A (Ivertentien. en had zich zoodanig door hard te loopen overspannen, dat het hein het leven kostte. Men heeft nog door het aanbrengen van genees kundige hulp den ongelukkige in het leven trachten lerug te bren gen doch te vorgeefs. Hij laat eene vrouw en 2 kinderen na. Men meldt uit Brielle van den 24 dezer Verscheidene diefstallen hebben er op dit eiland sedort kórt plaats gehad. Zoo moeten er in eene onder Briels-Nieuwland gelegen weide twee schapen zijn geslagl en met achterlating van de vacht zijn weggevoerd uit een bosch onder de gemeente Oudenhoorn een zeer kostbaar koebeest zijn ge stolen en op den grooten weg tusschen Brielle en Nieuwenhoorn uit de kelder van eene aldaar staande kleine woning een reeds in gezouten varken door inbraak zijn weggehaald dat bij een boer onder de gemeente Vier-Polders insgelijks vroeger heeft plaats gehad. (In den nacht van dingsdag op woensdag II. is onder IJsselstein op de boerderij bewoond door J. Oskameene koe in het land geslagt en het vleesch medegevoerd terwijl de dieven de huid in de sloot hebben geworpen. Men boort van meer dergelijke gevallen Jn die omstreken.) Uit A1 fiiin het fransche departement van Tarnwordt onder dagléekening van den 16 II., geschreven Eene verschrikkelijke ramp heeft de stad Alhi getroffen; de heer Elienne Lacomhe, bankier, ■voorzitter van de regtbank van koophandel is gisteren avond ten negen ure" in slaat van faillissement verklaard. Zijn passief beloopt ohfstréeks de zes millióen'; zijn actief zal de twee millioon niet kun nen halen. Alles komt'jaeder op de enkele etad Alhi, die er door geruïneerd is. Al wie cenig beschikbaar geld had, was gewoon het naar dit huis te brengén. Men telt ettelijke honderde huisgezinnen die wel gesteld waren en thans broodeloos zijnal de dientsboden in" de stad waren gewoon htïrt geld in plaatse van hét naar do Spaarbank te brengen in handen van dién bankier te geven. Zoodra de zaak ruchtbaar Wérd schoolde de menigte in massa voor het huis van den heer Lacomhe te zanien en zoo de poticie niet tusschen beide ware gekomen, zou het in brand gestoken zijn geweest. Er is 'niet een bewoner, die niet in het onheil deelt. De stad zal het in géené dertig jaren weder kunnen ophalen. Mén hoort niet dan keT- men en wcencn. Welk ecnen winter ziet men te gemOet. Uit BataviaWaarvan de over land ontvangen berigten. reeds tot 2 October loopon heeft men langs den gewonen zeeweg eene reeks couranten tot 20 Augustus ontvangen. In het nummer van 23 Julij v'rndt men uit den Maitland Mer cury van 1 Maart II., het volgende berigt overgenomen Misschien zullen zich eenigen onzer lezers herinneren dat in het begin van 1841 te Sydney het gerucht algemeen veld won dat de walvischvanger. Mary, kapitein Sleinvermist was. Verscheidene oorzaken werden hiervoor opgegeven maar het algemeen gevoelen wasdat het vaartuig schipbreuk bad geleden ten gevolge van eenen vreeselijken storm of lyphon welke in December 1840 tusschen de eilanden geheerscht had en waardoor onderscheidene schepen van Sydney min of meer schade hadden geleden. Door de aankomst te Sydney van den walvischvanger Tigress, op donderdag 20 Februarij jl., is men de waarheid geheel op het spoor gekomen brengende dit schip' de eenig overblijvende persnon mede van de ongelukkige be manning der Mary, lig is een inboorling van Sydney genaamd William Valentine. Hij verklaart, dat de Mary, gedurende den ont zettend™ typhon van December 1840 schipbreuk heeft geleden op een kliprif, behoorende Int de zurd-oosletijke punt der Langhliti's- Eilandenvijf mannen der equipage werden door sterke stortzeeën, over boord gesleept terwijl een zesde door den hëvigen schok hij het stooten van het schiptegen een der hoorden van het vaartuig ge worpen en verpletterd werd. De overhl ij venden hielden zich aan het schip vasttot dat de zee bedaarder was geworden en vervaardigden alstoen een vlotwaarmede zij den wal bereikten. Later haalden zij zoo veel mogelijk mondbehoeften ais anderzins van het wrak. De inboorlingen ontvingen hen vriendschappelijk de bemanning rigtte Iiutten op en maakte de best mojjfelijke schikkingen waarna zij negen maanden op het eiland doorbragten