Ml ZIERIKZEESCHE COURANT. 94. sp DINGSDAG A.° 1845. 25 NOVEMBER. Nieuivstijdingen DUITSCHLAND. FRANKFORT, den 18 November. De regering van bet zwilser- scbe kanton Waadt heeft dezer dagen een 40tal Proteslantsche geesle- lijken in hunne bediening geschorst omdat zij geweigerd hadden eene louter staatkundige proclamatie tot aanprijzing van de nieuwe staatsregeling, van den leerstoel af ie lezen. Dien ten gevolge heb ben ruim 200 geestelijken, den 11 dezer, te Lausanne eene verga dering gehouden, waarin besloten is, om aan het bewind te verkla ren dat zijzich niet kunnende onderwerpen aan de oppermagt die de regering over hen wil uitoefenen, tegen den 15 December allen hunne bediening neerleggen. B E L G I E. ANTWERPEN, den 19 Novembpr. Men leest heden in hef Jour nal d'Amers. «Zoo lang 'smenschen geheugen strekt is er nimmer bier te lande zoo veel graan ingevoerd, als in de twee laatste maan den; aan tarwe alleen begroot men zulks op 800,000 hectoliters, en bovendien wordt er nog even zoo voel verwacht. Wel verre derhalve dat men eene schanrschte van levensmiddelen zou behoeven te duch ten, zal er voor het gansche jaar 1846 overvloed zijn; maar hoe komt het dan zal men derhalve vragen dal de prijs van alle eet waren nog altijd zoo hoog blijft, en dat zelfs het brood in de laatste week, nog merkelijk opgeslagen is? Dit komt, doordien de openbare meening zich den tegenwoordige!) toestand der zaken zeer verergerd heeft voorgesteld waarvan het gevolg geweest is dat de verkoopers natuurlijk hooge prijzen hebben willen maken en dat de koopers steeds gedrukt door het denkbeeld dat er na verloop van 3 maanden niets meer voorhanden zou zijn zich te gereed hebben betoond om die hooge prijzen Ie betalen. De landbouwer, ongelukkiglijk, van zijne zijde almede hel denkbeeld voedende dat de prijzen zouden blijven stijgen heeft zich voorts ook niet gehaast zijn graan van den laatsten oogst Ie dorschen en beeft er nog niet van ter markt gebragt. Al deze redenen gevoegd bij die van den naderenden win ter. verklaren het zonderling verschijnsel, dol de rijzing steeds blijft aanhouden, in weerwil van de ontzettende toevoeren, die reeds heb ben plaats gehad en van die, welke men nog te wachten heeft. »Mcn behoeft evenwel geenen hoogen graad van doorzigl'igheid te bezitten om te voorzien lial zoodra de laatste vooral in rogge vrij overvloedige oogst beginnen zal in omloop te komen helgene zich niet lang meer kan doen wachten er noodzakelijk eene, daling zal moeten volgen die misschien nog sneller zal zijn dan de rijzing geweest is; want, zoo als steeds bet geval is, zal de kreet: een ieder wuchle zich voor schade, alsdan opgaan onder de houders, ilie allen te gelijk zullen willen verknopen met eene zeer geringe winst ja mogelijk zelfs wel met eenig verlies. «Sedert de laatste herigten zijn de prijzen der granen reeds in Engeland, Frankrijk en Nederland gedaald, en over het algemeen begint men overal te bekomen van den ijdelen schrik, die zich van de gemoederen bad meester gemaakt. Er zijn slechts een paar ach tervolgende eenigzins slappe, marktdagen noodig, om do rijzing te doen ophouden en door de daling te doen vervangen ten gevolge van het zeer natuurlijk verlangen van vele verkoopers om nog hun voordeel met de hoogere prijzen te doen. De bandelaren in granen die regt van aanspraak op de openbare dankbaarheid hebben omdat zij ons land zoo ruim van alle soorten van graan hebben voorzien zijn bovendien zeer wel bewust, dat zij niet (e omziglig kunnen zijn in eenen handel die aan veel meer gevaren dan eenige handel bioot staat en het zal hun nog niet ontgaan zijn welke zware ver liezen de Engelschen nu eenige jaren geleden hebben ondergaan ten gevolge van eene te hoog opgedrevene rijzing gevolgd