ji dvertentiën. ten voor krankzinnigen m. de veldwachtersde op publiek gezag aan gestelde naclilwachts in vaste diensten de geregtsdienaarsn. de scberp- regtors en hunne knechts. Bij art. 44 worden de dienstpligtigen der schutterij verdeeld in de volgende klassen: 1." de ongehuwden en weduwenaars zonder kind of kinderen die hun 24"" jaar zijn ingetreden en hun 28!l" nog niet hebben volbragt2.' de ongehuwden en weduwenaars zonder kind of kinderen varï 29 tot 33 jaar; 3.° de gehuwden zonder kind of kinderen van 24 tot 28 jaar; 4.® de gehuwden zonder kind of kinderen van 29 lot 33; 5.' de gehuwden en weduwenaars met kind of kinderen van 24 tot 28 6.® de gehuwden en weduwenaars met kind of kinderen van 29 tot 33 7.® de ongehuwden en weduwenaars zonder kind of kinderen van 34 tot 38 8." de gehuwden zonder kind of kinderen van 34 lot 38 9.® de ongehuwden en weduwenaars zonder kind of kinderen van 39 tot 49 10.® de gehuwden zonder kind of kinderen van 39 tot 49; 11.® de ge huwden en weduwenaars met kind of kinderen van 34 tot 49 jaar. Art. 100. De sterkte van het actieve gedeelte der dienstdoende schut terij in elke gemeente bedraagt twee man van iedere 100 zielen der bevolking. Art. 103. Onder de volgens de voorgaande artikelen aan te wijzen en op te roepen manschappen worden echter alleen begrepen zoodanige schutterspligtigeri uit de 5 eerste klassen die een of meerdere der vol-: gende vereischten bezittennamelijk van a. zeiven stemgeregtigden' te zijn b. zich in de dienst der nationale militie te hebben doen substitüë-i ren of vervangen c. een of meerder posten of bedieningen te bekleeden ,j bezoldigd van wege den staatde provinciede gemeente V" de dijk- en polderbesturen of andere publieke administration waarvan het jaarlijksch: bedrag afzonderlijk of te zamen ten minste f 500 belooptd'. in de grond belasting in de belasting op liet personeel of in die op de patenten te' zamen of afzonderlijk aangeslagen te zijn tot een bedrag waarvan het minimum jaarlijks door het plaatselijk bestuur van iedere gemeente waar eene dienstdoende schutterij bestaat onder goedkeuring van gede- puteerde stalen, wordt vastgestelde. gepromoveerd te zijn of eenen academischen graad in eenig vak van wetenschap te hebben bekomen f. de betrekking te bekleeden van procureur, notarismakelaar, deur- waarder of eenige andere waartoe een wetenschappelijk onderzoek ge vorderd is geweestg. niet regtstreeks in de rijks-lasten aangeslagen zijnde, wegens huis- of kamerhuur' te betalen eene jaarlijksché som, waarvan het minimum wordt vastgesteld op dezelfde wijze, als hierboven sub lilt. d is opgegeven h. de zonen der onder de letters ac, d. e, f en g genoemde personen. Art. 105. Bijaldien onder de dienstdoende schutterijen zich personen mogten bevinden genegen om in tijd van vrede in de gemeente de dienst als kavalerist of artillerist te verrigten, kan zulks door den koning onder •de door denzetve vast te stellen bepalingen worden toegestaan. Art. 107. De dienst bij de actieve dienstdoende schutterijen duurt vijf jaren. Art. 116. Ieder lid eener actieve dienstdoende schutterij voorziet zich opeigen kosten van de vereischte unifprmkleeding. Een lid der schutterij, die onvermogend is zich op eigen kosten de uniform aan te schaffen wordtop het hiertoe door hem aan bet'plaat- selijk bestuur te doen verzoek van de voormelde verpügting gedeeltelijk ■of wel geheel ontheven en alsdan ten laste van de gemeenten van de hem ontbrekende kledingstukken voorzien. Art. 117. De infanterie van de actieve idienstdoende schutterij wordt jaarlijks/gedurende dp maanden April tot,,en mét de maand September ingesloten /irój{«y.ma|en, en de vrijwillige cavalerie em artillerie bij dezelve gedurende de voorschreven maanden dertig malen in'den wapen handel geoefend. Gedurende de overige maanden van het jaar1, kan de 'kommandabtzulks nqodig oordeelende, ipaandelijks een appel;houden. Behalve aan. de, gewone ppfeuingpn^ worden de niet'of niet genoeg zaam in den wapenhandel bedreven leden van de actiovo dienstdoende schutterij gedurende een geheel jaar na de inlijving nog onderworpen dab buitengewone