ZIERIKZEESCHE COURA VRIJDAG 2 JANUARÏJ. Besturen en Administration. bekendmaking. Nieuwstijding en. 1. .«ft GELE^ OPROEPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE roepen bij deze op alle Ingezetenen of derzelver wettige Erfgenamen welke ten jare 1819 hebben zamengewerkt lot daarstelling van een plan tot behoud en beheer van hel hier beslaande Fonds van Kazer nering ten einde op Woensdag den 7 January eerstkomende des middags 12 ure zich te willen doen vinden in de Raadzaal op het Stadhuisten einde gezamentlijk over te gaan tot het benoemen eener nieuwe Commissie van beheer uit hun midden en om nopens de verdere belangen van dat Fonds zoodanige besluiten te nemen als men in het algemeen belang zal dienstig en nuttig oordeelen. Zierikzeeden 23 December 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CR ANE r.t. Ter ordonnantie. De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE verwittigen de daarbij belanghebbende (abrijkanten en handelaars in maten en gewigten dat, ingevolge magliging des Kotiings de nieuw vervaardigde en reeds geijkte maten en gewigten welke in de winkels en magazijnen der fabrijkanten en handelaars in maten en gewigten onverkocht en blijkbaar ongebruikt mogten voorhanden zijn voortaan kosteloos op nieuw nagezien en naauwkeurig bevonden zijnde den jaarlijkschen herijk zullen mogen ondergaan door den Arrondissements ijker die dezelve voor het eerst geijkt heeft of wel door zijnen opvolger met bepaling nogtans dat die maten en gewigten gedurende de eerste dagen der maand Januarij van elk jaar en wel uiterlijk vóór den 15 dier maand ter herijk zullen moeten worden aangeboden. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzee, den 30 December 1845. Rurgemeesler en Weihouders voornoemd DE CRANE vi., Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. NEDERLANDEN. 's GRAVEN!!AGE den 31 December. Bij besluit van Zijne Ma jesteit is benoemd tot officier van gezondheid der 3''° klasse hij de landmagt, den bezoldigden kweekeling der lsle klasse W. C.J. van der Grijp, van 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen. Het Weekblad van het Regt bevat een zeer belangrijk vonnis van het kantongeregt te 's Gravenhage dd. 17 Nov. II., in zake van zekere weduwe, voor zichzelve en q. q. tegen een begrafenisfonds hier ter stede gevestigd en tegen den directeur van dat fonds. Het gold in deze- de vraag of de directie van een zoodanig fonds per se gehouden is zelve naar den a! or niet ziekelijken toestand van nieuw ingeschreven leden in dat fonds onderzoek te doen wanneer bet beding der aanneming luidt «dat geene ziekelijko leden zich zullen mogen laten inschrijven, en dat, bij ontdekking, alle aanspraak voor hen zal verloren zijn en de zoodanigen dadelijk zullen worden gefoijeerd." De kantonregter heeft geoordeeld dat, hoezeer deze verpligting nopens zulk een onderzoek door genoemde directie niet in dal beding vermeld zij, zulk eene verpligting echter in den aard der zaak ligt, nademaal toch het verbod, aan een ziekelijk persoon gegeven om zich te laten inschrijven van zelf in zich bevat het verbod aan de directie om een ziekelijk persoon aan te nemen immers dat het geenszins is aannemelijk dat het der directie zoude vrijstaan, ziekelijke leden in te schrijven en van hen de contributie te ontvangen hun leven lang gedurende enz. Op deze gronden is de vordering der eischeresse toegewezen en de ge daagde (het fonds) veroordeeld lot uitbetaling der geëischle som met de interessen sedert den dag der dagvaarding en ten aanzien van den an- deren gedaagde (den directeur), volgens het geëischleverklaard.dat hij in zijne eigene goederen aansprakelijk is voor de executie dezer ver- oordeelingten zij hij mogt aantoonen voldoende goederen van het door hem beheerde fonds, om de gemelde veroordeeling té verhalen of wel mogt aantoonen dat het fonds voormeld daartoe geene genoegzame goederen bezit. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHÈ BERIGTEN. In het koningrijk Hanover is een zoo groote overvloed van godgeleer den dat de studenten der theologie te Götlingen eene vereeniging tot stand gebragt hebben ter bevordering van overi'ogtenvan banoversche candidate» naar Amerika. Aan dit genootschap hebben zich ook de banoversche studenten te Halleen op andere duitsche akademiën aan gesloten. Men wil dat te Berlijn zich reeds meer dan 10,000 per sonen bij de vereeniging ter verhuizing naar 'de Mosquitoküst aangemeld hebben en dat zich onder dezelve vooral vele herbergiers bevinden dia het herbergierschap met den landbouw willen verwisselen.