ZIERIKZEESCHE C 0 1] RANT. 21 OCTOBER. Nieuwstijdingen. N .o 84. 6 n DINGSDAG A.° 1845. FRANKRIJK. PARIJS, den 150ctober. Ineen gisteren op het paleis van Saint- Cloud gehouden ministerraad is besloten dat te DjemmA-Gbazaouat een gedenkleeken zal worden opgerigtwaarop de namen der dappe ren die daar gesneuveld zijn zullen worden gegrift. De fransche regering heeft verscheiden rapporten ontvangen aan gaande de laatste gebeurtenissen in Algerie. De geheele provincie Oran is in opstand de strijd wordt zoo wel van de zijde der Fran- schen als van die der Arabieren met buitengewone hevigheid gevoerd. Het wordt volkomen bevestigd, dat wederom 200 Franschen, na de nederlaag bij Djemma-Ghaznouatde wapenen hebben moeten afleggen. In eenen particulieren brief leest men nog hel volgende omtrent de vroeger gesneuvelde 400 man «Het gevecht, dat op bet sneuvelen van kolonel Monlagnac volgde, moet vreesselijk geweest zijn. Een uur lang worstelde het carré (hetgeen bij reeds stervende had doen vormen) tegen de driftige en onophoudelijke aanvallen der geheele arabische ruiterij, door Abd-el-Kader in persoon aangevoerd en die bij de 3000 man bedroeg. Eindelijk waren de patronen verscholen (elk man had er van Ghazaouat slechts GO medegenomen en er was geene reserve) en alstoen volgens de uitdrukking van eenen aan do slagting ontsnapten karabinier, sloten de Arabieren den kring rondom do stil geworderie troep naauwer toe, en deden die onder hun vuur bezwijken als eene oude muur. die instort." Volgens algemeen loopende geruchten zal Frankrijk eerlang eene .expeditie togen Mexico ondernemen. Zoo liet daartoe overgaat, zul len de fransche wapenen op vele punten te gelijker tijd werkzaam zijn in Algerie en misschien in Morocco tol nazelling van Abd-el- Kader te Madagascar, om het verlies van Tamatave te wreken; te Otaheiteom het door koningin Pomaré en de bewoners van het eiland verworpen protectoraat te beschermen; te Buenos-Ayresge zamenlijk niet Engeland, om een einde te maken aan den oorlog, welken Rosas tegen Monte-Video voert, en eindelijk in Mexico, om genoegdoening te erlangen voor eeno haren vertegenwoordiger aange dane belpediging. Mogt Frankrijk, zoo het besluit een tweeden logt tegen de mexicaansche republiek te doen beter slagen dan voor 7 jaren. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 1S October. Het prachtig tafel- en dessert servies door Z. M. gedurende hoogstdeszelfs jongst verblijf ie Lon den aan de hoeren Hunt en Hoskells aldaar besteld is naar men verneemt voltooid en wordt binnen weinige dagen naar zijne bestem ming afgezonden. Het is een der kostbaarste en smaakvolste die sedert de groote vorderingen daar te lande in de fijne smeedkunst, gedu rende de laatste jaren vervaardigd zijn. Al de stukken zijn van ver guld zilver. De candelabres stellen met druiventrossen beladen wijn stokken voor aan wier voet men gewapende ridders ziet. Ook de vorken lepels messen enz. zijn allerbevalligst bewerkt en de tee- kening zoowel als de uitvoering van al de stukken welke liet geheel uitmaken laten niets te wenschen over. De heer Handel, die, zooals vroeger berigt is, naar Duilschland vertrokken was, als hebbende van H. K. H. de prinses van Oranje, van liet stedelijk bestuur dezer residentie alsmede van eenige par ticulieren de uilnooiliging daartoe ontvangen ten einde aldaar aard appelen aan te konpen is alhier teruggekeerd. Men verneemt dat genoemde heer een zeer aanzienlijk aantal mudden van die aardvrucht (volgens sommigen 6000) heeft medegebragt. AMSTERDAM, den 19 October. Heden ochtend werd onze stad door 2 zware branden geteisterd. Ten 6'/s ure barste de een uit op de Utrechlsche straattusschen de Utrechlsche dwarsstraat en Prin sengrachtten huize van den hakker Gunst; dit huis werd eene prooi der vlammen. Naauwelijks was men omstreeks S'ure dezen brand meester, of er ging de kreot