Besturen en Administratiën. Nieuwstijdingen. A.° 1845. COURANT. 18 NOVEMBER. VERGADERING van de MAATSCHAPPIJ ter bevordering van LANDBOUW en VEETEELT, op Donderdag den 20 November aanstaandeten huize van den Societeithouder A. P. de Looze te Zierikzeedes voormiddags ten half twaalf ure tot bijwoning ran de welke alle deelnemers, ook zulken die vooralsnog van geen diploma zijn voorzien nilgenoodigd worden. Hot KANTOOR der DIRECTE BELASTINGEN wordtmet Donder dag den 20 dezer, verplaatst uit de S.'-Domusstraat naar het 's Heer- Arendslop. Het kantoor is geopend des Maandags, DingsdagsDon derdags en Vrijdags, van 's morgens 912 ure. FRANKRIJK. PARIJS, den 13 November. De regering heeft een rapport van den maarschalk Bugeaud ontvangen en publiek gemaakt. Het is den 28 October uit het bivouac van Cherita 4 uren van Tiaret gedag- teekend en doet verslag van eene groote razzia of plundertogt legen drie der opgestane stammen, die der Ouled-Krelifder Beni-Meïda en der Ouled-Bessen ten uitvoer gebragt. De vijand heeft 300 lijken óp het slagveld gelaten en volgens beriglen uit Algiers welke het Journal des Débals nevens het rapport van den maarschalk mededeelt, hebben wij 10,000 schapen, 1000 runderen en 150 kamelen buit gemaaktdaarenboven zijn er 150 gevangenen in onze handen ge vallen meestal echter vrouwen en kinderen. Aan het slot zijner depêche zpgt de gouverneur-generaal dat hij thans de hoop kan gevendat de opstand niet in de provincie van Algiers zal door dringen maar beperkt zal blijven in die van Oran en ook daar dagelijks verminderen. B E L G I E. BRUSSEL, den 12 November. De koning heeft gisteren de bijeen komst der wetgevende kamers in persoon geopend. In de koninklijke aanspraak worden de betrekkingen met de vreemde mogendheden als zeer vertrouwelijk voorgesteld en vindt men omtrent de handelsbe trekkingen onder anderen gezegd dat de algemeene toestand van handel en nijverheid bevredigend is. Verscheidene bronnen van na- tionalen rijkdom hebben de welvaart terug erlanad welke zij verlo ren hadden. Het bewind verzuimt geene middelen om den kwij nenden toestand op te beuren waarin de linnenfabrijken alsnog ver- keeren. Verder worden in de troonrede toegezegd eene wel op het middelbaar onderwijs waarmede de wetgeving op dat stuk kompleet zal zijn; veranderingen in de criminele reg tsplegingvoordragten tot verschillende concessiën voor groote werkenen wijzigingen in de wetgeving op de suiker. De financiën worden als gunstig voorgesteld en schoon de nieuw aangenomene wellen de lasten van de schatkist verzwqard hebben zal nogtans het evenwigt tusschen ontvangsten en uitgaven bewaard kunnen worden zonder nieuwe offers van de schatpligtigen te heffen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 15 November. Gisteren avond is Z. M. uit Tilburg in deze residentie teruggekeerd. Naar men verneemt heeft Z. M. voor hoogstdeszelfs vertrek van daar, aan den beer ff. B. Beckers, burgemeester en directeur over Z.' M.® domein te Tilburg en omstreken, f 1000 ter hand gesteld, ten einde die aan de behoeftigen en noodlijdenden uit te reiken. Met genoegen verneemt men dat Z. M. net plan tot het daar- stellen van eene haven bij Scheveningen heeft goedgekeurd zoodat men thans een' aanvang zal kunnen maken met de opnemingen en andere voorbereidende werkzaamheden. Het plan tot het aanleggen, van eenen spoorweg tusschen die haven en de residentie schijnt de hooge goedkeuring niet te hebben kunnen wegdragen men wil echter weten dat het denkbeeld aan de hand gegeven is om tusschen de beide plaatsen eenen asphalt-weg aan te leggen. Z. M. heeft aan de equipage van den Cycloop twee dagen buitengewone gagie toegekend wegens het overbrengen van het standbeeld van Willem 1 uit Havre naar hier te lande. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van jl. vrijdag, is het ontwerp van wet, houdende wijziging in de zegelwet van den 3 October 1843, met betrekking tol de kleine nieuwsbla den met 33 tegen 15 stemmen aangenomen. Ten gevolge van eenige van regeringswege in het wets-onlwerp strekkende tot aanmoediging van den invoer van levensmiddelen gebragte wijzigingen, behelst hetzelve thans de volgende 3 artikelen, als: Art. 1. De invoerregten op aardappelen, gierst, rijst, boonen, erwten, linzen, gort, grutten, gepelde gerst en meel worden, tot op den 1 November 1846, vastgesteld op het hierna genoemde bedrag, te weten Aardappelen5 cents de 10 mud Gierst 1 100 pond; Rijst1 100 Boonen, erwten en linzen10 bet last Gort, grutten en gepelde gerst f 1,00 de 100 pond; Meel - 4,50 100 Art. 2. De invoerregten op tarwe rogge, boekweit, gerst., haver en spelt worden, lot op den 1 November 1846, bepaald op het mi nimum, voor ieder derzêlve bij de wet van den 29 December 1835 Staatsblad n.