IV.o 93. ZIERKZEESGHE VRIJDAG A.o 1845. C O 11 A IV T. 21 NOVEMBER. IS esturen en Administration. Nieuwstijding en De COMMISSIE tot regeling (ter van Stadswege verordende Werk zaamheden gedurende dezen Winter, noodigt hij deze alle binnen deze Stad en het Poorlambacht wonende ARBEIDERS uit, die zou den verlangen om daartoe geschikt zijnde, bij gebrek van Werk, aan voorschreven werkzaamheden deel te nemen om zich op Maartdag den 24, dézer lusschen 9 en 12 ure des voormiddags, op de Gehoor zaal ten Stadhuize te vervoegen voorzien van eene schriftelijke opgave van den letter en hel nummer hunner woningten einde op de deswege te formeren lijsten te kunnen worden aangeteekend. Zierilczee, den 20 November 1845. De Commissie voornoemd TROMP, vt. Ter ordonnantie van dezelve A. MOENS van BLOOIS. NEDERLANDEN. 's GR AVENHAGE den 18 November. Gisteren heeft de plegtige onthulling van het bronzen ruiter-standbeeld van Willem den Eersten overeenkomstig het deswege vroeger bepaalde plaats gehad. Reeds vroeg in den morgen had de stad en hadden vooral de piemen en straten omtrent 's konings paleis een feestelijk aanzien vlaggen wapperden van de openbare, gehouwen en uit de huizen van vs'e in gezetenen het klokkenspel liet zich hij afwisseling hooren en aan de herinnering van 'stands herstel, na verloren onafhankelijkheid, werd dit jaar die verhonden van de vestiging dier onafhankeiijkheid door den grootcn Willem van Oranje, in het begin van eenen strijd tegen het destijds magligste land der wereld een' strijd die 80 jaren zou aanhouden en waarna Spanje meermalen het verbond en de bescherming van dit land zou zoeken. Het was kort voor den middag dat zich de genoodigden in de groote zaal van het paleis in het Noordeindc vereenigden. HII. MM. de koning en koningin henevens HH. KK. HU. de prinsen en prin sessen verschenen weldra en namen zitting terwijl hoogstderznlveé stoet, de voorzitter van de heide kamers der vertegenwoordiging, de ministers en secretarissen-generaal der departementen nevens hoogstdezelven waren geschaard. De feestredenaar de hoogleeraar Ades Amorie van der Hoeren secretaris der tweede klasse van het instil nut hield alsnu eene op de plegtigheid toepasselijke rede. De groote hoedanigheden van Neér- lands voorganger in den geduchtsten worstelstrijd der 16d0 en 171" eeuwen de dankbaarheid welke ook het nageslacht hem verschul digd is die voor eendragt der gewesten voor verdraagzaamheid in het staatkundige en godsdienstige zoozeer ijverde die op zoo ver hevene wijs door landgenoot en vreemdeling gevierd is zijn leven en zijn naar menschelijk inzien onlijdigen dood voorts het gewigt van de herdenking van dat alles op dezen dag werd door den rede naar met de hem eigen eenvoudige kernvolle welsprekendheid in het licht gesteld. Terwijl na het einde daarvan II. M. de koningin vergezeld van HH. KK. HH. de prinsessen en derzeiver stoet, zich naar hel balco'n van het paleis begaven om van daar de plegtigheid der onthulling gade te slaan naderden Z. M. de koning, HH. KK. HH. de prinsen en de genoodigden (in do orde bij het programma vermeld) in stali- gen optogt de plaats waar het standbeeld is opgerigt. Daar schaarde zich de stoet om het gedenkleeken dat met een smaakvol kleed was overdekt. Het was Z. M. de koning bijgestaan door HII KK. HH. de prinsen en den opperhofmaarschalk graaf van der Duyn van Maasdam een naam dien de Nederlandermet dien van van Hogendorp en van Limburg Stirumin het hart draagt, die het standbeeld ontblootte van den vorst die Nederland en Oranje zamenhechtte den schrik en het offer der dwingelandij een schild en vaderlijken hoeder van dit