ZIERIKZEESCHE /I*, DINGSDAG A.° 1845. COURANT. 14 OCTOBER. Niemcstij dingen. N.O 82. NEDERLANDEN. °S GRAVENHAGEden 1] October. M. den koning heeft zich gisteren morgen uit deze residentie weder naar Tilburg begeven. Z. 1{. H. de prins van Oranje is woensdag avond uit Sluttgardt !n deze residentie teruggekeerd. Z. R. H. had hoogstdeszelfs gemalin en de kinderen derwaarts vergezeld. Naar men verneemtheeft Z. M. bij besluit van den 24 September 11. aan Jan Boerelthans gedetineerd te 's Hertogenbosch kwijtschelding verleend van de straffe des doods met den kogel waartoe hij ten gevolge van verregaande insubordinatie bij vonnis van den krijgsraad in de provincie Noord-Braband is veroordeeld zijnde die straf veranderd in 10 jaren kruiwagenstraf en vervallen verklaring van den militairen stand. Naar men verneemt, is thans het nieuwe opstel van het eerste hoek van het wetboek van strafregtbij den raad van state in overweging zoodat de aanbieding van hetzelve in de aanstaande zitting der kamers kan te gemoet gezien worden. Men leest in den Courier Francais: «Onze beroemde zee schilder Eugène Isabey vertrekt den 10 dezer naar Holland. Hij vergezelt den heer de Nieuwerherkenom het fraaiie standbeeld van Willem den Zwijger, hetwelk geheel Parijs op het groot vierkant van de Cbamp-Elysées heeft bezigtigd op deszelfs voetstuk (te 's Hage) te plaatsen." GEMENGDE BINNEN- EN BU1TENLANDSCHË BER1GTEN. Uit Antwerpen schrijft men dat de British Queen naar den Teems Zal vertrekken om daar gesloopt te worden. In Engeland worden ook sporen ontdekt van de ziekte onder de varkens welke zich hier te lande te Gentin Over-Betuwe heeft vertoond. In hel graafschap Weaford hebben kortelings verscheidene boeren van 2 lot. 10 varkens verloren aan eene ziekte, waardoor die dieren slechts weinige uren in het leven hieven. Ook in hel groothertogdom Baden heeft een verhod van den uitvoer van aardappelen plaats gehad. Men schrijft uit Ant werpen van den 8.dezer, dal de kniphausische galjoot Eenigheden, kapt. Luth, komende van de afrikaansche kust, eh 5 man ten gevolge van de doodelijkein die wereldstreek heerschende koortsen, verloren hebbende, zich destijds op de Schelde bevond, doch aan cene getrenga quarantaine onderworpen was. De woede voor dett aanleg van ijzer- banen is in Engeland zoodanig toegenomen dat in de laatste 14 dagen 79 nieuwe ondernemingen zijn aangekondigd welke niet minder dan een kapitaal van 2000 millioenen franken zouden behoeven. Men heeft opgemaakt dot in Frankrijk van hel jaar 1827 tot 1843, 99,120 zelfmoorden en 101,739 sterfgevallen door eenig ongeluk veroorzaakt, hebben plaats gehad. De zelfmoorden nemen van jaar tot jaar ontzet tend toe: in 1827 telde men er 1562, 1756 in 1830 het getal klom in 1834 tot 2078, in 1837'lot 2443, in 1840 tot 2752, en in 1843 tot 3020. Uit verschillende berigten die uit Italië zijn ontvangen blijkt dat eenen opstand te Biminien de gelijktijdig in eenige andere plaatsen nilgebrokene woelingen gedempt zijn maar dat in den geheelen kerke- lijken staal nog eene proote spanning heersehte. De oostenrijkscbe rege ring heeft oogenhlikkelijk maatregelen genomen om des gevorderd het pausselijke bewind te hulp te komen. Ten einde den woekerhandel in levensmiddelen te keer te gaan laat het bewind van Bern in hel buitenland granen en rijst koopen om deze waren van gouvernements- wege in het kanton te verknopen. Te Koningsbergen heeft zich op den 1 October een bevig onweder ontladen op verscheiden punten ver wekte de bliksem brand en lag eene kerkeenen molen en twee boerde rijen in de asch. Den nacht te voren had men lipte vorst gehad. Alle berigten uil het noorden van Engeland gewagen van sterke over stroomingen der kleine rivieren ten gevolge der zware stortregens ge durende den laatster» tijclen van de aanzienlijke