ZIERI&ZEESCHE COURANT. fl.o 98. DINGSDAG A.o 1845. 9 DECEMBER. Besturen en Administration. Nieuwslij din (jen. <7: BESTUURDERS van bet Departement: Zierikzee der Maat schappij Tot Nut van 't Algemeen, zich door onderzoek overtuigd hebbende van de goede cn doelmatige inrigting der Zangschool, onder de leiding van den heer C. F. L Dietericii alhier bestaande en van de vorderingen door de onderscheidene Leerlingen dier School in korteren of langeren tijd gemaakt waarvan het op den 3 dezen gehouden Examen voldoende bewijzen opleverde kunnen niet nalaten gèmelue Zangschool aan Óuders en Voogden hier ter Stede gunstig aan te bevelen, gelijk zij gaarne doen bij deze, met den wensch dat een steeds toenemend getal Leerlingen niet alleen den verdien stelijken Onderwijzer in zijn pogen tot aanmoediging strekken maar ook zelf door oefening de nuttige en aangename vruchten der edele zangkunst inoogster, moge. Zierikzee, den 8 December 1845. Bestuurders van het Departement voornoemd P. J. ANDREjE Voorzitter J. BEKMAN, Secretaris. FRANKRIJK. PARIJS den 4 December. Er zijn wederom onderscheidene rap porten uit Algiers ontvangen. Als slotsom blijkt danrn l dal (Ie takliek van Abd-el-Kader steeds dezelfde is, om nameluk Aloises Ie ontvolken alle arabische volkstammen naar Marocco te zenden len einde de Franschen op zichzclven te doen staan en hen Ie noodzaken naar de kustlanden te vertrekken. Zijn plan scheen sleeds te z jn pen koningrijk op te rigten en een leger te vormen dat krachtig genoeg zou zijn om aan de eene zijde den keizer van Morocco bet hoofd te bieden en vervolgens naar Algiers terug te .koeren ten einde de fransche overheorsching te vernietigen. Voor 8 dagen is tot eene expeditie tegen Madagascar besloten zij zal bestaan uit 5 fregatschepen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 6 December. Bij onderscheidene besluiten van lieden beeft Zijne Majesteit gedaan de navolgende benoemingen: tot leden van de eerste kamer der sinten-generaal, in.' G. Hm- lópente Middelburg, en m.' S. van Weideren baron [tengers, te IJsbrechtum bij Sneek tot luitenant-ter-zee van de 2d° klasse, de adelborst der l;,e klasse N. M. JKroeftot ridder der Orde van den Nederinndschen Leeuw, A. van Weel, As., burgemeester van Middelharnis. Het heeft Z. M. behaagd bij besluit van den 4 November jl. in te trekken en buiten effect tc stellen de besluiten van 26 Decem ber 1825 cn van den 12 Januarij 1835, ten gevolge waarvan voort aan de visscherijen pont- en schuiten-veren en alle andere incorporele regten niet meer in de grondbelasting zullen worden aangeslagen. Woensdag avond zijn HH. Kif. IIH. de prins en prinses van Oranje, benevens de kinderen, van hoogstderzelver reis naar Slutt- gardt, in deze residentie teruggekeerd. Thans zijn al. de leden van het koninklijk gezin in deze hofstad vereenigd ter viering van den 53'ten verjaardag des koning». Ten einde ook de armen te doen doelen in bet pleglig vieren van Z.1 M.' geboortedag, hebben burgemeester en wethouders besloten Ombehalve de illuminatieinde nabijheid van 'skonings paleis, eene uitdeeling van wittebrood en kaas aan de armen van alle ge zindhedenin deze residentie en het dorp Scheveningen te doen plaats hebben. Do afdeelingen van de tweede kamer der stoten-geoeraal hebben gisteren een' aanvang gemaakt met het onderzoek van het voorstel van den beer van Rosenthal, nopens eenige artikelen der grondwet. De hooge raad heeft, bij een arrest van den 18 November jl. onder anderen te lezen in bet Weekblad van hel Regt, beslist, dat een koninklijk besluit, hetwelk niet op eenige wettige wijze ter ken- nisse van de ingezetenen is gebragtniet verbindend is. Volgens de Utrechtsche Courant, bestaat het plan, om weder eene koloniale marine op te rigten en wel op eene grooter schaal als vroeger. Het personeel zou bestaan uit 1 schout-bij-nacht4 kapiteins-ter-zee, 12 kapitein-luitenants en 80 officieren, terwijl in het vervolg het korps aangevuld zou worden door adelborsten welke daartoe op het marilime-instituut te Medemblik zullen worden opgeleid. