t ZIERI&ZEESCHE COURANT, VRIJDAG 12 DECEMBER. Besturen en Administration IVieuwst ij dingen. N.o 99. A.o 1845. De LOTERIJ van HANDWERKEN of ter verloting dienstige VOORWERPEN, welke jaarlijks alhier plaats vindt, zal eerlang wederom worden opengezetzoodra de goedkeuring daaropaan Zijne Majesteit onzen geëerbiedigden Koning gevraagd zal zijn in gekomen. Intusschen wordt een ieder beleefdelijk uilgenoodigd om daartoe de vereischl wordende Handwerken of Voorwerpen in gereedheid te willen brengen, ten einde, na het bekomene antwoord van Z. M. daaraan het vereischle gevolg te kunnen geven terwijl tot aanmoe diging daarvan hij deze wordt bekend gemaakt dat het Hare Maje steit onze geëerbiedigde Koningin behaagd heeft om een door Hoogst- dezelve fraai bewerkt Canapé-Kussen tot dat zelve einde in te zen den en daardoor heeft willen tnonen het hooge belang dat Hoogst- dezelve in dergelijke nuttige ondernemingen stelt. De Dames uitmakende de Directie dier Loterij hopen en rekenen op de algemeene medewerking vroeger aan haar betoond terwijl ook zij niet in gebreke zullen blijven om door ijver en accuratesse het in haar gestelde vertrouwen steeds waardig te blijven en alzoo aan het belanglnoze doel te blijven beantwoorden. De tijd der trekking zal (na dé bekomene goedkeuring des Konings) nader worden bekend gemaakt. ÜUITSCIILAND. FRANKFORT don 5 Dexomhor. Den 24 November is te Rome in "het Votikaan een geheim consistorie gehouden, waarin Z. H. de paus eene aanspraak heeft gedaan. Volgens vroegere beriglen uit. die Stad, verwachtte men, dat Z. H. bij die gelegenheid zoude handelen over de scheuring in de Katholijke kerk in DnitSehland en over de aangelegenheden dier kerk in Polen en Rusland; maar deze meening Üs niet bevestigd. Z. H. heeft zich bepaald tot het houden eener korte rede ter nagedachtenis van den onlangs overleden aartsbisschop van Keulen den baron Clemens August van Droste V'ischeringen hij die gelegenheid do groote verdiensten van dion kerkvoogd hongelijfc geroemd, in bet bijzonder ook zijne standvastigheid en volharding in den moeijelijken strijd dien hij voor de zuiverheid der Katholijke godsdienst en de kerkelijke tucht heeft gestreden alsmede de beschei denheid en nederigheid waarmede hij volstandig geweigerd had de hem door Z. H. aangebodene waardigheid van kardinaal aan Ie nemen. Men verhaalde nu te Rome, dat de paus waarschijnlijk in het den 15 December te houden consistorie over de scheuring in de kerk zoude handelen of dat een zendbrief aan de duitscbe bisschoppen zou wor den uitgevaardigd. GROOT-B RITTANNIEN. LONDENden 5 December. Engeland maakt op dit oogenblik groolo toebereidselen om ingeval er een oorlog uitbreekt met Noord-Amerika de magligste vloot in zee te kunnen brengen welke immer eenig volk op den aardbol bezat. Een aanmerkelijk smal deel kleine oorlogsvaartuigen is bestemd om tegen de amerikaanscbe kapers te ageren. In Noord-Amerika, daarentegen, vecht men met de dagbladen doch maakt weinig toebereidselen om den vijand het hoofd te kunnen bieden, iets, hetwelk doet vermoeden, dat men daar niet ernstig aan eenen oorlog denkt. Intusschen hangt zeer veel af van den inhoud der boodschap van den president Poll:. Met hooge belangstelling wordt dezelve in Europa te gemoet gezien. Verschillende dagbladen deelen eene zeer uitvoerige en belang rijke redevoering mede, door den heer Camel Webstereen der knn- digste en verlichtste noord-amerikaansche staatslieden voor eene groote vergadering van lieden der whigpartij te Massachusetts uitge sproken. Het hoofdonderwerp dier rede is de kwestie wegens het grondgebied van Oregon. Na de geschiedenis