ZIERIKZEESCHE COURANT. DINGSOAG A.° 1845. 16 DECEMBER. Besturen en Administration. Nieuwst ij diny en. N.o 100. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt ter kennis van de belanghebbenden dat volgens eene bij denzelven ontvangene missive van den heer Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zuid-Hollandonder dagleekening van den 3 dezer, de vaart op bet Zederik-Eanaal op den 1 dezer wederom is geopend. Middelburgden 9 December 1845. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. AANKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZJERIKZEE. in aanmerking nemende dat bet aanstaande Kersmis-feestzoo ook de 1 Januarij 1846 zullen invallen op de dagen der gewone Week markt alhier hebben goedgevonden Ie bepalen dat deze weekmarkten daags te voren op Woensdagen den 24 en 31 dezer maand alhier sullen gehouden worden. Zierikzeeden 15 December 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vl. Ter ordonnantie, De Stads Secretaris, W. J. P. KROEE. BESTUURDERS van bet Departement: Zierikzee der Maat schappij Tol Nut van 'l Algemeen, zich door onderzoek overtuigd hebbende van de goede en doelmatige inrigting der Zangschool, onder de leiding van den heer C. F. L Dif.tkric.ii alhier bestaande cn van de vorderingen door de onderscheidene Leerlingen dier School in kortoren of langeren tijd gemaakt waarvan het op den 3 dezer gehouden Examen voldoende bewijzen opleverde kunnen niet nalaten gemelde Zangschool aan Ouders en Voogden hier ter Stede gunstig aan Ie bevelen gelijk zij gaarne doen bij deze met den wensch dat een steeds toenemend getal Leerlingen niet alleen den verdien stelijken Onderwijzer in zijn pogen tot aanmoediging strekken, maar ook zelf door oefening de nuttige en aangename vruchten der edele zangkunst inoogsten moge. Zierikzee, den 8 December 1845. Bestuurders van bet Departement voornoemd P. .1. ANDRK7Ë Voorzitter. .1. HERMAN, Secretaris. GROOT-B RITTANNIEN. LONDEN den 9 December. Men verneemt van alle kanten dat de regering in stilte en zonder verlooning allerlei toebereidselen maakt om het land in behoorlijken staat van verdediging toe te rusten in gevalle de oorlog met Amerika mogt uitbarsten de handel schijnt deze toebereidselen goed te keuren ofschoon het algemeen betwijfeld wordt dat eene wezenlijke breuk lusschen beide gouver nementen zal uitbarsten. Den 11. Ten gevolge van de stellige weigering des bertogs van Wellington om eenig voorstel tot intrekking der graanwetten in het boogerhuis te ondersteunen heeft bet geheel ministerie gisteren des- zelfs ontslag genomen en de koningin zulks aangenomen. FRANKRIJK. PARIJS den 9 December. In den Conslilulionnel vinden wij het volgende artikel over de in bezitname van Laboan door de Engelschen Het is thans zeker, dat de Engelschen, onder voorwendsel van de maleische zeeroovers te tuchtigen zich hebben gevestigd op bet kleine eiland Laboanten westen van Borneo. De gouverneur der neder- landsche etablissementen in dat land heeft legen die in bezitneming geprotesteerd, en zijn protest naar het kabinet van 's Gravenhaga opgezonden. Dé Nederlanders willen niet, dat de Engelschen in den handel van die streken met hen concurreren. Zij zijn in 1643 er het eerst in geslaagd, om er in te dringen. Sedert hebben zij er zich versterkt, er aanzienlijke factoryen opgerigt en eindelijk hebben zij zich in 1823 meester gemaakt van dat gedeelte, hetwelk goud en diamantmijnen bevat. Volgens hunne verdragen met de vorsten van Borneo hebheti zij aanspraak op den eigendom der eilanden die hetzelve ten oosten en ten westen omringen. In 1702 en 1774 hebben de Engelschen vruchtelooze pogingen in het werk gesteld om zich op Borneo Ie vestigen zij hebben dit voornemen echter nog piet opgegeven, en sedert ruim eene halve eeuw blijft de indische kompagnie onophoudelijk bij het gouvernement aandringen om zich van een belangrijk puni in den lndischen Archipel meester Ie maken. Laboan is met opzigt tot de luchtgesteldheid de vruchtbaarheid van den grond en deszelfs positie uitnemend gekozen. De regering heeft omtrent de jongste gebeurtenissen in Algiers onderscheidene rapporten medegedeeld waaruit blijkt dat Al/d-el- Kader weder naar hel westen is teruggekeerd. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 13 December. In de zitting van de tweede kamer der slaten-generaal van donderdag is de wet tot inwisseling van muntspeciën aangenomen met 49 legen 6 stemmen. Vóór de beraadslaging was nog ingekomen eene nota der regering houdende eenige nadere wijzigingen in dit ontwerp. Volgens deze wijzigingen luidt art. 1 nu aldus «Art. 1. Op de daartoe door ons vast te stellen tijdstippen en wijze zullen alle vóór het vaststellen der wet van den 28 September 1816 (Staatsblad n.