ZIERI&ZEESCHE DINGSDAG hoó. A.° 1846. COURANT. 6 JANUARIJ. Besturen en Administration. Nieuwslij dingen naar Batavia jleggers begre ironder 58 val fï.o 2. tee gearriveer va en 62 va schepen, d een gedeelt uil. Van he t Vrouw Gelia k Hendrik aa, t water en dc< f DEPARTEMENT VAN FINANCIËN. Geldelijk Beheer van de Groote Wegen enz PROVINCIE ZEELAND. arrondissements-directie te middelburg. VERPACHTING van TOLLEN. Op onderstaande dagendes voormiddags ten 10 ure, zal door de Ontvangers der Registratie, heiast met Domein-beheerte Middel burg en Tholen, en door den Ontvanger der Domeinen te Sas-van- Gental of niet in het bijzijn van den Arrondissements-Directeur der Indirecte Belastingen te Middelburgrespectivelijk worden over- gegaan tot de openbare Verpachting, bij opbod, van de TOLLEN op 's RIJKS GROOTE WEGEN, onder ieders ressort, te weten: Te Middelburg op Maandag den 12 Januarij 1846, in het Nederlandsch Logement in de Abdijten overstaan van den Notaris D. J. van der Horst Serlé. Te Tholen op Maandag den 19 Januarij 1846, in het Logement het Hof vnn Holland, ten overstaan van den Notaris W. J. van Voorst Catshoek. Te Sas-van-Gen t op Maandag den 26 Januarij 1846, in het Logement hetWapen van Zeeland, ten overstaan van den Notaris C. E. Vermandel. De Verpachting zal geschieden voor den tijd van drie achtereen volgende jaren, in te gaan den 1 April 1846. De algenfeene en bijzondere voorwaarden van verpachtingbene vens het Koninklijk Besluit van den 29 October 1833, Staatsblad n.° 59), liggen ter lezing ten Raadhuizc der Steden Middelburg Tholen, Sas-van-GentSluis en Ooslburgalsmede ten kantore van /den Arrondissements-Directeur, van de Ontvangers en van de No tarissen voornoemden verder op de gebruikelijke plaatsen. Middelburg, den 22 December 1845. De Arrondissements-Directeur der Indirecte Belastingen te Middelburg. VAN TEYLINGEN. NA TI ON A LE MILITIE. l1gting van 1846. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Provincie Zeeland. Gezien de wetten en instructiën op de ligting der Nationale Mi litie roepen bij deze op alle manspersonen zonder onderscheid die in 1827 geboren zijn en voor de ligting van het jaar 1846 de eerste klasse moeten uilmaken om op Vrijdag den 2 Januarij aanstaande en volgende dagen, des voormiddags van 10 lot 12 ure zich ter Ste delijke Secretarie voor de Nationale Militie te doen inschrijven tot den 20 dier maand, als wanneer het Inschrijvings-Register provisio neel en op den 28 Januarij daaraanvolgende finaal zal worden ge sloten en tevens tér hunner kennis te brengen, alsook van ouders, voogden curators en regenten van publieke gestichten of andere in stellingen. van weldadigheid, die verantwoordelijk zijn voor eene her-, boorlijke en tijdige inschrijving hunner kinderen pupillen of geadmi- nistreerden hetzij dezelve al of niet tegenwoordig zijn, dat na de provisionele sluiting van het Inschrijvings-Register de nalatigen nog zullen worden ingeschreven tot den 28 Januarij daaraanvolgende maar alsdan wegens verzuim van geene aangifte voor den bepaalden wetlelijketi tijd te hebben gedaan, verwezen worden in eene geldboete van niet mirider dan f 5 en niet te boven gaande de som van f 100, of, ingeval van onvermogen met eene gevangenis van vier dagen tot zes weken worden gestraft en dat na de finale sluiting geene inschrij ving meer wordt toegelaten zullende de nalatigen onmiddelijk daarna worden gearresteerd om zonder loting in dienst te worden gesteld onverminderd de betaling van het dubbeld der vorengenielde hoeta en het ondergaan van de verdere strafbepalingen, die, ingevolge de "Wet op de nalatigen op de ouders voogden curators of regenten zullen worden toegepast. Dat do wettige woonplaats voor do inschrijving wordt gehouden voor de ongehuwden de woonplaats hunner ouders en bij overlijden die van hunnen voogd of curator; voor de gehuwden de plaats alwaar zij hun beslaan hebben of op den 1 Januarij voor de personele be lasting zijn beschreven, en voor de gealimenleerden of die in Gods huizen zijn opgevoed de plaats welke de alimentatie bekostigen of waar de Godsbuizen gelegen zijn. Dat een ieder, die zich Ier inschrijving aangeeft, verzekerd moet zijn van zijnen ouderdom, waartoe do gelegenheid is opengesteld ter Stedelijke Secretarie, voor zoover zij in de Stad geboren zijn en ,'ïil de van elders geborenen verpligt zijn over te leggen een geboorlg- -xtract, hetwelk op hunne aanvrage, vrij van zegel en leges aan yCn zal worden afgegeven. Al verder worden opgeroepen allen die de vereischten bezitten en genegen mogten zijn om als Vrijwilligers in mindering van het kon- tingent dezer Stad hij de Nationale Militie te dienen, waartoe zij zich ter Stedelijke Secretarie behooren aan Ie melden gedurende de geheele maand Januarij aanstaande; zullende aan eiken Vrijwilliger, na door den Militieraad in deze Provincie te zijn goedgekeurd, eene premie van dertig gulden uit de