alhoewel in dien tijd zeven van hen aan koortsen overleden waren. Na verloop van dien tijd hadden de overigen uit hel wrak eeuo kleine schoener gebouwd met het voornemen het eiland te verlaten en koers le zetten naar Nieuw- Holland daar zij eene voldoende voorraad mond- en scheepsbehoeften verzameld hadden. Plotseling en zonder voorafgaande oneenigheid vielen de inboorlingen alsnu op hen aan en vermoordden den kapitein den doctor en twee zeelieden welke lijdende waren aan koortsen hebbende het overige gedeelte slechts den tijd gehad naar de booten Ie vlugten en alzoo hun leven te redden. Twaalf lieden der beman ning benevens drie inlandsche vrouwen staken alsnu in twee sloepen van land. Zij zetteden koers naar het Woodlark-Eiland hetwelk zij ma verloop van acht dagen bereikten en daar weldra eene geschikte plaats ter vestiging vonden. Gedurende den eersten avond na hunne aankomst, werd Valentine door een hoofd der inboorlingen uitgenoo- digd om met hem naar het hinnenland te gaan deze uitnoodigrng werd door hem aangenomen hij bragt den nacht in de hut van ge- metden inlander door doch den anderen morgen naar de plaats terugkeerendewaar hij zijne kameraden Verlaten had, vond hij de- zêfve niet meer en werd hem door een der inlandsche vrouwen van het eiland Langblin verhaald dat zij allen door de inboorlingen waren om bet leven gebragt, als zoenoffers voor eenen inboorling van Woodtark welke door hen op liet eiland Langhlin was doodgeschoten. Men beproefde nu ook Valentine bet leven le benemen en bragt bem verscheiden wonden toe maar hij werd gered door hetzelfde opper hoofd hetwelk hem reeds vroeger in bescherming genomen had. Na vele gebeurtenissen van dien aard bereikte hij een heter geslemden volksstam in een ander gedeelto van het eiland te midden van welken hij verbleSf, lot dat in October 1844 het barkschip Woodlack in het gezrgl kwam en het eiland bezocht. De Tigress, eenige dagen later insgelijks het eiland aandoendebegaf hij zich aan boord van dat vaartuig en nam als matroos dienst op hetzelveals zoodanig aan boord blijvende tol dat het schip te Sydney aankwam. ZIERIKZEE den 28 November. De brand welke jl. zondag avond van hier gezien is heelt plaats gehad te Nieuwenhoorn bij Hellevoetsïuis en wel in de schuur van den heer L. Veerman. Het vïas de granen de bouwgereedschappen en 2 paarden zijn met de Schuur een prooi der vlammen geworden. Het gebouwvlas en graan waren allen tegen brandschade verzekerd. De minister van marine heeft ter kennisse van alle zeevarenden en daarbij belanghebbenden gebragtdat met liet einde dezer maand e» nderfijk r»el de» 1 D'esrovber aanstaandebel verbeterd oeverlicbt op het havenhoofd van Zierikzee voor hel eersten vervolgens geregeld eiken avond zal worden ontstoken. Op den 11 December ^aanstaande zal aan hel locaal van het gouvernement te Middelburg worden aanbesteed Eenige aardewerken tot herstel en verbetering der zeedijken aan de calainileuse polders van Zeeland beslaande in 6 perceolen.: Met het koopvaardijschip de Roompot, (welk'schip, zoo als wij in ons vorig n.° gemeld hebben den 23 dezer Ier reede van Vlissin- gen is geankerd is van Batavia herwaarts gekomen zijne exc. do vice-admiraal Machielscnlaatstelijk kommandant van Z.'M.® zcemagt in Oost-Indie en inspecteur der marine. Uit Oostburg wordt gemeld, dat in het 4d° district dezer pro vincie door landloopers en kwaadwilligen op verscheidene hofsteden 1 baldadigheden en ongeregeldheden zijn begaan en wel van zeodanigen ontrustenden aard dat men hoopt dal door het gouvernement inaatre- i* gelen zullen genomen worden, len einde personen en eigendommen tegen zulke woeste roekeloosheid te beschermen. Directeuren der Zuid-Hollandscho Maatschappij tot redding van Schipbreukelingen, te Rotterdam gevestigd, hebben in hunne jongste vergadering wederom blijken gegeven van de doeltreffendheid dier edele instellingalzoo besloten is te doen uit reiken aan Ary Visser, wonende te Ziérikzee, voerende de vischschokker Zuid-IIóllandschc Redding-Maatschappijde zilveren medaille, en een gctuigschiftvoor zijne menigvuldig bewezen diensten aan in nood verkeeremlé schip breukelingen, maar inzonderheid