Nov. is van den postwagen van Keulen op Elberfehl he! valies gestolen. Hetzelve bevatte de brieven voor Engeland Frankrijk en Belgie bestemd en eene som van 100,000 fr. in goud. Men verneemt dat het depar tement van oorlog in Belgie besloten heeft de voorloopige versterkingen welke in 1831 om de stad Hasselt opgeworpen zijn te slechten. De beriglen nopens den graanoogst in Frankrijk blijven gunstig. Te Straas- burg Verdun en op de verschillende markten van Normandie is overal daling in de prijzen. De koning van Beijeren heeft bevolen dat voor bel toekomende (gelijk tot dusverre bij militairen) ook bij personen uit den burgerstand die in een tweegevecht omgekomen zijn slechts eene begrafenis in stille ontdaan van alle burgerlijke plegtigheden of anders gebruikelijken omslag zal plaats hebben. Dezer dagen las men in een onzer dagbladen: Indien met de verandering onzer zeden enkele volksdeugden of goede eigenschappen onzer vaderen al soms bij ons zijn uitgedoofd de milddadigheid echter is den Nederlander onvervreemd eigen gebleven. De berigten van bijna alle plaatsen en oorden van ons vaderland staven zulks wederom in dezen tiid van buitengewone behoef ten op de sprekendste wijze." Het hof van assises te Rouaan behan delt op dit oogenblik de zaak van eene dubbele misdaad van vergiftiging. Eene vrouw wordt beschuldigd haren man vergeven te hebben en haar minnaar wordt beschuldigd zijne eigene vrouw door vergif om het leven te hebben gebragt. De beide voorwerpen der misdaad zijn bezweken. Verscheidene antwerpsche reeders zijn overeengekomen al het tot den uitvoer bestemde lijnwaad voor niet naar Brazilië en naderhand ook naar andere streken van Amerika over te voeren ten einde zoo veel mogelijk dezen kwijnenden hoofdtak der belgische manufacturen te bevorderen. Den 27 November is een meisje uit Mechelen dat uit den spoorwagen wilde afstijgen voor dal de trein opgehouden had met hare kleederen aan het wiel van den wagen blijven haken en op de rails gevallen. Men zegt dat het onvoorzigtige meisje op eene vreesselijke wijze gekwetst dadelijk overleden is. Onderscheidene aanzienlijke ingezetenen van Tiel en omstreken hebben concessie gevraagd om eene ijzerbaan te leggen van Utrecht over Wijk-hij-Duurstede en Tiel naar 's Hertogenbosch. Deze spoorweg zou behalve het nut voor de streek die hij doorloopt den Rijnspoorweg met den ontworpen Middelburg-Maastricbtschen ver hinden. Bij besluit van den koning der Belgen zijn alle soorten van meel tot den 1 Junij 1846 vrij verklaard van alle inkomende regten. Op het verlangen van den britschen Roomsch-Katholijken bisschop Wi seman, die lot dat einde naar Parijs is gekomen zullen al de fransche prelaten gebeden uitschrijven voor de bekeering van Engeland lot de Koomsch-Katholijke eerediensl. De bisschop van Nantes zal de eerste zijn. De keizer van Rusland heeft den uitvoer van aardappelen uit de havens der gouvernementen Lijfland en Koerland tot den 13 September 1846 verboden. Uit Gorinchem meldt men van den 1 dezer: Heden is bier, geheel onverwacht, order gekomen, dat het hier garnizoen houdende 24° hataillon van het 8"° regement infanterie overmorgen den 3 dezer van hier moet vertrekken om te Vlissingen in bezetting te komen terwijl dat balaiilon hier zal vervangen worden door het van den Heldor alhier verwacht wordende 3de hataillon van bet 4d' regpment infanterie, waarvan de aankomst alhier evenwei nog niet bepaald is. Inmiddels zijn de detachementen te Woudrichem en Loevestein welke anders uit ons garnizoen genomen worden heden voorloopig door detachementen van het te Utrecht in bezetting liggende 3d,: hataillon van bet l"'" regement afgelost. Men schrijft deze plotselinge garniznens-verandering toe aan de omstandigheid dat het garnizoen van Vlissingen naar Staats-Vlaan- deren zoude zijn vertrokken om de platteland-bewoners aldaar tegen de vexatiè'n en moedwil van kwaadwillige landloopers le beschermen. Men meldt uit Kampen van den 28 November: Volgens gerucht moet op de eilanden Schokland en Urk zich eene aanzienlijke hoe veelheid der goederen bevinden uit