Zeetijdingen. jSl dvertentiën. Alexandrie heeft de onder-koning den uitvoer der granen uit de havens van Egypte verboden. 1 Op de den 17 dezer te Gorinchem gehouden jaarlijksche paardenmarkt, beeft het aanmerkelijk getal van ruim 2000 paarden aan de lijn gestaan terwijl er tevens vele verkocht zijn zondor op de markt te zijn te koop gesteld. Zaturdag morgen is te Amster dam Wimpje de Graaf, oud 23 jaren van 3 kinderen van bet vrouwe lijk geslacht bevallen waarvan een dood geboren is en de beide anderen in leven zijn. Als eene bijzondere zeldzaamheid wordt gemeld dat den It dezer te Tiel een kind is verjaard hetwelk in het bezit is van 3 overgrootvaders en overgrootmoeders allen nog in leven. Het huis van reclusie en tuchtiging te 's Hertogenbosch dat ten gevolge van den helgischen opstand op het laatst van bet jaar 1830 door de gevangenen moest ontruimd worden zal binnen kort wederom voor een gedeelte aan zijne vroegere bestemming worden teruggegeven en door crimineel ver oordeelden bevolktdesaangaande moet reeds de aanschrijving voor 180 man zijn ontvangen terwijl de noodige spin-toeslellen worden verwacht. In de Provinciale Overijsselsche en Zwolsche Courantvan den 4 dezer, leest men bet volgende, uit Steenwijk ingezonden en door 0. IE. onder teekend stuk Het bouwen van boonen paardenboonen duivenboonen en groote boonen tusschen de aardappelen is eene de belangen des landbouws ongemeen bevorderende zaak dewijl men door het aanwenden van eenige meerdere, niet noemenswaardige kosten boven die welke de gewone aardappelenteelt vordert door beide deze vruchten gelijktijdig onder eikanderen te leelen een' gemiddelden oogst van ten minste 20 ned. mudden paarden- of duivenboonen aan denzelfden grond per bunder kan ontwoekeren zonder de aardappelenoogst op eenigerlei wijze in de op brengst te benadeelen. Sedert zich de aardappelen-epidemie echter ook bij ons geopenbaard heeft, verdient deze gemengde teelt de grootste belangstelling zoowel van de zijde des landbouws, als van die der grondeigenaars, (ten einde cenen beteren waarborg voor de betaling der buur te verkrijgen moesten de landeigenaars hunne huurders tot die gemengde teelt verpligten) en van de regering, omdat dit verbouw indien zich de aardappelen-epide mie, zooals dit zeer te duchten is in een volgend jaar mogt herhalen ons in staat steltom ons dan geheel of ten minste grootendeels tegen de rampen te beveiligen welke ons thans ten gevolge van het mis lukken van den aardappelenoogst, zoo geducht troffen. Want daar de gemiddelde opbrengst van de tusschen de aardappelen geteelde paarden- en duivenboonen veilig op 20 ned. mudden per bunder mag geschat worden (een arbeider in de naburige gemeente Steenwijkerwold oogstte in de afgeloopen herfst van 8 ned roeden gronds2 ned. mudden tus schen de aardappelen geteelde paardenboonen of 25 ned. mudden per bunder,) zal, ingeval er in ons vaderland slechts 50,000 der in een volgend jaar met winteraardappelen te beplanten bunders land tevens met bonnen beleeld werden onzo oogst met de opbrengst van 1 millioen mudden boonen vermeerderd worden welke in dit jaar eene geldelijke waarde van ten minste 9 millioenen guldens zouden vertegenwoordigen eene som welke onzen nationalen rijkdom zoude hebben kunnen ver meerderen terwijl ze thans aan den vreemdeling voor aankoop van lecftogt zal moeten uitbetaald worden. Daar ik deze gemengde teelt reeds sedert vele jaren eerst met boeren- boonen en daarna met paarden- en duivenboonen heb bedreven zal ik daaromtrent ten algemeenen nutte mededeclen hetgeen mij de onder vinding geleerd heeft het nuttigst te zijn om van beide gewassen de grootst mogelijke opbrengst met de minste kosten te verkrijgen. Ik zeg ten algemeenen nutte omdat die teeltbehalve de reeds opgegevene voordeelen het tevens mogelijk maakt om aan het volk een goedkooper, smakelijker en krachtiger, de dierlijke voedingsmiddelen bijna ontbeerlijk makende spijs te verschaffen welke met zijne behoefte beter overeenstemt, dan de thans door de geringere klasse bijna uilslui tend als voedsel gebezigde aardappelen welk knolgewas aan bet ligchaam der minvermogenden geen genoegzaam voedsel verschaft omdat zij het meestal zonder bijvoeging van eenig of ten minste van geene genoeg zame boeveelheid dierlijk voedsel moeten gebruiken. Tot het welslagen dezer gemengde teelt is bet volstrekt noodzakelijk 1. Het land vóór den winter diep om te ploegen of te spitten: eene bewerking welke ook voor bet aardappelengewas zeer voordeelig is omdat de ondervinding leertdat aardappelen op eenen lossen onder grond geplant, veel meer opbrengen, dan dezulke, welke op eenen vasten grond komen te staan. 