ZIERKZEESGHE COURANT, VRIJDAG 28 NOVEMBER. Besturen en Administration. Nieuwstijdingen. IV9o 95. A.o 1845. De LOTERIJ van HANDWERKEN of ter verloting dienstige 'VOORWERPEN, welke jaarlijks alhier plaats vindt, zal eerlang wederom worden opengezel, zoodra de goedkeuring daarop, aan Zijne Majesteit onzen geëerbiedigden Koning gevraagdzal zijn in gekomen. Intusschen wordt een ieder beleefdelijk uitgenoodigd om daartoe de vereischt wordende Handwerken of Voorwerpen in gereedheid te willen brengen, ten einde, na het bekomene antwoord van Z. M. daaraan het vereischte gevolg te kunnen geven; terwijl tot aanmoe diging daarvan bij deze wordt bekend gemaakt dat het Hare Maje steit onze geëerbiedigde Koningin behaagd heeft otn een door Hoogst- dezelve fraai bewerkt Canapé-Kussen tot dat zelve einde in te zen den en daardoor heeft willen loonen het hoöge belang dat Iloogst- dezelve in dergelijke nuttige ondernemingen stelt. De Dames uitmakende de Directie dier Loterij hopen en rekenen op de algemeene medewerking vroeger aan haar beloond terwijl ook zij niet in gebreke zullen blijven om door ijver en accuratesse het in haar gestelde vertrouwen steeds waardig te blijven en alzoo aan bet belanglooze doel te blijven beantwoorden. De tijd der trekking zal (na de bekornene goedkeuring des Konings) nader worden bekend gemaakt. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 25 November. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van heden is ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleide van een ontwerp van wet tol het af- en overschrijven van gelden voor het maken eener nieuwe uitwatering Voor de polders in het voormalige Staats-Vlaanderen. De voorzitter der tweede kamer heeft in deze zitting medegedeeld, dat hem in behoorlijken vorm en ter bekwamer tijd door den heer van liozenlhal een voorstel is gedaan strekkende tot wijziging van eenige bepalingen der Grondwet. Hierop heeft de heer van Kozenthal in het brcede de beweegredenen blootgelegd die hem geleid hebben tot het doen van dit voorstel hetwelk strekt tol intrekking der arti kelen 130, 131 en 132 en tot vervanging van art. 152 der grond wet, welk voorstel in twee ontwerpen is gesplitst. De redenaar is voornamelijk lot het doen van dit voorstel geleid, omdat bij hem en bij andere leden de overtuiging beslaat, dat de aangebodene ontwer pen van wet nopens het stem— en kiesreglniet met de tegenwoor dige bepalingen der grondwet daartoe betrekkelijkzijn overeen te brengen, en dat eene gedurige afwijzing dier ontwerpen niet brengen zou tol eene wenschelijke regeling van die belangrijke zaak. Hij be toogde, dat het in de tegenwoordige omstandigheden doelmatiger kan geoordeeld worden de grondwet stuksgewijs te herzien, dan dadelijk tot eene algemeene herziening over te gaan en dat er op die wijs ook meerder hoop bestaatdat de regering, bij eene aanneming der voor stelling door de kamer daaraan hare goedkeuring zal hechten. De president stelt voor, dat voorstel met de daarbij behoorende memorie van toelichting te doen drukken ronddeelen en naar de afdeelingen te verzenden. De heer van Goltslein stelt als amendement voor om alvorens tot de verzending naar de afdeelingen te besluiten door de kamer te doen beslissen of het voorstel in het geheel al dan niet in overwe ging zal worden genomen. Tot' de beraadslaging daarover wenscht de redenaar een' naderen dag bepaald te zien. De heer Kniphorst verklaart zich er tegen. In omvraag gebragt zijnde wordt met 49 tegen 4 stemmen tot eene verzending naar de afdeelingen besloten. Tegen hebben gestemd de heeren Luzac, de Kempenaervan Golt- stein en Anemaet. Men verneemt, dat, 55.' M." welmeenen nader gevraagd zijnde omtrent