een onlangs op de vriesche kust verongelukte vreemde kofgeladen met erwten enz. eene partij van 120 zakken erwten in den afgeloopen nacht tot op een uur afstand van deze stad door eene visscherschuit aangebragt daar overgeladen en hier ontscheept heeft de aandacht onzer policie tot 2ich getrokken die dan ook de personen en goederen heeft aange houden en naar de arrondissemenls reglbank te Zwolle opgezonden opdat dezelve het al of niet geoorloofde van dezen oppervlakkig zeer clandestinen handel onderzoeke. Men meldt uit Leeuwarden van den 30 NovemberHeden morgen ten 9 ure is er brand ontstaan in 's rijks groote strafgevangenis het huis van opsluiting en tuchtiging alhier. Dezelve had zijnen oorsprong in eene der werkzalen van de vierde klasse waar eene hoeveelheid vlas op lijnen te droogen was gehangen rondom eenen kagchei van -svelke eene deur schijnt opengesprongen te zijn zoodat de vlam het vlas bereikte. Zeer spoedig verslond de brand al hetgeen zich in deze zaal bevond en sloeg de ramen uit naar de zijde der binnenplaats. Eene groote kolom rook steeg boven het gebouw uitzoodat het schrikverwekkend gerucht zich spoedig aan de ingezetenen mededeelde en weldra alle brandspuiten der stad deed aanrukken. Door de hulp van deze en van de in het huis bestaande spuitheeft het der ijverige directie mogen gelukken den brand binnen een gedeelte van het werkbuis te bepalen en binnen een uur meester te worden. De heeren staatsraad gouverneur, de plaatselijke kommandant de bur gemeester de leden der commissie van administratie en de ambtenaren van het huis alsmede het stedelijk garnizoen en de schutterij waren spoedig bij den brand tegenwoordig. Met de meeste orde en het gelukkigste gevolg is deze zaak afgeloopen vooral in vergelijking van de schrikkelijke gevolgenwelke deze brand na zich had kunnen slepen wanneer dezelve even als voor 80 jaren ook tot de overige gebouwen van het gesticht ware overgeslagen. Ook bet gedrag der gevangenen die geen het minste tegenstand boden of pogingen deden om van dit ongeval gebruik te maken tot ontvlugting wordt zeer geroemd. De mis te Frankfort aan den Oder is over het algemeen slecht uitgevallen. Het ontbrak aan koopers. Doch is er weinig verkocht er werd des te meer gestolen. Eene volkomen georganiseerde bende dieven voorzien van voertuigen verscheen in de kleeding van ar beiders en laadde voor buizen en kelders de aldaar liggende balen op, zonder dat iemand ben hinderde, meenende dat zij van wege de koopers kwamen. Ondanks alle moeite heeft men de daders niet junnen ontdekken. Van welke onaangename gevolgen het wezen kan wanneer ker mistenten ai te luchtig zijn opgeslagen, blijkt, onder anderen, uit hetgeen er dezer dagen te Laval in het fransche departement van Mans, heeft plaats gehad. De paardrijders van een cirque olympique waren druk bezig met hunne evolutiën. Het. in de tent gezeten publiek had reeds eene poos last geleden van zware lekkagiiin ten gevolge van eenen geweldigen stortregen en van het niet genoegzaam bezorgd zijn van de tent toen onverhoeds een felle rukwind het zeildoek van de tent midden door van een scheurde de touwen deed knappen en de mast, die tot hoofd-pilaar diende, deed omslaan. Het gazlicht was in een oogwenk onder dezen vochtigen domper uitgedoofd en het publiek begon in den stikdonker, die er nu heerschteregis en links naar een veilig heenkomen rond te lasten in de hoop van den uitgang le zullen vinden. In den algemeenen schrik werd me nige doek, hoed, parapluie, slok enz. in den loop gelaten en den volgenden dag zou men om de grap hebben kunnen lagchen ware het niet geweestdat zekere reeds bejaarde dame, de weduwe Gran ger, zoodanig van den schrik bevangen was geraaktdat zij het in den nacht, onder een akelig ijlen bestorven is. In de nabijheid van Clonsilla (Engeland) heeft een treurig ongeluk plaats gegrepen. Door de onkunde of onachtzaamheid van een knaap, wien de stuurman der stoomboot naar Longford hel roer had toe vertrouwd is het vaartuig tegen den wal geloopen en onmiddelijk gezonken. De 8 passagiers, die zich in de voorkajuit