schadedaardoor op akkers en weiden veroorzaakt. Dezer dagen is te Botterdam door de policie gearresteerd de persoon verdacht van zich aan het tegenwoordig met zooveel onbeschaamdheid gedreven misdrijf van geldsnoeijen te heb ben schuldig gemaakten die volgens geruchtzijne werkplaats tot dat einde in een tuin in de nabijheid van Delfshaven had. Er wordt te Leipzig veel gesproken van bet bankroet van bet vorstendom Kötben hetwelk op 14 millioen thr. Wordt geschat, en waardoor verscheidene huizen dier stad gevoelig getroffen zijn. In de maand September II. zijn uit Dantzig uitgevoerd geworden 10,269 lasten tarwe en 118 lasten rogge waarvan 2040 lasten tarwe naar Amsterdam en 1272 naar andere nederlandsche havens. Een voorbeeld van de noodlottige gevolgen, welke het overmatig gebruik van sterke dranken na zich sleeptheeft men wederom in bet navolgende. Zekere Anl. de G.Ie Overloon die met andere ingezetenen hij eene feestelijke gelegenheid dezer dagen veel drank had gebruikt, is op het kerkhof aldaar dood neergezegen. In het zuiderdal van IJsland heeft de vuurberg Hecla den 2 September eene uitbarsting leweeggobragt nadat die berg nu 19 jaren bijna vol komen in rust gebleven was. In het westen, noorden en oosten des eilands gevoelde men gelijktijdig eene aardbeving. Op IJsland zelf op de Faroë-Eilanden ja zelfs op Potnone bet grootste der Orlcneijs aan de noordkust van Schotland is cene menigte naar fijne puimsteen ge lijkende en door den vuurberg uitgeworpene asch gevallen. Dingsdag laatstleden, ten 10 ure des avonds, is de korenmolen de Hoop, even builen Gouda, grootendeeis door brand vernieldmaar het daameven staand woonhuis bewaard gebleven. 1 De engelsche schooner Rambler, kapitein T. Fletlvan Stettin naar Antwerpen is te Ëlseneur wegens broeijing der lading binnengeloopen en deze laatste uit 1300 tonnen aardappelen bestaande, den 4 dezer inbet openbaar verkocht. De vreesselijke lijdingen welke men uit Algerie ontvangen heeftbevestigen zich in al derzelver bijzonderheden; vati 450 man hebben slechts 10 de nederlaag overleefd want nog 4 der 14 ontsnapten zijn in bet kamp aan hunne wonden overleden. Acht regementon, uitmakende ongeveer 12,000 man, zullen onverwijld uit Frankrijk naar Algerie overgevoerd worden. Het provinciaal gereglshof in Zuid-Holland heeft den 10 dezer bij een zeer gemotiveerd arrest uitspraak gedaan in de zaak van W. H. van Oosten, N. Braacx en M. van Oosten, de twee eerste beschuldigd van het verminken of uiterlijk schenden van nationale zilveren gangbare muntspeciën, en deze beide, benevens de derde, van bel misdadig deelnemen aan hel in omloop brengen van Zoodanige verminkte en ge schonden nationale zilveren gangbare muntspeciën. Het hof beeft de beide eerste beklaagden schuldig verklaard aan de misdaden hun ten laste gelegd en hen te dier zake veroordeeld tot de straffen van geeselingbrandmerk met den strop om den hals aan de galg vastgemaakt en een confinement in een rasp- of tuchthuis Voor den tijd van 12 jaren, en voorts ten aanzien der derde beschuldigde, verklaard dat hare schuldpligtigheid aan het baar ten laste gelegde niet Wettelijk en overtuigend is bewezen en haar mitsdien daarvan vrijgesproken, In de teregtzittingen van 25 September en 9 October der derdo kamer van de arrondissemenls regtbank te Amsterdam zijn wederom 145 vonnissen uilgesproken Van verootdeeiing tot f 10 en in de kosten wegens het voorhanden hebben van afgeschafte of van diljaar ongeijkte maten en gewigtenin winkels, magazijnen, werkplaatsen, uitstallingen enz. Hel is te betreuren dat de ingezetenen die van dezelve gebruik moeten maken de op ben berustende verpligtingen niet beter inzien om daardoor zich voor tijdverlies en voor geldboeten of gevangenisstraf vrij te waren hetgeen door de oude afgeschafte malen on gewigten