J dvertentiën. lang, op nieuw openbaren ral. Van belang zal bet in allen gevalle zijnin het voorjaar lusschen de aardappelen deze of gene peul vruchten uit te zaaijen opdat bij een eventueel mislukken der fierste, de laatste nog een goeden oogst konden opleveren. Te wen- schen was het bovenaldat er van elders waar deze ziekte niet geheerschl heeft, eenige scheepsladingen gezonde aardappelen ontboden werden oin enkel tot poters te worden gebruikt. De bovenstaande waarneming geeft van zelfs aanleiding om te be proeven wat bet tot wegneming der smetstof op de te polen aard appelen vermag wanneer men ze eerst eenige dagen in water ge mengd met kalk, gier, keukenzout, salpeter of iets dergelijks plaatst zoo als men dit tegen de brand in andere ziekten met tarwe en gerst pleegt te doen! Uit Heusden meldt men van den 13 dezer het volgende: In het land van Heusden heeft zich de aardappelziekte reeds vroeg in dit jaar geopenbaard. De verstorvene werden dus reeds in Juiij opgedolven doch beloonden die moeite niet. Een arbeider in het naburige Hees 'been uur van Heusden) had nog oude aardappelenen pootte daarvan den 10 Augustus jl. de helft op een stuk land, waarop de besmette aardappelen gestaan hadden: de andere helft op een stuk, juist daarneven gelegen, en alleen door eene greppel van ongeveer een rijnlandsche voet breedte van het eerste gescheiden. Beide pcot- spls kwamen gelijktijdig uitgroeiden tot de hoogte van 4 rijnland sche duimen doch die op hét besmette land stonden begonnen te kwijnen en stierven in weinige dagen. Die op het nier besmette land gepoot waren groeiden welig door, bloeiden en zijn den 10 December jl. gedolven, als wanneer de pól is bevonden goed bezet te zijn; met geheel zuivere aardappelen, die evenwel slechts de grootte van goede pooters bereikt hadden en als zoodanig (zoo het bederf zich inmiddels niet openbaart) in het aanstaande voorjaar zullen gebezigd worden. Men schrijft uil Balk, omtrent den daar gepleegdén' moord neder ^eze bijzonderheden, dat naast het huis, waar de moord gepleegd is, een drukke winkel en schuins daarover 2 zeer bezochte herbergen gelegen zijn, waar men v.an het gebeurde niets beeft bemerkt; dat buiten de gestolen zilveren en gódden horlogiën uil het open gebro ken kabinet ook ander zilverwerk is ontvreemd en dat de vermoorde Vrouw zich zeer ernstig schijnt te hebben verweerddaar de haar toegebragte wonden hoogst buitengewoon en talrijk waren. Men weet niet of deze daad in verband is Ie brengen met eene andere aldaar gepleegde en ontdekte misdaad namelijk het leggen van brand brieven bij de huizen van de heeren Cornelis én Sikke Poppeswaarbij gedreigd werd dat, indien zij gedurende den winter niet in de be hoeften der armen voorzagen hunne bóeren-huizingen zouden worden in brand gestoken. Van dit laatste feil is de dader, inde wandeling genaamd Pieler Pake, bereids gevat én gevankelijk naar Sneek over gevoerd. Van de bij van der Wielen gestolen horlogiën zegt men, dat er reeds 3 te Leeuwarden zijn verkocht en door dé policie op gespoord. Uit Bergen op-Zoom meldt men van den 7 dezer Dn dag van heden was voor het 2d° en 4d" hataillon van liet 5d<i. regement infan terie een ware vreugdedag; doordien hun door hunnen waardigen regemenls-kómmandant den kolonel Madiol, werd kennis gegeven van de ontvangst eener fraaije gedamasceerdé sabel hem vereerd door onzen geëerbiedigden kroonprins als een bewijs van aandenken over hoogstdeszeffs gehoudene inspectie in hel laatstverloopen jaar. Dit blijk van erkenning van verdiensten des chefs wordt-met regt door elk zijnei ondeiboorige dié zijne onvermoeide inspanning van geest en ligchaam voor zijne militaire betrekking kennen, waarin hij, met hel vorderen van strijde orde en disciplinede dienst zoo aangenaam mogelijk weet te maken van harte toegejuicht. Voorzeker zullen de niet in