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCIIE BEBIGTEN. Volgens een brief in de, Times heeft de heer J. Challiste Cambridge den eersten dezer ten 6 ure 58 minuten middelbare tijd volgens den meridiaan van Greenwich de sedert 1832 niet geziene komeet van Riela ontdektdo regté ascensie was 22 uren 30 minuten 7,80 s. de noorder- declinatie 3° 13' 24,9". De heer IF. R. Terlaak, te 's Gravenhagen noodigt al dogenen uit, die genegen zijn tot bet houwen van 58 woon- huisjes om daarvan biljetten van inschrijving bij hein in te leveren. In een dagblad van Kortrijk (Belgie) leest men Dit jaarzoo nood lottig voor de aardappelen levert integendeel voor de rapen voorbeelden van buitengewone groeikracht op; zijnde dezer dagen'hier ter plaatse 2 rapen gezien waarvan de eene 7 en de andere 5 nèd. ponden woog. Thans zijn al de scbeveningsche bommen die ter haringvisscherij onder de engelsche kust waren uitgerust, behouden teruggekeerd. Het goza- menllijk bedrag van de door dezelve aangebragte baring beloopt hel aan zienlijk getal van ongeveer 4,000,000 stuks. Schoon de visscherij voor niet alle reeders even gezegend is afgeloopen mag men zich echter over het algemeen verheugen over de vangst die zich aanvankelijk niet voor- deelig liet aanzien. Het budjet voor de stad Parijs is voor bet jaar 1846 vastgesteld op 46 millioenen. De Calcutta SVaz'meldtdat de deensche kolonie Serampour in handen der engelsche gezagvoerders is overgegeven. Het valies met brieven vóór eenige dagen van den Keulen-Elberfelder postwagen geroofd is in de vcslingwerken van Deutz terug gevonden doch de in hetzelve zich bevonden hebbende 800 tb. aan geld blijven vermist. In den avond van den 1 dezer is te Onsl- wedde (Groningen) de hofstede afgebrand van .1. Rots, waarbij tevens zijn omgekomen 4 paarden, 12 runderen en eenige varkens. In den avond van den 3 dezer is' de Martini-toren te Groningen door den blik sem getroffen doch gelukkig door den alleider afgeleid. In een der Utrechtsche bladen leest men het volgende: «Midde lerwijl, naar aanleiding van verschillende onderzoekingen en verslagen van geleerden door velen gevolg gegeven wordt aan bet kalken der aardappels tot poters in een volgend jaar bestemd vermeenen wij hoezeer geloof en vertrouwen hechtende aan de werking van de kalk tot het vernietigen van schimmel even als deze toepassing ook den brand in de tarwe overwon de landgebruiken opmerkzaam te moeten maken dat het nimmer het denkbeeld van geleerden zal zijn geweest die kalking reeds nu te doen plaats hebben zooals velen haar dwa lend toepassen. De kalk zich tot eene korst om de aardappels op- droogende moet zoowel de kiemen en de fecule der aardappels ver stikken en de poters tot rotting doen overgaan als bij toepassing van de kalk kort vóór het poten de leedere schimmel (cri/ptogamen) alleen bezwijkt en do aardappel in de hem ontwikkelende aarde die ook het verharden van de kalk tegengaat, de voor hem nadeeliga werking van deze delfstof verijdelt. «Landbouwers dienen tot bun eigen belang op deze bedenkingen indachtig te zijn." Men mei J t uit Botterdam van den 