X eetijding en 10'u A dvertentiën. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Hel Nienm- en Advertentieblad van Gorinciiem houdt het gerucht dat men op de invoering van klein papierengeld bedacht zou zijn voor hoogst onzeker. Veeleer (zegt dat blad) kan men daaraan geloof hechten dal in den beginne van een volgen.1 kwartaal weder eenige oude munt speciën voor nieuwe zullen ingewisseld worden. De fransche maat schappij de Statistique Universelle. te Parijs heeft, op voorstel van haar comité scimtifiqueden wel eerw. zeer gel. heer E. li. Swaluëpred. te Goes, vereerd met eene medaille, voor een door hem aan dezelve inge zonden en in haar maandschrift opgenomen stuk getiteld Notice statisti que sur Ie Iloyaume des Pays-Ras el ses colonies. Luidens brieven uit Reikiavigop IJsland, duurden den 17 September de uitbarstingen van de Hecla nog voort en men kon uit die plaats de vlammen van den vuur berg zien. De wind was noordelijk geloopen zoodat men vreesde, dat de aschregens schade in den Itangcrvalle Sijssel zouden doen. Te Berlijn zal een nieuwe schouwburg gebouwd worden. De gekozen plaats is de Eranscheslraatachter de Katholijke kerk. Het gebouw wordt allerprachtigst en zal omgeven zijn met zoogenaamde passages, gelijk men Ie Parijs heeft, doorgangen van boven met glas gedekt en ter zijde winkels hebbende, die de keurigste weelde-waren ten toon zullen spreiden. De slraatvuilnis van Parijs is thans voor 500,000 franken verpacht, en (Ie pachter maakt hieruit, na bearbeiding der vuilnis tot mest 3,000.000 franken. Het getal der landhuishoudkundige ver- eenigingen in Pruissen, is in de beide afgeloopene jaren mei 43 vermeer derd. Er beslaan nu in Pruissen 271 landhuishoudkundige vereonigin- gen eene vrucht van de zegenrijke pogingen van het landhuishoudkun dige collegie. Men wil te Koppenhagen eene maatschappij oprigten welke raad en ondersteuning zal geven aan de vrouwelijke dienstboden, ten eindt! dezelve te behoeden voor het gevaar der verleiding en armoede. Ijlejufvrouw Fry die vele jaren lang haren tijd en haar vermogen be steed heeft lot verzachting der ellende in de gevangenissen en zich daardoor uiterst verdienstelijk voor de menschhcid maakte is den 14 dezer, na langdurige ongesteldheid te Londen overleden. Als eene zeldzaamheid in Portugal .wordt de uitvoer van aardappelen opgemerkt. Er waren verscheiden nederlandsche schepen met ladingen van dat gewas uit de haven van Lissabon vertrokken. Te Oporto was een riian die uiterst bekrompen en schijnbaar arm leefdeen wiens kost winning in het bereiden van leder voor de handschoenmakers bestond in zijne woning dood gevonden alwaar hij onderzoek eene som gouds ter waarde van ongeveer '1200 ponden sterling in een hoek verborgen ontdekt is. Uit Petersburg schrijft men dd. 10 dezer, dat aldaar den 7 de eerste sneeuw gevallen is. Den 21 dezer is te Amsterdam behouden en wel aangekomen de stuurman Vieroogdie in der tijd, na het verongelukken van het schip Jan Hendrik, gevoerd door kapitein Eikelenberg met helgrootste gedeelte der equipage op de S.'-Paulusrots aangekomen zijnde dezelve kort daarop weder met eene sloep had verlaten vergezeld wordende door een passagier den heer Wassinckeen timmerman en 5 matrozen. Na gedurende 8 dagen op zee te hebben rondgezworven kwamen zij in Brazilië aan alwaar genoemde stuurman de gelegenheid verkreeg om met een oorlogs-sehoonerschip naar de S.'-Paulusrots terug te keeren ten einde te onderzoeken of er ook nog eenig spoor van zijne daar geldevene lotgenooten te vinden ware (van welker aankomst hier te lande reeds onlangs is melding gemaakt) deze echter niet aan treffende is hij daarna op een ander schip overgegaan en te Hdvre- de-GiAce aangeland van waar hij dn reis naar het vaderland heeft voortgezet en alzoo in den kring zijner familie en betrekkingen is teruggekeerd. De manschappen die met hem den logt in de sloep hebben ondernomen zijn op onderscheidene andere schepen geplaatst om naar het vaderland te worden overgevoerd alwaar zij