Zeetijdingen. A dvertentiën. eene bijzonderheid verhaalt men dat een onzer vermogendste landge- noöten eene som van nagenoeg honderd duizend gave gerande oude guldens bij de tied, bank tegen andere nederl. munt heeft doen in wisselen waardoor aan de schatkist een niet onaanzienlijk voordeel zoude zijn geschonken. De Staatscourant bevat een koninklijk besluit van den 27 No vember jt.waarin, onder anderen, bepaald wordt, dat, om het doen aanteekenen van de brieven met geldswaarde, die naar het bin nenland met de post verzonden worden te bevorderen van af 1 Januarij aanstaande een vast aanteekengeld ten bedrage van tien rents voor eiken brief of paketouverschillig wat bet gewigtof welke de plaats van beslemming zij, betaald moet worden, onverminderd het gewone briefport. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. De bevolking van Pruissen bedroeg in het jaar 1843 7,721,038 per sonen van het mannelijk en 7,730,727 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 15,471,765. Hieronder waren 9,428,911 Protestanten, 5,820,123 Roomsch-Katholijken 1879 grieksche Christenen, 14,313 Mennoniten, 127,893 Joden met en 78,636 zonder staats-burgerlijke Tegten 10 Mohamedanen. In de laatste dagen is de aankomst der spoortreinen zoo te 's Hage als to Amsterdam en aan de tusscbenliggende stations herhaaldelijk weder aanmerkelijk vertraagd ten gevolge van ontstane gebreken aan de locomotieven. De reizigers hebben daarbij behalve bel oponthoud geen letsel bekomen. De aanneming der ver grooting van de Koomsch-Katholijke kerk in de Bakkersteeg te Leiden door den timmerman van der Linden, voor 17800 is, bij ontstentenis Van borgen niet goedgekeurd en thans onder nadere approbatietoe- gewezen aan den timmerman Sammels aldaar voor f 19,400. De kamer der belgische representanten heeft zich eenige dagen met de be grooting der wegen en middelen bezig gehouden waarbij vooral ter sprake is gekomen om spoedig hulp te verschaffen aan de ellende wélke in geheel Belgie en vooral in Vlaanderen heerschtten gevolge van den slechten oogst. In den ochtend van den 23 dezer werd te Meppel brand ontdekt in de woning van den grutter Nijenliuis. De brand nam zoo snel toe, dat in korten tijd de geheele grulterij benevens het zich daarin bevindend hooi1 paard en 4 koeijen eene prooi der vlammen werd. Door met spoed aangebragte bluschmiddelen is het belendend buis aan het dreigend gevaar ontrukt. Het stedelijk bestuur te's Hage heeft het personeel der policie-agenten in de residentie op 20 gebragt. Te Botterdam zalmet 1Januarij aanstaandeeen nieuw reglement op de organisatie van het policiewezen in werking komen en eene ruime uitbreiding, vooral wat de nachtwacht betreftaan hetzelve gegeven worden. Men verzekerde, dat het aantal der nachtwachten en agenten van policie vermeerderd en dat er eenige inspecteurs van policie aangesteld zullen warden. Het aantal studenten aan de boogeschool te Gronin gen is thans 259. Te Zulphen zijn onlangs 2 melkkoeijen aan ontste king der milt of het miltvuur gestorven. Te Nijmegen beeft zich we der een dolle hond vertoond die verscheidene personen' en huisdieren heeft gebeten. Uit Koningsbergen zijn bedroevende beriglen ontvan gen. Bij bet plotseling opkomen van eenen zuid-westen storm, vergezeld van dikke sneeuwbevonden zich op den 15 dezer 6 vischschuileri uit Gross-Knhren met 31 man in zee. Twee schuiten met 10 man ontvlo den tijdig het gevaar en kwamen half bevroren des avonds té huis.; maar de 4 andere schuilen die verder in zee waren gegaan verongelukten en 21 mensehen vonden hun graf in de baren. De rivieren zijn daar meë- rendeels toegevroren. Het amerikaansche driemastschip Probus is j met 173 landverhuizers, van Antwerpen naar New-York vertrokken. - In den morgen van deri 15; dezer werd de Newa vóór Petersburg, over het ijs door voetgangers gepasseerd. Ten.gevolge der laatste stormen verneemt men hij voortduring vele ongelukken. Zoo i?onder an deren hij 's Bosch den 22 dezer een veerschuit omgeslagen waarin zich 8 personen bevonden waarvan 3 verdronken zijn en. is bij Nijmegen mede