ZIE RIKZ EE SCIIE T VRIJDAG A.o 1845. COURANT. 31 OCTOBER. Besturen en A dministratiën JVieuwstij dingen W brandschouwing. BURGEMEESTER en WETHOUDEBS der Stad Z1ERLKZEE verwittigen het publiek dat door heeren Brnndmeesteren te dezer Stede op Maandag den 3 November aanslaande een algemeene rond gang zal geschieden, ten einde zich te overtuigen, dat al de Braod- bluschmiddelenbij de ingezetenen, overeenkomstig het Reglement, aan te houden in goede orde aanwezig zijn weshalve de ingezetenen worden uitgenoodigd om al derzelver bepaalde Brandbluschmiddelen ten dage der inspectie schouwbaar voorhanden te hebben en be hoorlijk ten toon lo stellen. Zierikzee, den 27 October 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd NELEMANS, L. P., Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen ter kennis van de belanghebbende houders van Stads Effecten dat de Commissie lot amortisatie der Stedelijke gevestigde Schulden op Woensdag den 5 November aanstaande, des middags, in Stads Raadzaal zal overgaan tot de jaarlijksche uiiloling van Ohligatiën welke zullen kunnen afgelost en vernietigd worden volgons het bestaande plan met uitnoodiging aan iederen houder van Effecten op de Stad, om bij die uitloting, des verkiezende, tegenwoordig te zijn. Zierikzee, den 29 October 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd K. W. DE JONGE l. P. vt.. Ter ordonnan'tie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. FRANKRIJK. PARIJS, den 25 October. Den 12, 13, 14 en 15 dezer heeft de generaal de Lamoricière in Algerie zeer hevige gevechten geleverd. Ald-el-Kader is daarvan met 2000 ruiters toeschouwer gebleven. Den 13 heeft hij, den engen weg bezet ziende, de vlugt genomen. De opstandelingen die naar de zee gedreven waren gaven zich op ge nade over. Do kolonei Géry streed in de omstreken van Mascara met goed gevolg tegen de Kabaïlen. NEDERLANDEN. 'sGRAYENHAGË den 27 October. In de zitting van de tweede kamer der slaten-generaal van heden zijn ingekomen drie koninklijke boodschappen, als: 1.° Eene van den 24 October, ten geleide van een ontwerp van wet, tot wijziging der wet op het zegel, benevens eene toelichtende memorie. Dit ontwerp is van den volgenden inhoud «Wij WILLEM H, enz. Alzoo wij in overweging hebben genompn dat de vrijstelling van zegel, hij (ie wet van den 3 October 1843 Slaalsblad n.° 47) toege kend aan drukwerken waarvan het papier geene grootere oppervlakte heeft dan twee vierkante nederlandsche palmen tegen de oorspronke lijke bedoeling is le haat genomen tot de ongezegelde uitgifte van nieuwsbladen van die verkleinde oppervlakte, en dat die wet alzoo behoort te worden gewijzigd. Zoo is het, dat wij, den raad van state gehoord en met gemeen overleg der staten-generaalhebben goedgevonden en verstaan gelijk wij goedvinden en verstaan hij deze Eenig arliltel. Artikel 27 letter C n.° 1 der wet van den 3 October 1843 [Staatsblad n.° 47) wordt voorlaan gelezen als volgt: Alle drukwerken waarvan bet papier geene grootere oppervlakte heeft dan twee nederlandsche palmen met uitzondering der dagbla den couranten en nieuwspapieren. Lasten en bevelen enz." De memorie van toelichting luidt als volgt: «In art. 39, n." 10, der wet van den 16 Junij 1832 [Staatsblad n.° 29) zijn van het zpgel vrijgesteld «de aanplakbiljetten, berigten «aankondigingen mitsgaders adressen van woning wanneer het pa ppier geene grootere oppervlakte had dan 2 nederlandsche palmen." Eene gelijke vrijstelling van zegel is in de wet van den 3 October 1843 Staatsblad n.° 47) toegekend maar de algemeenheid der uit drukkingen in art. 27, lilt. C n.° 1 dier wet voorkomende, heeft aanleiding gegeven tot het ontstaan van ongezegelde nieuwsblaadjes, welke in een verkleind formaat uitgegeven en onder de geringere volksklasse verspreid eene begunstiging boven andere dagbladen ge nieten op welke derzelver strekking en inhoud geenszins eenige aan spraak geeft. De vrijstelling, gelijk de wet van den 16 Junij 1832 uitwijst, was uitsluitend bestemd om geringere neringen en bedrijven aan welke rrien door gedrukte berigten eenige bekendheid tracht te geven, in derzelver uitoefening niet te bezwaren of le-belemmeren. Het is uil dit tweeledig oogpunt dal de wet van den 3 October 1843, op het zegel, eene verduidelijking vereischt; eene geringe verandering zal aan het oogmerk voldoen en eene vrijstelling doen vervallen welke noch door het belang der schatkist, noch door dat der maatschappij gevorderd wordt." 2.° Eene van den 25 Octobervergezeld van een ontwerplot wijziging der verordeningen nopens de jagten 3.° Eene van den 26 October, ten geleide van eon ontwerp, tot regeling van den accijns op de suiker. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Door de Ned. Handel-Maalsch. zijn voor de maanden Nov. en Dec. 12 schepen bevrachtals: voor Amsterdam 6 Rotterdam 5 en Middelburg 1 (zijnde het fregatschip Middelburg kapt. M. RooderkerkJz.). Op den 5 November aanstaande zal te Kloosterzande (gemeente Hontenisse) van wege de 12de afdeeling der maatschappij tot bevordering en aanmoe diging van den landbouw en de veeteelt in Zeeland, eene aanzienlijke tentoonstelling van paarden slieren koeijen kalveren varkens en schapen worden gehouden en daarna bij verkoop premiën worden uit gereikt. De nieuwe Hungerfordsche kettingbrug over de Teems, gelegen tusschen de Westminster- en Waterloobrugis onlangs door de eigenaars voor 226.000 p. st. verkochtzoodat de waarde der actiën elk van 25 p. tot op 62'/2 p. is geklommen voorzeker een aardig winstje voor de weinige jaren. Het huis Rothschild heeft groote onderne mingen in Griekenland in den zin. Men wil weten dat het aan de regering den voorslag gedaan heeft de opbrengst van den zwavel en den smergel op Milos in pacht te nemen en het meer van Kopaisbij Thebe te doen droogmaken ten einde er 500 duilsche huisgezinnen te kolo niseren. Tot dat einde zou hel huis Rothschild aan de regering 5 mil- lioen franks aangeboden hebben. Uit Genua verneemt men van den 20 dezer dal de keizer en de keizerin van Rusland alsook de grootvorstin Olga met een gevolg van 75 personen zich dien dag aldaar naar Palermo hebben ingescheept aan boord der russisch'e fregatten welke hen aldaar wachtten. De plotselinge verschijning van keizer Nicolaas beeft in Duitschland en Italië groote verbazing verwekt. "Wij vernemen dat de 16 man der equipage van het dezer dagen bij Katwijk gestrande schip La Ville de Paris hun behoud te danken hebben aan de reddingboot der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij welke hen opge nomen en aan wal gebragt heeft. Men berigt uit Asten (Noord- Braband) dat jl. week aldaar een zoon de hand beeft geslagen aan zijnen vader, eu hem met een mes wonden heeft loegebragt aan de keel en den schouder. De dader is bereids in hechtenis genomen. Gedurende de jongste stormen zijn op de bollandsche en vriesche kusten verscheidene schepen verongelukt; waarbij eenige schepelingen het leven hebben ver loren. Een pianist die zonder armen geboren is, en zijn instrument met de voeten bespeelt moet eerstdaags te Brussel in de zaal van Vaux- HalI een concert geven. Van Cuxbaven schrijft men datdoor den stormvloed van den 21 dezer, in de nabijheid van Stade vele dijken doorgebroken en verscheiden woningen onder water gezet zijn en alleen in de omstreken van Dobrock 1500 stuks hoornvee is weggedreven waarvan men er bereids 500 dood wedergevonden heeft. Ook eenige menschen hebben hierbij het leven verloren. Een der heeren deelhebbers van de (irma J. LI. Rupe Zoon heeft II. zaturdag de thans zonder werk zijnde arbeiders uit de afge brande fabrijk dier firma ongeveer 250 in getal verzameld hun troostrijk toegesproken en aan allen over de afgeloopen zeven dagen een weekgeld uitgedeeld, met verzekering, dat hij zulks ten behoeve der gehuwden onder hen wekelijks zou voortzetten. De ongehuwden heeft hij genoopt maandag weder le komen ais wanneer hij hun eenige vergoeding voor hunne verlorene kleeding en verder goed als ook reisgeld ter hand zou stellen om naar hunnent terug te keeren alwaar zij den winter goedkooper dan le Amsterdam zouden kunnen doorbrengen, en voorts onder aanbod, om hen, zoodra de fabrijk hersteld zou zijn weder arbeid te verschaffen. Met innige dank baarheid zijn deze blijken van edelmoedige deelneming in hunnen toestand door de beweldadigden ontvangen. In de Gazelle des Tribunaux leest men het volgende verhaalwaaruit blijkt hoe bet tweegevecht als oordeel Gods, eerst in den jare 1818 uit de engelscbe wetgeving is weggenomen. In 1817 had er te Erdingtön in het graafschap Warwick in Enge-, land, eene misdaad plaats die aanleiding gaf tot een crimineel regtsge- dinghetwelk toonde, hoe noodzakelijk het was, de nog door de engelscbe wetgeving erkende zoogenaamde oordeelen Gods daar uit te weren en hetwelk die wering dan ook ten gevolge had. In Erdingtön woonde een man genaamd Abraham Thornton. Van hooge gestalte en reusachtige krachten was hij zoo door zijnen w'oesten aard als door het verdachte van zijnen vroegeren levensloop de schrik der gansche stad. in diezelfde stad, en wel in hetzelfde huis, woonde ook een jong meisje, een weesje, met name Mary Ashford; toteenen nederigen stand ■behoorendebezat zij al die schoonheid op welke de engelsche vrouweu der hooge aristocratie zich zoo zeer mogen verhovaardigen. Bij het overlijden harer ouders, door eenen ouden armen oom opgenomen had zij het door hare vlijt zoo ver gebragtvan niet alleen voor haar eigen onderhoud le zorgen maar ook den toestand van haren oom merkelijk te verbeteren, en nog bovendien haar broertje William, een zwak jongetje 2 jaren jonger dan zij eene behoorlijke opvoeding te doen ge nieten. Op dit meisje werd Abraham Thornton verliefd en haar noch kun nende verleiden noch kunnende overreden hem te huwen, schijnt bij van dat oogenblik af hel besluit te hebben genomen zicli op baar te wreken en zekeren dag zwoer bij zelfs in zijne beschonkenheid in hel

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1