N.o 96. ZIERIKfcEESClIE DÏNGSDAG A.° 1845. COURANT. 2 DECEMBER. Besturen en Administration. Nieuwslij dingen Be AANBESTEDING van de Voeding en het Onderhoud der Ge vangenen in het Buis van Arrest te Zierihzee zai onder nadere approbatie van Z. E. den Minister van Justitie den 8 December 1845 des middags ten twaalf ure voor den tijd van acht maanden van af den 1 Januarij aanslaande in het openbaar op het Huis van Arrest te Zierihzee, ten overslaan der Regenten plaats hebben volgens de conditiën die bij den Secretaris en op het Huis ter inzage liggen. Het Collegie van Regenten over het Huis van Arrest te Zierihzee M. C. de CRANE Ter ordonnantie van hetzelve P. PALLUS Lid en Secretaris. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 28 November. In de zitting van de tweede hamer der staten- generaal van heden is ingekomen enne koninklijke boodschapten geleide van een ontwerp van wet betrekkelijk de ondersteuning van behoefligen. De. artikelen der grondwet welke de heer Nedermeijer van Rosenthal, blijkens zijn in dé tweede kamer der staten-generaal gedaan voorstel, ingetrokken wil zien luiden als volgt: Art. 130. De stedelijke regeringen zijn zamengesteld op zoodanige wijze als noodig wordt geoordeeld bij de reglementen door de be staande regeringen of bijzondere commission door den koning ont worpen te benoemen. De alzoo ontworpen reglementen worden aan de provinciale staten toegezonden die dezelve met hunne bedenkingen aan den koning ter bekrachtiging aanbieden. Rij deze reglementen wordt, bepaald de wijze, op welke de leden der provinciale staten, die ter benoeming van1 dien stand staan, zullen gekozen worden. Art. 131. In alle sleden worden ingevoerd kiezers-collegiën. Zij worden eenmaal in het jaar door de regering hijeen geroepen al leenlijk tol het bedoelde einde om de raadplaatsen in dien lusscben- tijd opengevallen door bevoegde personen te vervullen. Art. 132. De openvallende plaatsen in de kiezers-collegiën worden vervuld bij meerderheid van ^temmen der gezeten burgeren een.e zekere in iedere stad hij de wet te bepalen som betalende in de be schreven middelen. Daarover brengt elk dier burgeren eens in het jaaf zifnv stern uit bij behoorlijk geteekendo en gesloten briefjes die aan de buizen opgehaald worden van wege de regering. En dat hetwelk hij wil doen vurvangen dus: Art. 152. De besturen ten platten lande, hetzij van heerlijkheden districten of dorpen, worden ingerigt op zoodanigen voet, als met de' bijzondere omstandigheden van alle derzelve tnet de belangen der ingezetenen en hel wettig verkregen regt der belanghebbenden onder ling bestaanbaar geoordeeld wordt alles in overeenstemming met deze grondwet en volgens nadere reglementen op last der staten te maken welke dezelve met hunne' consideration aan de bekrachtiging van den koning onderwerpen. In de plaats der bepalingen, in dit art. 152 der grondwet vervat verlangt de voorsteller do volgende bepalingen De zamensleilingg inrigting en hoeveelheid der plaatselijke besturen worden hij tie wet geregeld. De ingezetenen kiezen de leden van het bestuur, op de wijze bij dé wet tè 'bepalen De koning' benoemt het dagelijksch bestuur bij de keus van bet hoofd des bestuur^ .is de koning in buitengewone gevallen niet tot de leden van het bestuur beperkt de benoeming der overige leden des dagelijkscben bestiiurs geschiedt uit het midden des bestuurs op eene dubbele voordragt door hetzelve op te maken. De Staals-Courant bevat het volgende Sedert het medegedeelde in ons nummer van den 17 dezer maand zijn bij het departement van koloniën weder berigten uil Suriname ontvangen omtrent, den ziektetoestand der europesche kolonisten aldaar loopende tot 20 September jl. i4an den 9 tot den 15 September waren op Voorzorg 3 personen en op post Groningen 2 kinderen—overleden. Ter eerstgemelde plaats waren 6 zieken en 20 herstellenden ter laatstgernelde 51 zieken en 25 herstellenden. Dit. grooter getal zieken op post Groningen was het gevolg van het overkomen aldaar van talrijke huisgezinnen van hel etablissement Voorzorg die meest allen nog onder geneeskundige behandeling waren. Men hoopte dat door de verhuizing naar Groningen vele lijders van Voorzorg waar de ziekte het hevigst bad gewoed zouden kunnen behouden blijven. Odder de huisgezinnen op de plantage Mijn Vermaak die in der tijd met het schip Phoeóix' zijn aangobragt en dadelijk aldaar werden gehuisvest en derhalve'in geéne aanraking hoegenaamd met de kolo nisten op de beide hiervoren genoemde etablissementen geweest wareir, hadden' zich de koortsen evenzeer vertoond. Er waren 9 zieken 5 herstellenden en 5 overledenen. Don 29. HH. KK. HH. de prinsen Alexander en Hendrik der Nederlanden zijn heden morgen uit deze residentie naar Amsterdam vertrokken. Naar men verneemt, zulten hoogstdezelven heden avond weder herwaarts terugkeeren. Door de arrondissements-reglbank te Zwolle, in raadkamer verga derd is in den loop der vorige week legen den heer K. van Hulst, uitgever van de Kamper Coüront en van den Utopisch-Polilischen Snel- wagen, verleend regtsingang met dagvaarding in persoon ten ge volge van' eene aanklagt van het openbaar ministerie van laster legen den persoon des Koningsvoorkomende op verschillende plaatsen in de brochure getiteld Kritiek der Troonrede, Bijwagen tot den Utopisch- Polilischen Snelwagen. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Naar men verneemt, is de wurtembergscbe regering voornemens,- de tienden dit jaar in nati*ra te heffen en den daaruit spruitenden voorraad aan minvermogenden tegen billijke prijzen over te zeilen. Men schrijft uit Zwitserland dal het in het kanton Graauwbunderland gelegene aanzienlijke- dorp Munster een gelijk gevaar dreigt als Fels- lierg daar de helling, waarop dit dorp gebouwd is, zich van den' rotswand, waarop dezelve rust, schijnt te willen scheiden. Er wordt thans Ie Antwerpen met allen ijver gearbeid aan de afbraak en slooping der monster-stoomboot Brilish-Queen. De haven en de bassins van Huil zijn op dit oogenblik overkropt met schepen. In de laatste week is de blaauwe vlag gedurende verscheidene dagen geheschen ten leeken dat er geene plaats meer was voor schepen. Uit Palermo wordt ge meld dat de keizerin van Rusland van eene ongesteldheid die door bet eten van fruit en oesters was ontstaan, volkomen is hersteld. Men begroot bet getal manschappen die sedert de gebeurtenissen van September uit Frankrijk naar Algerie zijn overgevoerd op 20,000 man. De prachtige brug, welke de stad Manheim over den Necker heeft doen vervaardigen is op eene bijzondere wijze-ingewijd geworden. Men heeft er namelijk 80 wagens over laten rijden die beladen waren met eetwaren met brandhout en turf, al hetwelk men dadelijk onder de behoefligen heeft rondgedeeld. Uit Hong-Kong, in China, is be- rigtdat het eskader, hetwelk tegen de zeeroovers in de wateren van Borneo was uitgezeild den 16 September aldaar is teruggekeerd. Het was deze expeditie gelukt ofschoon niet dan na hardnekkigen tegenstand gedurende welken de Engelschen 10 dooden en 15 gekwetsten gehad hebben het versterkt fort dier zeerooversop Borneo te vernielen. Te Brakelin de Rijnprovincie, is den 21 November brand ontstaan, die, door den wind aangeblazen, een 30tal huizen benevuns dekerk In de asch legde. De haardasoh van heide stads belten te Amsterdam met inbegrip van die, welke nog tot op ultimo December 1847 binnen die stad zal vallen, is bij de openbare veiling, op den 24 November daarvan gehouden gegund geworden aan den heer C. J, Sibürgh, voor eene snrn van f 5! ,500. Sedert eemgen tijd rigt de policie te Berlijn hare aandacht weder ernstig op die plaatsen waar in het geheim ge speeld wordt. Wenschelijk Is het dat deze kanker der maatschappij, die ook daar alle klassen heeft aangegrepen en het geluk van zoo vele personen en huisgezinnen verwoest in haren voortgang ,moge worden gestuit. In verschillende streken van Engeland worden bij voortdu ring talrijke volksvergaderingen gehouden ten behoeve van eene afschaf fing der graanwetten ter bevordering van den invoer van buitenlandsch koorn. Men meldt uit Delft van den 28 November: Naar men verneemt,' zonden er in het begin dezer week ernstige onlusten hebben plaats gehad te Vlaardingen lusschen baringvisschers en ambtenaren aait de policie en belasting annex ten gevolge waarvan er een agent van policie zoodanig met een slok op deszelfs hoofd is getroffen dat dezelve geheel buiten dienst is moeten gesteld worden aangezien diens toestand aan krankzinnigheid grenst. De justitie laat zich zeer veeL aan deze zaak gelegen liggen want reeds moet de officier van justitie te Rotterdam zich derwaarts hebben begeven en een voorloopig onderzoek bewerkstelligd. Men verneemt uit Vught, dat de werkzaamheden aan den water- keerenden dijk van het versterkt legerkamp met den meesten ijver, onafgebroken worden doorgezet en- aan meer dan 600 menschen gedeeltelijk uit de omstreken gestadig werk en onderhoud verschaffen; het is eerie onverwachte leniging in veler behoeften die zonder dezo gunstige beschikking van Z. M. den koning welke zich daarbij per soonlijk wel gelieft te interesseren deerniswaardig zouden te achten zijn, naardien de weinig geteelde aardappelen reeds zijn verbruikt, en de duurte.der levensmiddelen boven het gewoon bereik gestegen zijn der schamele gemeente. Onder degenen, welke in het district Tieierwaard loffelijk voor gaan om den druk der armen door hel verschaffen van werli en het geven van geldelijke bijdragen te lenigen belmoren in het bijzon der vermeld te worden de heer - O. )V. A. grave van Bijlandt van Maricnuieerd en de lieer M. Virulij van Vuren en Dalem. Laatstge noemde zonderde, onder anderen, nog kortelings f 3000 af voor de behoeftigen zijner woonplaats;' terwijl die van de aangrenzende gemeente Herwijnen nadat zijn ed. naar de treurige omstandigheden aldaar een gepast onderzoek had doen instellen f 500 werden toegezegd, Uit Groningen meldt men van clen 27 November bet volgende

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1