land. Indrukwekkend vooral was dit oogenhlikhet gelaat vol uitdruk king van Willem den Eersten sprak als het ware tot de aanwezigen. Het metaal als was onder 's kunstenaars hand gedwongen deed zijne heldenkracht, zijn slaalsmansbeleid verstaan. Levendig was hier de geschiedenis voor den geest van zijne eeuw en tevens die van luieren strijd voor 'slands onafhankelijk bestaan, waartoe door een edel grijsaard hier aanwezig mede alles werd opgezet door den koning en hoogstdeszelfs broeder alles gewaagd aan de spits van vaderlandsche legerscharen. Het trompetgeschal liet zich hooren en het schutgevaarte daverde terwijl door een koor van krijgslieden het Wilhelmuslied werd aan geheven. Op het oogenhlik dat het standbeeld ontbloot werd deden zich aan alle zijden de kreten leve de Koning hooren. Nadat de plegtigheid was afgeloopon begaven Z. M. henevens do prinsen zich mét hoogstderzelvor militair govolg naar het Lange Voor hout waar de troepen geschaard stonden om te defileren. De koning henevens de prinsen stelden zich aan het hoofd van de schutterij dezer residentie, en der troepen, de bezetting daarvan uitmakende. Z. M. keerde nu te paard gezeten naar het Noord einde. terug plaatste zich benevens de prinsen en gevolgd door hoogst derzeiver militair huis naast hel standbeeld. Hierop defileerden de schutterij en de troepen (zijnde do grenadiers, de jagers, de lan siers de jagers te paard en de rijdende artillerie) voor den koning en het standbeeld en bewezen de militaire eer. Al de schutters en krijgslieden hieven bij het voorbijtrekken een algemeen en luid lioerah aan. Toen de troepen gedefileerd hadden keerde Z. M. met do prinsen en gevolg naar hoogstdeszelfs paleis terug blijkbaar diep getroffen over do afgeloopen plegtigheid maar gewis niet minder geroerd en bewogen over de luide en algemeene blijken van liefda en gehechtheid welke hem van alle zijden hij deze heugelijke gele genheid en vooral toen Z. M. het standbeeld onthulde en hij het verlaten der plaats zoo ondubbelzinnig werden gegeven. Ter bijwoning van deze plegtigheid was eene overgroote menigte zamengevloeid zoowel uit deze stad als nabij gelegen plaatsen zij heeft den feestdag van Neêrlands herstelling in 1813 op merkwaar dige wijs opgeluisterd. Gedurende de plegtigheiden nadat het bekleedsel was wegge nomen hebben Z. M. en de prinsen den graaf de Nieuwcrlcerke hunne booge tevredenheid te kennen gegeven over de voortreffelijke wijs, waarop het standbeeld is ten uitvoer gebragt. Z. M. heeft aan den graaf het grootkruis en aan den heer Soger hot ridderkruis van de orde der Eikenkroon doen toekomen. Men rekent, dat het beeld 16,000 ned. ponden weegt. De hoogte des ruiters is 3,02 ned. e! die van het paard 3,06. Z. M. heefthij besluit van den 17 October jl.bepaald dat voortaan, noch door gedeputeerde staten, noch door de plaatselijke besturen, vergunningen mogen worden verleend om koren-, mout en pelmolens tot andere einden in te rigten zonder dat vooraf de zaak ter kennisse is gehrngt van den minister van financiën en diens toestemming lot de bedoelde inrigting gegeven zal zijn. In de zitting van de tweede kamer der stalen-generaal van heden is ingekomen nog eene wijziging in de voordragl nopens dert invoer van levensmiddelen bestaande daarin dat ten slotte van art. 1 bijgevoegd wordtmeel van aardappelen f 1 de 106 ponden. Voorts zijn eenige staten overgelegd onder anderen botreffendè het ongeacquiteerd graan op ultimo September jl. aanwezig in dó enlrepóts. Dit bedroeg als volgttarwo 4507 rogge 3951 boek weit 104 en gerst 4089 lasten. Van den 29 September tot den 2 November jl. zijn uitgevoerd 12,002 mud