voor het onlangs, door beleid en zeemanskunde op verschillende tijden redden van twee schepen met hunne epuipagien en ladingen, die op den Banjaard in een zeer ge vaarlijken toestand aan den grond zaten, en het veilig binnen en op de reede te Ziérikzee brengen daarvan aan Jacob Versteegvoerende het visehslóepschip de Drie Gebroederste buis behoorende le Pernis, de zilveren medaille en een getuigschrift henevens 50om onder de equipage verdeeld te worden, voor het op den 15 dezer redde-n der equipage, van hel deensche sloepschip Frederik, gevoerd geweest door kapitein L. C. Ilolm, op de sleile punt buiten de Goereê ge strand en verbrijzeld en hel le Rotterdam veilig aan wal brengen daar van; aan Arie Meuldijkvoerende hel visscbersloepscbip de Vriend schap, tehuis behoorende te Zwaartewaal mede de zilveren medaille en een getuigschrift, henevens f 50, om onder de equipage te ver- deeleu voor hel op den 20 Augustus II., bij stormwederredden en te Newcastle veilig aan wal brengen van één man der equipage van het engelsch brikschip Elizabeth, kapitein John Usher, weïfc schip echter, onder de redding, met de overige equipage is gezon ken aan Jan van der Wal, stuurman op het hoekerschip de Jonge Harmanus, te huis behoorende te Vlaardingeneene som van f 30, benevens f 120, om onder het overige zijner equipage te verdeelen voor het op den 11 October 11. bij noodweder en hoogloopendo zee, redden der equipage van het in zinkenden staat, verhoerend, hoeker schip, gevoerd geweest door schipper Cornelis Versteegmede le Vlaar dingen te huis behoorende, en bet aldaar veilig aan wal zetten daar van; terwijl door directeuren voornoemd, maar meer speciaal al? administrateurs van hel zoo weldadig fonds van wijlen niejufvroutv Ida Maria de Raalh, aan onderscheidon weduwenwier mannen; in Zee zijn verdronken, gepaste uitdeelingen zijn bewerkstelligd om, ii) hare behoeften te voorzien. PRIJZEN der EFFECTEN TE AMSTERDAM, Woensdag den 26 November 1845. gebleven. Nedeklanoen 2'/2 pC. Werk. Schuld 3 4 Amort. Syndikaat 3'/2 pC. Handel-Maatschappij 4'/8 50»/,. pC. 71.»/,, 95s/a 157'/, MlDDENPRfJZEN van ui? volgende ARTIKELEN tb ZIERIKZEE, van den 2? November 1845. De Ned. Mudde. O. Tarwe 1843 O. dito 1844 N. dito 1845 Ordinaire dito N. Rogge Win ter-Gerst Zomer-dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito f 0,00 h 0,00 -10,00 b 11.00 - 9,00 k 10,25 - 7,00 a 8,00 - 8,50 - 5,60 a - 5,20 a - 3,00 a - 6,50 a -12,00 a 16,00 -24,00 a 28,00' 9,00 5,70' 5,40 3,30 7,20 Graauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Mudde. f 0,00 a 0,00 - 12,00 a 15,00 -10,00 a 12,00 - 10.00 a 12,00 -12.00a 15,00 - 3,00 a 9,00 Kaap-Olie te Zierikzee, f 43,00 p. v. Patent-Olie - 46,00 Lijn-Olie - 00,00 Raapkoeken f00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 Heden overleed, tot onze bittere droefheid, onze geliefde Moeder en Behuwd-Moeder.1ANNA MANUS van dee JAGT Wed. Coenelis Verloo, in den ouderdom van 56 jaren. De eenige troost van ons hart heeft God alzoo opgeroepen naar dg Eeuwigheid. Wat wij, als kinderen,, in haar verliezen, zat een ieder beseffen die haar gekend hebbendoch wij hopen dat God ons zal versterken en ons de troost zal geven die wij voor ons bedroefd hart noodig hebben. Zierikzee J. A. VERLOO. den 26 November 1845. J. FAASE. De DIENST van Mev. de JONGE van Breugel open zijnde tegen Mei 1846, door het vertrek van eene kundige en brave Keukenmeidwenschte zij gaarne deszelfs plaats vervuld te zien zijnde aan deze dienst «elo voordeelen verbonden. De ondergetcekenden voornemens zijnde om de nabij deze Stad slaande Houtzaagmolen genaamd de Fortuin, waarvan zij Eigenaars zijn geworden met den meesten spoed lot eene PEL MOLEN genaamd de Ondernemingle doen inrigten ten einde ■daarmede eenen handel te drijven onder de Firma van V. HOGER- ZEIL P- LABRIJN, in alle soorten varr GORT, geven hiervan aan hunne geëerde Stad- en Landgcnooten kennis, en hevelen zich minzaam in hunne gunstonder belofte eener prompte en civile bediening. Zierikzee28 November 1845. V. HOGEKZEIL P. LABKfJN. TE ZIËEIKZKE, BW DE WED. A. VB VOS EN ZOON STADS DRUKKERS-.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2