hoogstdeszelfs begeerte dat nergens poorten of wallen geslecht zouden worden er in bewilligd heeftom verzoeken lot voortzetting van afbraak en slechting van stads-poorten of wallen in nadere over weging te nemen mits bij elk geval eene tiaauwkeurige opgaaf ge schiede van hetgeen reeds afgebroken is en van hetgeen nog bestaat, opdat Z. M. kunne beoordeelen in hoeverre het wenschelijk zou zijn hel overgeblevene alsnog te behouden terwijl door deze beschik king geenszins gewijzigd wordt Z.' M." vroeger kenbaar gemaakte begeerte, dat men nérgens met het slechten van poorten of wallen een' aanvang zal mogen maken. Onder de door den minister van oorlog genomen maatregelen ku nnen wij nog dezen opnoemen, dat van nu af en gedurende dezen .winter geene onder-officieren of manschappen met gagementof gratificatie Uil de dienst zullen worden verwijderd. Welke daartoe zijn voorge dragen en nog dienen kunnen zullen eerst in het voorjaar worden ontslagen terwijl aan hen die door gebreken geheel voor de dienst ongeschikt zijn tot dat tijdstip verlof met behoud van soldij kan worden gegeven. Deze maatregel wordt als zeer gepast geoordeeld en in hel belang der in die termen vallende manschappen, die anders bijna geheel zonder middel van bestaan in den aanstaanden Winter zichzëïven en anderen tot last zouden verstrekken. Van wege den minister van financiën is bekend gemaaktdat de middelprijzen der inlandsché granen voor het geheele rijk over het tijdvak van den 20 October 1845 tot en met den 19 dezer per tnud zijn geweest als volgt I tarwe f 10,26 rogge f 8,42 boekweit f 8,13 gerst f 5,62haver f 3,58'/» en ongepelde spelt 3,60 y en dat de reglen op den in- en uitvoer voor de maand December eerstkomende zijn gesteld per mud als volgt: tarwe en gepelde spelt 2.5 c. en 50 c. rogge 15 c. en 30 c. boekweit 15 c. en 30 c. gerst en mout 10 c. en 25 c. haver 30 c. en vrij en ongepelde spelt 30 c. en vrij. Berigten uit Batavia tot den 1 October, gisteren met de Over- land-mail hier ter stede ontvangen, melden, dat de nieuwe gouver neur-generaal van Neêrlands Indie, de heer Rochussen, inden morgen van den 28 September met Z.' M.s fregat*Jason, gesleept door Z.' M." stoomboot Merapi, ter reede van Batavia was aangekomen. Den volgenden dag was z. exc. met de daartoe bepaalde plegtigheden aan wal gestapt, en had den 30 onder het gebulder van het geschut, het bestuur der kolonie overgenomen. Dienzelfden morgen was er eene buitengewone audiëntie geweestwaarbij de ambtenaren en verdere personen werden toegelaten. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN."" De haringvangst op de engelsche kost gaat dit jaar de verwachting to boven. Te Yarmouth zijn op éénen dag, hetwelk tot hiertoe ongehoord was 500 lasten of niet minder dan 6,600,000 zeer beste haringen aan- gebragt. Uit Lissabon meldt men, dal de voormalige gouverneur van Angola, de heer Possolo, bij zijne aankomst in die hoofdstad in verze kerde bewaring gesteld was, als beschuldigd van den slavenhandel be vorderd, en daarin zelfs persoonlijk een groot deel genomen te heb ben. Hel verbod van uitvoer van granen uit Egypte heeft onder den handelstand te Alexandrie groote verslagenheid verwekt, naardien de meeste europescbe kooplieden die vele granen uit het binnenland wach tende waren ten gevolge van dat verbod hunne aangegane contracten niet konden nakomen. Men hoopte dat de consuls der groote mogend heden er in slagen zouden bij den onder-koning voor het minst eenig uit stel te bedingen. Naar men meldtzouden 10 duilsche Proleslanlsche staten zich bereid hebben verklaard om aan de uitnoodiging van Pruis- sen tot het houden van eene soort van kerkvergadering, ter behandeling van de kerkelijke