oefeningen naar het oordeel van den kommandant té regelen /mits de helft der gewone oefeningen niet overschrijdende. Art. 118. Boven de in het voorgaande artikel vermelde oefeningen zijn de actieve dienstdoende schutterijen jaarlijks aan de volgende inspec tiën onderworpen als n. eenmaal 'sjaars aan gene inspectie te houden door eenen hiertoe door den koning aan te wijzen generaal of militairen hoofd-oflicierbepaaldelijk over de wapenen liet ledergoed en de theo retische en practische oefeningen; en b. tweemaal 'sjaars aan eene inspectie, te houden door den kommandant der schutterij. Art. 119. In elke gemeente wordt een gedeelte der actieve dienst doende schutterij als brandpiket aangewezen en maandelijks afgewisseld ten tijde dat deszelfs dienst als zoodanig aanvangthoudt de komman dant eene wapenschouwing over hetzelve. De tot hrand-piket behoorende manschappenzijn bevrijd van de ge wone wapenoefeningen en inspectiën. Art. 120. Het staat den koning vrijter behoorlijke leiding van de oefeningen militaire officieren en onder-officieren bij de actieve dienst doende schutterijen te detacheren. Art. 123. De actieve dienstdoende schutterijen wonen geene parades big dan alleen op *s konings geboortedagen bezetten geene wachten eere- of andere posten dan met toestemming van bet plaatselijk bestuur hetwelk daarvan dadelijk aan den gouverneur der provincie kennis geeft. Art. 124. Indien de hulp der schutterij tot garnizoensdienst of tot diénsten buiten de gemeente noodig is, wordt hierin uitsluitend door de actieve dienstdoende schutterij voorzien. Art. 150. De schuttersraden zijn bevoegd de volgende straffen op te Jeggen aan officieren: 1.° provoost-arrest2.® huis-arrest3.® geldboete aan onder-officieren en korporaals: 1.® degradatie; 2.® provoost-arrest; 3.® geldboete; aan schutters en tamboers: 1.° provoost-arrest; 2.®geld boete. Gisteren middag ten 1 '/2 ureheeft H. M. onze geëerbiedigde koningingelijk hoogstdezelve bij den aanvang van ieder winterseizoen gewoon is te doende opening van de naaischool Voor behoeftige seheveningsche meisjes met hare tegenwoordigheid vereerd. Die ope ning had op eene eenvoudige wijs plaats. Hoogstdezelve beeft onge veer een half uur te midden der kinderen doorgebragt en zich min zaam met dezelve en met de directrice gelieven te onderhouden. Men weet, dat onder het vele goede, hetwelk men aan de zoo liefderijke zorgen van de edele vorstinne te danken heeft, ook de stichting be hoort van deze school, welke reeds sedert October 1837, onder directie van mevrouw Maas, bestaat. Dat do dag van gisteren door Scheveningen als een feestdag beschouwd wordtkan daaruit blijken dat verscheidene gebouwen met vlaggen versierd waren. De minister van koloniën daartoe door Z. M. den koning gêmag- tïgd heeft aan den handel bekend gemaaktdat aan den gouvemeur- geueraai over NeÈrlandsch lndie bet bevel wordt afgezonden, om de afscheping van rijst naar Nederland zooveel doenlijk te bevorderen en bepaaldelijk om gedurende het jaar 1846 aan alle nederlandsche schepen die minstens de helft der gemeten scheepsruimte met rijst aanvullen ten einde naar Nederland overgebragt te worden vrijen toegang te verleenen tot de kleine havens van Java henevens kwijt schelding of restitutie van het uitgaand rcgt op de rijst, van het inkomend regt op de zakken waarin de rijst zal worden afgescheept, en van de gewone havengelden alles op behoorlijken borgtogtdat aan de voorwaarde van invoer in Nederland zal worden voldaan. In .1844 heeft Z. M. bevolen.dat de begraafplaats van den grooten schilder J. Jordaensonder anderen beroemd door zijn heerlijk schil derwerk in de oranjezaal, in het buis ten Bosch, hij 'sGravenbage, een tijdgenoot van Rubens, in 1678 overleden, en begraven in het dorp Putteop de belgische grenzenzou hersteld wordendewijl de kerk door de Franschen in 1794 verwaarloosd was gesloopt en de grafzerk verbrijzeld. Thans is de grafzerk hersteld en de grafplaats met een ijzeren hek omgeven en aan de vergetelheid onttrokken. De regering te Antwerpen heeft de engelsche galjoot Ann Coppin de bassins doen verlaten omdat de lading van dit