weg te doen en diegene welken door hen ge bruikt. wordenbij tijds te doen herijken zoo gemakkelijk kondo Worden voorgekomen. Ten aanzien van het dezer dagen [ZierikZeesche Courant van 10 October) uit een duitsch dagblad medegedeelde middel door den geneesheer Nohl en den apotheker v. flees, te Bannen, aan de band gegeven om aardappelen die door de thans heerschende ziekte zijn aangetastvoor een algemeen bederf te bewaren behelst de Staats courant bet Volgende «Reeds vroeger beeft de regering kennis van dit middel bekomen en zij beeft zich gehaast bëtzeive door onderscheidene deskundigen le doen onderzoeken. Bij een der onderzoekers waren na verloop van 8 dagen de uitkomsten als volgt 1de aardappelen, eenigzins oppervlakkig aangestoken met enkel Water afgewassdhen en op eene drooge plaats nedergelegd bedierven niet verder en de ontbinding bad opgehouden j »2.° de aardappelen Van dezelfde soort evenzeer slechts oppervlakkig aangestoken met water gewassclien en daarna met chloorkalk en kool- z,ure natron behandeld was insgelijks de ontbinding gestuit »3.° dezelfde soort van aardappelen doch eenigzins meer aange tast volkomen öp dezelfde wijze als de voorgaande behandeld en op dezelfde drooge plaats nedergelegd werden daardoor tegen den voort gang der ontbinding niet beveiligd deze ging onder dezelfde omstan digheden voort als of deze behandeling met water chloorkalk en koolzure natron niet had plaats gehad. »Een en ander heeft geleid tot het besluitdal de door den heef Nohl voorgestelde manier geene aanbeveling verdient boven het enkel afwasschen met water en op eene drooge plaats uitspreiden; dat z,ij geenszins dienen kan om de meer aangetaste aardappelen van het kwaad te bevrijden dat zij nimmer aardappelen die meer inwendig zijn aangetast zal kunnen beveiligen evenmin als dit middel van zeer voorbijgaande werking en dus aangewend zal kunnen strekken om gezonde aardappelen voor inwendige ontaarding te bewaren. »üit gevoelen steint zakelijk overeen met dal var. een ander des kundige. Volgens diens berigt was op de doorsnede van sommige aardappelen nadat deze gedurende een haff uur met de oplossing van chloorkalk waren in aanraking geweest, geen merkbaar onder scheid waar te nemen tusschen deze en andere van dezelfde partij die niet afgewasschen en met chloorkalk behandeld waren, «Volgens de opgaaf van den heer Nohl zou de verdere behandeling der aardappelen met het sodawater geschieden met bet oogmerk om den chloorkalk te veronztjdigeft en hij gevolg om de aardappelen zonder smet of reuk voor gewoon gebruik dienstig le maken. Dit oogmerk wordt echter, langs den door dien beer opgegeven weg, niet bereikt daar eene meermalen herbaalde afwassching der aard appelen met water noodzakelijk is bevonden om den onaangenamen reuk van den chloorkalk meerendeels te verwijderen. «Overigens wordt zoowel door dezen verslaggever als van eene derde deskundige zijde opgemerktdat het chioorkalkwater alleen op de uitwendige bekleedseien van den aardappel werkt en niet lot in bel binnenste van den knol doordringtterwijl indien dit laatste wel het geval ware daardoor de aardappel als spijs volkomen on bruikbaar zou worden." ,11. donderdag namiddag is onder de gemeente Bergschenhoek fuim anderhalf uur van Botterdam gelegen brand uitgebarsten hij den bouwman Schippers, waardoor diens woning, met de daartoe beboo- rende schuur stalling en verscheiden bargen en scbelften met graan en hooi, den oogst van 42 morgen lands, de prooi der vlammen geworden zijn. De oorzaak van den brand wordt aan broeijing van bet hooi toegeschreven. De ongelukkige eigenaar die hierbij al zijne bezittingen verloren beeft, had gedurende den laolslen lijd reeds ver scheiden andere zware rampen te betreuren. I» bet vorige jaar

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1