2. Het land door eene ruime bemesting in staat te stellen om eene genoegzame hoeveelheid voedingsmiddelen aan beide gewassen te kUnnen aanbieden. 3. De boonen zoo vroeg mogelijk te veld brengen omdat zij daardoor zooveel te zekerder slagen en zooveel te eerder bet veld geheel aan de aardappelen inruimen. Op zandgronden zal men verder best doen zich tot de teelt van dui venboonen te bepalen omdat deze op ligte zandgronden beter en zekerder slagen dan paardenboonen welke eenen zwaarderen grond vorderen. Men kan de boonen na ze over den akker gezaaid te hebben met den mest onderptoegen en de aardappelen later met den stok planten. In dit geval zuivert men de boonen even als de aardappelen door de zelve scherp te eggen te hakken te schoffelen en te wieden al naar dat de grond en de aard van het te overwinnen onkruid zulks zullen 'vereischen. Beter echter is het de boonen op dubbele rijen te planten zoodat deze met eene tusschenruimte van eene ned. el van elkander, en voorts op eenen palm afstandszoowel van de rijen als van de boonen in de rijen komen te liggen. Bij het spitten van den grond kan men ze ook door de die werkzaamheid verrigtende arbeiders laten leggen en des noods ingeval men het land moet laten spitten de elders in een nest gelegde boonen laten uitplanten eene verrigting welke zeer voor deelig is omdat de geplante boonen eenen grooteren oogst leveren en de kosten van het planten ook bij eenen goedkoopen prijs der boonen ruim vergoed worden door de waarde derzaaiboonen welke men bespaart. Na het planten der aardappelen kan men de boonen door middel der egge van onkruid zuiveren. Zij verdragen het scberpeggen zeer goed ai hebben zij een tamelijke hoogte bereikt; voorts zuivert men dezelve, even als de aardappelen van het onkruid door wieden hakken en schoffelen. Het zijn overigens niet alleen de winteraardappelen tusschen welke men de boonen teelen kan ook bij de zomeraardappelen kan dat ge mengd verbouw plaats grijpen maar men plant dan beter groote boo nen om dezelve groen te eten. De wijze waarop ik gewoon ben de boonen en aardappelen tusschen elkander te teelen is de volgende Vóór den winter laat ik uit den voor de teelt van aardappelen in bet volgend jaar bestemden grond met eene ned. el tusschenruimte (om de vierde oude voet) telkens een breed spit zoo diep mogelijk met de schop opnemen en wel in de strekking van het noordon naar het zuiden en deze specie over den geheelen akker uitbreiden. Door deze bewerking wordt het land in kleine akkertjes doorsneden welke nagenoeg ieder eene ned. el breed zijn. Op deze wijze is niet alleen de grond aan de inwerking der dampkringsstoffen blootgesteld maar ook de ondergrond der voor open. Zoo ras de grond van vorst bevrijd is laat ik in iedere voor den winter gemaakte voor een van den vasten grond genomen spit leggen met mest bestrooijen en dezen met een tweede spit uit den vasten grond dekken zoodat de gespitte grond rijkelijk een halve palm boven den beganen grond komt te liggen. Deze met den rug eener klaauw overgesleept zijnde, worden de boonen op den afstand van een palm zoowel wat de rijen als de boonen in de regels betreftgelegd en wel twee boonen naast elkander vervolgens met wat aarde gedekt en getrapt. In het midden van April of in de eerste dagen van Mei beplant ik de beide voren, waarvan zich aan iedere zijde der geplante boonen éóne bevindt met groote aardappelen en wel op eenen afstand van 30 tot 33 ned. duimen