Van wege don minister van financiën is bekend gemaaktdat de middelprijzen der inlandsclie granen voor liet geheele rijk over het tijdvak van den 20 September 1845 tot en met den 19 dezer per mud zijn geweest als volgt: tarwe 9,60'/!, rogge 7,83, boekweit 7,73'/,, gerst 5,54, haver f 3,22 en ongepelde spelt 2,54'/,, en dat do reglen op den in- en uitvoer voor de maand November eerstkomende zijn gesteld per mud als volgt: tarwe en gepelde spelt 25 c. en 50 c.rogge 15 c. en 30 c. boekweit 15 c. en 30 c. gerst en inout 10 c. en 25 c. haver 50 c. en vrij en ongepelde spelt 30 c. en vrij. Men verneemt, dat er weldra aan de staten-generaal een wets ontwerp zal worden aangeboden tot wijziging der wet van den 3 October 1843, op hel regt van zegel, en wel voor zoo veel betreft de bepaling van art. 27, lett. C, n.° 1 volgens hetwelk vrijgesteld zijn alle drukwerken waarvan het papier geene grootere oppervlakte heeft dan ticee vierkante nederlaridsche palmen. Het welmeenen van den minister van financiën gevraagd zijnde, fcr zake van een ingediend verzoek om geheele kwijtschelding of af slag van grondlasten over dit jaar, wegens aardappelen-landen, waar van het gewas, ten gevolge van de heerschende ziekte, genoegzaam geheel verloren is gegaan heeft gemelde minister daaromtrent te ken nen gegeven dat het hij z, exc. geen twijfel lijdt, dat het misgewas der aardappelen behoort onder de buitengewone gebeurtenissen waar voor volgens de beslaande bepalingen, de bedoelde kwijtschelding of afslag kan worden verleend, en dat dien ten gevolge door dezelve, hij resolutie van den 14 dezer, n.° 155, uit aanmerking eensdeels, dat om ile schade te velde te kunnen constateren de opneming daarvan zoniler verwijl behoort te geschieden en anderdeels dat de menigvuldigheid en het belang der werkzaamheden van de controleurs in dezen tijd van het jaar vorderen, dat zij zich daarmede onafge broken bezig houden is bepaald dat bij uitzondering op art. 24 der instructie van den 19 Februarij 1844, n.° 29, de onderhavige schade-opneming, en de gelijksoortige, welke mogten worden gevor derd ditmaal zullen gedaan worden door de respectieve burgemeesters, des noodig met hulp van een of meer zetters hunner gemeenten zonder medewerking van de controleurs, die evenwel met de opma king der staten n.° 12 belast blijven. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BEKIGTEN. Men verneemtdat de edel achtbare raad van Culenborg er op bed? zht is, om de heffing der stedelijke opcenten op de rogge en der stedelijke belasting op bet van elders ingevoerde roggebrood en roggemeelzoodra de nood zulks vordert le schorsen en die belasting eerst tegen den 1 Mei des volgenden jaars op nieuw in te voeren. Den 12 dezer beeft men in de koninklijke ijzersmelterij te Munchen de borst gegoten van hel kolossale standbeeld van Bavaria. Aan dit werk zijn 40,000 ned. ponden metaal verbruikten bet vuur heeft gedurende 40 uren moeten gestookt worden om (ie massa tot smelting te brengen. Dit is het grootste stuk hetwelk tot dusverre in brons is gegoten. Te Schmie- gelin het regerings-bezirk Posen, heeft eene aan stille krankzinnigheid lijdende vrouw van een wagenmaker, ineen onbewaakt oogenblik hare drie jongste kinderen van 5 3 en ®/4 jaren met een scheermes den hals afgesneden een vierde oudste kind wist hare handen te ontko men. Het getal der Duitseli-Katholijke gemeenten i.n de duitscbe sta ten is thans lot 291 gestegen, In Algerie zijn eenige latere scher mutselingen ten voordeele der Franschen uitgevallen. in Zweden is mede (Ie uitvoer van aardappelen naar buitenslands verboden geworden Frankrijk heeft aan liet Kanaal en aan de kusten welke aan den Oceaan gelegen zijn, 123 lichttorens en vuren, welke voor de