door eene ontzettende daling. Men moet derhalve boopen dat al onze houders van granen en onze landbouwers zich niet aan het gevaar zullen wil len bloot geven van zich deerlijk te zien te leur stellen in hunne hoop van tot nog hoogere prijzen te zullen verkoopen indien zij nog maar steeds blijven dralen met hunne voortbrengselen ter markt te brengen; en het laat zich verwachten, dat reeds met vrijdag aan staanden te beginnen de markten ruimer dan tot dusverre voorzien zullen zijn." NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 21 November. Naar men verneemtheeft Z. M. aan C. A. Hubert kwijtschelding verleend van de straf des doods met den strop, waartoe hij door het provinciaal geregtshof van Gelderland, ter zake van brandstichting, is veroordeeld, en die straf veranderd in tentoonstelling op het schavotmet den strop om der, hals aan de galg vastgemaakt, en een confinement gedurende 12 jaren. Ook heeft Z. M. dezer dagen aan G Keyzergedetineerd te Leeu warden kwijtschelding verleend van de straffe des doods waartoe hij bij arrest van het provinciaal geregtshof in Vriesland., van den 6 September IJ. wegens diefstal met verzwarende omstandigheden na reeds vroeger ter zake vau misdaad te zijn veroordeeld geweest terwijl de straf alsnu is verwisseld in die van geeseling en brandmerk met den strop om den hals aan de galg vastgemaakt en wijders in eene tuchthuisstraf van 20 jaren. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Men heeft in Engeland de berekening gemaakt, dat, wanneer al dc tot opzoeking van guano uitgeloopene schepen met volle lading terug koe ren in Groot-Briltanniën hoven de 500,000 cir. van deze mest inge voerd zouden wordeneen voorraad toereikende om 4 jaren lang eene vlakte van 10,000,000 acres (5 acres staan gelijk aan 8 morgen) akker of weiland daarmede vruchtbaar te maken. Verscheidene schepen met aardappelen uit de Oostzee komende en naar Holland bestemd zijn onderweg in eenige havens moeten binnen loopen ten einde de lading, door hroeijing beschadigd te lossen. Volgens de jongste berekenin gen kan het getal der personen die in Duitschland tot de Duitsch- Kalbolijke kerk zijn overgegaan op ongeveer 50,000 geschat worden. De winsten die het huis Holhschild in den laatsten tijd in spoorweg-actiën gemaakt heeft zijn buitengemeen groot; men berekend die op 120 mil- lioen franks. De actiën van den noorder-sponrweg heeft hot met eene winst van 300 pc.' verkocht. De bevolking van Parijs bedroeg in de 13de eeuw 120,000 inwoners onder Hendrik II, 210,000 onder Lo- dewijk XIV, 492,000; onder Lodeicijk XV1610,000; onder het keizer rijk 714,000, en in 1841 reeds 912,033. Op dejl. dingsdag te Go- rincbem gehoudene jaarlijksche beestenmarktis zooveel rundvee aange- brogt als er naar menschen geheugenis nimmer op zoodanig eene markt daar geweest is, zoodal men het aanzienlijk getal van tusschen de, 7000 en 8000 sluks vee geteld heeft en er misschien wel ruim 8000 stuks aan de lijn zijn geweest. Desniettegenstaande was hel vette goed vrij duur, cfocb hel jongp vee niet hoog in prijs hoewel daarin ook nog al veel is omgegaan. Met de sleurharingtisscherij gaat het steeds gezegend. Se dert den 1 dezer zijn te Scheveningen nog 19 bezendingen aangekomen. Het gezamenlijk bedrag dier ladingen beloopt 1,494,009 stuks. De pausselijke regering ontwikkelt, ter ontdekking en verijdeling der revo lutionaire plannen in de Romagna groote kracht er worden niet enkel talrijke arrestatiën in deze provincie, maar over het geheele gebied van den kerkdijken staat bewerkstelligd. Den 9 dezer heeft Ie Weenen een concert door meer dan duizend toonkunstenaars uitgevoerd plaats ge had. De toestand der Joden in Rusland wordt steeds hagcbelijker. De keizer van Rusland zet zijn