Z eetij din gen. A dvertentiën. achtingwaardige inwoners dezer stad meestal over den postnaam- looze brieven alle van den volgenden inhoud zijn ontvangen «Ofschoon correspondent zijnde van het werk, getiteld De Waar- achlige Phgsiologie van Amsterdamzoo ben ik evenwel niet ondank baar genoeg om u ed. onbekend te laten met het voornemen, dat er l'j de redactie van dat werk bestaat om een omtrent u ed. inge zonden {denkelijk overdreven) lasterlijk en beleedigend stuk te plaatsen. De redactie vermoedt niets van deze mijne kennisgeving en moet ook dit mijn briefje niet zien, maar zoo ik u raden mag, zoo zie, op welke wijze dan ook de plaatsing ten spoedigste te voorkomen door liet zenden van een brief aan de redactie, waarin blootweg uw naam slaat, met bijvoeging van een papiertje, daar ik niet zonder reden ineen dat zij niet oninschikkelijk of liever gezegd niet onomkoop baar zijn. »NB. Lees en gebruik duidelijk en letterlijk het adres aan de redactiezooals het achter op de boekjes staatdaar de tegenwoor dige uitgever niet meer als eene machine is." Zoodanige handelingen getuige van de diepe zedeloosheid van hen die tot zulke schandelijke geldafpersingen hunne toevlugt nemen. Gelukkig dat het misdadig doel niet zal bereikt worden dewijl do ontvangers dier brieven dezelve met verachting hebben ter zijde gelegd en dermate de algemeene achting genieten dal listige bedreigingen noch lasterlijke aantijgingen op hen eenigen invloed kunnen hebben. Zelfs aan bet adres van reeds voor geruimen tijd overledenen zijn Soortgelijke brieven bezorgd. Men meldt uit Rotterdam van den 19 dezer: Naar men ver neemt is er beden nacht eene poging lot diefstal op eene zonder linge wijze verijdeld geworden. Men heeft eene dusdanige poging bewerkstelligd hij den koekbakker lluybesin de Zandstraat alhier. Er moeten 4 personen daaraan handdadig geweest zijn en wel om streeks ten 3 ure doch pen dier personen moet door een onvoorzien toeval van het dak op eene binnenplaats zijn gevallen ter hoogte van omtrent 25 voet ten gevolge waarvan de andere de vlugt hebben genomen. De van het dak gevallene persoon welke evenwel weinig óf geen letsel van den val heeft hekomen is dadelijk in handen der [lolicie gesteld- Men schrijft uit Utrecht van den 17 dezer: Gisteren avond ten 9 ure hadden wij, hij een hevigen wind uit het noord-westen, een geweldig onwedervan zwaron hagel vergezeld. De bliksem on- middelijk door eenen harden donderslag gevolgd dus uit eene laag hangende donderwolk voortkomende deed elk voor gevolgen vreeïen. De bliksem sloeg dan ook in den Domstoren. Van buiten zag men een fel bliksemlicht op de tweede verdieping vallen gelijkende naar een vuurbol die van elkander sloeg en overal eeri zwaveldamp verspreidde. Bij nader onderzoek was de bliksem geslagen op het dak van de groote klokken in welks nabijheid een zinken vergader- bak ligt waaruit het water door eene zinken pijp wordt gevoerd in een houten ton, welke eene verdieping lager staat, en waaruit het water door de bewoners gewoonlijk gebruikt wordt. De bliksem is door die pijp gcloopen heeft hoven de waterton bij den elleboog een gat in de zinken pijp voor uitgang gemaakt heeft in dat vertrek een stuk uit den muur geslagen en schijnt daar een uitgang naar huiten te hebben gevonden. De bewoners eene brandlucht bemerkt hebbende hebhen nader onderzoek gedaan doch Verder niets kunnen vinden. Men verneemtdat een afleider op deu toren zal worden gesteld. Men verneemt met belangstelling, dal het der justitie alreeds is gelukt de vermoedelijke daders van den