aardappelen en 8555 ponden meel daarvan; tarwe 1080 lasten; geen rogge noch boekweit; 368 last gerst; 412 haver ge noegzaam geene hoonon en erwten 34,910 ponden grutten of gort (doorvoer 24,400 ponden) meel 76,440 ponden (doorvoer 3270 pon den)rijst 122,346 ponden (doorvoer 53,290 ponden). Dén 19. HH. KK. HH. de prins van Oranje en prins Alexander zijn eergisteren namiddag naar Stuttgart vertrokken. In de zitting van de tweede kamer der stalen-generaal van he den is na langdurige beraadslagingen het wets-ontwerp tot aanmoe diging van den invoer van levensmiddelen, met 47 tegen 5 stemmea aangenomen. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. Te Emmerich zijn verscheidene, naar Holland bestemde schepen met aardappelen geladen komende uit Rijn-Beijeren en uit Hessen-Darmstadt, op verzoek der overlieden van laatstgenoemde landen door de pruissi- sclie beambten aangehouden ofschoon zij blijkens daarvan afgegevene certificaten vertrokken waren voor de uitvaardiging van het verbod van uitvoer. In den avond van den 7 dezer zijn te Hamburg plotseling al de gaslichten uitgegaan, ten gevolge van eene verzakking van den grooten gazomceter. Vermits de herstelling van h t gebrek een geruimen tijd zal vorderen is last gegoven om de oude lantarens, welke vroeger tot de verlichting der stad gebezigd werden en gelukkig nog voorhanden waren, tijdelijk weder le gebruiken. Berigten uit Spanje van ver schillende zijden melden dat de bewegingspartij zich weder meer en meer begint te roeren en dat hare aanhang in den laatsten tijd aanmer kelijk is aangegroeid. Londen is den 14 dezer door een van die digte nevels omhuld geweest waarvan zij, die nooit de boorden van den Teems bezocht hebben zich geen denkbeeld kunnen vormen. Gedurende ver scheidene uren moest het rijden van allerlei rijtuigen gestaakt worden en des avonds kon men de stralen niet doorgaan zonder fakkeldrager indien men niet verlangde den hals le breken tegen de hoeken der huizen. Ten gevolge van dezen mist is eene der stoomboolen welke tusschen Londen en Woolwich heen en weer varen in aanraking ge komen in de nabijheid van de-londensche brug met enne van de klei nere stoombooten van de Opper-Teems. Het voorste gedeelte dezer laatste is doorgedrongen in de boeg van de eerste en hoeft aldaar een groot gat gemaakt. Het duurde dan ook niet lang, of de grootere stoom boot is gezonken. Ter naauwernood had men den lijd de aan boord zijnde passagiers op (c nemen. Den 10 dezer is een hollandscho schoo ner aan boord hebbende 7000 ponden tabak welke door dat schip ter sluik ingevoerd werden door de tolbeambten te Hull in beslag ge nomen. Uit Memel wordt gemeld dal in den iongsten storm onder scheidene schepen waaronder het van Londen naar Petersburg bestemde stoomschip Victoria, met 30 a 40 passagiersen het russische oorlog- stoomschip Smerig met 230 man equipage met behulp der pruissisclie autoriteiten zijn gered geworden. De uitvoer van kastanjes uit het koningrijk Sardinië is op geldboete en gevangenisstraf verboden. In Turkije is het gewoonte, dal de natie.jaarlijks op den laatsten dag der maand Ramazan den sultan de schoonste slavin, die te vinden is, ten geschenke geeft. Die, welke men dit jaar aan Abdul-Medschid ten ge schenke heeft gegeven heeft 1,200,000 piasters gekost. Men schrijft uit Madrid dd. 10 dezer dot de belangrijkste gebeurtenis van den dag nog steeds is de regeling der staatsschuld van die schuld welke 1250 millioerien piasters, (meer dan 3900 millinenon guldens) bedraagt. Het gouvernement houdt er zich ijverig mede bezig. Blijkens brieven uit

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1