zuo niet reeds zijn aangekomen spoedig verwacht kunnen worden. MIDDELBURG den 22 October. Wij hebben het genoegen te kunnen melden dat nart de herren Ie Nobel Zoon alhier op hun daartoe gedaan verzoek aan gedeputeerde staten dezer provincie, de vergunning is verleend tot het plaatsen van een stoomwerktuig in hunnen gort- en pelmolen slaande in de Seisstraat binnen deze stad met bepaling van daarbij in acht te nemen de in het plaatselijk policie- reglement vermelde voorschriften. COUIJNSPJ.AAT den 16 October. Het strekt ons lot genoegen te kunnen melden dat door het bestuur dezer plaats de meeste zorg wordt aan den dag gelegd om gedurende den aanstaanden winter in de behoefte der bevolking dezer gemeente Ie voorzien. Hiertoe is eene soepkoking verordend door welke inrigting een genoegzaam aantal portion soep henevens brood zal kunnen worden verstrekt en waardoor men zich vleit in de voornaamste behoeften dezer talrijk bevolkte gemeente te zullen kunnen voorzien. Hoogst aangenaam is het wijders te mogen mededeelen dat voor deze zaak ongeveer f 2000 bij vrijwillige kollekte door de ingezetenen dezer gemeente zijn bijeen- gebragt geworden terwijl de verdere benoodigde fondsen tegen eene zeer lage rente mede alhier gefourneerd zijn. Elk die eenigerinate met de groote armoede, welke alhier steeds beerscht bekend is, zal ligt bevroeden dat de ingezetenen dezer gemeente zich groote op offeringen hebben getroostom Ie voorzien in de behoefte der tegen woordige omstandigheden. Verder bestaal er gegronde hoop dat door de welwillende goedheid van den heer hoofd-ingenieur van den waterstaat in deze provinciealle daarvoor vatbare werken aan de polders onder deze gemeente zullen uitgevoerd worden en waardoor alsdan velen van ledigheid en gebrek zullen kunnen bevrijd blijven. Goed rondgoed zeemvsch is een zeer oud spreekwoord dat onze voorvaderen, door eerlijkheid en reglschapenbeid verkregen, zich zeker ten volle hebben waardig gemaakt, en waardoor zij bij naburen geacht werden. Handhaaft de nakomeling de beteekenis nog op ge lijke wijze? Ik twijfel er sterk aan, ja vindt dit reeds verloren, om maar iets te noemendoor het keuren der meekrappenom alle knoeijcrijen daarin voor te komendoch eenige verlichte mannen verschillen hierin met mij van gevoelen daar zij het zeeuwsche ka rakter voor nog niet zoo verbasterd hielden, dat deze vernederende keur zou blijven voortduren zij wendden zich dus per rekwest aan Z. M. met eerbiedig verzoek om de opheffing der keuren op de mee krappendewijl het met hunne verhevene gevoelens in strijd was, dat een reeder in meekrappenin zijne vrijheid werd belemmerd waaraan Z. M. goedgunstig gehoor gaf en de keuren op de meekrap pen afschafte. Wat zijn nu de gevolgen van het afschaffen der keuren? Ik wil B dit met weinige woorden zeggen De kooplieden in meekrappen te Rotterdam keuren thans zeiven de meekrappen volgens eene door hen willekeurig gemaakte overeenkomst wijl zij van de tegenwoor dige zeeuwsche reglschapenbeidzoo van lijd tot tijd een proefje gehad hebben. Dit klinkt nu alles heel fraai tnaar welke middelen schie ten den reeder over, indien deheeren kooplieden verraad schreeuwen en ze beslaat er niet? Ik weet het niet. Laat mij u eens eena daadzaak verhalen die nog kersverse!) is. Dingsdag den 14 dezer werden Ie Rotterdam onderscheidene vaten afgekeurd waaronder een gemerkt m b v gereed in de meestoof te Oosterlandwaarvan de reden der afkeuring was: dat op den hoven-bodem zoo zij meenden met koeken van het stampen was opgevuld. Dit terug gezondene vat werd in tegenwoordigheid van den schipper die het hail verkochtvan eenige reeders en ,van ceni- gen uit andere gemeenten geopend en onderzocht. Tot elks verha- zing zag men dat de koopman gelijk had want er waren koeken en brokken aan van twee vingers dik - het zat zelfs aan den bo dem vasl. Het waren geene koeken van het stampen, maar welke dan? Nu werd de kuiper beschuldigd van eenen natten bodem op het vat te hebben gedaan hierop werd van den anderen