onze vesting aanwezige bataillons van het 5de regement volkomen met liet hierboven neergestelde, instem men en met een dankbaar gevoel: den hoogen gever gedenken die dit onderscheidingsleeken aan hunnen braven kolonel zoo welverdiend schonk. - Men schrijft uit Brussel: Een der talrijke alhier verblijvende be middelde Engelschen geeft thans hier een bewijs van hulpvaardigheid ten behoeve der armen in navolging van hetgeen zoo men verneemt, in het strenge jaargetijde te Londen niet zeldzaam is. Hij zendt onder de leiding van eenen als kok gékleeden bediendeeene met een paard bespannen kar aan de huizen der welgestelde ingezetenen rond om de overgeblevene spijzen der maaltijden op te halen die daarna zindelijk vergaderd eh lot smakelijke vleesch-ragouts en warmoes toebereid kosteloos aan de onvermogendeh worden uitgedeeld. MIDDELBUBG den 15 December. Als nadere berigten omtrent de onheilen door den storm en hoogen vloed II. vrijdag, nacht in onze provincie veroorzaakt kunnen wij mededeelen dat in bet eiland Walcheren aan de Oostwateririg en bij Arnemuiden twee pol- dertjes zijn ingeloopen en aan de Zuidwatering de dijk op twee plaatsen aanmerkelijke schade heeft geleden. Aan den Westkapelschen drjk zijn de steenglooijingen op sommige plaatsen in zeer ontredderden staat. In den polder Oost-Bévcland hebben de dijken door dén overslag der golven veel geleden, terwijl die van Noord-Beveland mede niet zonder schade gebleven zijn. Uit het 5d' district meldt men dat de dijken van den Loven- en lioudeiipolder in de ramp gedeeld hebben, en herstelling zullen behoeven. In het algemeen hebben al de waterweringen in deze provinciediè aan de windzijde gelegen zijn nog al op onderscheidene plaatsen beduidend geleden met welker herstelling reeds aanvankelijk begonnen wordt Cn waar door hoezeer er 'menige schade te betreuren isweder aan vele handen werk en brood verschaft wordt. Uit het 4de district dezer provincie is alhier opgebragt een jongen die in de gemeente van het Retrancbement pogingen had aangewend om eene schuur van den burgemeester in brand te steken met dat gevolg dat die reeds aanvankelijk vlam had gevat. Zoo wij vernemen heeft hij zijne misdaad dadelijk bekend. VLISSINGEN den 14 December. Gisteren namiddag had men het genoegen Z. K. H.. prins Hendrik der Nederlanden alhier te zien aan komen met 's konings sloomjagt de Leeuw. Terstond begaf hoogst- dezelve zich naar zijn fregat de Rijn, legde daarop een bezoek af bij zijne exc. de vice-admiraal Lucas en kwam vervolgens aan boord van het fregat Prins van Oranje, alwaar Z. K. H. door liet overal bezige werkvolk der marine met blijd gejuich begroet en verwelkomd werd, als een blijk van bet belang dat er in gesteld werd en het genoegen dat inen er in heeft andermaal een schip te mogen gereed maken waarop di' prins het bevel zal voeren. Zoo dit ieder moet verheugen die tot do rijks werf behoort nog meer reden is daartoe voor de gelicple burgerij en Vlissings ingeze tenen mogen er dankbaar voor zijn dal op deze wijze voor deze stad het voorregt werd behouden van het verblijf nu en dan eener zoo talrijke bemanning en der voordeden welke vele standen daaruit trekken en die in den legenwoordigen tijd nog meer moeten gowaar- deerd worden. Naar men verneemt houdt Z. K. II. zich ijverig bezig met de regeling van alles wat tot de gereedmakitig van het genoemde schip behoort en zal hoogsldezelve tót woensdag hier verblijven hebbende legen dingsdag de uilnoodiging aangenomen van een diner bij den heer burgemeester dezer stad. Wij hopen Z. K. H. nu nog meermalen terug te zien in deze stad, alwaar hoogsldezelve niet alleen geëerbiedigd wordt door hooge geboorte en rangmaar ook vereerd cn bemind door persoonlijke hoedanigheden en door de onderscheidene weldaden bij zoovele ge legenheden aan ongelukkigen en hulpbehoevenden betoond. GOES, den 