op: de suikerraffinaderij van de hoeren Rape Comp., op de Keizersgracht hij de Westermarkt staat in laaije vlammen; de spuitgasten en bezetting van schutterij, de infan terie en paardenvolk haasten zich naar het nieuwe sehouwtoonee] van ramp en ellende. Deze brand door de veelvuldige ligt ontvlambare aldaar voorhanden zijnde stoffen gevoed woedde op do verschrikke lijkste wijze. Gelukkiglijk woei de wind niet hevig en uit eenen hoek, van waar hij het minst schaden kon. Desniettegenstaande en ondanks de ijverigste en moedigste inspanningen onzer spuitgasten, die uit een 30tal spuiten water loosden zijn er 6 of 7 gehouwen door de vlammen vernield. De gezegde raffinaderij ligt geheel en al in puin en asch bedolven. Een man zegt men., is bij het instorten eener muur zwaar gekwetst geraakt. Anders hebben wij nog van geene dergelijke ongelukkige toevallen gehoord. Men was den brand omstreeks ten I ure meester; en thans, ten 4 ure des middags, is nog niet alle gevaar voor verdere verspreiding geweken. Intusschen is men nog altijd bezig om water te geven op het brandend en roo- kend puin en de enorme massa steenkolen. Behalve ongeveer 200 ■werklieden met hunne talrijke huisgezinnen en nog vele andere fa- miliën van voor de gezegde fabrijk werkzame ambachtslieden, zijn door voormelde ontzettende brand tegen den naderenden winter, broodeloos. De fabrijk-gebouwen enz. zijn voor brandschade verze kerd. Aangaande het ontstaan van beide de branden kunnen wij nog niets stelligs mededeelen. Het gerucht zegtdat de eerstgenoemde in de bakkerij en de andere in eene bovenverdieping op de schoftka mer der werklieden is aangekomen. De boeken en papieren van het kantoor van de. bh. Rupe Comp. zijn gered on geborgen geworden. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. .11. woensdag avond is te Botterdam een persoon met name Steinberg, uit Westfalen geboortigop lieeter daad betrapt in het maken van val- sche nederlandsche muntspeciën en dien ten gevolge gearresteerd. Be nevens al de gereedschappen die hij lot dit schandelijk handwerk bezigde zou ten zijnent ook eene beduidende hoeveelheid afgewerkte en onafge werkte valsche muntspeciën gevonden wezen. Op de verkooping te Dordrechtvan den inboedel van wijlen den wel ed. geb. heer Kuipers van Meerdervoortop den 15 dezer, zijn onder anderen de volgende schilderijen van den lieer Schotel verkocht als: een storm op zee voor f 1375 een woelend water voor f 1825 en een binnenwater het laatste door dien meester ondernomen en afgewerkt door zijnen zoon P. Schotel, voor f 500. De ijzeren spoorweg van Blinder, over Molle en Osna- bruek naar de nederlandsche grenzen zal voor rekening van den hano- versclien staat gelegd worden. Eene geheele famillie te Maastricht is voor eenige dagen bijna vergeven geweest door bel gebruik van boter, waarin de verkoopster loodwit voor de zwaarte gemengd bad. Men schrijft uit Delftdat 22 ingezetenen dier stad zich bij request tot het stedelijk bestuur hebben gewend ten einde uit slads-kas vergoeding te erlangen voor de schade, welke aan hunne eigendommen in den avond van den 22 September jl. door eenige kwaadwilligen is loegehragt. Men wil weten dat do stedelijke regering voormeld op dit verzoekschrift af wijzend zou hebben beschikt. Er is thans in het gesternte van den Kreeft eene komeet met het ongewapend oog ziglbaar. De meest ge schikte lijd om haar waar te nemen is vnn 2 lot 4 ure des morgens. Ten 2 ure ziet men haar in het oosten nagenoeg 50 graden boven den horizont en 11 graden links, eenigzins beneden de schitterende ster Pol lux. in hel gesternte der Tweelingen. Alen schrijft uit Marseille, dat 200 russische schepen met granen beladen uit de Zwa'rte-Zeealdaar op de reede zijn aangekomen. Eenige sardinische en oostenrijksche sche pen zijn ook met eene soortgelijke lading gearriveerd. Volgens da jongste berigten verkeert