wreedaardigen moord aan de oude vrouw van der Wielen, te Balk, gepleegd, op het spoor te komen en dat als verdacht aan gemohlen gruwel schuldig te zijn bereids 2 broeders zijn in hechtenis genomen en gevankelijk naar Sneek getransporteerd. Ook in den morgen van den 16 dezer is, ten huize van de weduwe van Slogteren, goud- en zilversmidschete Groningen zeker persoon aangehouden in het bezit van verscheidene voorwerpen zijnde naar allen schijn afkomstig van bovengenoemden diefstal en moord. Mogt het gelukken dit vreesselijk feit aan het licht gebragt en ten afschrik van anderen gestraft te zien. Uit Nijmegen wordt van den 12 dezer gemeld De executie van hét vonnis aan den korporaal Joseph Michel Zust, heeft II. dingsdag middag ten 12 ure, in tegenwoordigheid van het garnizoen dezer vesting plaats gehad. Na het voorlezen van het vonnissprak de weted. gestrenge heer m.' Sclieidiusauditeur-militair bij den provin cialen krijgsraad van Gelderlandden veroordeelde op de volgende wijze aan Joseph Michel Zust! De regter heeft het doodvonnis over u uit gesproken en wanneer aan den cisch der wet was voldaan dan had eerlang het knetterend musketvqur uwen dood verkondigd »Maar vorstelijke genade schenkt u het leven neem dat leven aan als een geschenk van 'skonings hand en moge dat leven in berouw en boete doorpebragtbewijzen, dat gij die vorstelijke gunst niet onwaardig waart »Maar al wordt u het aanzijn geschonken zoo wacht u niettemin eene geduchte straf! gij zijt vervallen van den militairen stand- ver oordeeld tot vijftien jaren kruiwagen - de gelederenwaarin gij eens ■waart geschaard zijn onherroepelijk voor u gesloten - gij zult langs die rijen den keten der schande moeten slepen en dat op 19jarigen ouderdom Moge u lot tot. een waarschuwend voorbeeld strekken voor hen, die uwe wapenbroeders waren en het hun berinneren wat het zegt in den krijgsmansstand wanneer de mindere vergeet wat hij aan zijne meerderen is verschuldigd - Moge uwe straf-oefening bijdragen om in het nederlandsche leger dien geest van orde en tucht te be vestigen waarvan Gode zij dank maar zeldzaam wordt afgeweken.'' In den morgen van den 16 dezer is te Parijs een hevige brand uitgebarsten in de woning van den passementwerker Legagneurhet vuur verspreidde zich zoo snel dat de heer Legagneur met zijn Ifljarigen zoon en zijne Idjarige dochter, die zich allen op de derde verdieping bevonden meenden den tijd niet te hebben om den trap af te klimmen men besloot dus bet venster uit te springen hetwelk de zoon en dochter volvoerden de eerste is door zijnen sprong zwaar gekwetst de laatste werd aan een bijna gewissen dood ont rukt door dat een daar aanwezig persoon haar in zijne armen opving. De vader wilde zijne kinderen volgen toen men hem in tijds te kennen gaf, dat nog eene andere uitweg mogelijk was. Het huis en do meubelen zijn bijna geheel eene prooi der vlammen geworden. Men veronderstelt dat deze brand is ontstaan door de onachtzaamheid hij het gebruik van lucifers. Nergens bebbon misschien de vereenigingen ter afschaffing van ster ken drank gunstiger uitwerking gehad dan in Hoog-Silezie. Uit een verslag der overheden van dat gewest op last des konings openbaar gemaaktblijkt dat er sedert een jaar achttien branderijen in an dere inrigtingen van nijverheid zijn veranderd en honderd acht niet hebhen gewerkt dat het fahrijkaat eene vermindering op het vorige jaar toont van ongeveer 14 millioen kannen; dat de regten ruim f 500,000 minder hebben opgebragtdat de volksklasso veel ge trouwer in de kerken is opgekomen ijverig heeft