15 December. Bij den jongslen. storm waardoor dc vloed 2 'ellen 40 palmen boven bel gewone hoogwaterpeil is opge dreven was men voor sommige zwakke en sterk bedreigde punten in ons eiland zeer beducht. Dezelve zijn echter gelukkig behouden gebleven. ZIERIKZEE, den 19 December. Door de provinciale stalen van Zeeland is in derzelver buitengewone vergadering van eergisteren lot lid' van dé tweede kamer der staten-gqnera.il verkozen, de heer ml1* A. J. F. Egiér, president van de arrondissements-reglbank al hier, en zulks ter voorziening in tic .buitengewone vacature, ontstaan dqox het overlijden van jonkb.' nw'J. Snouck Hwrgronje. PRIJZEN oer EFFECTEN te AMSTERDAM, Woensdag den 17 December 1845. gebleven. Nederlanden 2pC. Werk. Schuld 60lji pC. 3 73*/s 4 943/s Amort. Syndikaat 3'/2 pC. Hnndel-'Maatschappij 4'/, 16Óa/s MIDDENPRIJZEN van df. volgende ARTIKELEN te ZIERIKZEE, O. Tarwe 1843 O. dito F844 N. dito 1845 Ordinaire dito N. Rogge Win ter-Gerst Zomer-dito Haver Paardebóoiien Witte dito Brüine dito van den 18 December 1845, De Ned. Mudde. f 0,00 a 0,00 - 9,50 a 11,00 ),00 a 10.00 - 7,00 h - 8,50 k - 5,80 S - ,5,20 a - 3,00 a - 6,Ö0a -14,00 a 16(00 - 22,00 a 25,00 8,00 9,00 6,00 5,50 3,10 6 j 50 Graauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Mudde. f 0,00 a 0,00 -12,00a 14,00 - 8,00 a 10,00 - 0,00 i 0,00 -13,00 a 14,00 - 0,00 a 0,00 Raap-Ölie te Zierikzee, f 43,00 p. v. Patent-Olie - 46,00 Lijn-Olie - 00,00 Raapkoeken f 00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 n Getrouwd Amsterdam den 16 December 1845. G. F. POP Ridder der Orde van den Nederlandschen Leemnr^Dffeier van Gezondheid 2lle klasse bij Z.' M.' Zcemagten P. van OVEN. Eene MEID benoodigdtegen primo Mei, die met de Pot en Wasch om kan gaan, bij Mevrouw SCHUURBEQUE BOKIJKgeboren van Dongen. De Notaris M.' C. van der LEK de CLERCQ zalten verzoeke van den Héér J, de KATER, Jz. als gevolmng- tigde van den Kapitein van bet, Schoonerschip Mariner of Per ik, met zeeschade alhier binnengevallen, op Zaturdag den 20 December aanstaande., des morgens ten 10 ure aan eenige Pakhuizen ter dezer Stede te beginnen «aan het Bolwerk publiek presenteren te ver- koopenEene zeer aanzienlijke partij in opgemeld schip geladen geweest zijnde AARDAPPELEN, uit Schotland gevoerd, en van wege de Policie onderzocht en bevonden niet, onderhevig aan de algemeene Aardappelziekte! De Heer J. de KATER Xz. als daartoe behoorlijk gemag- tigd zal door het ministerie van den Heer Griffier van hot Kantongeregt te Brouwershaven aldaar op Maandag den 22 Decem ber, des middags'om 12 ure. présenteren te verkoopen Eene partij ZEILEN, TOUWWERK, RONDHOUT enz. afkomstig van het Deensche schip Frederick, gevoerd geweest door Kapitein L. G. Holm; alles, om, contant geld. PUBLIEKE VERKOOP ING. De Heer M.' W. H. KROEF, als Curator in den gereglelijk afgesla rren Boedel van PI ETER GELUK is voornemens om in tegenwoordigheid van den Heer Begier over het. Kanton Zierikzee, door het ministerie van den Notaris J. P. van BORBENDAM op Dingsdag den 23 December 1845, des middags ten 12 ure, aan het na te melden perceel, in bet. openbaar te veilen en te verkoopen: Een WOONHUIS en ERVE, ingerigt tot eene Winkelnering r slaande en gelegen aan de noordzijde van de Lammermarkt, te Zie rikzee, in wijk B, n.° 255, kadaster sectie A, n.° 952; behoorende tot voorzegden geeedeerden Boedel. Information zijn te bekomen bij den Heer Verkooperbij wien men zich ook kan vervoegen om bet voormeld Gebouw te bezigtige». De Notaris M.' J. J. ERMËBINS zal op Dingsdag den 6 Januarij 1846 's morgens ten 10 ure, op de Hofstede van W. de VRIEZE Jz.onder Dreischorpresenteren te verkoopen: 80 Stuks zware IJpen BOOMEN zeer geschikt voor Werkhout, TE ZIERIKZEE Bil DE WED, A. DE VOS EN ZOON STADS DRCKKEUS,

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2