veiligheid der scheppvaart aangelegd zijn, en 30 aan de Middellandsche-Zee. Een hedendaagse!] reiziger schrijftWanneer in een onbewoond land Franschen zich vestigen is het eerste wat zij er bouwen voor algemeen gebruik eene comedie Italianen eene kerk Spanjaarden een renperk Voor stierengevechten; Engetschen eene handelsbeurs; Duitschers en Belgen, een bierhuis; en wal de Nederlanders'? Eene school." In den nacht van 18 op 19 October is hel nabij Stettin gelegen dorp Stöwen bijna geheel door brand vernield de destijds heerschende storm maakte alle poging lot blusscbeo vruchteloos. Men verneemt dat Cr in den morgen van 21 dezer moedwillig brand is gesticht in de woning van C. Nieuwenhuislandbouwer te Wapserveenin Drenthe, en dat die misdaad zoude zijn bedreven door een 20jarig meisje, in dienst in ge noemde woningVemmiffje Veenhof genaamd die bereids in hechtenis is gesteld. Men is thans bezig om aan den spoorweg lusschen Parijs er» Rouaan proeven te nemen met eene uitvinding, welke bet uitsprin gen der rijtuigen uit de rails onmogelijk zou maken. Slagen deze proe ven dan zou men aan de treinen eene zoozeer vermeerderde snelheid kunnen geven dat men van Parijs, Rouaan in twee en Havre in drie uren tijds-zou kunnen hereiken. Sedert geruimen tijd hebben de dok ken te Antwerpen geen zoo levendig aanzien vertoond als thans; zij be vatten meer dan 300 schepen waaronder verscheiden van grooten in houd. ln Frankrijk zijn 14,000 jonge soldaten, van de klasse van 1844 nog beschikbaar tot den activen dienst opgeroepen. Het van Hamburg vertrokken stoomschip Transit is, ten gevolge van het storm weder, met verlies van boot enz., in Cuxbaven teruggekomen ook heeft men van de ingeladen ossen 34 stuks over boord moeten werpen. Mm meldt uit Amsterdam van den 25 dezerMen verneemt dat lü'ii hel aan de lusschenkomsl van z. exc. den minister van hinnenland- achs.zaken verschuldigd is, dat eindelijk de nuttigste onderneming voor de hoofdstadsedert eeuwen te vergeefs gewenschtdie der versêb-wa- terleidingzoo tol voorziening der huizen, als later lot verversching der stads grachten tot stand gekomen is. Den 15 dezer is geteekend geworden het contract tusschen de hh. m.' P. 'Vmi naym.' IF. J. C. van HasseltF. Wilson Elias en L. B. Bischoffsheimconcessionarissen van de waterleiding zoo namens hen als de verdere oprigters G. L. de Bochemont, M. S. Calz, J. Ben jaminsenz. en de hh. Eugëne Biche, F. Bouicens en Binckhorst Comp.welke laatsten zich verbonden hebben tot het leveren der benoodigde kapitalen ten bedrage van f 4,000,000. Dien ten gevolge zal zoo spoedig mogelijk aangevangen worden met de uitvoering van het ontwerp der opene waterleiding van den inge nieur IF. C. Bradewaarop de concessie is verleend, en dat onder het toezigl van dezen, door den architect llouwenszal geëxecuteerd worden. 's Gravenhage goede aardappelen in Duilschlaml te koopen tot gebruik der armen en minvermogenden gedurende den aanstaanden winter, met eene lading aardappelen aldaar aangekomen welke echterbij de keuring, bevonden zijn grootendecls door de algemeen verspreide ziekte aangetast te wezen, zoodat het stedelijk bestuur, lot deszelTs leedwezen in zijne te dien aanzien welgemeende pogingen niet ge slaagd is. Onlangs hoeft in den omtrek van Pesth in Hongarije een ontzet tend voorval plaats gehad. Verscheidene adellijke jongelieden dreven den spot met een hunner makkersover zijne veelgeroemde onver saagdheiddie voor niets, natuurlijks of onnatuurlijks, eenige vrees kende. Hij werd verscheidene malen op de proef gesteld - zijn moed handhaafde zich onwrikbaar. Eindelijk kocht een der jeugdige los bollen den bediende van onzen held om waarna op nieuw eene aanzienlijke weddingschap gemaakt werd