beginsel, ééne godsdiensten wel de Griekseh-Katholijke tot de heersohende te maken consequent door. Te Leeuwarden worden voorbereidende maatregelen genomen tot het houwen van een groolsch paleis van justitie. Voor do militaire com missie te Valencia, in Spanje, is tegen 29 personen, zoo burgers als soldaten ten gevolge van den jongsten opstand de straf des doods ge vorderd. In Snragossa is almede eene zamenzwering ontdektdoch verijdeld. Katalonie is weder in staat van beleg verklaard. De on gunstige herigten omtrent den aardappel- en graan-oogst hier te lande hebben in de Vereenigde-Staten terstond eene aanmerkelijke rijzing der graanprijzen veroorzaakt. Er werden echter groote hoeveelheden her waarts afgezonden. Op uitnoodiging des konings zal de stedelijke regering van Brussel zich met het bestuur der provincie verstaan ten einde de belasting op het slagtvee gedurende den winter af te schaffen. Men wil ook verzekeren dat de voornaamste lieden zijn overeengeko men om zoo dikwerf ten hunnent gedurende dezen winter een feest wordt gegeven tevens eene zekere som in de kas der commissie voor den leeftogt te zuilen storten. Donderdag avond is te Amsterdam eene vrouw die met eene andere als verdacht van diefstal in eenen winkel te hebben gepleegdnaar een policie-bureau werd gebragt op het Damrak in het water gesprongen, doch daaruit gered geworden en na behoorlijk verpleegd te zij» naar het binnen-gaslhuis vervoerd. In de noordelijke staten «Ier Unie (Noord-Amerika) en ook in de daaraan grenzende brilsche bezittingen Ranada en Nieuw-Schotland is de aard appelziekte niet bespeurd op de landen waar zij zich verleden jaar ver toond had maar welen in erge mate op die welke destijds gespaard gebleven waren. De franscbe regering heeft olliciëel berigt ontvan gen dat Colonia eene haven der argentijnsche republiekdoor de ge- zaïnentlijke krijgsmagt van Frankrijk en van Engeland ingenomen is geworden. Den 15 dezer werd te Makkum in Vriesland eene koe geslagt welke in den verleden winter gemolken en niet dan met hooi gevoerd zijnde, dezen zomer is geweid op het land vat) den heer F. Brit zei hebbende gewogen aan vleesch 736 ned. ponden aan niervet 85 ned. ponden aan net 85 ned. ponden aan krans 41 ned. ponden aan los vet 43 ned. ponden te zamen 990 ned. ponden. De Arnhemsche Courant deelt mede dat haar uitgever, ten gevolge van een hevel van reglsingang den 17 dezer, door de arrondisse- ments-reglhank te Arnhem verleend hij deurwanrdcrs-exploit gedag vaard is omin persoon den 28 dezervoor den heer regter-corn- missaris Ie verschijnen ten einde te worden verhoord ter zake dat hij, in de Arnhemsche Courant van den 4 II., heeft, gedrukt een artikel, onder het opschriftvreemde dingen," en geteekend D. en dat hij voornamelijk door het plaatsen der zinsneden: «dat de jongste troonrede des konings onkieschheid verwatenheid en onbe schoftheid ademt dat men laster noemt, eeno troonrede als de te genwoordige te willen doen doorgaan voof een staatsstukhetwelk achting verdient en verder: «wil men die troonrede leZen zonder stuiptrekkingen of fltrnuwten men houde de azijnfiesch in de eene, de troonrede in de andere hand," zich zou hebben schuldig gemaakt aan het wanbedrijf van smaad en boon in het openbaar en boos- aardiglijk den persoon des konings aangedaan, door te zeggen, niet alleen dat de door hem gesproken woorden van zoodanigen aard zijn dat zij v rachling moeten doen ontstaan maar daarenboven den koning gebreken en ondeugden te verwijten die hem in het oog der burgeren hatelijk zouden maken; welk feit strafbaar is, ingevolge art. 1 der wet van 1 Junij 1839 (Staatsblad n.° 15). Men meldt uit 's Hertogenbosch van den 21 dezerTer bevordc-

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1