ZIE MEZ EE SGHE VRIJDAG A." 1840. COURANT. 9 JANUARIJ. Besturen en A dmin istratiën. bekendmaking. Nieuwstijdingen. X. P" 3. - BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE ontvangen hebbende eene circulaire aanschrijving van Z. lïxc. den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie houdende aanbeveling van be hoedmiddelen bij het gebruik van inlandsche Poot-Aardappelen. Henben gemeend het daarbij medegedeelde gevoelen der Commissie van Landbouw in dit Gewestbetreffende deze belangrijke aangelegen- beid ter kennis te moeten brengen van het publiek «1.° Dat de inlandsche aardappelen, door de landlieden tot poters bestemd na alvorens, zonder aanbrenging van water, van aarde te zijn gezuiverd, zoo laat mogelijk moeten worden ingeklampt en gedekt; dat dezelve vooreerstzooveel mogelijk op zolders of andere luchtige plaat- spii bewaard en uiteengelegd moeten worden ten einde alle aansteking door aanraking, voor te komen en dat dezelve gedurig onderzocht, en de aardappelen welke al ware het slechts in geringe mate, bevonden worden aangestoken te zijn of waaromtrent bet twijfelachtig is of zulks al dan niet het geval is, uitgeschoten moeten worden. »2.° Dat tijdens de planting in hel voorjaar, de poters gedurende 2 a 3 uren in eene dunne pap bestaande, nit V, kalk en 1 3 zoutmoeten blijven liggen en na bet uitnemen met kalk bestrooid worden. »3.° Dal geen land waarop in dit jaar het bederf onder de aard appelen is waargenomen in het volgende voor de aardappelenteelt moet gebezigd worden dan nadat hetzelve alvorens behoorlijk geploegd of omgespit zal zijn en dat geene versohe mestspeciën op hetzelve aange- bragt moeten worden hebbende de ondervinding in Duilschland reeds vroeger geleerd "dal zulks de ziekte bevordert." Wonlende mitsdien-dun landbouwers ernstig aanbevolen om overeen komstig de hier gegevens wenken Ie handelenhetwelk wol ligt zal kunnen bijdragen dal bet misgewas van deze belangrijke aardvrucht zich niet in een volgend jaar herhnIe terwijl hun eindelijk nog wordt aangeraden, om eene meerdere breedte dan gewoonlijk met andere veldvruchten te bezetten en in hel bijzonder om Int vrijwaring tegen een mogelijk misgewas tusschen de aardappelen bootten of erwten te zaaijen hetwelk door vele deskundigen ten sterkste wordt aangeprezen. Zierihzeetien 7 Januarij 18.16. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROKF. De COMMISSIE voor de Onderlinge Waarborg-Vcreeniging wn Ar beiders en Werklieden Ie Zierihzee; Brengt bij deze ter kennis der belanghebbenden, dat met de uit- deelingen een aanvang zal worden gemaakt op Maamlag den 12 de zer, en dat alzoo de deelnemers worden verzocht, out zich, voorzien van hunne aa.nteekeningboekjes alsdan aan het Liefdadig Arrnen-Gesticht alhier te vervoegen, Ie welen: die wier hoekjes zijn genommerd van n.1 tot n.° 104 ten drie ure, en van n.° 105 tot 229 ten vier ure des namiddags. Gevende de Commissie echter aan alle zoodanige deelnemerswelke alsnog aan het werk zijn en hij tourheurten hij de van stadswege verordende werkzaamheden worden geplaatst,, in bedenking, om ge durende die weken, waarin zij daardoor eenige verdiensten hebben, nog niet over bet bun uit dit fonds toekomende te beschikken, doch die lot een later tijdperk te laten verblijven waarin zij meerdere be hoefte daaraan zullen hebben. Zierihzee, den 8 Januarij 1846. De Commissie voornoemd A. MOENS van BLOOIS Ter ordonnantie van dezelve 15. C. CAU. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 6 Januarij. Naar men verneemt, heeft Z. M. kwijtschelding van nog te onderganen straftijd verleend aan den persoon van Casper Sein, voormalig ambtenaar bij bet stedelijk bestuur van. Leiden die in 1839 was veroordeeld tot lOjarige tucht huisstraf en tepronkslelling. De Staals-Couranl van gisteren deelt mede een koninklijk be sluit van den 30 December II. inhoudende dat op het verzoek van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlandenile goedkeuring van Z. M. wordt verleend aan de oprigting van een Iioei- en Zeilgezelschap onder den titel van Nederlandsche Nachtcluben dat het Z. M. be haagd heeft beschermheer van dal genootschap te zijn en ten gevolge van dien de vergunning te verleenen om daaraan den titel van Koninklijke Nederlandsche Nachtclub, te geven. Uil ile goedgekeurde statuten blijkt onder anderon De Konink lijke Ncderbinrlscha Yacbtclub heeft ten doel: 1.° om den lust van hetgeen in betrekking met hot zeewezen staat op te wekken en aan te moedigen 2." om jongelieden van hunne jeugd af aan te ge wennen goed en handig met roei- en znilvaartuigen om te gaan het geen bevorderlijk kan wezen tot het vormen van goede zeelieden zoo voor oorlogs- als voor koopvaardijschepen; iels hetwelk in den tegenwoordige» tijd hoogst wenschelijk zou zijn en levens ook om in Nederland den bouw te bevorderen van goede roeivaartuigen zoo voor de rivieren en binnenwaters, als om in de opene zee deugdelijk gebruikt te kunnen worden. Hetzelfde doel beeft de club aangaande de zeilvaartuigen (wel ver staande zeilvaartuigen als kotters, schooners enz.), waarmede men ten minste gedurende de zomermaanden in de Noord-Zee en op de engelscbe kusten zou kunnen varen ter grootte van 5 ton en daarboven. Om bet hierboven vermelde doel te bereiken zal de Koninklijke Nederlandsche Yachtclub prijzen uitloven hetzij in geld of in eenig voorwerp van kunst, waarvoor eens, of zoo dikwijls de fondsen der Koninklijke Nederlandsche Yacbtclub het zullen toelaten, in bet jaar geroeid of gezeild zal worden. Een ^gedeelte ,der entrée-gelden ca jaarlijksche contribution der leden zal voor deze prijzen en andere kleine uitgaven besteed worden terwij! van bet overschietende geld een reservefonds zal worden opgerigt. De Slaats-Courant deelt heden een belangrijk koninklijk besluit van den 5 inedehoudende voorwaardelijke verhooging van regten op den in- en uitvoer van sommige artikelen. Na de mededeeling daarvan leest men in de Slaats-Courant eene redenering, welke als het ware tot toelichting van het besluit kaa strekken. Daaruit blijktdat de vrijgevigheid waardoor het neder landsche toltarief zich hoven dat van andere staten onderscheidt, door sommige regeringen niet naar waarde wordt geschat. Het meest is dit van toepassing op Belgie. Een aantal artikelen uit Nederland was bij den invoer in dat land, of hij den doorvoer naar Frankrijk aan hoogcre regten onderworpen. De meest omvatlende maatregel, in de helgischewetgeving opgenomen, was echter het beginsel der differentiële regten bij de wel van den 21 Juiij 1844 vastgesteld. De daartegen gerigte vertoogen hadden geen ander gevolg, dan dat gedurende 2 jaren 7 millinen ponden koiïij tegen een regt van 9,99 franken en eene hoeveelheid van 180,000 ponden tabak langs de Maas, tegen het minste regt, zouden toegelaten worden. Ook dit is echter weder verhoogd. Om alle welke redenen Nederland dus gegronde redenen had zich over de krenking zijner belangen ta beklagen. «Het is zoo, (aldus leest men in de Slaats-Courantalle maat regelen van represaille in zaken van