of 12 oude duimen van elkander, dezelvè met wat mest en aarde bedekkende. Later worden deze aardappelen even als de boonen aangevuld met den grond welke vast is blijven zitton en dien men intusschen zeer gemakkelijk, door middel van de schoffel zuiver van onkruid kan houden. Bij deze wijze van bewerking heb ik nooit kunnen bespeuren dat de aardappelen door de boonen in hunne opbrengst benadeeld worden voorai indien de boonen in Maart le veld gebragt zijnde zoo vroeg rijpen dal zij door hunne schaduw de aardappelen in den herfst niet van de koesterende stralen der zon kunnen berooven. Ook de kroon- erwten kan men op die wijze met goed gevolg tusschen de aardappelen teelen. Het zijn echter vooral de roode of kaapsche duivenboontjes welke voor deze gemengde teelt hoven alle andere soorten de voorkeur verdienen. 1. Zij tieren ook op zandgronden zeer goed. 2. Zij geven eene ruime opbrengst. 3. Zij rijpen indien zij in Maart geplant worden weinig later dan de rogge. 4. Zij leveren eene smakelijke maar denkelijk sterker voedende spijs op dan de witte of graauwe erwten en verdienen mijns erachtens de voorkeur boven de meeste soorten van dit laatste peulgewas, uit hoofde van hunne ongemeen dunne schil en hunne geschiktheid om zeer spoedig gaar te worden." De commissie in België welke belast is geworden om rapport uit te brengen over het bederf der aardappelen en de middelen Ier voorziening heeft hare taak reeds volbragt en verklaard dat zij het over de oorzaken niet eens heeft kunnen worden en geen bepaald gevoelen deswegens heeft kunnen aannemen; dat het te vreezen is, dat dit bederf zich niet bij dit jaar zal bepalen en dat alzoo de land bouwers mogen worden vermaand om niet le veel grond met aard appelen le beteelen maar zich toe le leggen op den bouw van de granen en peulgewassen die sedert het algemeen gebruik der aard appelen le veel schijnen te zijn verwaarloosd. BROUWERSHAVEN, den 20 November. Binnengekomen: Hope kapt. G. Hart van Londen naar Rotterdam. Volgens berigt uit Botterdam is de equipage van het op den Ooster verongelukte deensche jagt aldaar behouden aangekomen. Hetzelve was gevoerd door L. C. Ilolm en genaamd Frederik zijnde geladen met gerst. Omtrent het scheepje verneemt men dat het beden van den Ooster af en drijvende was op de ondiepten van het Springer en Hompelvoet. PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM, Woensdag den 19 November 1845. a gebleven. Nederlanden 2r/s pC. Werk. Schuld «O11/,. pC 3 4 Amort. Syndikaat 3'/s pC. Handel-Maatschappij 4'/s 3 96»/. 1617, MIDDENPRIJZEN van df. volgende ARTIKELEN te ZIERIKZEE van den 20 November 1845. O. Tarwe 1843 O. dito 1844 N. dito 1845 Ordinaire dito N. Rogge Winter-Gerst Zomer-dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito De Ned. f 0,00 -10,00 - 8,50 - 7,00 - 8,50 - 5,60' - 3.30 - 3,20 - 6,50 -11,00 - 16,00 Mudde. a 0,00 a 11,00 a 10,00 a 9,00 a 9,00 5,80 3,40 h 3,50 a 7,50 a 16,00 a 23,00 Graauwe Erwten Groene dito, Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Mudde. /■18,00 a 20.00 -11,00a 14,00 - 9,00 a 11,00 - 10,00k 11,00 -12,00a 14,00 - 3,00 a 9,00 Raap-Olie te Zierikzeef 43,00 p. v. Patent-Olie - 46,00 Lijn-Olie -00,00 Raapkoeken f00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 Getrouwd Nieuwerkerk Dniveland] den 21 November 1845. Algemeene kennisgeving. A. A. PHAFF en Z. CAPPELLE. LEES HIE KJ Aan de Leden van het 24° BEGRAFENISFONDS onder de zin spreuk Tot Nüt van 't Algemeen, gevestigd te 'sGraven- hage, wordt bij deze kenbaar gemaakt, dat voor de Afdeeling Zierikzee zijn aangesteld als AGENT de Heer R. KOOLE lo Zierikzee, en als BOI>E L. van den ENDE Rz. wonende in de S.'-Domusstraataldaar en zulks ter vervanging van den Heer C. van Tilburg den Boer als Agenten C. van der Schoor als Bode welke met bet blijkbare dool zijn afgetreden om zelfs een Fonds op te rigten waarvan de voordeelen met het bovengemelde aanmerkelijk verschillen. 's Gravenhage16 November 1845. te zierikzee, bij de wed, a. de vos en zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2