° 50) vervaardigde zilveren muntspeciën daaronder begrepen die, welke krachtens art. 12 en 17 derzelve wet nog in omloop zijn hetzij in ééns hetzij achtereenvolgens buiten koers gesteld worden nadat tot derzelver inwisseling gelegenheid zal zijn gegeven." Voorts is bij art. 8 van het ontwerp hei volgende gevoegd «Hij die muntbiljetten nagemaakt, vervalscbt of misdadig in omloop gebragt of ingevoerd zal hebben wordt gestraft met altijddnrenden dwangarbeid cn bij verzachtende omstandigheden met lijdelijken dwangarbeid voor zooverre de straf in de provincie Limburg wordt uitgesproken en in de overige provinciën van het rijk met de straffen welke den allijddurenden of lijdelijken dwangarbeid vervangen." In de zitting van gisteren is het ontwerp van wet nopens de ver vanging der schatkistbiljetten verworpen met 34 tegen 21 stemmen. In deze zitting is onder anderen van wege z. exc. den minister van financiën ingekomen een slaat betreffende den uilslag van de inschrijvingen der vrijwillig.' leening en vrijwillige bijdragen waaruit blijkt, dat slechts f 63,000 van de f 127,090.000 nog onbetaald zijn. In de zitting van heden is het ontwerp van wet strekkende tot verhooging van bet subsidie voor het algemeen burgerlijk pensioen, fonds, over den jare 1845, aangenomen met 52 tegen 2 stemmen. Uit de beraadslagingen over dit ontwerp is gebleken dat van de 1641 personen, die gepensioneerd zijn, 1105 slechts een pensioen beneden de f 300 trekken. Bij Z.r M.' besluiten van den 3 en 4. dezer, wordt aan do gemeenten Est en Opijen EistWamelGeridermalsen Ophemert Pouderoijen en Dreumel magtiging verleend tot bet doen van geldlee- ningenter voorziening in de behoeften der minvermogende volks klasse gedurende den aanstaanden winter. Het Staatsblad n.° 66 behelst een koninklijk besluit van den. 29 November jl. houdende vaststelling van een voorloopig reglement van policie voor de vaart door bet Spaarne en door de ringvaart van het Haarlemmer-Meer. Daarbij wordtonder anderen bepaald dat de zeilende schepen of vaartuigen buitenom zullen moeten houden en alle vaartuigen gejaagd of getrokken wordende binnendoor varen. Het Staatsblad n.° 67 houdt een besluit in van den 1 De cember jl. waarbij de verordeningen omtrent cle atisjovis-visscherijefi op do Schelde en Zeeuwsche stroomen worden uitgebreid. Men verneemt dat bij hel aigemeene bestuur beraadslagingen aanhangig zijn om de vee-artsenijkundige praktijk bij uilsluiting aan de vee-artsen afkomstig uit 's rijks vee-artsenijschool te Utrecht, over te laten, en die, bij eene wet, aan alle onbevoegden te verbieden. - Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden is heden morgen van bier naar Vlissingen vertrokken. In de zitling van den hoogon raad van den 10 dezer heeft da beer advocaat-generaal Arntzeitius conclusie genomen in do zaak van C. Ulommeslijnontslagen van regtsvervolgingter zake van brand stichting van zijn eigendom. De advocaat-generaal beeft het syslema van het bof in Utrecht bestreden art. 434 code péual op de daden vnn den gerequireerde toepasselijk geoordeeld en mitsdien geconclu deerd tot cassatie van het arrest en veroordeeling van den van regts vervolging ontslagene tot de straffe des doods met de koord. Z. exc. de heer staatsraad gouverneur van Gelderlanddaarlou door Z. M. gomagtigd heeft de provinciale staten tegen den 7 Janu ari) aanslaande buitengewoon bijeengeroepen t'en einde te beraadsla gen over de maatregelen, welke op sommige plaatsen binnen genoemde provincie zouden kunnen en behooren te worden genomen ter voor ziening in de behoeften, ontstaan door den mislukten oogst der aardappelen. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Van de regering is concessie gevraagd voor eene vereeniging van Schok land met. het vasteland door de verlenging van de werken die thans in. bet Zwolschc Diep aangelegd worden en door het maken van een zeedijk van het noordelijk punt van genoemd eiland naar de Kuinre. De 34 pinken dit jaar ter haringvisscberij van Katwijk-aan-Zee uitgerustzijn thans alle behouden aldaar teruggekeerd in liet geheel aanbrengende 2,662,500 baringen. In Tobolsk (Siberië) is een bosch van 10 mijlen breedte en 30 mijlen lengte door brand vernield, waarbij, onder anderen, ook een dorp 13 molens, 1850 korenschuren cn 77,800 hooischuren in de ascli zijn gelegd. Vijf en twintig mensclien verloren door deze ramp bet leven en 609 paarden en 815 stuks horenvee kwamen in da vlammen om. De keizer van Rusland werd den 30 November te Rome verwacht. Uit. Rome meldt men van den 28 November, dat het aldaar sedert 4 dagen zeer koud was geworden liet ijzelde des nachts in de stralen, terwijl bij dag aan den donkerblaauwén bemel geen enkel, wolkje te zien was cn de nachten den lieerlijksten starrenhemel vertoon den. De Vesuvius rookte aanhoudend on wierp van tijd tot tijd vuur en gloeijende sleenen uilvele reizigers waagden het echter nog den kra ter te bestijgen zoo als onlangs prins Albert van Pruissen, die door een gloeijenden steen getroffen werd welke gelukkig slechts zijne kleederen beschadigde. Men verneemt, dat in liet aanstaande jaar 1846 te Rot terdam eene tentoonstelling van schilderijen en kunstwerken zal gehouden worden. In vele streken van Zweden wordt bij de schaarscbte van levensmiddelen bet inos welk (Ie rendieren gewoonlijk eten thans ook door de inwoners gebruikt. Van liet Bildt wordt gemeld dat de vrouw van den werkman P. B. Krotje, wonende onder Sint-Anna-Parochie bijgestaan door den beer J. R. van der Leijvroedmeeslèr te Vrouwen-

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1