Java in eene weldadige rust; de zeeroovers welke onlangs op de kusten zich vertoonden zijn ook geheel geweken. De gezamenlijke verliezen door de Russen gedurende den veldtogt van dit jaar in den Kaukasus geleden worden in een brief uit Konstantino- pel op tusschen 10-en 12,000 begroot, waaronder 3 generaals, 6 over sten en overste luitenants 20 andere staf-officieren en ongeveer 200 offi cieren van minderen rang. Volgens dien brief verkeerde het geheela leger, ten gevolge van ontberingen en ziekte, in een zeer ongunstigen toestand. De ondervinding van velen heeft dezer dagen geleerd dat de aardappelen die men opslaat, en op zolders of kamers uitspreidt, weldra tot bederf overgaan terwijl ze bijeengeschept en zorgvuldig toe gedektgoed blijven, welke opmerking wij der algemeene bekendheid overwaardig vonden. Jl. donderdag' avond werd in de Nieuwe Iferk te Amsterdam openhaar verslag gedaan van den staat en de werkzaamheden des Nedeilandschen Bijlielgenootschaps in het algemeen en der amster- damsche afdeeling in het bijzonder over het verloopen jaar. De weleerw. heer H. Kerhhoffals lid van het hoofdbestuur daarbij bet woord voerende, deelde der vergadering, onder anderen, mededat er gedurende dien tijd 22,768 Bijbels en Nieuwe Testamenten zijnde 7644 exemplaren meer dan in het vorige jaar waren uitgereikt; het aandeel der amstordamsclie afdeeling hierin bedroeg 2432. De ge- zarnonilijke ontvangsten, waaronder aan legaten en giften f 6145,88, waren tot eene som van f 52,306,26'/, geslegen waartoe Amsterdam f 9000 had bijgedragen terwijl de uitgaven f 52,717,59 beliepen zoodat met de baten van het vorig jaar nog een voordeelig saldo overbleef. Voorts werd gewag gemaakt van de toebereidselen tot oprigling van bijbel-depóts in de voornaamste sleden des vaderlands en met betrekking tot onze oost- en wesl-iridische bezittingen van de door den heer Geriche in het javaansch vertaalde Evangeliën van Mallheus en Marcus, die weldra ter perse zouden gelegd worden, en het uitzigt op scholen voor de eigenlijke Javanen van de druk en uitgave van het Evangelie van Mallheus in de QuraQaosche land taal als ook van de ondersteuningen in. geld en bijbels aan neder landsche zendelingen en predikanten in de koloniën gegeven. Uit dit alles nam de spreker aanleiding om het bijbelgenootschap voor ta stellen, als een werk der Christelijke Liefde, door te letten op den oorsprong en aard de werkzaamheden en het oogmerk dier instelling, waarna hij niet opwekkingen om zich aan de zaak des bijbelge- nootschaps niet te onttrekken, in derzelver deelneming te volharden, aangedrongen door het vertrouwen dat zoodanig een werk der Hoogste Liefde welgevallig is zijne toespraak besloot. Onder de ingezonden stukken behelst de Utrechlsche Courant er een, dat ten doel beeft de aandacht op de bananen, als op een nieuw levensmiddel voor Nederland te vestigen. Alexico is de ge boortegrond van dit plantgewas hetwelk even voedzaam smakelijk en gezond is als onze tarwe en aardappelen. Het wordt ook in onze nederlandsche west-indische bezittingen voornamelijk Suriname over vloedig geteeld en dagelijks op verschillende wijzen toebereid door blanken en zwarten even als onze tarwe en aardappelen gegeten. Déze akkerleelt is huilen alle voorbeeld voordeelig daar dezelfde uitgestrektheid gronds met bananen bezet, 133 malen zoo vele ponden oplevert als gewone tarwe en 44 malen zooveel als onze aardappelen. In hoeverre de teelt der bananen onder ons luchtgestel np onze gronden zou kunnen worden beproefd durft de inzender niet be slissen maar hij houdt zich overtuigd dat do vruchten van het hananengewaseven als de koffij suiker, lliee, rijst enz. verzonden kunnen worden en dat dus een aanvoer uit onze west-indische be zittingen van het bananenmeelzeer wel uitvoerbaar zal zijn cn een nieuw

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1