dien dag, eene schuit met 5 personen omgeslagen., ten gevolge waarvan eene vrouw is-omgekomen. Uit 'sHage schrijft men van den 25 dezer: Heden namiddag zijn onder de, puinhoopen van het in de Spui straat afgebrande huis, in den jammerlijksten staat opgedolven de overblijfselen van twee der ongelukkig omgekomen personen. Zij zijn dadelijk in tegenwoordigheid van den officier van justitie, dëri beer m.7 Ahcfie, den regter-commissaris m.7 Canneman, de eommis- sarrissen van policie de beeren Ravesleijn en Waldeck, in de daartoe bereids in gereedheid gehragte doodkisten geplaatst. Morgen zullen dé nasporingen naar de overblijfselen van het derde lijk worden voort gezet. De treurige taak van deze opgraving uit de puinhoopen is gedurende de twee vorige dagenonder loezigt van de daartoe bevoegde overheden, met de grootste bedachtzaamheid én zorg, ver ligt geworden. Onder de kostbare voorwerpen die bij dezen brand zijn vernield geworden behoort ook eene zeer belangrijke verzameling van gé- schilderde portretten en van een aantal papieren der admiralen Evcrt- sen. De echtgenoot van mevrouw de douairière van Harénóarspel Eckhardt stamde, namelijk, door de vrouwelijke linie, van den be roemden zeeheld Jan Evertsen af, van wien de genoemde portretten en papteren tot hem gekomen waren. Bij het zware verlies, bet- welk de geschiedenis van ons zeewezen in hel vorige jaar, bij den brand rn het departement van marine heeft geleden, is dit nieuwe verlies dnbbel te betreuren. -- Nopens dé arrestatiën die er hebben plaats gehad, en de ijver die ook voortdurend betoond wordtom de waarheid van het ge- beurde met eenige juistheid te kunnen bepalen, zal men de redenen - beseffen welke voorloopig het stilzwijgen deswege rn acht doen ne men tot dat de loop der zaken verder zal gevorderd zijn. De in de vlammen omgekomenen zijn moederzoon en dochter. Het bovenhuis van den heer Nelck werd namelijk bewoond door mevr. de douairière Eckharl, twee dochters en een zoon geëm ployeerde bij het departement van financiën. Eene der dochters de vensterramen niet kunnende opschuiven verbrijzelde in het uiterste van het gevaar een paar ruiten werd van de straal ontdekt en gelukkig doer den heer Salmon, een der overburen gered. Men meldt uit Botterdam van den 26 dezerHeden is het door ie waakzaamheid en den ijver der policie alhier gelukt eenige per- soBen meester te worden welke zich in den verloopen nacht schuldig hadden gemaakt aan bet stelen van 66 balen koffij uit bet pand Dunlop, in de Boompjes, aehter uitkomende in de Scheepsmakers- haven in vrelke haven zij zich van eene aak hadden weten meester 1c makenwaarin zij na hel pand door middel van een kelderwind binnengekomen te zijn het gestolene hadden geladen. Te belang rijker moet deze arrestatie geacht worden dewijl van tijd tot tijd hier en daar soortgelijke diefstallen hadden plaats gegrepen zonder dat het gelukt was de daders te ontdekken. Sedert eenigen tijd liep er te Berlijn bet zonderling geruchtdat zich daar een oostenrijksch meisje bevond, uit welks rug een ander menschelijk wezen ware uitgewassen. Professor Die (jen bach heeft nu, voor eenige dagen dit meisje onderzocht en aan zijne vrienden ver zekerd dat hij nooit een zeldzamer natuurspel gezien had. Het ge rucht wordt in zoo verre door professor Die/fenbach gewijzigd dat er aan den benedenrug van het 14jarig en overigens geheel gezond meisje, een mannenbeen met den voel uitgewassen is. Het been heeft,'namelijk sterkere spieren dan dit gewoonlijk bij vrouwen- beenen het geval is. Na naauwkeurig onderzoek sloeg Dieffenbach den vader van het meisje voor, het been af te zetten; deze echter, die met het meisje rondreist en wiens bron van bestaan het gezegdè natuurspel schijnt te zijn wilde niets hiervan weten. M1DDELBUBG den 26 December. Men verneemtdat de binnen deze stad residerende hooge ambtenaren en collegiën onderling over eengekomen zijn om even gelijk in andere sleden plaats heeftvoor het vervolg, te beginnen niet den 1 Januarij aanstaande, geone zoo genaamde nieuwjaarskaartjes, te brengen of terug te