden genomen tegen Belgie. Het Staatsblad n." 69 behelst een koninklijk besluit van den 9 Decemberhoudende aanvulling der bepalingen nopens de maat- Scbnppijen van levensverzekering en andere instellingen van dien aard. Het Staatsblad n." 2 bevat eeii koninklijk besluit van den 7 dezer houdende gelijkstelling van de schepen varende onder russischa vlag met die van do meest begunstigde vreemde natiën. Zoo men verneemt is de officier van justitie hij de arrondis- sements regtbank te Arnhem in hoöger beroep gekomen tegen de vrijspraak ten behoeve van den uitgever der Arnhemsche Courant uitgebragt. De hooge raad heeftbij arrest van den 6 dezereene voor

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1