en, verscheidene weken la ter vervoegde zich deze jongman in de slaapkamer van den onver- schrokkenenam van de, boven diens bed hangende, pistolen de kogels af, en verschuilde zich nu onder de bedstede. Niets vermoe dende, en aan de weddingschap niet meer denkende kwam de jong man le huis, legde zich ter ruste en sliep in. Nu kroop de ander van onder het lied te voorschijn wikkelde zich in eene witte deken en aan het voeteneinde van het bed zich oprigtendetrok hij aan het heddelaken van den slapende. Deze ontwaakt, ziet de witte ge stalte, en zegt lagche'nde «Malle fratsen, kameraad!" wend zich om en wil voortslapen. De ander trekt wederom aan het heddela ken. «Als gij niet hedngaatschiet ik!" zegt de te bed liggende, zonder zich om te keeren Zwijgende trekt de witte gedaante ten derden male aan bet heddelaken. Verschrikt rukt eindelijk de jong man de pistolen van den muur, schiet - en de kogel rolt legen hem in over zijn bed henen. Ontsteld neemt hij zijn tweede pistool ter hand drukt los en - de gedaante werpt zwijgende hem den kogel toe. Daarop zinkt de veelbelovende jpngeling in zijn bed dood ter neder! Eene zenuwberoerte bad hem plolselijk getroffen. ZIER1KZEE, den 28 October. Voor bet consulaat van Zuid- Holland en het vice-consulaat van Zeeland van Groot-Briltanuicn is benoemd en aangesteld als corresponderend agent voor het eiland Schouwen, de heer j. de Kater, Jz., alhier. Zeetij din gen. ZIER1KZEE den 26 October. Heden rs van deze reede naar zee gezeild: het kofschip Aleida AUidakapt. K. K. de Haan, van Goes naar Noorwegen. 197"° KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. E GVStB E lo 8S6 1"" Lijst, n." 12134 en 7330 ieder een prijs van fi000. 2de n.° 12819 een prijs van f 1000. 3>ie n °s 15142, 12221 en 3326 ieder een prijs van 1000. 4"' n.° 616 een prijs van 20,000; n.M 8049 cn 3650 ieder een prijs van f 1000. n.° 6924 een prijs van f 5000; n.° 5359 een prijs van 2500; n." 6492 en 2676 ieder een prijs van 1250; n." 20677 een prijs kan ƒ1000. 6S° n." 8356 een prijs van 1000. 7 Geene. PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM Zaturdag den 25 October 1845. NEDERlANnEN 2!/s pC. Werk. Schuld 4 Amort. Sjrrdikaat 3'/s pC. Nieuwe 3 pC.'Lecning Handel-Maatschappij 4'/. Oost-Indien 4 Rijn-Spoorweg 4'/» Holl. IJzer. Spoorw-M. Rusland Hope en Comp. 5 Spanje, Negot. 1834 hij Ardoin 5 Oostenrijk Rij Goll. en Comp. 5 Negot. Melaliek 5 Portugal 3 gebleven. 597» pC 727 158'/, 95 U77» yv 106 217. i> 59'/» Advert ent i'ên. De ondergeteekende verzoekt diegenen welke aan hem iels mogten verschuldigd zijn of van hem te pretenderen hebben, zich binnen 14 dagen le vervoegen ten Kantore van den Notaris M.' C. van der Lek de Ci.ercq te Zierikzee, welke met de lequidatie zijner zaken is belast. Zierikzee, den 28 October 1845. C. STEVENS. De ondergeteekende heeft de eer aan de Dames te berigten dat bij alhier is aangekomen met naar den laatsten smaak vervaardigde MODEL-MANTELS; alsmede met nieuwe STOFFEN voor Mantels en Kleedjes. Is gelogeerd bij de Korte. p. pr. C. W. van der BEEK. A. K. BEAUSAR. VIT DE HAND TE 1WOP: Een kapitaaT WOONHUIS met daar achter staande BIERBROUWERIJ DEN HAAN. met al deszelfs toebeliooren zoo als dezelve thans nog werkzaam is, staande binnen de Stad Zierikzee; le bevragen bij den ondergetee- kenden. JOH.' GERADTS. De Notaris D. Q. m; JONGE van der HALEN zalten verzoeke van zijn principaal op Donderdag den 13 Novem ber 1845, des middags ten 12 ure, aan de Balie, te Zierikzee. publiek presenteren te verkoopen Een partij HOORNVEE waar onder extra fraaije 2jarige Vaarzen, Duer dage» is de persoondie aangeboden badvoor de stad te zierikzee, bij dk wed. a. de vos en zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2