Stedelijke kas worden ter hand ge steld tot welkpn vrijwilligen dienst worden toegelaten alle Ingeze tenen die op den 1 Januarij aanstaande hun 19ae jaar zijn ingetreden en het 30'" niet hebben volbragt, ten ware zij vroeger mogten ge diend hebben, in welk geval zij lot den ouderdom van -35 jaren wor den toegelaten de lengte hebbende van 1 el 570 streepen gedurende de laatste 15 maanden binnen de Stad woonachtig geweest. Eindelijk worden opgeroepen al de voor zichzelven dienende man schappen die in den loop van dit jaar overeenkomstig de bepalingen van art. 91 en 94 der wet van den 8 Januarij 1817 regt op vrij stelling hebben verkregen en mitsdien hun ontslag uit de dienst verlangen om do schriftelijke bewijzen daarvoor naar aanleiding van art. 21 der wet vóór den 5 Januarij aanslaande ter Stedelijke Secretarie over te brengen waartoe ook ouders voogden curators of getnagligden van de belanghebbenden evenzeer als de manschappen zelve bevoegd zijn. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks binnen de Stad te doen gebruikelijk is benevens in de Stads-Cou- rantrn worden geplaatst. Gedaan te Zierikzeeden 23 December 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, et., Ter ordonnantie van dezelve, De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. Achtervolgens .art. 3 van Zijner Majesleit's besluit van den 6 Januarij 1831 n.° 68, (Staatsblad n.° 2,) heeft Zijne Excellentie do heer Minister van Financiën, bij resolutie Van den 2 dezer maand, bepaald de prijzen hel opgeld daaronder begrepen waarvoor de col lecteurs splitters en dehitanten der Koninklijke Nederlandsche Loterij de loten en gedeelten van dien, voor de vierde week der trekking van de laatste klasse der 197°la Loterij, zullen mogen uitgeven, te weten Bij verkoop Geheele loten f 82,00 Halve a - 41,00 Vijfde - 16,40 Tiende - 8,20 Twintigste» - 4,10 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerddat bij voor noemd artikel van Zijner MajesteitVbesluil uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de collecteurs, splitte,rs en dehitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling Ie regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierikzee, den 5 Januarij 1846. Voor den Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland, De Burgemeester der Stad Zierikzee, DE CKANE. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 3 Januarij. Bij koninklijk besluit zijn dezer dagen eenige algemeene voorzieningen gearresteerd met betrekking Lot de uit te geven muntbiljetten. Vooreerst zullen van dezelve in omloop komen biljetten van ƒ500, ƒ100, ƒ20 en ƒ5. Zij hebben het formaat der bankbiljetten en zijn naar gelang der sommen in onderscheidene kleuren gedrukt. Zij dragen bet nederlandsche wapen den stempel der nederlandsche bonken de naamteekening van den minister van financiën. De agent van het ministerie van financiën de staatsraad van Iddelcingc, is meer bijzonder met de contróle der biljetten belast. Ten gevolge der menigvuldige regens zijn de bovenrivieren in Duilschland Belgie enz. meest allo builen bare oevers getreden. Dien tengevolge is de algemeene rivier-correspondentie langs onze rivieren ingesteld terwijl de dijks-fiesturen uitgenoodigd zijn geworden, om ingevolge de bestaande verordeningen de dijkwachten te doen betrekken. Bij Grave stondden 3 dezer het water op den steenweg ter boogta van 1 el 1 palm 4 duim. Men meldt uit 's Hertogenbosch van den 31 DecemberNopens het doorbreken van den ringdijk welke het kamp in de Cromvoirtscho beide tegen bet water beschutte, en van welks bezwijking aan bet Handelsblad van gisteren (30 dezer) een zoo somber tafereel is opge zonden kunnen wij melden dat wel is waar die dijk doorgebroken is inaar dat in tijds hulpdijken zijn gelegd en dat van het staken der werkzaamheden aldaar nog hoegenaamd geene spraak is. Zulke hoogst verontrustende berigten moesten niet zoo voorbarig verspreid worden bet zou trouwens voor onze provincie en vooral voor deze hoofdstad en omstreken eene zeer bedenkelijke omstandigheid zijn indien in dezen lijd 600 werklieden zonder arbeid en dus zonder verdienste geraakten. Men meldt uil Leeuwarden van den 31 December Wij vernemen dat er in de provincie cn elders verschillende en gelijk meestal, zeer oyerdrevene geruchten in omloop zijn omtrent oproerige bewegingen die in de grietenij Dantumadeel zouden hebben plaats gehad en ten einde diezooveel mogelijkvoor zooverre ze met de waarheid in strijd zijn tegen te spreken zij hier kortelijk het gebeurde medege deeld Eenige tot heden nog niet herkende mannen hebben in den avond van den 24 dezer ziclt hegevën naar het huis van den heer grietman van Dantumadeel te Danlumavvoude en aldaar onder velerlei bedreigingen, hij gescbrifte binnen eén zeer kort tijdsbestek de uit gifte gevorderd van 100 gulden, en toen daaraan niet dadelijk werd

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1