schip, uit aard appelen bestaande, zich in zulk een' staat van rotting bevond, dat zij tot op verren afstand eëne verpestende lucht rondom zich verspreidde. De stedelijke regering van Keulen heeft in den loop van dit jaar voor het eerst baar budget laten drukken en ronddeelen. Op deze openbaarmaking is ook van tijd tot tijd die van verschillende hande lingen van den raad gevolgd. Do laatste handelingen van half Junij tot half Septembergeven üelangrijke blikken in den bloei dezer stad. Het aantal woningen vermeerdert even sterk ja welligt nog sterker dan de inwoners. De huizen komen bij menigte als uit den "grortff ó'p in eene enkele zitting had de stedelijke raad 10 nieuwe straten te doopen. Dp waarde der grondeigendommen stijgt daardoor tot eene ongekende hoogte: in de dfukste deelen der stad kost de vierkante voet f 18 tot f 36. Als v&orbeeld vah buitengewoon lang bewaarde krachten en lig- chaamsvërmogens mag zekere weduwe Johnson, te Gastlemaïne in Engeland aangevoerd wórden. Deze vrouw toch welke 102 jaren telt is in den afgeloopen herfst 2 arbeiders van haren zoon, die pachter isin hel inzamelen eb opbinden van koren behulpzaam ge- weesl en heeft bovendien niet alleen 2 steen wol gesponnen waaruit vkleèdingslükken voor bare kinderen en kleinkinderen konden vervaar digd worden, maar ook kousen .voor hen gebreid. Zij is nog zoo rap ter been dat zij bijna dagelijks, zonder de minste ondersteuning den top van een zeer hoogen heuvel bestijgt. Het is een romeinsch geleerde, die te Rome om zijne kundigheden in hoog aanzien staaf gelukt na langdurige onderzoekingen en proefnemingfen het zeewater even drinkbaar en goed van smaak te maken als bet beste water dier stad, en wel naar het oordeel der voornaamste'scheikundigen varn Rome en Bologna. De grootste ver dienste van deze uitvoering moet zijn, dat zij, door de zeer een voudige bewerking, weinig kosten vereiseht en binnen weinig tijds volbragt wordt. s" T He langste spoorweg van Europa, welke in eene eb dezelfde rig- iihg voortloopt zal wel die van Petersburg naar Odessa zijn welke lengte niet mjnder dan 3^0, dnitsphe mijlen bedragen zal. DezeWé zal dus dé landen, onder drie verschillende luchtstreken gelegen, doorsnijden 1 zOddat een reiziger op dezen spoorweg de russische hoofdstad bij eene gestrenge kptifle zal verlaten en omstreeks 70 urea daarna té Odessa in eeue warme, zoo niet heete,-luchtstreek zal aankomen. PRIJZEN hfjr EFFECTEN te AMSTERDAM, Woensdag den ;5 November 1845, NederlaSpen 2'/, pC. Werk. Schuld 3 i> 4 Aiïiort. Syndikaat S'/a pC Handel-Maatschéppij 4 «^ebleVetw 603/» pC. 73 957* 159 MIDDENPRIJZEN va ik be volgende ARTIKF.LEN te ZIERIKZEE, O. Tarwe 1843 f O. dito 1844 N. dito 1845 1 Ordinaire dito il N. Rogge Wrntef-Gerst Zomer-dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito van De Ned. f 0,00 - 9,50 - 9,00 - 8,00 - 8,50 - 5,30 - 5,00 - 3,20 -. 7,00 -16,00 -20,00 den 6 November 1845. Mwlde, Graauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad a 0,00 a 11,00 a 10,50 a 9,00 a 9,00 5,70 5,25 3,50 a 7,75 a 18,00 a 24,00 De Ned. Mudde. f 0,00 a 0,00 -14,00 a 16,00 -10,00k 11,00 - 9,00 k 11,00 -14,00a 15,50 - 3,00 k 9,00 Raap-OIie te Zierikzee, f 43,00 p. v. Patent-Olio -46,00 Lijn-Olie -00,00 Raapkoeken f00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken - 00,00 Ondertrouwd Nieuwerkekk (Diiiveland) den 7 November 1845. Algemeene kennisgeving. A. A. PHAFF en Z. CAPPELLE. De ondergetéekenden hebben de eer bij deze aan de Dame» bekend-te maken, dat zij hunne Winter MODEL-HOEDEN, MUTSEN ertz. ontvangen hebben. J. M. OLIVIER. I Zierikzeeden 7 November 1845. J. H. van de VELDE. Zachte witte SPAANSCHE ZEEP, to bekomen bij C. GOR- SMIT, in de Poststraat te Zierikzee. REGLEMENT op de Boter- en Eijehmarkt te Zierikzee, is gedrukt en te bekomen hij 3. van de VELDE OLIVIER Boekhandelaar aldaar; prijs vijf centen. Nog zijn hij denzelven ver krijgbaar vele soorten van ALMANAKKEN voor 1846, in verschil lende formaten en tot onderscheidene prijzen. te zierikzee, bij de wed. a. de vos er zoor stads drukkers-

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2