den handel zijn wapenen die hem die ze aanwendt zeiven kwelsen kunnen en waarvan dus niet dan hij onvermijdelijke noodzakelijkheid gehruik gemaakt moet worden. «Maatregelen van dien aard kunnen eerst dan gebillijkt worden wanneer zij niet de uitvloeisels van harlslogt maar wanneer zij het werk van de rede en van bét bedaard overleg zijn en wanneer zij doelmatig gekozen en met den noodigen klem aangewend worden. »Be bepalingen van het koninklijk besluit, van den 5 Januarij 1846 zijn van algemeeno toepassing doch die staten met welke Nederland traktaten van handel en scheepvaart heeft gesloten zoowel als die welke de goederen uit Nederland aangebragt niet zwaarder heiasten dan dezelfde goederen welke uit andere landen worden aangevoerd worden niet aan dezelve onderworpen. «Zoo dus Belgie op dit oogenblik de eenige staat is, die daaraan onderworpen wordt heeft hot zulks aan zijne eigene wetgevin" te wijten doch het kan ook langs den weg der onderhandelingen0, de nadeelen trachten te onlgaan die zijne nijverheid en handel anders bedreigen'. Men mag zich vleijen dat de bereidvaardigheid die de nederlandsche regering betoont om tut eene schikking te geraken bet tot stand komen van een verdrag dat voor de stoffelijke belan gen der beide staten zoo wenschelijk mag worden beschouwd aan merkelijk zal bevorderen." (Bij art. 3 van bovengenoemd besluit worden de uitvoerregten van de volgende goederen verhoogd tot op het nevens elk derzelve uitge drukt bedrag, wanneer zij worden uitgevoerd naar landen, waar da uitvoer van gelijksoortige goederen verboden is: aardappelen f 4 het mud gierst f 25 de 100 pond boonen erwten en linzen /^OOhet last meel f 20 de 100 pond tarwe en gepelde spelt 6 het mud rogge 5 het mud garst f 4 het mud haver en ongepelde spelt f 4 hel mud.) Het provinciaal gereglshof van Zuid-Holland bevestigende een vonnis der regtbank te Gorinchem beeft dezer dagen beslist", dat hij die voorzien is van een rijks pensioen en bedelende gevonden wordt' met kan beschouwd worden als landlooper, omdat een zoodanig pen sioen als een middel van bestaan moet worden aangezien terwijl de wet tot de kwalificatie van landlooper vordert het niet hebben van eenig middel van bestaan. Den 7. De arrond.-regtbank te Arnhem heeft gisteren den uil gever lier Arnhcmsche Courant vrijgesproken van de legen denzelven in geleverde klagt van smaad en hoon tegen den koning. De regtbank heeft beslist, dat in het geïncrimineerde artikel van den persoon des koning* niet dan met den meesten eerbied gesproken wordt dat de schrijver van dat artikel den heer van Hall voor den steller der troonrede houdten dien heer telkens ais zoodanig aanspreekt, en dat er dus van smaad eu hoon noch tegen den koning, als individu noch tegen deszelfs waar digheid of gezag iels gezegd is geworden, dat Z. M. aan de minachting der burgers kon blootstellen. - Men verwacht dat het publiek ministerio van dit vonnis in hooger beroep zal komen. GEMENGDE BINNEN- EN UUITENLANDSCHE BERIGTEN. Gedurende het jaar 1845 zijn op den ijzeren spoorweg tusschen Am sterdam en 'sHage vervoerd 626,316 reizigers, en heeft de opbrengst be dragen f 643,985.58 bet vorige jaar bedroog bet getal reizigers 632,568 en de opbrengst f 589,230,42. Te -Rotterdam zijn in hel jaar 1845 geboren 1602 zonen en 1529 dochters, te zamen 3131 overleden 2586 personen huwelijken 697, en echtscheidingen 9. Te Amsterdam zijn in het afgeloopen jaar 3 personen overleden van 109 jaren en daarbo-

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1