- Brieven uit Kopenhagen melden dat de koning van Denemarken sedert eenige weken door aanvallen van beroerte is getroffen welke, naar men zegt, hunne aanleiding in zedelijke oorzaken hebben.Dezelfde brieven spreken van eene tweede echtscheiding en een derde huwelijk van den kroon prinsvan Denemarken. Deze gebeurtenis, welke het land hoeft verlangd vindt echter bij de koninklijke familie veel tegenkanting. In de wa teren van Gibraltar heeft er verschrikkelijk weder gewoed. Op den 10 December was Ceuta reeds acht dagen zonder communicatie met het schier-eiland. Geen vaartuig waagde het in zee te steken. Te Algesiras had men het verlies van 7 schepen onder anderen van eene brik en een fregat, vernomen. Volgens berigten uit Reikjavig, op IJsland van den 29 October was de Hekla na eene korte staking op nieuw aan het vuurspuwon gegaan, doch voorzoo ver men weet, zonder eeniga rampen ie veroorzaken. De stoomboot Princess Alice is den 23 De cember. hij het binnenkomen, tegen hel havenhoofd van Ostende gedre ven. De daardoor veroorzaakte schade wordt op 100,000 francs geschat en verscheiden personen zouden daarbij het leven verloren heb ben. Door de vrëesselijke stormen uit het noord-westen en noord oosten die gedurende de vorige week gewoed hebben is op vele punten der engelsche kust grooto schade aangerigt. Reeds is het verlies van meer dan 30 schepen bekend. De raadkamer der arrondissemenls- regtbank te 's Hage heeft geene termen gevonden om het hevel tot voor- loopige aanhouding, uitgevaardigd legen den winkelier Nelclczijn zoon én zijne nicht, te bekrachtigen, zoodat zij in vrijheid zijn gesteld. De heer Peel heeft het engelsch bewind weder opgeval, en bijna al zijne vorige amhgenooten blijven niet hem in het ministerie. üesterrekun- digen te Berlijn en in andere duitsche plaatsen houden zich met na dere waarnemingen bezig omtrent de veronderstelde ontdekking eener nieuwe planeet, in het sterrebeeld van den Stier, op geen groolen af stand van de planeet Vesta. Dc toestand der Franscben in Algeria wordt niet beter. LI. woensdagavond is op de patrouille, welke den weg verkende, dien de koning van BelgienaorLaeken terugkeerende volgen moestmet scherp geschoten zonder dat men den dader heeft kunnen ontdekken. Volgens berigten van Java, scheen de koffij- oogst nog ongunstiger te zullen uitvallen dan men had vermoed. Daarin wordt eer.e minderheid te gemoot gezien van 345,000 pikols. Ta Amsterdam zijn in de registers van den burgerlijken stand gedurende bel jaar 1845, ingeschreven geboren 3937 zoons en 3842 dochters, te zamen 7779; overleden 7082; huwelijken 2035; echtscheidingen 24 (in het vorige jaar 14). Volgens do officiële opgave wegens den staat der nederlandsche rivieren waren dezelve op den 30 December jl. overal sterk wassende; hij Grave stond het water reeds op den steenweg ter hoogte van 6 duim. Nopens den diefstal te Rotiérdam van CO halen koffijverneemt men van daar nog de volgende nadere ten juiste bijzonderheden In den avond van den 25 December tusschen 5 en 0 ure hebben twee per sonen waarvan een Rol genaamd is, in de Nicuwehaven eene boot gestolen waarmede zij naar hel AlWasserdamsehe veerhuis zijn gevaren. Aldaar aangekomen hebben zij een keldérwind ingeladen en zijn toen naar de Scheepmakershaven gevaren waar zij eene ijzer-aak, tóebëhooiënde aan den heer burgemeester F. Hoffmann, hebben losgemaakt. Met déze zijn'zij gevaren naar een pond, genaamd Dun- lop behoorende aan de Nederlandsche ffandel-Maalschappij. Hier be proefden zij in het pakhuis n.° 1 in te breken, doch dit niet willende gelukken begaven zij zich naar het pakhuis n.° 4. Daar hebben zij met het gestolene werktuig ijzeren hdotnen krom gebogen en de deur geheel en al uit elkander gewérkt. Dit stelde hen in de gelegenheid om niet minder dan 66 balen koffij uit dal pakhuis in de aak Ie brengen. Zoo dra zij deze hoeveelheid hadden geroofd ..zijn.zij naar de Glashaven ge varen, waar Rol dé aak verliet; terwijl de schippersknecht Driehuizen in dezelve stapte. Rol sprak afaan het schip te zullen komen waar de halen moesten worden ingeladen. Weinige oogenblikkeu na het ver trekken van Roloverviel de waakzame policie die in twee sloepen ge posteerd was onder de leiding van den policie-conuriissaris, den heer Janssens en den heer Rietveldde aak gelastende de overige manschap pen stil hunnen koers te vervolgen welke bleek naar de Leuvehaven la zijn. Bijna aan het einde derzelve gekomen wist men Bol op eene listige wijze weder in de aak té lókken onmiddelijk daarop werd hij gevat, van welke gelegenheid de andere schuldige gebruik maakte om iii bet water Ie springen en te ontsnappen. Alsnu voer men naar do Maas, waar schipper Schouten, van Yianen met zijn vaartuig over het 'NicuWewerk lagen' zich gereed heildom tie gestolen goederen in te nemen» Ook deze is in verzekerde bewaring genomen. Laatstleden" Zrtturdsg avond omstreeks 8'/. ure ontstond er brand even huilen hel dorp Bcrkel (het laatste hois aan den weg naar Pijnacker) in Zuid-Holland in een hooiberg welke benevens ile daarbij staande boerenwoning eneen schuurtje, de prooi der vlammen is geworden. Eenige oogonblikken voor het uitbarsten van den brand was een man niet een hondenwagen vonrhijgereden en had men gezien dat hij eene pijp of sigaar aanstak. Niet onmogelijk ofschoon ook niet bewezen is itel dat een daaruit gevlogen vonk, door den feilen wind aangeblazen, den brand veroorzaakt heeft. Uit Hattcm melilt men van den 29 December. In den morgen van den 27 is eene schuit toehchoorende aan den veerman van bet zooge-

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1