bevonden, zijn gered maar van de 20 welke in de achterkajuit waren zijn min stens 16 jammerlijk in hel water omgekomen. MIDDELBURG den 1 December. Ten aanzien van hetgeen wij vroeger uit Oostburg, over plaats gehad hebbende baldadigheid en ongeregeldheden op sommige hofsteden in het 41" district dezer pro vincie hebben gemeld, kunnen wij thans mededeelen dat de justitie zich dadelijk ter plaatse heeft hegeven om van het voorgevallene kennis te nemen dat dientengevolge eenige arrestaliën hebben plaats gehad en het onderzoek verder wordt voortgezet terwijl men zich vleit dat de genomene maatregelen zullen medewerken, om de voortzetting van verdere kwaadwillige daden mot gepaste middelen tenen (e gaan. VLISSINGEN den 2 December. Men verneemt dat het 2de ha taillon van het 8ste regement infanterie, gekommandeerd door den heer majoor Frunlzman, thans in garnizoen te Gorinchem, eerstdaags in het h'1' district dezer provincie zal gestationeerd worden ten einde de onrustige bewegingen welke zich aldaar vertoond hebben te keer te gaan. GOES den 1 December. Men verneemt dat in deze week een begin zal worden gemaakt met aardenwerken bij liet Oude-Haven- boofd dezer stad opgedragen aan de heilzame Armen-Werk-Inrigling en dat eene betrekkelijk aanzienlijke som uit stads kas daartoe ver strekt zal worden. De vlijtige minvermogenden zullen daardoor en ook door gemelde commissie verder zoovee! de beschikbare middelen toelaten, in de gelegenheid worden gesteld, orn gedurende eenige weken in derzelver behoeften te voorzien. Gisteren is een groot gedeelte van het detachement dragon ders uit deze stad naar omliggende gemeenten vertrokken de alhier overblijvende manschappen en paarden zullen buiten kosten der ingezetenen gehuisvest en gestald worden. Zeetij din g en ZIERIKZEF,den 5 December. In den namiddag van den 1 dezer is op de Zeehondsplaat brj Schouwen gestrand en sedert verbrijzeldi, het engelsch schoonerscbip Elizabeth, kapt. J. Fray, komende van Newcastle, gedestineerd naar Antwerpen en geladen met aardappelen verwwaren slijp- en molensleenen. De bemanning bestaande uit de kapitein stuurman en 4 matrozen hebben zich met de sloep gered en zijn behouden bij Weslenschouwen en later alhier aange komen. Omtrent een op den Banjerd vastgeraakt koopvaardijschip, van elders gemeld heeft men bier niets vernomen. BROUWERSHAVEN den 4 December. Binnengekomen J. C. J. van Speijk kapt. H. Nollee van Batavia naar Rotterdam. VLISSINGENden 2 December. Heden is door de nederlandsche loodsboot n.° 8 van het loodswezen der Monden van de Schelde alhier aangebragt de equipage bestaande uil den kapitein Lebot en vijf man van den franschen logger V A ley onvan Newcastle, geladen met steenkolen bestemd naar S.'-Malo die den 1 dezer naar gissing Weslkappelle o. z. o. 4 a 5 mijlen in zinkenden staat verkeerde en welke personen bij bet stormachtig weêr met groot gevaar door de jol der gezegde loodsboot bemand met den zeeloods C. van Wijck en de kweekelingen F. Nnerebout cn E. van Bel en den matroos J. C. Smit, zijn gered geworden. MIDDENPRIJZEN van de volgende ARTIKELEN te ZIERIEZEE, van den 4 December 1845. l)e Ned. Al lulde. De Ned. Mudde. Graauwie Erwten f 0.00 a 0,00 Groene dito. - 10,00a 14,00 Gele dito - 10,00 a 12,00 Koolzaad - 10,00 a 12,00 Zaai-Lijnzaad - 12,00a 14,50 Slag-Lijnzaad - 3,00 a 9,00 O. Tarwe 1843 O. dito 1844 N. dito 1845 Ordinaire dito N. Rogge Winter-Gerst Zomer-dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito 0,00 a 0,00 - 10.00 a 11,00 - 8,50 a 10,50 - 7,00 a 9,00 - 8,50 - 5,60 h - 5,30 a - 3,00 a - 6,50 h -12,00 a 16,00 -20,00 a 24,00 9,00 6,00 5,50 3,20 7,00 Raap-Olie te Zierikzee.f 43,00 p. v. Patent-Olie -46,00 Lijn-Olie - 00,00 Raapkoeken /"00.00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 A. dvertentiën De Notaris M.' J. J. ERMERINS zal in de maand Ja- nuarij 1846 op de Hofstede van W. de VRIEZE Jz. onder Dreischorpresenteren te verkoopen 80 stuks zware IJ PEN BOOMEN zeer geschikt voor Werkhout. te zierikzee BIJ de wed. a. de vos en zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2