der deswege gevoerde onderhandelingen, reeds van voor het jaar 1818 af, doorgeioopen Ie hebben geeft de beer Webster als zijne meening op dal de zaak door verstandige en kalme maatregelen op eene met de eer van alle partijen bestaanbare wijze vereffend kan worden want nog eene eetste minister in Engeland noch een president der Vereenigde- Slalen kan zijn inziens zonder de grootste verantwoordelijkheid op zich te laden lot het aanvangen van een oorlog over deze zaak be sluiten zoo lang hij niet met de hand op het hart verklaren kan dal ook hel laatst mogelijk middel tot eene schikking is beproefd. Zijn voorstel komt hoofdzakelijk hierop neder, dat boiile Engeland en de staten hunne aanspraken op het betwist grondgebied laten varen, en het bestaan daarvan, als dat van een onafhankelijken staatdoor volksverhuizers uit de beide landen gevormd waarborgen. Over de wording van zoodanige» staat laat het zich onder anderen dus uit: Waar ligt Oregon? Aan de oevers der Stille Zuid-Zee, 3000 mijlen van ons, en 2 malen zoo ver van Engeland af. Wie zullen het bevolken? Grootendeels Amerikanen; ongetwijfeld ook eenige volkplanters uit Engeland maar allen Angel-Saksen allen menschen die in de kennis van eene onafhankelijke regering zijn op gevoed en zelve onafhankelijk zijn. En zal ieder nadenkende, in de Vereenigdc-Staten mij nu niet toestemmen dat wanneer een 50- of 100,000 menschen van deze soort aan de oevers der Stille Zuid-Zee Vereenigd zullen wezen zij niet lang onder do bevelen of van het engelscii parlement of van het amerikaansch congres, zullen willen staan Zij zullen eene eigene vaan opheffen en zij behooren dit te doen. Ik beschouw dien tijd als niet ver af, den tijd op welken velen der thans levende van ons, en niet alleen de jongsten eene groote republikeinsche Stille Zuid-Zee-nalie aanschouwen zullen. Ik geloof dat het in den loop van de beschikkingen der Voorzienigheid en in dien der lotgevallen van het menschdom ligtdat een groot volk van engelsche en amerikaansche afkomst, op zal staan, welks magt zich over het land aan de. oevers. 4?r Stille Zuid-Zee zal uittrekken. fels later zegt hij deswege nogIn die groote Stille Zuid-Zea republiek zullen onze kinderen eene woonplaats kunnen zoeken en een wezenllijk bestanddeel van een nieuwen staat helpen uitmaken die te midden van Engeland en China in gelegen is in hel gezondste, vruchtbaarste en aangenaamste gedeelte der aarde en te ver Europa en van deze zijde van het vaderland van Amerika verwijderd om onder den invloed der regeringen van dezer landen te slaan. FRANKRIJK. PARiJS, den 6 December. Van wege do regering is thans een aantal rapporten uit Algerie, tot den 25 November, bekend gemaakt, welke in het algemeen bevestigen wat omtrent den stand van zaken reeds vroeger gezegd is. Echter blijkt daaruit nog van eene bijzon derheid welke allezins geschikt is, om de moeijelijkheden in Algerie Ie vergrooten. Terwijl men namelijk meende, dat Abd-el-l(ader zich in het westen van Oran ophield heeft men den 29 te Medeah de tijding ontvangendat de emir tot in het hart van Algerie door gedrongen was in de omstreken van Taguin de aan de Franscben onderworpen volksstammen geplunderd had en te Souary ten zui den van Medeah in de provincie Titterie stond. De generaal Redraw was onmiddelijk uit laatstgenoemde stad naar Borgar opgerukt, ten einde het verder voortdringen van Abd-el-Kader te beletten. In de maand Januarij zal de expeditie tegen Madagascar Frank rijk verlaten ook 2 ingenieurs van den waterstaat zullen daaraan deel nemen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 8 December. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van heden is ingekomen eene koninklijke boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet op het stuk der burgerlijke pensioenen. Alen meldt uit Breda, dal het Z. M. behaagd heeft, van den heer M. Schotman, den vader, aldaar, twee kapitale schilder stukken voor hoogstdeszelfs bijzonder kabinet aan te koopenzijnda twee stout en krachtig geschilderde zeestukkenwaarvan het eena voorstelt de Simonsbaai, nabij de Kaap-de-Goerle-Hoop het ander, een woelend tea terbeiden nog niet lang geleden door den meer dan zeventigjarigen kunstschilder vervaardigd. GEMENGDE BINNEN- EN BÜITENLANDSCHE BERIGTEN. Den 6 dezer is tc Roeborstin Belgie, de sclioone oude eik verkocht, welke niet minder dan 18 voeten in den omtrek en 32 voet in de lengte hpeft en te regt de koning der hoornen mogt genoemd worden. Deza boom heeft verscheidene malen de eer gehad dat keizer Karet en Lodewijk XIV onder zijne uitgestrekte kruin het ontbijt namen. Uit het zwit- sersche kanton Waadt wordt gemeld dat omstreeks 40 der geestelijken, welke bun ontslag hadden ingediend deze verklaring hebben terugge nomen en dat de regering zich vleit, dat nog eenige dit voorbeeld zullen volgen zoodal ten laatste bet aantal dergenen die zich aan baar oppergezag onderwerpengroot genoeg zou wezen otti zonder bezwaar in de kerkelijke dienst te voorzien. Er blijkt uit eene nieuwe staliStieko opgave, dat het geheele bedrag der thans iri Frankrijk circu lerende gouden, zilveren en koperen muntspeciën is 4 milliard 780 mil- lioenen 361,319 franken. De commissie, gezonden uit Venlo naar den Rijn is zeer voldaan teruggekeerd. Zij is door bh. ee. de heeren minister van hinnenlandsche zaken en gouverneur van Zeeland zeer vrien delijk ontvangen. Konge heeft den 30 November, voor eene talrijke vergadering van Duitsch—Kalliolïjken en Protestanten, te Dresden gepre dikt. Onder de tegenwoordigen merkte men 2 prinsessen verscheiden vorsten en graven en nagenoeg al de afgevaardigden bij den landdag, op. Uit Brugge schrijft men dat eene speciale commissie den 6 dezer aan den raad haar rapport zon inleveren omtrent do feesten welke bij de inwijding van bet standbeeld van Simon Stevin moeten worden gege ven. De commissie zou voorstellen 20,000 franks voor die feesten af te zonderen. Een brief van Fort Beaufort (Kaap-de-Goede-Hoop) houdt in dat dé sprinkhanen zich weder in eene ontzettende menigtein die omstreken vertoonden en de rigting naar Winterberg namen. Men duchtte dat zij het reeds zoo schrale veldgewas ten ecnenmalo vernielen zouden. In het Bergschland aan de nederrijnsche grenzen hebben fransche speculanten reeds omtrent 30 bergwerken in den gang gebragt, en reeds zoo veel ijzer, koper en zelfs zilver gewonnen j dat zij hunne aanzienlijke kosten hebben goedgemaakt. Een droevig voorval heeft het grooto klooster van St.-Bernard in Zwitserland in diepen rouw gedompeld een geestelijke en drie bedienden van de ijverigsten van het ganschc klooster in het ter hulp snellen van verdoolde reizigers zijn de slagtoffers hunner rnenscblievendheid geworden zij zijn zelve door eénelt zwaren sneeuwval overvallen geworden en hebben er alle 4 het leven bij ingeschoten. De ontvangen beriglen van de Kaap-de-Goede-Hoop lóopen tot den 15 October. De' stand der kolonie wordt uiterst gunstig voorgesteld. Dé inkomsten waren vermeerderd en de ontdekking van do guano-eilanden had door de. betaling van permissiën tot lading 33,705 p. st. opgebragt. Er bevinden zich nog steeds vele schepen in Saldanha-baaiw'elke op ladingen wachten. Hel ouwederdat II,

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1