° 41) bepaald, te weien: op tarwe en gepelde spelt 25 cents het mud; rogge en boekweit .15 gerst 10 haver en ongepelde spelt 5 Art. 3. De tegenwoordige wet treedt in werking op den dag na hare afkondiging. Men meldt uit 's Hertogenbosch van den 14 dezer: Z. Mi heeft gisteren morgen omstreeks ll'/j ure het geretrancheerd kamp Willem, II, op de Vugterheide, bezocht, en is, na de verschillende werken in oogenschouw te hebben genomen en het terrein tot den aanleg van de nog te maken werken te hebben bezocht, naar Tilburg wederge keerd ditmaal tevreden want meer dan 60Ö arbeiders waren bezig en wonnen dus door hoogstdeszelfs toedoen brood. De voorgestelde schikking van '/i pc.' boven prijstaiief den aanne mer te geven en de bepaling, die daarbij gevoegd was, om denzelven per 14 dagen over het verwerkte uit 's konings particuliere kas zonder interest of kosten te doen beschikken is gelijk men nader hoort door denzelven niet aangenomenmaar blijft hij bij zijne gedane aanne ming volharden het werk geschiedt alzoo steeds op daggeld voor gou- vernements-rekening in afwachting van nadere beschikking. Men meldt uit 's HageWij hebben weder een zeer treurig geval van vergiftiging te vermelden. Eene zeer schoone 17jarige burger dochter, J. F heeft zich op den 11 dezer, door middel van ratlenkruid van het leven beroofd, om de nietswaardige reden dat haar minnaar, zekere Vhaar zou hebben veronacht zaamd. Hare ouders achtenswaardige burger lieden op het Bleijen- burg alhier woonachtig beweonen het onverwacht verlies van een dierbaar kind in welks bezit zij al hunne vreugde stelden. Donderdag ^amiddagten ongeveer half vijf ure, had te Rotter dam een treurig ongeluk plaats. Door eene niet met zekerheid op te geven oorzaak, stortte, namelijk het dak der groote loods, die tot werkplaats der steenhouwers bij dé in aanbouw zijnde Zuiderkerk dient, en wier zamenstelling niets te wenschen overliet, plotseling in waardoor 5 der 18 aldaar aanwezige werklieden in meerdere of mindere mate, bezeerd werden. Vrijdag nacht, omstreeks 2 ure, ontstond er te Rotterdam brand in de Zandstraatdie al spoedig een schrikkelijk aanzien verkreeg. Dezelve begon in een uitdragers- en spiegelwinkel welk huis geheel in minder dan een half uur in de asch werd gelegd terwijl het daarnaast staande huis een tabakswinkel en het daaraanvolgend hoekhuis van een' bakker ten deole eene prooi der vlammen zijn geworden. Ten half vier ure was men den brand meester. De raad der stad Utrecht heeft bij besluit van den 11 dezer, vrijstelling verleend van gemeente-opcenlen op de rogge, alsmede van ile stedelijke belasting op hot van buiten de gemeente ingevoerd wordend roggebrood. Eeiiige heeren aldaar hebben dezer dagen voor hunne eigene reke ning en risico twee schepen inhoudende 5000 mudden aardappelen aangekocht en doen die dagelijks voor inkoopsprijs bij kleine hoe veelheden verkoopen. Het dagblad Overijssel verhaalt het volgende Donderdag den 6 dezer, des middags omstreeks één ure, werden de bewoners van het dorp den Ham eensklaps verschrikt door het geroep van brand 1 Bui len gekomen, ontdekte men al spoedig dat dit geroep'het zoogenaamde molenhuis gold hetwelk in de nabijheid van den molen van de erven Overweg stond. De brand die het eerst aan de zijde van het huis het dak uitsloeg, nam spoedig zoodanig toe, dat de bewoners, die allen afwezig waren toen zij daarbij kwamen alles reeds in eenen vollen gloed vonden en niets hebben kunnen redden, zoodat de brave, vlijtige en hoogbejaarde Hendrik Jansen zich op eens van alle zijna bezittingen en van zijnen geheelen oogst van dit jaar beroofd zag. Zonderling was het, dat men hij het opdelven van het puin op da plaats waar de kist gestaan had, wel stukken van kleederen, die gedeeltelijk verbrand waren maar geene gespen beugels noch geld. vond welke zich mede in die kist hadden bevonden. Hierdoor is misschien het eerst het denkbeeld ontslaan dat het huis door kwaad willigheid was aangestoken. Op den molen van Overweg bevond zich eenige oogenblikken vóór den brand de dochter van een hakker uit het dorp deze had den jongen die bij genoemden II. Jansen de koeijen hoedt, uit de staldeur zien komen. Terwijl zij hem den weg naar het dorp inslaan en gedurig achterom naar het huis zien zag, maakt zij den molenaar hierop opmerkzaam en hem levens iets ziende onder den arm dragen zeggen zij tegen elkander, dat het met dien. jongen niet zoo is als het wel behoorde. Weinige oogenblikken hierna staat het huis in den brand. Het uit de staldeur komen en gedurig omzien naar het huis geeft verdenking. De burgemeester Helderman laat den jongen, genaamd Berend Meijer, Gz., oud 16 jaren voor zich brengen. Niet lang duurt het of de jongen bekent dat hij gespen, beugels en eenig geld, ongeveer f 30, (de opbrengst van een ver kocht koebeest,) uit de kist gestolen hebbende, vervolgens het huis in brand gesloken had opdat men alsdan geen erg in zijnen diefstal zou krijgen. Hij voegde er nog bij dat hij het gestólene in een mesthoop verborgen had. De burgemeester heeft zich door hem de pl aots doen aanwijzen, en ook werkelijk het gestólene aldaar gevonden. Men zegt, dat de vader van den 1 Gjarigen misdadiger voor korten lijd uit de gevangenis ontslagen was. Op de Teems is het schip Tory .van Hong-Kong aangekomen, waarvan zich het grootst gedeelte der matrozen in hoeijen bevond. Als aanleiding hiertoe verhaalt men, dat terwijl het schip zich op do

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1