en godsdienstige vraagstukken van den tegenwoordigea tijd te voldoen. Nadat de noord-oostelijke wind onderscheidene da gen had aangehouden heeft zich in den nacht van den 11 dezer het eer ste drijfijs op de Newa vertoond. In de oostelijkeaan Algiers gren zende, gedeelten van Marocco is een uitgestrekte opstand uitgebar sten. De strijd tusschen de Protestantsche geestelijken en het kanton naal bewind in Waadt duurt steeds voort. De graanprijzen waren den 21 dezer te Frankfort dalende. Hetzelfde wordt uit Wurtemberg en Beijeren gemeld. Op het observatorium te Parijs is men bezig eenen teleskoop te plaatsen die voorwaar reusachtig groot mag worden genoemd daar hij de voorwerpen 7 tot 8 maal zal vergroolen. Do stads schouwburg te Glasgow isdoor eene onbekende oorzaaak geheel afgebrand slechts weinige oogenblikken nadat het publiek dien had ver laten. Uit Portugal verneemt men, dat de aardappel-en graanoogst aldaar zeer voordeclig is uitgevallen. In Nieuw-Zeeland hebben de engelsche troepen, door de oproerige inboorlingen aangevallen, ander maal eene nederlaag geledeu, Den 12 dezer is van Harderwijk te water naar Helle voet sl uis vertrokken een detachement, sterk 27 Afrika nen om van daar met het schip Willem naar de kust van Guinea terug te keeren. Ook zal den 30 dezer maand van daar te water naar het Nieuwe Diep vertrekken een detachement sterk 60 onder-officieren en manschappen om op den 2 December aldaar aan boord van het schip Admiraal Tromp, kapt. A. AHerman, over te gaan en naar Java te worden overgevoerd. Den 8 dezer heeft te Rome een vreesselijk on- weder gewoeddat 18 uren aanhield en gedurende hetwelk de Tiber huilen zijne oevers getreden isen veel schade heeft aangérigt. In eenige steden van Frankrijk heeft het volk zich weder legen den uitvoer van granen willen verzetten overal is echter de rust hersteld. Van Stockholm schrijft men van den 10 dezer dat het vaarwater van Hu- dikswall reeds vol ijs en de scheepvaart gesloten was. Volgens den staat van het Hervormde kerkgenootschap in de Neder landen door do synodale commissie ter algemeene synodale vergade ring dezes jaars ingebragt bedroeg met uitzondering van Limburg waarvan geene opgave was ingekomen het getal der lot de Hervormde kerk behoorenden 1,642,455, en dat der predikanten 1453, in 1233 gemeenten; terwijl het getal der studenten, die zich, aan de liooge scholen des rijks en aan de athentca in de godgeleerdheid en daartoo voorbereidende wetenschuppen oefenen 337 beliep. In het laatste jaar zijn van de Hervormde tot de Roomsch-Katholijko kerk over gegaan 65 zielen en van deze lot de Hervormde 184. Jl. maandag avond vierde het Nederlandsch Godsdienstig Traktaat- Genootschap de gedachtenis van deszelfs 25jarig bestaan in de Nieuwo Kerk te Amsterdam. Het genootschap telt thans bijna 2900 leden. De lijst der traktaten is reeds lot meer dan 300 numero's geklommen. In het afgeloopen genootschapsjaar zijn er om niet uitgedeeld 176,933 traktaatjes, 19,386 bijiielsche almanakken en 360 aanmoedigende be rigten terwijl in de 25 jaren zijn afgeleverd en in omloop gebragt 6,467,390 traktaatjes, 684,085 hijbelsche almanakken en 231,521 tialimdedignnde berigten van welke er gratis zijn uitgedeeld 2,756,445 traktaatjes, 376,559 hijbelsche almanakken en 84,867 aanmoedigende berigten. Jl. zondag avond, ruim 8 ure, is Adrianüs Spaan, venter met groenten te Amsterdam woonachtig, op de utrechtsche straat, iiabij de kavallerie-kazerne aldaar op de straat tiedergevallëri en plotseling overleden; hij wilde nog voor het sluiten van bet klinket der utrecht sche poort dezelve bereiken, om een stuiver poortgeldte besparen,

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1