N.o 102, ZIERIKZEESCHE DINGSDAG A.o 1845. COURANT. 23 DECEMBER. Besturen en Administration. Nieuwstijdingen. AANKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE in aanmerking nemende dat het aanstaande Kersmis-feest, zoo ook de 1 Januarij 1846 zullen invallen op de dagen der gewone Week markt alhier hebben goedgevonden te bepalen dat deze weekmarkten daags te voren op Woensdagen den 24 en 31 dezer maand alhier zullen gehouden worden. Zierikzee, den 15 December 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE i vt. Ter ordonnantie De Slads Secretaris, W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. Achtervolgens art. 3 van Zijner Majesleit's besluit Van den 6 Januarij 1831 n.° 68, Staatsblad n.° 2,) heeft Zijne Excellentie de beer Minister van Financiën, bij resolutie van den 18 dezer maand, bepaald de prijzen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de col lecteurs splitiers en debitanten der Koninklijke Nederlandsche Loterij de lolen en gedeelten van dien, vóór de tweede week der trekking van de laatste klasse der 197"° Loterij zullen mogen uitgeven te weten Bij verkoop Geheele loten f 76,00 Halve - 3.8,00 Vijfde - 15,20 Tiende - 7,60 Twintigste» - 3,80 Bij verhuring Geheele loten f 30,00 Halve - 15,00 Vijfde - 6,00 Tiende - 3,00 Twintigste - 1,50 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voor noemd artikel van Zijner Majesleit's besluit uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de collecteurs splitters en debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor bet publiek beschikbaar te hebben. Zierikzee, den 22 December 1845. Voor den Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland, De Burgemeester der Stad Zierikzee, DE CRANE. De COMMISSIE, door den Edel Achtbaren Raad dezer Stad be noemd om aan die hunner Ingezetenen welkedoor den nood der tegenwoordige omstandigheden gedrongen zich buiten staat bevinden in hunne tegenwoordige behoeften geheel te kunnen voorzien en reeds hoven de vier achtereenvolgende jaren binnen deze stad gewoond en geene bedeelingen uit eenige Armenfondsen genieten of genoten hebben roepen bij deze de zoodanigen op om te compareren den 24 December 1845, ten Stadhuize, om hunne belangen aan dezelve le kennen te geven ten einde dezelve eenige wekelijksche tegemoet koming uit te reiken voor zooveel de fondsen, door H. E. A. ter barer dispositie gesteld zullen toelaten te weten die in wijk A, des namiddags ten 4 ure B 5 C 6 D7 De Commissie voornoemd, NELEMANSvt. Ter ordonnantie van dezelve De Secretaris A. KENENS. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 20 December. De eerste kamer der staten- generaal heeft dezer dagen achtervolgens aangenomen 1." het ont werp tot aanmoediging van den invoer vari levensmiddelen 2.° dat tot aflossing van schuld over 1845; 3." dat tot verhooging van de begrooting van staatsuitgaven over 1845 ten behoeve van de pen sioenen 4.° dat tot regeling van het koloniaal batig slot in 1844; 5.° dat lot verhooging der begrooling. over 1845 ten behoeve van het algemeen burgerlijk pensioenfonds 6.° dat tót wijziging van de wet op het zegel van 3 October 1843; 7." dat: tot inwisseling van de nog in omloop zijnde provinciale generaliteits muntspeciën 8.° dat tot wijziging van hoofdstuk IX A, afdee|ingnationale schuld der begrooting van staatsuitgaven over 1845; 9.° dat lot aanvulling der middelen over 1844 en 1845, en 10.° dat tot af- en overschrij ving van gelden ten behoeve van de uillozing in Staats-Vlaanderen. De polderbesturen van Varik Opijnen en Est zijn bij Z.r M.' besluit van den 9 dezer, gemagtigd tot het doen van geldopnemin gen ten einde in dezen winter aan eenige behoeftigen werk te ver schaffen. Het is te wenschen dat de loffelijke voornemens dezer besturen door velen mogen worden nagevolgd. Men verzekert, dat na verkregen magtiging des koningsde minister van binnenlandsche zaken aan m.' O. B. Bisdom van Cal- tenbroek en Mastagh c. s. en m.r C. L. Vilringa c. s. de voorloopige concessie heeft verleend tot droogmaking en indijking van ongeveer 7000 bunders oppervlakte der Zuider-Zee, langs de kust tusschen Elburg en de Nulde in de provincie Gelderland. Ten kantore van den notaris Cazauxte Rotterdam is, behou dens de nader vereischte koninklijke approbatie eene geldleening geopend ten behoeve van de maatschappij tot indijking en bepolde- ring van uen waard Nieuwlandop bei eiland Wieriugen. Deze geldleening zal bedragen *300,000, verdeeld in aandeelen van f 1000 en halve aandeelen van f 500 tegen 5 pc.' interest en met premiën. Tot zekerheid voor gemelde geldleening zal, als eerste hypotheek, worden verbonden de genoemde nieuw in te dijken waard of polder het Nieuwland ten zuid-oosten van Wieringen. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De groote raad van het zwitserscbe kanton Waadt heeft thans de Pro- testantsche geestelijken welke binnen den daartoe bepaalden tijd hun ontslag niet hadden terug genomen van hunne bediening vervollen ver klaard en gelast hunne pastorijen te ontruimen. Men denkt over het algemeen dat de val van hel engelsclie kabinet niet zonder invloed zal blijven op den toestand van het fransche ministerie. Uit Muncben schrijft men dat, ingevolge eene beschikking van den koning voortaan de kniebuiging voor niet-Katholijken in het beijersche leger geheel af geschaft is; bij de begrafenisprocessiën en bij de dienst in Katholijke kerken zullen alleen de Katholijke soldalen behoeven uit te rukken. De aardappelen-ziekte heeft zich in de omstreken van Lissabon geopen baard. In de Cork-Reporler wordt aangeraden, om het waterin hetwelk men de zieke aardappelen op het vuur gezel heeftterstond af te gieten wanneer het begint le koken, en de aardappelen vervolgens in ander water gaar te koken men zal alsdan bevinden dat het eerste water alle ziektestof uit de aardappelen getrokken heeft, en dat dezelve dan even smakelijk zijn als de gave en gezonde. De heer Drucker van Amsterdam, is druk aan het onderhandelen in Spanje, voor onzo schuldhouders doch krijgt slechts antwoorden van algemeenen aard. Zekere Bell, beschuldigd van geldsnoeijerij en deswege den 17 dezer te 's Hertogenbosch in hechtenis genomen heeft volledig zijne misdaail beleden zijne twee zonen welke insgelijks in hechtenis waren genomen, zijn voorloopig door den regter-commissaris ontslagen. Ten gevolge der jongste stormen zijn minstens 10 schepen op onze kusten verongelukt..— Onlangs is bij een gereglelijk onderzoek te Congas de Onis (Frankrijk) een grijsaard als getuige opgetreden die toen hem naar zijn ouderdom gevraagd werd zeide dat hij 118 jaren telde en dit door het overleggen, zijner geboorte-acte bewees. Deze man had 4 mijlen le voet afgelegd, om als getuige voor den regler te verschijnen. lie bevolking van Bel gië bedroeg volgens een officieel statistiek overzigtop het einde van 1844, 4,258,426 zielen. Brussel en voorsteden telt 147,000 zielen, Gend 107,665 Antwerpen 85,599 Luik 74,409 en Brugge 49,383. - De dijken aan de oostelijke zijde van bet eiland Voorne hebben veel van den golfslag geleden op enkele punten is het water over dezelve heen gestroomd, en tusschen Heenvliet en Geervliet zijn twee bebouwde polders geïnundeerd. De postwagen van Botterdam op Gouda rijdende, is den 18 dezer door 4 personen, die allen min of meer beschon ken waren aangerand geworden zonder eenig verder gevolg zoo dat de passagiers er met den schrik zijn afgekomen. Een dier personen welke het ergste beschonken was zou men gekregen en in handen der policie te Gouda overgeleverd hebben, terwijl de anderen de vlugt hebben genomen. Nabij Utrecht zijn in hel najaar aardappelen gepoot, welke zeer goed staan en uitmuntend groeijen zoodat de nieuwe aardappelen de groote reeds van knikkers hebben. Men hoopt in Januarij of Febru ari) nieuwe aardappelen te zullen rooijen. Te Aerdt (Gelderland) zijn midden in een aardappelenveld dat niets heeft opgeleverd gepoot 4 aardappelen medegebragt uit Wurtemberg welke niet door de ziekto zijn aangetasten in 4 pollen 75 goede zuivere aardappelen hebben op geleverd. Men meldt uit 's Hage van den 18 dezer: Sedert eenige nachten werden de bewoners dezer residentie en omstreken verontrust door diefstallen van onderscheiden aard zonder dat het der policie kon gelukken de daders in handen te krijgen die dieverijen bestonden voor hel meest in het stelen van lood van de daken en in het be- rooven van bleeken. In den afgeloopen nacht had dit voor zooveel het eerste betreft, nog aan het gebouw van den schouwburg plaats. Ten gevolge echter van den last op do nachtbeairibten der policie verstrekt om hunne nachtelijke rondes tot in den morgenstond voort le zetten is heden morgen omstreeks half zeven ure een mans persoon aangehouden dragende een zak met lood. Door de onver wijlde nasporingen en bijzondere activiteit van den beer commissaris van policie Waldeck is het dezen mogen gelukken, de twee mede- p.Iigtigen van den bewusten persoon in handen le krijgen bij de daarop onmiddelijk gevolgde huiszoeking een aantal gestolen voor werpen bij hern te ontdekken en de stukken van overtuiging le saisisseren. Men verneemt wijdersdat men reeds op het spoor is van den opkooper der niet bij hen voorhanden gevonden gestolen, goederen De Amslerdamsche Courant behelst het volgende Men verneemtdat dezgr dagen door onderscheiden .aanzienlijke en

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1