6 dezer De verjaardag van Zijne Majesteit den koning kenmerkte zich door een droevig ongeval veroorzaakt door kwaadwilligen. Na afloop der parade door de schutterij in do Boompjes en nadat de mariniers reeds waren afge dankt, vond zulks plaats, te weten: bij het opmarcheren der schut terij op de beurs om aldaar te worden afgedankt waren er enkela jongens die gewelddadige pogingen deden om mede binnen dezelve te dringen waartegen zich de bij de deur geposteerde wacht kracht dadig verzette en liet haar gelukken inogt een dier jongens op straat te smijten, Dit bad bet allerschandelijkst gevolg, dat onderscheidene personen uit de hetl'e des volks partij voor die jongens trokken zoodat do schutterij genoodzaakt was eene meer krachtdadige houding aan te nemen om zich den doortogt te banen vindende alstoen eene botsing plaats bij welke gelegenheid naar wij vernemen eenen schutter do linkerduim aan het hek van de'beurs deerlijk werd ge klemd. De aanwezende officieren van gezondheid hebben dadelijk aan hem do noodige luilp verschaft. Hij-beeft eene vrouw met kinderen. Het is te hopen dat hot der bevoegde autoriteiten die zich voorzeker aan zulke wanbedrijven zullen laten gelegen zijn mogen gelukken do daders van zulke wanordelijkheden in handen te krijgen opdat zij hunne regtmatige straf niet ontgaan. Ten gevolge van de ongeregeldheden welke in den avond van den 1,9 November jl. te Vlaardingen hebben plaats gehad is op den 30 dier inaand door de arrondissements-regtbank te Rotterdam reglsin- gang verleend tegen 23 personen, wegens gewelddadigheden geploegd tegen commiezen der stedelijke belastingen en agenten van policie dier stad en bet slaan bedreigen en verwonden van sommige dier beambten tijdens de waarneming hunner bediening met bevel tot gevangenneming tegen .5 der' beklaagden en met bevel tol dagvaar ding in persoon tegen de 18 overigen. Men meldt uit 's Hertogenbosch van den 3 dezer: Gisteren is alhier gevankelijk binnengebragl en in het huis van arrest opgesloten ten einde nader voor het provinciaal geregtshof teregt te worden gesteld de persoon van Marijn van der Slandbouwer wo nende te Hoeven beschuldigd van op den 20 Julij jl. een buis waarin onder anderen zijne oude moeder en zijn broeder woonden moedwillig- te hebben in brand gestoken dat hij echter zijne moeder beeft gered doch zijnen broeder in de vlammen iieeft doen omkomen door telkens, wanneer de vraag naar denzetvcn gedaan werd, ta antwoorden dat hij builen bet brandende huis was. De regering der slad Deventer beeft naar aanleiding eener missive van de commissie van landbouw in Overijssel, haar medegedeeld door den heer gouverneur dier provincie, de belanghebbenden verwittigd, dat daar ter slede bij sommige paarden zich eene longontsteking heeft vertoond die spoedig en dringend geneeskundige hulp eischt. De kenteekenen dier ziekte zijn .versmading van voedsel, lusteloosheid, doffe kleur der haren opgclrokkenbeid in den buik met een weinig slaan der flanken en begin van kortademigheid. Beriglen uit New-York van den 5 November houden in dat wat betreft de aardappelen do ziekte waardoor dezelve dit jaar in Europa getroffen zijn reeds sedert 3 a 4 jaren in de Vereenigde- Slaten geheerschl heeft en ofschoon het gewas in deze en naburige stalen tamelijk goed was uitgevallen waren de prijzen echter zoo boog dat alle uitvoer voor c'onsumlie niet anders dan slechte reke ning koude geven. Anders dacht men over pootaardappelen en onder stelde dat in de, inaand Januarij eene tamelijke hoeveelheid zou

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1