gewerkthet huis- selijk leven rustiger is geweest en eT bijna geene twisten op de openbare straten of wegen hebben plaats gehad. ■Deze uilkomsten zijn bij rondgaande hrieveii aan -de groote grond eigenaars in Silezie ter kennis gebragt. De berïgten door den Semaphore de Marseille medegedeeld om trent den toestand der Christenen dio in Syrië als gevangenen in handen der Mahoinedaneo gevallen zijn zijn verschrikkelijk. Aan de mannen worden dagelijks voor de deur der kerk 200 stokslagen onder de voetzolenmet de uiterste wreedheid toegedeeld. De vrouwen worden aan de mishandeling des soldaats overgegeven, alsmede met slagen overladen en voorts in koud water gedompeldnadat zij deze kuur hebhen doorgestaan worden zij verzameld in een vertrek waar men alsdan bossen slroo in brand steekten deuren en ven sters zorgvuldig sluitzoodat die ongelukkigen er half verslikken en in bare wanhoop bidden dat de dood een einde aan bare ellende moge maken. Deze gruwelen gebeuren niet enkel te Djezzin maar in meest alle provinciën en districten en tol verscbooning voor deze hunne han delwijze voeren de Turken aan dat het eene wraakneming is over bet gruwzaam lot hunner geloofsgenooten die door de fransche leger- magt op gelijke wijze in de grotten vau Dahara (Algerie) gefolterd en verstikt zijn geworden. VLISS1NGEN den 20 December. De uitgeefster der Vlissingsche Courant is gedagvaard om op dingsdag den 23 December aanstaande des voormiddags ten half elf ure te verschijnen te Middelburg vonr den regter-eommissaris in de arrondissements Tegthank aldaarter zake van het in die courant (van den 17 November II., n." 138,) geplaatst artikel: «Een woord aan allen die hun vaderland lief hebben." GOES, den 18 December. Men verneemt, dat hij den laatsten storm en boogen vloed het water op vele punten over de dijken in ons eiland is heengeslroomd zoodat sommige polders met veel water bezet zijn. S5IER1KZEE, den 22 December. Op den 27 dezer zal te Middel burg worden aanbesteed Het aanbrengen van een gedefendeerden buitenberm aan de zeedijken van de polders Bruinisse en Ellewouts- dijk met het aanleggen van ronde rijshoofdjes daarbuiten enz. BROUWERSHAVEN den 22 December. BinnengekomenAn toinette Maria, kapt. J. J. Day, Delft, kapt. B. J. Muller, heide van Batavia, en Figaro, kapt. J. Monniere van Havre, alle naar Rotterdam en uitgezeild Hopekapt. G. Hartvan Rotterdam naar Londen. 197»Ie KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Vijfde Klasse. 1"® Lijst, n.™ 13766 en 5099 ieder een prijs van f 1000. 2d' n.°* 6172 en 6610 ieder een prijs van f 1000. 3a° n." 3683 en 15780 ieder een prijs van f 1000. 4d® Geene. 5"° n.®* 16950 en 1690 ieder een prijs van f 1000. 6d® Geene. 7fc n.° 17826 een prijs van f 1250; u.°s 489 en 19030 ieder een prijs van 1000. 8"® Geene. Eene KEUKENMEID, voorzien van voldoende attesten, met Mei aanstaande benoodigd bij Mevrouw DB CRANE, Ebmekins. De Notaris M.' C. van der LEK de CLERCQ zal ten verzoeke van den Heer J. de KATER Jz. als gevolmag- tigde van den Kapitein van het Seboonerschip Mariner of Perthr met zeeschade alhier binnengevallen op Woensdag den 24 December aanstaande, des morgens ten 10 ure, aan eenige Bakhuizen te dezer Stedete beginnen op de Nieuwe Haven publiek presenteren te verkoopen Eene zeer aanzienlijke partij in opgemeld schip geladen geweest zijnde AARDAPPELEN uit Schotland gevoerd en van wege de Poticie onderzocht en bevonden niet onderhevig aan de algemeene Aardappelziekte. tb zierikzee bij de wed. A. de vos en zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2