kuiper een vat geopend doch hieraan merkte men niets, (en wél om deze eenvoudige reden, (lat dit vat losser gevuld was daar toch alle de andore vaten van heide kuipers mede hij het openen met eene korst bezet waren zoo dat de afkeuring van het vat aan den eersten kuiper werd toege schreven. Weldra bleek ook diens onschuld dewijl op zijne ledigo vaten en zijne bodems niets aan te merken viel. De gissingen welke vervolgens gemaakt werden zijn te beleedigend voor die personen welke men verdacht hield om ze publiciteit te geven omdat hun gedrag en handelwijze, voor zoo verre mij bekend is, nimmer eenige aanleiding daartoe heeft gegeven. Was er nu onder al die aanschou- wers hij het openen maar eene, goed der zake kundige geweest, dam zou bij do minste wrijving der zoogenaamde koeken of brokken ge - bleken zijn dat daarvan de krap niet in het minst beloopen en even als die, in den huik van het vat was. Een kenner der meekrap, zou, dunkt mij, al aanstonds gezegd hebben dat als de vaten sterk gevuld worden en de krap van goede kwaliteit is, kort daarna aan de bodems reeds eene kleving zal plaats hebben. Ik meen dit te kunnen slaven, door proeven, welke op dit gerucht, in andere meestoven zoo als te Nieuwerkerk genomen zijn waar dezelfde verschijnselen zijn waargenomen indien men zulke overbekende dingen hij menseden van hel vak met dien naam inag hestempelen. Wanneer dus om zulke ongegronde redenen de vaten worden af gekeurdis het dan geene zaak, reeders, dat wij de handen ineen slaan en Z. M. eerbiedig smeeken ons de keuren te hergeven? Laat ons dit gezamentlijk doen per rekwest; want de wetten dier Rotter- damsche heeren kunnen nooit anders dan lot onze groote schade, zoo als gij uit bovenstaand voorval ziet worden uitgevoerd. OosterlandOctober 1845. Ingezonden ZIER1KZEE den 22 October. Het mecklenburgsche brikschip Eduard der Glucklichekapt. H. Ahrensheeft heden de reis naar Gend vervolgd. Het amerikaansche fregatschip La VUledc Paris, kapt. Sturges, van Havre met ballast naar Bremen is in den morgen van den 21 dezer, bezuiden Katwijk-aan-Zee gestrand en zal totaal weg zijn; de equipage, bestaande uit den kapitein en 16 man, is gered en aldaar aangehragt. BROUWERSHAVEN, den 23 October. Binnengekomen: Egel- lantinekapt. H. Breewhen van Newcastle, Scotia, kapt. Whesiie, van Baltimore, heide naar Rotterdam Catherine, kapt. .R. Salt, van Cardiff, en Jonkvrouw Maria kapt. C. van Wijk van Liverpool, heide naar Dordrecht. PRIJZEN oeit EFFECTEN te AMSTERDAM, Woensdag den 22 October 1845. Nederlanden 2'/j pC. Werk. Schuld 4 Amort. Sjndikaat 3'/a pC. Nieuwe 3 pC.' Lecning Hartdel-Maatscbappij 4*/t gebleven. 58'/, 94 155'/, pC« M1DDENPR1JZEN van dk volgende ARTIKELEN te Z1ER1KZEE, van den 23 October 1845. De Ned. Mud de. O. Tarwe 1843 O. dito 1844 N. dito 1845 Ordinaire dito N. Rogge Winter-Gerst Zomer-dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito f 0,00 a 0,00 9,00 a 10,25 8,00 a 10,00 7,00 h 8,00 a 5,40 a 5,00 a 3,00 a 5,00 a 0,00 a ,50 ,50 5,50 5,20 3,10 7,00 0,00 -16,00 a 18,00 Graauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Mudde. /"18,00a 19,00 -10,00 a 14,00 - 0,00 a 0,00 - 9,00a 12,00 -12,00a 13,00 3,00 a 7,00 Raap-Ölie te Zierikzee.f 43,00 p. v. Patent-Olie - 46,00 Lijn-Olie - 00,00 Raapkoeken f 00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 Eene WEIDE, groot 93 roed. 10 ei, in het Eerste Weegje nabij deze Stad, te pachten, tegen den 11 November aan slaande inmiddels ook uit de band te koop te bevragen bij de Uitgevers dezer Courant. De Notaris M.r J. J. ERMERINS zalop Woensdag den 29 October 1845, 's middags ten 12 ure, vóór hel Gebouw presenteren te verkoopen Een WOONHUIS, WAGENMAKERIJ, ERVE en Gevolgen, staande en gelegen op de Visschersdijk der Stad Zierikzeewijk D n.° 538 kadaster sectie F n.°' 331 en 332, aankomende J. de Roots. Nadere information te bekomen ten Kantore vod voornoemden Notaris. te zlërlfizee bij be wed. a. be vos en zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2