zenden. Den 23 dezer beeft de uitgeefster der Vlissingsche Courant voor den heer regter-commi3saris te Middelburg een eerste verhoor onder gaan over het in die courant geplaatst artikelEen woord aan allen die hun vaderland liefhebben. Op haar verzoek is aan de uitgeefster een termijn van 8 dagen toegestaan om zich te beraden of zij zich— zelve voor dat artikel verantwoordelijk kan stellen dan den schrijver daarvan noemen wil. Genoemde courant deelt, in haar nommer van den 24 dezer, het besluit der arrondissements regtbank te Middelburg mede waarbij, tegen genoemde uitgeefster regtsingang, met bevei tot dagvaarding in persoon, is verleend. Wij nemen daaruit de volgende zinsneden over Aangezien in het overgelegde nommer 138 der Vlissingsche Courant van den 17 November dezes jaarsgedrukt en uitgegeven en alzoo openbaar verspreid door de beklaagdein een artikel tot opschrift hebbende Een wöord aan allen die hun vaderland liefhebbenen welk artikel is onderteekend met de letter X voorkomt de zinsnede «Maar Wat zoude de natie nog van eene kamer verwachtenwier «meeste leden steeds toonen dat het hun slechts om een doel te doen «is en dat doel is geld die zich niet beschouwen daar geplaatst te «zijn orn de natie lot een bolwerk te verstrekken maar in het lid— «maatschap der kamer slechts eenen trap meenen te zien langs «welken zij door het gouvernement lafhartig te believen al hooger «en hoogër kunnen kruipen ten einde voor zichzelven en hunne «familie een lekker geregt uit de staatskeukeu te bekomen zoodanig «is, o'p zeer weinig gunstige uitzonderingen het gedrag onzer opge- «drongen vertegenwoordigers;" Terwijl in genoemd artikel vier regelen verder de zinsnede aan vangt: De ministersgerugsteund door hunne tweede kamer, «mogen zulks oordeelen Overwegende dat eerstgenoemde zinsnede hoezeer geen bepaalden omschreven feit Opnoemendeechter bevat honende beleedigende uit drukkingen, gedaan jegens de tweede kamer der stateri-generaal Overwegende dat er alzoo genoegzame aartwijzingen bestaan, dat de beklaagde zich zoude hebben schuldig gemaakt aan bet in een gedrukt geschrift verspreiden en in omloop brengen van beleedigende, dat is honende uitdrukkingen geene bepaalde 'en omschrevene daad behelzende, gedaan jegens eene openbaar gestelde magf •Gezien de art. 375 van liet Wetboek van slrafrëgtart. 2 der wet van den 16 Mei 1829 (Staatsblad nV 34), art, 22 en 83 van-het wetboek van strafvordering; Verleent tégen vorengenoemde beklaagde Anna VVilhelmina van Sieren regtsingang met bevel tot dagvaarding in persoon enz. ZIERIKZEE den 30 December. Men verneemt met genoegen dat (Ie persoon van Willem Schuling, oud 61 jaren arbeider alhier, die sedert eenigen tijd geheel blind en alzbo buiten slaat was om iets meer te verdienen de gewone kunstbewerking met het beste gevolg, heeft ondergaan door den verdienstelijken operateur den heer H. L. van Duijl, aan wiens onvermoeide en belaiiglooze zorgen hij, onder don Goddelijken zegen zijn herkregen gezigtsvermogen te danken heeft. BROUWERSHAVEN den 29 December. Binnengekomen ISieuw- lekkerland, kapt, W. ,H. Kramer en Laurens Koster, kapt. D. R. Klevebeide van Batavia naar Rotterdam. VLISSINGEN den 26 December. De hanoversche bark Vrouw Gelie, kapt. G. Wychma.itvan Odessa naar Antwerpen, is, volgens berigt van daar van-den24 dezer, op de Schelde', bij het fort Fre- derik Hendrik, gestrand en had ligters ter hulp. - - 197"l° KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Vijfde Klasse. 9ft LijstGeene. 5 10'" n.° 10864 een prijs van f 1000. 1110 n.° 20497 een prijs van f 1000. 12'° n.os 9650 en 17905 iecfer een prijs van f 10(70. 13'° Geene. 14'". n.° 161 een prijs van 1000. Heden beviel van eenen Zoon T. J. MOOLENBÜRGH Vïs. Eikerzee den 27 December 1845. Heden overleed, na eene ongesteldheid van 12 dagen onze geliefde Moeder, CORNELIA JACOBA van OEVGREN, Weduwe Izak Hage in den ouderdom van 75 jaren. Bbuinisse, Uit aller naam den 27 December 1845. IK. HAGE. TE ZIERIKZEE 7 BIJ BE WEB. A, DE VOS EN ZOON STADS DRI KKEB*.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2